" /> Salyangoz ( Sümüklüböcek ) | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1672
  % 0,25
 • EURO
  7,2461
  % 0,17
 • ALTIN
  237,6926
  % -0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
Salyangoz ( Sümüklüböcek )

Salyangoz ( Sümüklüböcek )

Salyangoz u görüyoruz Duyuyoruz Bir de Tanıyalım

                  Karındayanıklılar sınıfının ak ciğerli salyangozlar takımının çıplak sümüklüler familyasından karada yaşan yumuşakçalardır. Saylangoz da denir.En iyi bilinen türü 15-20 cm’e ulaşabilen dev gri sümüklüböcektir. Sert girintili sarımsı gri üzerinde koyu noktalı bir derisi vardır.İlkel oval kabuğu bir zırh biçimindedir.Ayağı vücudu kadar uzundur.Başından 4 tane uzantı çıkar.En uzun olan 2 tanesinin ucunda gözleri vardır; öteki 2 tanesi dokunma ve koklama duyuları içindir.Vücutlarını nemli tutmaya ve kuru yüzeylerde haraket etmelerini kolaylaştıran koyu renksiz bir salgı salgılarlar.Salgı kuruduğu zaman sümüklüböceğin oradan geçtiğini gösteren parlak gümüş renkli bir iz kalır. Daha çok sebze cinsi besinler olmak üzere hayvan ve bitki kalıntılarını yerler.En iyi bilinen türler, bahçe salyangozu, bantlı salyangoz ve yenebilen büyük elma ya da Roma salyangozudur.

Ekstra Bilgi


                Salyangozun kozmetik endüstrisindeki yeri büyürken bu alana ciddi yatırımlar yapılmış olduğunu görüyoruz. Üstelik salyangoz yöntemi, bir çoğumuzun bildiği gibi, spa ve masaj alanlarında da kullanılıyor.
                Japonya’nın başkenti Tokyo’da da bir klinik cildi tazelemek ve zarar görmüş bölgeleri tedavi etmek için ilginç bu yöntemi kullanmaya başlamış. Uzmanlar cilt bakımı sırasında temiz cildin üzerinde canlı salyangoz gezdiriyor. Yapışkan derisinin protein ve antioksidan içerdiği söylenen salyangoz aslında 2000 yıl öncesinden kalma bir cilt bakım yöntemiymiş.Ayrıca yara ve başka bir çok çeşit hastalıkların tedavisi için de kullanılan salangoz yöntemi yeni bir yöntem değildir. Bu yöntem, eski Yunan hekimlerince de bilinen bir yöntemdi. Hatta meşhur Yunan hekimi Hipokratın tahriş edilmiş cildi ekşimiş süt ve ezilmiş salyangoz karışımından yapılan bir merhemle tedavi ettiği günümüze kadar ulaşan eski tıp bilgilerindendir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği