" /> Evde Kuş Besleyenlerin Dikkatine!! Psittacosis Kuş Hastalığı | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1672
  % 0,25
 • EURO
  7,2461
  % 0,17
 • ALTIN
  237,6926
  % -0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
Evde Kuş Besleyenlerin Dikkatine!! Psittacosis Kuş Hastalığı

Evde Kuş Besleyenlerin Dikkatine!! Psittacosis Kuş Hastalığı

          Psittacosis İnsanlara da bulaşabilen bir kuş hastalığıdır. Psittakoniz, ornithozis gibi isimleri vardır. Bedsonia grubundan olan mikro organizmalardır.Hastalık güney Amerika da papağanlar arasında yaygın olmakla birlikte ülkemizde de bulunmaktadır.Bu hastalık sadece papağanlara değil tüm evcil kuşlara ve insanlara karşıda bir tehdittir.
          Evcil kuşlardan insanlara geçen bu hastalık insanlar arasında da bulaşıcıdır.Hastalık genellikle aniden yükselen ateş ve titreme ile başlar.Şiddetli baş ağrısı, mide bulanması, şiddetli halsizlik vardır.Burun kanaması öksürük balgam, bazen kırmızı renkte deri döküntüleri görülebilir.2-3 hafta içerisinde hastalık düzelir.Ağır seyreden vakalarda hastada şok hali, şuur bozukluğu,bulantı ve kusma vardır.
         Tedavide yatak istirahati, tetrasiklin grubu ilaçla, kortizon türevleri verilir. Ayrıca rahatlatıcı tedavi uygulanır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği