" /> Bebeklerde Konak Nedir ? Konak Tedavisi - Bebek Sağlığı | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1672
  % 0,25
 • EURO
  7,2461
  % 0,17
 • ALTIN
  237,6926
  % -0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
Bebeklerde Konak Nedir ? Konak Tedavisi – Bebek Sağlığı

Bebeklerde Konak Nedir ? Konak Tedavisi – Bebek Sağlığı

konak-nedir
Bebeklerde Konak Nedir ? Konak Tedavisi – Bebek Sağlığı

BEBEKLERDE KONAK NEDİR, NEDEN OLUR, TEDAVİLERİ NELERDİR?

        Konak bir deri hastalığıdır. Daha çok bebeklerde, özellikle yeni doğdukları dönemde saç derileri üzerinde oluşabilen ufak deri döküntüleridir. Bu deri döküntüleri kahverengi veya açık sarı renkte olmakla birlikte nadiren de olsa kırmızı veya pembe renkte de olabilir. Genellikle doğumdan sonra 1 ile 3 ay arasındaki sürede ortaya çıkabilir. Kendiliğinden geçtiği vakalar da olsa bile bir tedavi yöntemi ile bu deri hastalığından kurtulmak mümkündür. Bazen bebeğin kafa derisi dışında kaşlarında, alın veya kulaklarında da konak görülebilir.
      Anne karnındayken yüksek hormona maruz kalmak konak hastalığının sebepleri arasında gösterilirken bunu yanı sıra kesin bir neden de bilinmemektedir. Konak tedavisi için dikkat edilmesi gerekenler: Öncelikle konağın yol açtığı kabuklar kesinlikle koparılmamalı ve mümkün olduğunca ellenmemelidir. Kabuklu bölge pamuk yardımı ile gün içerisinde badem yağı ile silinip yumuşaklık sağlanmalıdır. Bu işlem tamamlanınca bebek şampuanı ile hafifçe temizlenmelidir. Kabuklar tamamen geçene kadar bu tedavi uygulanabilir. Eğer kabuk kalınsa badem yağının ardından bebek diş fırçasıyla hafifçe taranabilir. Bu tedavide önemli iki nokta vardır;
           Birincisi, sürülen yağın iyice arındırılması. İkincisi ise kesinlikle asit içerikli uygun olmayan şampuan kullanılmamasıdır. En güveniliri eczaneden konak tedavisi için satılan özel şampuanla tedaviyi uygulamaktır. Yapılan işlemler sonucunda yaklaşık 2 hafta geçtiyse ve hala konak devam ediyorsa bir hekime gidilmelidir. Ayrıca tedavi sürecinde deride kızarıklık, kaşıntı, kanama, akıntı gibi durumlar oluyorsa 2 hafta beklenilmeden en kısa zamanda bir doktora başvurulmalıdır. Bunun dışında konak tedavisi için evde uygulanabilecek basit çözümler şunlardır:


           Geniş bir kaba 3 tane B6 vitamin tabletini koyalım ve bir kaşık yardımı ile iyice ezelim. Ardından kasenin çeyreği kadar sebze yağını bu vitamin tabletine ekleyelim. Ve iyice karıştıralım. Kıvamı yoğun olduğunda az bir miktar badem yağını karışıma ekleyebiliriz. Yapmış olduğumuz karışımı günlük olarak bebeğimizin saç derisine uygulayalım. Bir süre bekletip fırça ile taradıktan sonra bol su yardımı ile güzelce yıkayalım. Ve tamamen arındığından emin olalım. Aynı işlemi öğlen ve gece yatmadan öncede uygulayalım. Bunun dışında lavanta yağı ya da E vitamini yağını da konak tedavisinde kullanabiliriz. Sadece bu tedavilere başlamadan önce bebeğinizin doktorundan onay almanız ve dikkatli olmanız gereklidir. Çünkü ilerlemiş veya vücudun diğer bölgelerine de yayılmış, tahriş olmuş bir konakta bu tedavileri uygulamak doğru değildir.

Doğru teşhis ve doğru bir yöntemle kısa sürede ortadan kalkabilen bir rahatsızlık olan konak, en fazla 3 hafta gibi bir süre geçmesine rağmen hala devam ediyorsa başka hastalıkların da habercisi olabilir. Bu yüzden konak oluşan bebeklerde bu süre zarfında doğru gözlem çok önemlidir.

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği