" /> Sivrisineklere Karşılı En Doğal ve Etkili Yöntemler | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1672
  % 0,25
 • EURO
  7,2461
  % 0,17
 • ALTIN
  237,6926
  % -0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
Sivrisineklere Karşılı En Doğal ve Etkili Yöntemler

Sivrisineklere Karşılı En Doğal ve Etkili Yöntemler

Yazın en büyük problemlerinden bir tanesi çözümü anlamında yine sizlerle birlikteyiz. Herşeyin doğalını önerdiğimiz gibi burada da size en doğal yöntemleri anlatmaya çalışacağız..
Sivrisineklerden korunmak için ne yapıyorsunuz? Kapı pencereler sinekliklerle kapatılıyor, balkon, teras sefaları için masaya sivrisinek kovucu mumlar yakıyor ya da son zamanların en popüler sivrisinek koruyucusu sprey şeklinde satılan vücut losyonlarından sürüyorsunuzdur. Yıllardır sivrisinek ilaçlarını böceklerden korunmak için odalara sıkarken, artık kendimize sıkmaya, kendimizi sivrisinek yerine koymaya başladık. Peki, cömertçe cildimize sıklığımız bu sinek kovan losyonların etiket bilgilerini hiç okudunuz mu? Genç, çocuk yaşlı demeden, parfüm gibi bedenlere sıkılan ve masum gibi görülen losyonların içinde neler olduğundan haberdar olmadığınızı düşünüyoruz.
Oldukça küçük yazılarla yazılmış, arka ambalaj etiket bilgilerinde yanıcıdır, gözleri ve cildi tahriş edicidir, odur, budur, şudur yazıyor. E biz bunu sivrisineklerden korunmak için cildimize sürüyoruz? Sanki bir kavram karmaşası var bu işte.
Hani her zaman söylediğimiz pestisitten uzak durun, meyve ve sebzelerden pestisit kalıntılarını iyice arındırdıktan sonra tüketin uyarıları, kısaca pestisitler,  cildimizin üzerine sıktığımız böcek spreylerinde, bol miktarda bulunuyor. Meyve ve sebzelere böcek gelmesin, mahsul zarar görmesin diye bocalanan pestisitleri, evde besinlerimizden arındırırken, sivrisinek losyonları kullanarak, direkt bedenimize sıkıveriyoruz.
Sivrisinek losyonlarının hemen hemen hepsinde DEET adı verilen bir tür kimyasal kullanılıyor, Deet, pestisit ve tolüen ailesinin bir üyesidir. Toluen ise, boya çıkarıcı olarak kullanılan ana maddelerden biri olan organik çözücüdür. DEET aslında plastik ve sentetik liflerin erime yeteneğine sahiptir.
Cildimizse, en fazla alana yayılmış, bedenimizin en büyük organı, tüm iç organlarımızı çevre etkilerine karşı koruyor ve muhafaza ediyor.  Cilde ne sürersek, anında emilip, kan dolaşımı vasıtasıyla her bir hücremize transferi sağlanıyor. Bu demektir ki, sivrisinek kovucu losyonlar, deri yoluyla emilerek, kan dolaşımıyla tüm bedenimize yayılıyor. Pestisitlerin zararlarını tekrar tekrar anlatmak istemiyoruz, dilerseniz Bambum Blog olarak, daha evvel yazdığımız, şu yazımızdanokuyabilirsiniz.
Her ne şekilde olursa olsun, cildimize kimyasal bir madde koymak, sağlığımız için iyi değil. Aşağıda kendi doğal böcek spreylerinizi yapabileceğiniz 3 farklı tarif bulunuyor.  Doğal sivrisinek kovucu spreyler için BPA içermeyen şişelerden faydalanabilirsiniz.
Doğal sivrisinek kovucu 1: Süper Güçlü Kovucu
Malzemeler
1 su bardağı elma sirkesi
Birer tutam kurutulmuş Adaçayı, Biberiye, Lavanta, Kekik ve Nane
1 adet kapaklı cam kavanoz
Yapılışı
Cam kavanoza sirke ve otları koyun, ağzını sıkıca kapatın. 2 hafta boyunca her gün çalkalayarak, buzdolabında muhafaza edin. 2. Haftanın sonunda otları süzün ve geriye kalan sıvıyı yarı yarıya sulandırarak, gönül rahatlığıyla cildinize sürebilirsiniz.
Doğal sivrisinek kovucu 2: Nane Limon Spreyi
Malzemeler
1 su bardağı su
5 damla limon yağı
10 damla fesleğen ya da nane yağı
Yapılışı
Tüm malzemeleri şişenin içine koyup çalkalayın ve sivrisineklerden korunmak için cildinize tatbik edin.
Doğal sivrisinek kovucu 3: Balkon teras sefasına limonlu karanfilli çözümler
Malzemeler
1 adet olgunlaşmamış limon ya da lime limonu
10 adet karanfil
Yapılışı
Olgunlaşmamış limonu avuç içinizde bastırarak sulandırın. Ortadan ikiye keserek, içine karanfiller saplayın ve masanın ortasına yerleştirin. Sivrisinekler limon ve karanfil esansının kokusunu sevmedikleri için masanıza yaklaşamayacaklardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği