" /> LAKTOZ NEDİR ? | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1672
  % 0,25
 • EURO
  7,2461
  % 0,17
 • ALTIN
  237,6926
  % -0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
LAKTOZ NEDİR ?

LAKTOZ NEDİR ?

       LAKTOZSUZ süt kavramını çok duymuşuzdur.Neden laktozsuz ibaresi yer alır? Bu laktoz ne anlama gelmektedir.Yazımızın sonunda mutlaka öğreneceksiniz..

       Laktoz memelilerin sütünde bulunan indirgen disakkarit bir maddedir.Süt şekeri de denir.1619 da Bologna da Fabrizio Bartoletti tarafından bulunmuştur.Peynir suyunun buharlaşmasıyla elde edilir.Altı kısım soğuk suda çözünen eter ve alkolde çözünmeyen ve bileşiminde bir mol su bulunan billurlar elde edilir.Laktöz billurları hafif tatlıdır ve suda çözünür. Nitrit asit laktozu sakarit asit ve müsaik asit haline dönüştürür.Laktoz inek sütünün % 4.5 unu insan sütünün ise %6-8ni oluşturur.Bitkilerde bulunmaz.Hekimlikte günde 50 ile 100gr lık dozlarda sidik söktürücü olarak kullanılır.Damara şırınga edilerek ya da hap olarak verilir.

        Bu tanımlamalar ardından aslında laktoz sütün mide bozan durumunu sağlayan maddedir. Laktozsuz süt içimi rahat sindirimi rahat olan ürünlerdir.Yazımızda daha çok laktozsuz süt üzerinde durduk fakat şu da var ki laktozsuz kavramı içeren birçok süt ürünü mevcut.Bizler laktozsuz kavramını duyduğumuz zaman anlayacağımız tarzda yazıyorum midenin sindiremediği süt şekerinin arındırılmış olduğunu algılamalıyız.

Süt ürününden laktoz alınırsa herhangi bir değer kaybı yaşanır mı?

Elbette hayır, çünkü süt içerisinde birçok farklı mineral bulunmaktadır.Laktoz bunlardan sadece bir tanesi fakat süt ürünleri tüketimini engelleyebilen sütü antipatik gösteren bir maddedir.Çevrenizde görüdüğünüz arkadaşlarınızdan bazıları süt ürünleri tüketimine hazım problemleri dolayısıyla soğuk yaklaşabilir.Eminim buna çoğumuz şahit olmuşuzdur.Bu yazımızı okuduktan sonra sizde kısa bir tavsiye ile bu bilgileri paylaşabilir ve onun sağlıklı yaşam sürmesi adına süt ürünlerini laktozsuz olarak tüketmesini sağlayabilirsiniz.

Yazımızı faydalı bulduysanız, ya da eksik gördüğünüz noktaları bizimle paylaşabilirsiniz.

Ansiklopedi, Bilgiler, Laktoz, Laktoz İntoleransı, Laktoz Nedir, Laktozsuz, Laktozsuz Peynir, Laktozsuz Süt,

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği