" /> Cilt Kanseri İle Mücadele de En Etkili 15 Gıda - Sağlıklı Beslenme | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1490
  % -0,05
 • EURO
  7,2289
  % -0,07
 • ALTIN
  237,0501
  % 0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
Cilt Kanseri İle Mücadele de En Etkili 15 Gıda – Sağlıklı Beslenme

Cilt Kanseri İle Mücadele de En Etkili 15 Gıda – Sağlıklı Beslenme

Cilt Kanseri ile Mücadeleye Yönelik 15 Gıdalar

cilt-kanseri-mücadele
Cilt Kasneri İle Mücadele

HealWithFood.org’un Cilt Kanseri ve Diyeti Rehberinde cilt kanseri riskini azaltabilecek sağlıklı gıdalar önerilerini paylaşıyoruz.Aşağıda listelenen cilt kanseri ile mücadele gıdaları hem cilt kanserine karşı etkiliyken aynı zamanda lezzetli ve sağlıklı gıdalardır.

Not: Cilt kanseri ciddi bir hastalıktır ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Web sitesinde ve başka yerlerde yer alan bilgiler, tıp uzmanları tarafından gözden geçirilmemiştir; ayrıca profesyonel tıbbi veya sağlık tavsiyelerinin yerini alması tasarlanmamıştır. Her zaman profesyonel bir sağlık hizmeti sunanın tavsiyesine başvurun.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

# 1: Havuç

Çocuklar uzun süredir anneleri tarafından havuçlarını yemeye teşvik ediliyorlar. Havuç sağlık yararları kamyon dolusu olan nefis bir kök sebzedir. Havuç aynı zamanda cilt kanseri ile mücadele etmek konusunda endişeleriniz varsa diyetinize dahil etmeniz gereken önemli bir bitkidir. Havadaki beta-karoten içeriği yüksek olduğundan, havuç güneşten gelen zararlı ultraviyole radyasyona karşı cildi korur . En derin, en koyu renkteki havuç en çok beta-karotene sahiptir. Havuç satın alırken mümkün olduğunca organik olarak yetiştirilen ürünlerin seçilmesi tavsiye edilir, çünkü geleneksel olarak yetiştirilmeyen havuç tipik olarak yüksek miktarda böcek ilacı ve kimyasal madde içerir.

# 2: Zerdeçal

Zerdeçal

Zerdeçal geniş kapsamlı kanser mücadele faaliyetlerine sahiptir.

Sarı rengini körilere ve diğer birçok gıdaya veren zerdeçal, geleneksel Asya tıbbında çok çeşitli hastalık ve hastalıkları tedavi etmek için uzun süredir kullanılmaktadır. Son yıllarda, batı tıbbı, zencefil ailesinin olağanüstü köklü bitkisine daha fazla dikkat etmeye başladı ve bu Asya baharatının, orada bulunan en iyi cilt kanserine karşı mücadele yöntemlerinden biri olabileceğini gösteriyor. Araştırmalar, zerdeçalın çeşitli kanser türlerine karşı etkili olabilecek çeşitli anti-kanser özelliklerine sahip olduğunu göstermiştir. Kanserli hücrelerin kendiliğinden tahrip edilmesini tetikleyen bir süreç olan apoptozu , sağlıklı hücrelere zarar vermeden başarıyla indüklediği gösterilmiştir. Zerdeçal, nitrozamin oluşumunu önleyebilir ve aflatoksin üretimini inhibe edebilir ve her ikisi de artmış kanser riski ile ilişkilendirilir.

# 3: Yeşil Çay

Yeşil çay genellikle bir kilo verme yardımcısı olarak kullanılır, ancak yeşil çayın sağlığa olan faydaları , yağ yakma etkileri ile sınırlı değildir. Bilimsel kanıt, yeşil çayın cilt kanseri de dahil olmak üzere pek çok kanseri önlemeye yardımcı olabileceğini gösteriyor. Yeşil çaydaki kilo vermeyi teşvik eden özelliklerden sorumlu olan Catechins’in, hücreleri serbest radikallerin neden olduğu DNA hasarına karşı oldukça etkili olduğu gösterildi . Yeşil çay alırken, kateşinlerin salınması gevşek yapraklardan daha iyi olduğu için, çay poşetleri yerine gevşek çay yaprakları tercih edin. Çayınıza limon suyu veya diğer C vitamini bakımından zengin bir meyve suyu eklemeyi de isteyebilirsiniz. Bilimsel kanıtlar, C vitamininin vücudun absorbe edebileceği katekin miktarını artırabileceğini önermektedir.

Ahududu

Ahududu bol elagic asit sağlar.

# 3: Ahududu

Ahududu lezzetle doludur, aynı zamanda güçlü cilt kanseri mücadele bileşikleri ile yüklüdür. Ahududadaki en ilginç bileşiklerden biri, doğal anti-kanserojen, anti-mutajen ve kanser önleyicisi olan ellagic asittir . Bazı durumlarda kanser hücrelerinde apoptozise (hücre ölümü) neden olabilir. Ellagik asit, bu mucizevi maddenin en iyi kaynağı olan kırmızı ahududu gibi çeşitli gıdalarda bulunur (kuru ağırlık meyve özütünün gramı başına 1.500 mcg). Ayrıca, kırmızı ahudududa bulunan ellagik asit, güçlenmesini ısıtma ve dondurma yoluyla korur. Yani, ahududunuzu taze, dondurulmuş veya ısıtılmış olup olmadığınıza bakılmaksızın, cilt kanseri mücadele avantajlarından yararlanabilirsiniz.

# 5: Tatlı Patates

Tatlı patates, insanoğlunun bilinen en eski sebzelerinden biridir ve en besleyici sebzelerden biridir, cilt kanseri ile savaşan besin maddeleri içerir. Pembe, turuncu ve sarı çeşitler, beta-karotenin en yoğun gıda kaynaklarından biridir (renk ne kadar yoğun olursa, beta-karoten daha fazla olur), ancak tatlı patatesler de mükemmel bir C vitamini kaynağıdır. Dahası, onlar Ön araştırmalara göre önemli antioksidan aktiviteye sahip olan benzersiz kök proteinleri içerir. Buna ek olarak, pestisitlerde, organik olarak yetiştirilmemiş ürünler bile, tatlı patatesler genellikle düşüktür.

Avokado

Avokado antioksidanlarla doludur.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

# 6: Avokado

Bu kremsi, yeşil meyveler güzel cilde katkılarından ötürü uzun zamandır lanse edilmiştir, ancak sağlıklı ciltlere katkıda bulunabilirler. Avokado, cilt kanseri riskini azalttığı düşünülen besin maddeleriyle dolup taşıyor . Kuşkonmaz ile birlikte avokado, önemli bir antioksidan olan glutatyonun en iyi beslenme kaynakları listesinin başında gelir. Avokado, aynı zamanda mükemmel bir E vitamini kaynağıdır ve iyi bir C vitamini kaynağıdır. Bir avantaj olarak, avokado böcek ilacında genellikle düşüktür.

# 7: Shiitake Mantarları

Çin mutfağında bir elyaf olan Shiitake mantar, anti-cilt kanseri diyetine mükemmel bir katkı yapabilir. Bu anti kanser minerali için önerilen günlük alım miktarının yarısından fazlasını sağlayan 1 bardak selenyumdan zengin bir kaynaktır. Ayrıca, shiitake mantarları beta-glukanlar için en iyi kaynaklardan biridir. Bazı insan çalışmalarına göre, beta glukanlar, immün hücreleri kanser bölgesine atarak ve kanser hücrelerini yok ederek, cilt kanseri dahil olmak üzere kanserle mücadelede yardımcı olabilir. Beta-glukanların anti-tümör ve anti-kanser özellikleri de birçok hayvan testinde görülmüştür. Lezzetli etli bir tada sahip olan Şiatake mantarları, vejetaryen yemekler için etli bir dokunuş sağlamak için çok uygundur.

# 8: Su Teresi

Salatalara ve sandviçlere güzel bir katkı sağlayan su teresi kanser önleyici mükemmel bir gıdadır. Araştırmalar günlük taze su teresi nin tüketilmesinin kan hücresi DNA hasarını önemli ölçüde azaltabileceğini gösteriyor. Kan hücrelerinde DNA hasarı, bir kişinin genel kanser riskinin bir göstergesidir. Su teresi önemli kanser mücadele güçlerine sahip fenetil izotiosiyanat (PEITC) adı verilen özel bir hardal yağı içerir. Ancak, su teresinin anti kanser özellikleri, yüksek C vitamini, beta-karoten ve lutein kaynaklı olabilir. Bir çalışmada su teresinin tüketilmesinin, çalışma katılımcılarının lutein ve beta-karoten düzeylerini% 100 ve 33 oranında arttırdığını buldular, sırasıyla. Su altı torbası, yıl boyunca daha büyük süpermarketlerde bulunur, ancak evinizde kendi ürününüzü de büyütebilirsiniz

# 9: kuşkonmaz

Kuşkonmaz

Glutatyon açısından zengindir kuşkonmaz, sebze ile savaşan cilt kanseridir.

Kuşkonmaz, cilt için mükemmel bir besindir. Araştırmalar, diyetlerinde kuşkonmaz içeren kişilerin bu güzel gıdayı yemeyen insanlara göre daha az kırışıklığa sahip olduğunu gösteriyor. Kuşkonmaz, son yıllarda dikkat çeken güçlü bir antioksidan olan glutatyon konsantrasyonunun en yüksek olduğu gıdalar listesinin başında. Hücrelerin oksidasyona karşı korunmasının yanı sıra, glutatyonun, kanserojenler dahil olmak üzere yabancı maddelerin detoksifikasyonunda ve lenfositleri etkileyerek bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde etkili olduğu gösterilmiştir . Ancak kuşkonmaz’ın cildin sağlığa kavuşturan özelliklerinin hepsi glutatyona atfedilebilir değildir; kuşkonmaz da beta-karoten ve C vitamini için iyi bir kaynaktır.


# 10: Kale

Cilt kanserini önlemek için en iyi gıdalar söz konusu olduğunda, süperfondan yemeği yenmek zordur . Lahana ailesinin bu nispeten bilinmeyen üyesi, C vitamini ve beta-karoten de dahil olmak üzere cilt kanseri önleyici birçok bileşene sahiptir (kale, brokoli’nin beta karoteninin 10 katını içerir). Yüksek C vitamini içeriği ve beta-karoten ve bir takım antioksidan phytonutrientlerden dolayı, kale, ORAC derecesi en yüksek sebze listesinin en üstünde yer alır. ORAC, veya Oxygen Radical Absorbance Capacity, gıdaların toplam antioksidan gücünün bir ölçüsüdür. Kale, örneğin salatalarda çiğ yenilebilir. Lahana’nın doyurucu yeşil yaprakları, onları sotelemek ve soğan, sarımsak ve zeytinyağı dökmek suretiyle lezzetli bir garnitür haline dönüşebilir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Balık

Astaxanthin ve omega-3 yağları somon cilt kanserine karşı mükemmel bir silah yapar.

# 11: Somon

Somon, cilt kanseri olmaktan endişe duyan herkes için mükemmel bir besindir. Omega 3 yağ asitleri – Batı diyetlerinde genellikle yetersiz miktarda bulunan yağ asitleri – için mükemmel bir kaynak sağlar. Araştırma, bu esansiyel yağ asitlerinin deriyi UV hasarına karşı koruyabileceğini gösteriyor. Omega-3’lere ek olarak, somon başka ilginç bir besin içerir: astaksantin. Astaxanthin, somon pembe rengini veren karotenoid, ultraviyole ışınlarına maruz kalan cilt tarafından oluşturulan serbest radikalleri temizlediği gösterilen güçlü bir antioksidandır. En fazla astaksantin almak için yabani somon tercih edin. Astaxanthin seviyeleri yabani somon balığında (özellikle sockeye somon balığı) çiftlik somonundan daha yüksektir. Ayrıca, vahşi somon, yalnızca çiftlik somonlarında yüksek miktarlarda bulunan PCB’lerin düşük seviyelerini, zararlı kimyasalları içermez. Bununla birlikte, vahşi somon tüketimi de ılımlılık anahtar olmalı. Somon ve diğer balıkların tüketimi çok sık veya çok yüksek olduğunda, balıkta bulunan cıva ve zirai ilaç gibi belirli toksinlere aşırı maruz kalma ihtimali yüksek olabilir. FDA, haftada iki kez balık tüketmemizi önerir ancak daha sık değildir. Hamile kadınlar ve hamile kalmaya çalışan kadınlar bu tavsiyeyi özellikle ciddiye almalılar çünkü balıktaki toksinler fetüsün nörolojik gelişimini bozabilir.


# 12: Yaban Turbu

Yaban Turbu, pişmiş yumurta, salata ve sebze yemekleri için güzel bir eklenti olabilir.Yaban Turbu, cilt kanserine neden olabilecek karsinojenleri ortadan kaldırma karaciğer yeteneğini artırdığı gösterilen bileşikler olan glukosinolatlar ile yüklüdür . Buna ek olarak, araştırmalar, glukosinolatların kanserli tümörlerin büyümesini baskılamasına yardımcı olabileceğini gösteriyor . Brokoli ve Brüksel lahanası gibi birçok turpgil sebzede glukosinolatlar bulunur, ancak yaban turbunda bulunan miktarlar çok daha yüksektir (bazı çalışmalarda, yaban turbu brokoli’den 10 kat fazla glikozinolat içerebilir ).


# 13: Brokoli

Brokoli

Brokoli, güçlü anti-kanser özellikleri ile ünlüdür.

Brokoli besin değeri bakımından cilt kanserine karşı mücadelede tüketebileceğiniz en iyi yiyeceklerden biri. Brokoli, kanserojen toksinleri yok etmek, DNA mutasyonunu azaltmak, kanser hücrelerinde apoptozu indüklemek, iyi huylu tümörlerin malign tümörlere gelişmesini önlemeye yardımcı olmak ve kanser yayılımını önlemeye yardımcı olduğu gösterilen olağandışı bazı bileşikler içeriyor. Birçok sağlıklı gıda mağazasında bulunan brokoli filizi, kanserle mücadele eden bileşiklerin zengin bir kaynağıdır ancak brokoli çiçeklerin de önemli miktarda bulunur. Brokoli’nin faydalarını en üst düzeye çıkarmak için çiğ veya hafif derecede buharda pişirin. Çiğ ezilmiş brokoli tüketimi, brokoli kanserle savaşan bileşiklerin daha hızlı ve daha iyi absorbe edilmesine neden olduğu gösterilmiştir. Pişirme, brokoli içerisindeki en önemli anti kanser maddesi olan sulofaphanın% 90’ını yok edebilir.


# 14: Balık Yumurtaları

Balık yumurtaları söz konusu olduğunda biraz ileri gidiyor. Balık yumurtaları, omega-3 yağ asitleri türleri olan DHA ve EPA’nın en iyi doğal kaynaklarından biridir. Ons ons ons, balık yumurtaları en yağlı balıklardan daha fazla omega-3 içerir . On beş deniz hayvanı üzerinde yapılan araştırmalarda yapılan inceleme sonucunda, omega-3 yağ asitleri bakımından, topal götürücüler, hake ve somonların zengin olduğu tespit edildi.


# 15: Kirazlar

Kirazlar doğal olarak perilil alkol (POH) açısından zengindir, bu bileşik in vitro ve in vivo kanser hücrelerini yok etmede etkili olduğu bulunmuştur . Kiraz alırken mümkün olduğunca organik olarak yetiştirilen meyveleri seçmek akla uygundur, çünkü geleneksel olarak yetiştirilen kirazlar genellikle yüksek pestisitler ve diğer kimyasal bileşikler içerir.

Eğer yazımızın tamamını okuduysanız şöyle bir çıkarım paylaşmak istiyorum, cilt ve beslenme birbiri ile paraleldir.Doğal yollardan alamadığınız tüm gıdaların vitaminlerini veya besleyici değerlerini takviye ilaç yoluyla alacaksınız, bu hem pahalı hem de çok etkili olmayabilir.Bu besin maddeleri kolay ulaşabileceğiniz ve geç olmadan tüketmeniz gereken cilt kanseri ile mücadelede etkili gıdalar ve aynı zamanda illa kanserden korkarak değil cildinizin sağlığını da arttıracak gıda listesi.Umarım sizler içinde faydalı olur.Esen kalın..

Kaynak : www.healwithfood.com 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği