" /> Gastrit Nedir? Nasıl Ağrısı Azaltılabilir?- Sağlıklı Yaşam | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1672
  % 0,25
 • EURO
  7,2461
  % 0,17
 • ALTIN
  237,6926
  % -0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
Gastrit Nedir? Nasıl Ağrısı Azaltılabilir?- Sağlıklı Yaşam

Gastrit Nedir? Nasıl Ağrısı Azaltılabilir?- Sağlıklı Yaşam

Gastrit Nedir? Nasıl Ağrısı Azaltılabilir?- Sağlıklı Yaşam

gastrit nedir?

Gastrit Nedir?           

Gastrit mide iç yüzeyini kaplayan mukoza iltihabıdır.En sık görülen mide hastalığı olup mide iç yüzeyine zarar veren baharatlı, soğuk ya da sıcak yiyeceklerin içki,sigara,ilacın yanı sıra diş hastalığı,tifo,sinüzit gibi hastalıklardan kaynaklanabilir.Akut ya da kronik gastrit biçiminde görülür.İkisinde de belirtiler birbirine benzerse de akut gastritte belirtiler kısa sürede ortaya çıkar.İştahsızlık, dilde ve ağızda kuruluk, aşırı susama, mide bulantısıvb. birkaç gün sürer.Kronik gastritte ise akuttaki belirtilere ek olarak sindirim bozuklukluğu,huzursuzluk,ruhsal bozukluk,kabızlıklar görülür.Ağrılar zaman zaman azalır, zaman zaman artar.Zamanla mide büzüşür.Tedavi genellikle nedenlere yöneliktir.Sindirimi kolaylaştırıcı ve ağrı kesici ilaçlarla birlikte B vitamini içeren ilaçlar ve yiyecekler alınmalıdır.Akut Gastritte bir iki gün dinlenme ve perhiz kesin tedavi sağlar.Kronik gastritte ise tahriş edici besinlerden kaçınılması ve ayrı bir diyet uygulanması gerekir.
Ansiklopedi,Ansikolpedi Bilgileri, Güncel Konular, Sağlıklı Yaşam, Güncel Bilgiler, Gastrit Nedir, Gastrit Tanısı,

Gastrit Tanısı

Hastalığın tanısı için ilk olarak gastroenterolog uzmanına veya dâhile uzmanına görülmeniz yeterli olacaktır. Hastalığın tanısını koyabilmek için uzman doktor için muayene de hastalığın hikâyesini dinlemesi yeterli olabilir. İlk muayene de hastalığın tanısı koyulmamış ise endoskopi tekniğine başvurulabilir. Ancak Endoskopi çoğunlukla 40 yaşı üstü kişiler de tercih edilmektedir. Gençler de görülen gastrit sorunu ilk muayene de anlaşılıp ilaç tedavisine başlanılıp ilaç verilir ve mide de yer alan ve gastrit sorununun oluşmasına neden olan asitler azaltılmaya çalışılır.

Gastrite Ne İyi Gelir?

1 – Her gün bir çay bardağı kadar pirinç lapası yemek gastrit sorununa iyi gelmektedir. Bunun için yarım çay bardağı pirinci suda iyice yıkadıktan sonra bir su bardağı su ile haşlayıp lapa haline getirin ve tuz ilave etmeksizin ılık olarak tüketin.
2 – 2 tatlı kaşığı kadife çiçeğini her gün tüketilmelidir. Mideye iyi gelen bu bitki gastrite oldukça iyi gelmektedir. Kadife çiçeğini çiğ olarak sabah veya akşam saat fark etmeksizin tüketebilirsiniz.
Peynir altı suyundan bir fincan kadar sabahları kahvaltıdan sonra veya gastrit belirtileriniz oluşmaya başladığında içebilirsiniz. Ayrıca bol, bol ılık su içmekte fayda etmektedir.
3 – Brüksel lahanası, kuşkonmaz, ıspanak, brokoli ve lahana hastalığın olduğu zamanlarda ister yemek olarak isterseniz haşlayıp sade olarak yemeniz gerekir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler de hastalığın tedavisinde oldukça faydalıdır. Aynı zamanda mideye iyi gelen bu sebzeler genel sağlık içinde çok yararlıdır.
4 – Bal (petekli), bu doğal besin gastrit hastalığının oluşumu engelleme de oldukça etkilere sahiptir ve her gün aç ya da tok karnına bir tatlı kaşığından biraz daha fazlasını tüketmek gerekir.
5 -Hindistan cevizi suyundan günde bir çay bardağı içilmesi fayda sağlayacaktır. Özellikle ateş düşürücü özelliği olan ve sağlık için de pek çok faydası olan Hindistan cevizi suyu mide ağrısına gelir ve yanma hissini azaltır.

(Öneriler http://www.gastrit.gen.tr/ adresinden alıntılanmıştır)
Makalemiz sadece bilgilendirme niteliğindedir, Bu sıkıntıları yaşıyorsanız ihmal etmeyin ve kendinizi Türk Doktorlarına emanet edin.Onlar mutlaka size en iyi gelen yöntemi uygulayacaktır.Bu tavsiyeler sadece ek tedavi olarak uygulanabilir. İnternette ya da medyada yazan herşeyi lütfen denemeyin.Bunların çoğu kar amaçlı yayınlar olabilir.

Ansiklopedi,Ansikolpedi Bilgileri, Güncel Konular, Sağlıklı Yaşam, Güncel Bilgiler, Gastrit Nedir, Gastrit Tanısı, ;

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği