" /> (Hemoroid) Basur Nedir ? Basur Belirtileri, Basur Tedavisi - Sağlık Bilgileri | Kingomedya

 • DOLAR
  4,7372
  % 0,15
 • EURO
  5,5003
  % 0,15
 • ALTIN
  194,8448
  % 0,03
 • BIST
  92.759,89
  % -1,88
(Hemoroid) Basur Nedir ? Basur Belirtileri, Basur Tedavisi – Sağlık Bilgileri

(Hemoroid) Basur Nedir ? Basur Belirtileri, Basur Tedavisi – Sağlık Bilgileri

basur-nasıl-gecer
Hemoroid Basur Nedir ? Hemoroid Basur Tedavisi

(Hemoroid) Basur nedir?

Hemoroid(Basur) , anüsün çevresinde veya alt rektumda bulunan şişkin damarlardır . Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 50’si 50yaşına kadar hemoroid belirtileri yaşamıştır.

Hemoroid iç ya da dış olabilir. İç hemoroid, anüs veya rektum içerisinde gelişir. Dış hemoroid, anüs dışında gelişir. Hemoroidlere kazık denir.

Dış hemoroidler en yaygın ve en zahmetli olanlardır. Hemoroid ağrıya, şiddetli kaşıntıya ve oturma zorluğuna neden olur . Neyse ki, bunlar tedavi edilebilir.

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

HEMOROİD BASUR BELİRTILERİ

Hemoroid Basur belirtileri nelerdir?
Hemoroid Basur belirtileri şunlardır:

Anüs çevresinde aşırı kaşıntı

Sızlama ve anüs çevresinde ağrı 
Anüsünüzün yakınında kaşıntılı veya ağrılı topak veya şişlik 
Dışkı kaçağı 
Ağrılı barsak hareketleri 
Bağırsak hareketi sonrası doku üzerindeki kan

Hemoroidler ağrılı olmasına rağmen, hayati tehlike oluşturmazlar ve genellikle tedavi olmadan tek başlarına giderler . Sık sık kanama oluyor ise kan kaybından dolayı zayıflık ve soluk cilt gibi anemi belirtileri geliştirebilirsiniz , ancak nadirdir.

HEMOROİD BASUR NEDENLERİ

Hemoroid neden olur?

Uzmanlar hemoroidin neden gelişeceğinden emin değiller. Olası faktörler şunlardır:

Bağırsak hareketi sırasında gerginlik 

Kronik kabızlıktan kaynaklanan komplikasyonlar
Tuvalette fazla süre oturma


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});


HEMOROİD BASUR RİSK FAKTÖRLERİ

Hemoroid Basur Risk faktörleri

Hemoroid genetik olarak ebeveynden çocuğa geçebilir, bu nedenle ebeveynlerin hemoroidi varsa bunları alma ihtimaliniz daha yüksektir. Sürekli ağır kaldırma, obez olma veya vücudunuz üzerinde sürekli zorlanma olanağınız, hemoroit riskini artırabilir.

Oturmak için ara vermeden çok fazla ayakta durmak hemoroid gelişmesine neden olabilir. Tutarlı anal cinsel ilişki ve diyare hemoroit riskinizi de artırabilir.

Ayrıca hamiliyseniz hemoroid gelişme olasılığınız da yüksektir.


HEMOROİD BASUR TEŞHİSİ

Hemoroidler Basur nasıl teşhis edilir?

Anüsünüzü görsel olarak incelemek hemoroid teşhisi için yeterli olabilir. Teşhisi doğrulamak için, doktorunuz anüs içindeki anormallikleri kontrol etmek için farklı bir muayene yapabilir. Bu kontrol, dijital rektal muayene olarak bilinir . Bu muayene sırasında doktorunuz rektumunuza eldivenli ve yağlanmış bir parmak takar. Anormal bir şey hissederlerse sigmoidoskopi denen ek bir test isteyebilirler .

Bir sigmoidoskopi doktorunuz bir iç hemoroit teşhis etmek için küçük bir kamera kullanmayı gerektirir. Sigmoidoskop adı verilen bu küçük fiber optik kamera, küçük bir tüpe sığar ve daha sonra rektumunuza yerleştirilir. Doktorunuz bu testten rektumunuzun iç kısmını net bir şekilde görür ve hemoroidi daha yakından inceleyebilir.


HEMOROİD BASUR TEDAVİSİ

Hemoroid Basur için tedavi seçenekleri nelerdir?

Hemoroid Basur tedavisi evde veya bir doktorun ofisinde gerçekleşebilir.

Ağrı kesici

Ağrıyı en aza indirgemek için, her gün en az 10 dakika sıcak bir su küvetine oturmalısınız. Ayrıca dış hemoroit ağrısını hafifletmek için sıcak su torbasına da oturabilirsiniz . Ağrı dayanılmazsa, yanma ve kaşıntıyı gidermek için reçetesiz satılan bir fitil , merhem veya krem ​​kullanın. Hemoroid süpozituvarları online veya mağazalarda bulabilirsiniz.

Lif takviyeleri

Kabızlığınız varsa dışkılarınızı yumuşatmaya yardımcı olmak için tezgah üstü bir lif takviyesini de kullanabilirsiniz . Bu tip iki yaygın takviyeli psyllium ve metilselülozdur .

Evde yapılan ilaçlar

Hidrokortizon veya hemoroid kremi gibi tezgah üstü tedaviler hemoroid rahatsızlığını hafifletebilir.  Ayrıca, anüsünüzü günde 10 ila 15 dakika boyunca sıcak su dolu küvette ya da sıcak su torbasında oturabilirsiniz.

Her duş ya da banyo yaparken anüsünüzü ılık suyla temizleyerek iyi bir hijyen uygulayın. Sabun hemoroidi ağırlaştırabileceğinden sabun kullanmayın. Aynı zamanda, bir bağırsak hareketinden sonra silinirken kuru veya sert tuvalet kağıdından kaçının.

Anüsünüzde soğuk bir sıkıştırma kullanılması hemoroid şişmesini azaltabilir. Asetaminofen, ibuprofen veya aspirin gibi ağrı gidericiler ağrıyı veya rahatsızlığı hafifletebilir.

Tıbbi prosedürler

Eğer ev tedavileri sizin hemoroid için yardımcı olmadığına, doktorunuz bir lastik bant ligasyonu alma önerebilir. Bu prosedür doktorun etrafına kauçuk bir bant yerleştirerek hemoroid dolaşımını kesmesini gerektirir. Bu, hemoroid dolaşımının kaybolmasına neden olur ve kasılmaya zorlanır. Bu prosedür yalnızca bir tıp uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bunu evde denemeyin.

Lastik bant ligasyonu sizin durumunuzda bir seçenek değilse, doktorunuz enjeksiyon tedavisi veya skleroterapi uygulayabilir . Bu prosedürde, doktorunuz doğrudan kan damarına bir kimyasal enjekte eder. Bu, hemoroidin boyutunu küçültür.

HEMOROİD BASUR ÖNLEME

Hemoroid Basur Önleme

Hemoroidin kötüleşmesini azaltmak veya oluşumunu önlemek için, bağırsak hareketi esnasında gerginleşmeyi önleyin. Ayrıca, su alımını artırmaya çalışın . Yeterli miktarda su içmek kasılmaları engelleyebilir.

Hemoroid gelişmesini önlemek için bir bağırsak hareketi geldiğinde en kısa sürede tuvaleti kullanın ertelemeyin. Beton ya da karo gibi soğuk zeminlerde uzun süre oturmayın.

Diyetinizde lifi yüksek gıdaları tüketmek gelecekte hemoroid gelişme riskini en aza indirebilir.

İyi bir Lif Diyeti kaynakları şunları içerir:

Tam buğday Esmer pirinç yulaf ezmesi armutlar havuçlar karabuğday kepek

Lif diyeti bağırsakta toplu oluşuma yardımcı olur ve dışkıyı yumuşatır, böylece geçişi kolaylaştırır.

KOMPLIKASYONLAR

Hemoroid ile ilişkili komplikasyonlar nelerdir?

Hemoroid komplikasyonları nadirdir, ancak şunları içerebilir:

Şişmiş damardaki kan kaybından kaynaklanan demir eksikliği anemisi

Son Sözler

Düzgün bir muamele ile büyük olasılıkla iyileşme yaşayacaksınız. Doktorunuzun talimatlarını takiben ve egzersiz de dahil olmak üzere bir rejim sürdürerek uzun süre oturmamak hemoroid belirtilerini azaltır ve kötü görünümü düzeltebilir.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Tüm yayınlarımız bilgilendirme niteliğinde olup, doktorunuza danışmadan hiçbirini uygulamanız önerilmemektedir. Kingomedya portalı hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez..
Bumerang - Yazarkafe