" /> 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihi - Nerden Çıktı - Güncel Bilgiler | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1490
  % -0,05
 • EURO
  7,2289
  % -0,07
 • ALTIN
  237,0501
  % 0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihi – Nerden Çıktı – Güncel Bilgiler

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihi – Nerden Çıktı – Güncel Bilgiler

8-mart-kadınlar-günü
8 Mart Dünya Kadınlar Günü

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nerden çıktı? 

Uluslararası Kadınlar Günü, dünyanın birçok ülkesinde kutlanmaktadır. Kadınlara, ulusal, etnik, dilsel, kültürel, ekonomik ya da siyasi ayrımlara bakılmaksızın başarıları nedeniyle tanınan bir gündür. Uluslararası Kadınlar Günü ilk olarak 20. yüzyılın başında Kuzey Amerika’da ve Avrupa’da emek hareketleri faaliyetlerinden ortaya çıktı.
Bu ilk yıllardan bu yana, Uluslararası Kadınlar Günü, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki kadınlar için yeni bir küresel boyut aldı. Dört küresel Birleşmiş Milletler kadın konferansı tarafından güçlenen artan uluslararası kadın hareketi, kadın hakları ve siyasi ve ekonomik alanlara katılım desteği sağlamak için bir araya getirmeye yardımcı oldu.

kronoloji

 • 1909    İlk Ulusal Kadın Günü, 28 Şubat’ta Amerika Birleşik Devletleri’nde gözlendi. Amerika Sosyalist Partisi, bugün kadınların çalışma koşullarına karşı protesto yaptıkları New York’taki 1908 giysi işçisinin grevinden ötürü bu güne bu isim verildi.
 • 1910    Kopenhag’da toplanan Sosyalist Enternasyonal, kadın hakları için hareketi onurlandırmak ve kadınlar için evrensel oy kullanma hakkı kazanmak için destek oluşturmak için karakteristik uluslararası Kadınlar Günü’nü kurdu. Öner, Finlandiya Parlamentosu’na seçilen ilk üç kadının katıldığı 17 ülkeden 100’ün üzerindeki konferansın oybirliği ile onaylanması ile karşılandı. Gözlem için sabit bir tarih seçilmedi.
 • 1911    Kopenhag girişimi sonucunda Uluslararası Kadınlar Günü, 19 Mart’ta ilk kez bir milyondan fazla kadın ve erkeğin katıldığı Avusturya, Danimarka, Almanya ve İsviçre’de damgasını vurdu. Oy kullanma ve kamu görevini üstlenme hakkına ek olarak, kadınların çalışma hakları, mesleki eğitim ve ayrımcılığa son verilmesini talep ettiler.
 • 1913-1914    Uluslararası Kadınlar Günü, I. Dünya Savaşı’nı protesto etmek için bir mekanizma haline geldi. Barış hareketinin bir parçası olarak, Rus kadınları Şubat ayının son Pazar günü ilk Uluslararası Kadın Günü’nü organize ettiler. Avrupa’daki başka yerlerde, ertesi yılın 8 Mart’ında veya civarında, kadınlar ya savaşı protesto etmek ya da diğer aktivistlerle dayanışma ifade etmek için miting düzenledi.
 • 1917    Savaşın zemininde, Rusya’daki kadınlar, Şubat ayının son Pazar günü (8 Mart’ta Gregoryen takviminde düştüğü) “Ekmek ve Barış” için protesto ve grev yapmayı yine seçtiler. Dört gün sonra Çar, vazgeçti ve geçici Hükümet kadınlara oy hakkı verdi.
 • 1975 Uluslararası Kadınlar Günü Birleşmiş Milletlerde 8 Mart’ta Uluslararası Kadınlar Günü’nü kutlamaya başladı.
 •  

 • 1995 189 hükümet tarafından imzalanan tarihi bir yol haritası olan Pekin Bildirgesi ve Eylem Platformu, 12 kritik endişe alanına odaklanarak, her kadının ve kızın seçimlerinde egemenlik yapabileceği, eğitim alacağı, eğitim alacağı bir gelir ve şiddet ve ayrımcılıktan uzak toplumlarda yaşayabileceği deklare edildi.
 • 2014 Kadının Statüsü Komisyonunun (CSW58) 58. toplantısı – Toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadın haklarıyla ilgili kritik konuları ele almak amacıyla Devletlerin yıllık toplantısı – “Kadınlar için Binyıl Kalkınma Hedeflerinin uygulanmasında karşılaşılan zorluklar ve başarılar paylaşıldı”. BM kuruluşları ve dünyanın dört bir yanından gelen akredite edilmiş STK’lar, sekiz Binyıl Kalkınma Hedefleri’ni (BKH) karşılama konusunda ilerleme kaydetti ve kalan güçlükleri paylaştı. Binyıl Kalkınma Hedefleri, toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadınların yetkilendirilmesi konusundaki dikkat ve kaynakların galvanizasyonu için önemli bir rol oynamıştır.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

BM ve Cinsiyet Eşitliği

1945’te imzalanan Birleşmiş Milletler Sözleşmesi, kadınlarla erkekler arasında eşitlik ilkesini onaylayan ilk uluslararası anlaşmadır. O zamandan beri, BM, dünya çapında kadınların statüsünü geliştirmek için uluslararası kabul gören stratejiler, standartlar, programlar ve hedeflerin tarihi bir mirası oluşturulmasına yardımcı olmuştur.
BM ve teknik ajansları yıllar geçtikçe kadınların sürdürülebilir kalkınma, barış, güvenlik ve insan haklarına tam saygı duyulması için eşit ortak olarak katılımını teşvik ettiler. Kadınların güçlendirilmesi BM’nin tüm dünyadaki toplumsal, ekonomik ve politik zorlukları çözme çabalarının merkezinde yer almaya devam ediyor.
Yani kadınlar gününde hediye almak yerine eşinize annenize sevgilinize ya da kızınıza tanımadığınız ya da kısıtladığınız bir hakkında feragat ederek bir kadının da erkek ile ne kadar eşit olduğunu belirtmeniz gerekmektedir.Takdir sizin biz bu bilgileri paylaşmak istedik.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği