" /> Blog Sayfaları İn - Sosyal Medya Out - Teknoloji Haberleri | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1672
  % 0,25
 • EURO
  7,2461
  % 0,17
 • ALTIN
  237,6926
  % -0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
Blog Sayfaları İn – Sosyal Medya Out – Teknoloji Haberleri

Blog Sayfaları İn – Sosyal Medya Out – Teknoloji Haberleri

Blog kurma, blog sayfası oluşturma konusu günümüzde yavaş yavaş popularitesini düşüren sosyal medya karşısında alternatif olarak ortaya çıkmaktadır.Bir de buna domain sağlayıcı firmaların( godady,wicsy..vb) bu alana yönelik yatırımları ve reklamları eklenince bu alan biraz daha populer hale gelmektedir.Dünyada talep olmayan hiçbir konuda arz olmaz.

Peki neden sosyal medya populeritesini kaybediyor ? 

Sebebi insanlar daha fazla kitlelere ulaşmak istiyor, sadece fotoğraflarla değil daha çok bilgi, hobi yada becerileri ile ön plana çıkmak ve daha kolay ulaşılabilir olmak istiyor.Bu sosyal medya da aslında mümkündü, ancak Google gibi büyük bir arama motoru yaptığı güncellemeler ile sosyal medyadan gelen linklerin(bağlantıların) asparagas bilgilerle, çöp bilgilerle dolu olması sebebiyle dikkate alınmasını engelledi.
Google’nin çalışma prensibini kısaca anlatayım bilmeyenlere, Google bir yapay zekaya sahip program geliştiriyor(bot), bu bot tüm internet ortamında sörf yapıyor, bu esnada gördüğü tüm kaliteli sayfaları kullanıcılarına sunmak üzere veri tabanına ekliyor. Google’nin amacı başlıkla uyumsuz çöp yazılar yerine kullanıcılarına fayda sağlayacak en iyi sayfaları sunabilmek.Yani kafalardaki ‘ Google Amca Herşeyi Bilir ‘ felsefesini devam ettirmek ve sağlamlaştırmaktır.
Google’ nin bu tutumu üzerine sosyal medyanın kitlesi daraldı. Twitter’ daki aşırı siyasi paylaşımlar, Facebook’ un kitle arttırmak üzere insanları reklam almaya zorlaması bu düşüşün üzerine tuz ve biber oldu.Yani diyeceksiniz ki hepsi hala yerinde duruyor.Elbette duracaklar çünkü ortada büyük bir kitle var çöp bilgilerle yaşamak isteyen, ancak İnternet kullanıcılarının çoğu İnternet i bilgi almak amaçlı, tanıtım, pazarlama, kitlelere ulaşmak amaçlı kullanıyor. Mesenger vardı hatırlar mısınız ? Ne oldu yok oldu.Düşünün bir cafe ye gittiniz, laflıyorsunuz.Sürekli size laf atanlar ister misiniz? Sizi sürekli kandırmak isteyen satıcılar olsa mesela ? Her konuştuğunuza küfürler ile müdahil olanlar ? Yada sürekli size bilgi sunuyorum diye sizin zihninizi karartanlar? Hiç alakası yokken mevzunun ortasında can sıkıcı bir mevzu açmaya çalışanlar olsa? Eğlenmek isterken siz karşınıza o an görmek istemediğiniz bir fotoğraf koyuverseler ? yani velasılı kelam ben söylemiyorum da bu işlerin kaynağı ABD’de yapılan araştırmalar sosyal medyanın artık eskisi gibi bir bilgi paylaşım ortamı olmayacağını, insanlarında artık birbirlerini takip etmekten, her şeye beğen tuşuna basmaktan sıkıldıklarını gösteriyor. Google, yahoo, bind gibi arama motorlarının değer vermediği sosyal medya siteleri aslında artık bir çöküşün sonuna yaklaştıklarının farkındalar.Forum siteleri vardır bir aralar çok populerdi, yok oluverdiler nedeni insanların saçma başlıklar ile yararsız yazılar yazmalarıydı. Şimdi herkes facebook,twitter kapanır mı falan der 🙂 kapanmaz ancak şu gerçek ki artık hiç birşey eskisi gibi olmayacaktır.

Blog yazmak nerden çıktı?

Blog yazmak forum sitelerinin değerini kaybetmesi üzerine epeydir yaygındı aslında.Google nin son güncellemesi ve sosyal medyayı kaynak olarak kullanmaması blog yazmak konusunu daha popüler hale getirdi.Blog yazmak aslında bir danışmanlık hizmeti gibidir.Okuyanlar sizin görüntünüzü değil bilgilerinizi, paylaşımlarınızı görürler.Eğer faydalı bir yazı ise Google amca değer verir kullanıcılarına sunar, gereksiz çöp bir yazı ise değersizdir. Bir bilgiye sahipseniz, en iyi ben bilirim derseniz bir blog oluşturur kendi hünerlerinizi sunarsınız, kullanıcılar kararını verirler.Bu da sizi rekabet etmeye zorlar.Sonuç olarak gerçek bir klavuz kişi ( fenomen ) de olabilirsiniz, adı sanı duyulmadan vazgeçip giden kişide..

Blog yazmanın internet kullanıcılarına faydası nedir?

Hepimiz mutlaka bir konuda bir gün google gibi bir arama motorundan bilgi almak ihtiyacı hissederiz. Google eskiden yapay zekaya sahip yazılımı ile sadece başlıklara bakarak sayfalar sunuyordu, bu çöp bilgilerin artmasına neden oldu, şimdi ise başlık ve içerik uyumuna, başlıkta belirtilen konunun içerikte ne kadar olduğuna, ne kadar yorumlandığına, paylaşıldığına ve ne kadar okunduğuna bakıyor.Bu da ne yapıyor blog yazarlarını rekabetçi bir ortama sokuyor.Her konuda her zaman bir kişi bilgili olamaz, herkesin her söylediği doğru değildir mantığı ile en doğru kim söylüyor ve en doğru kaynak hangisi olduğuna bakması sebebi ile kullanıcıların en kaliteli içeriğe ulaşması sağlanıyor.Kullanıcı arama yaptığı konunun cevabını en net şekilde öğrenebiliyor. Blog yazılarının rekabetten dolayı kalitesinin artması kullanıcılara bilgi konusunda daha doyurucu deneyimler sağlıyor.

Neden blog oluşturayım ?

Amacım kimseyi teşvik etmek değil, güzel bir hobi olabileceğini düşünüyorum.Bilgilerinizi paylaşmanın dünyaya katkı sağlayabileceğini, çakma fenomenler yerine gerçek bilgi sahibi kişilerin ön plana çıkmasının dünyadaki bilgi kirliliğini azaltacağını düşünüyorum.Bu konuda ilgili kişilerinde bloğunuz eğer kaliteli olur ise buradan para bile kazanabileceğinizi eklemek istiyorum.

En Popüler Blog Oluşturma Programları hangileridir?

Blogger.com
Wordpress.com

LiveJournal.com

Tumblr.com
Weebly.com

Blog yazmanın önemi konusunda Blog Yazmanın Önemi adlı yazıyı da okuyabilirsiniz.
Blog oluşturma programları hakkında bilgi için En İyi Ücretsiz 5 Blog Açma Sitesi adlı yazıyı okuyabilirsiniz.Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Teknoloji Haberleri

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği