" /> Pastırma nın Tarihi | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1672
  % 0,25
 • EURO
  7,2461
  % 0,17
 • ALTIN
  237,6926
  % -0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
Pastırma nın Tarihi

Pastırma nın Tarihi

         Çoğumuzun tadına doyamadığı Türklere ait bir ürün olan pastırma nasıl ortaya çıktı.Merak ediyorsanız lütfen okumaya devam edin.

          Pastırma Et,tuz ve kırmızı biberin birbirine karıştırılarak, sarımsak ve çemenle bastırılıp güneş veya iste kurutulmasıyla meydana gelen bir çeşit et yiyeceğimizdir. Etler bastırılarak yapıldığı için “Bastırma” ismi verilmiştir.Daha sonra halk dilinde “Pastırma” olarak değişmiştir.

         Pastırma çok eski bir Türk yemeği ve et konservesidir. Tarihi Orta Asya’da yaşayan Hun ve Oğuz Türklerine kadar ulaşmaktadır.Türkler savaşçı oldukları için hayatlarının ekserisi at üzerinde geçer, sağa sola göç ederlerdi.Yola ve savaşa giderlerken gıdasız kalmamak, fazla zaman harcamamak için yanlarına tuzlanmış sığır ve buna benzer hayvan etleri alırlardı.Bu etleri deri dağarcıklar içine bazan da açıktan atın eğerine bağlayarak bacaklarının arasına iyice sıkıştırırlardı.Tuzlanmış et parçaları haftalar boyu süre yolculuk esnasında basıla basıla pastırma haline gelmiş olurdu.(Şimdi iğrenç diyenleri duyuyor gibiyim o dönemler buzdolabı falan yok unutmayalım) Yemek pişirmek için vakti olmayan yolcu, savaşçı hiç zaman kaybetmeden bu kolay ve besleyici etleri keser, yer gıdasını alırdı.

       Yurdumuza pastırmanın hangi ilden geldiği hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.Bazı tarih kayıtlarının verdiği bilgilere göre Selçuklular tarafından Anadolu’ya getirildiği tahmin edilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği