" /> Hemoroid Nedir ?, Belirtileri, Tedavisi - Sağlık Bilgileri | Kingomedya

 • DOLAR
  6,1672
  % 0,25
 • EURO
  7,2461
  % 0,17
 • ALTIN
  237,6926
  % -0,01
 • BIST
  99.547,44
  % 1,59
Hemoroid Nedir ?, Belirtileri, Tedavisi – Sağlık Bilgileri

Hemoroid Nedir ?, Belirtileri, Tedavisi – Sağlık Bilgileri

basur-nasıl-gecer
Hemoroid Basur Nedir ? Hemoroid Basur Tedavisi

Hemoroid Nedir ? Hemoroid Belirtileri, Hemoroid Tedavisi – Sağlık Bilgileri

Hemoroid nedir, Hemoroid belirtileri, Hemoroid tedavisi nasıl olur sorularının cevabını bu makalede ele aldık. Türkiye’de çok sık rastlanan Hemoroid  ile ilgili tüm bilgiler yazımızda mevcut. Umarım faydalı olur.

Hemoroid nedir?

Basur , anüsün çevresinde veya alt rektumda bulunan şişkin damarlardır . Yetişkinlerin yaklaşık yüzde 50’si 50 yaşına kadar basur belirtileri yaşamıştır.

Hemoroid iç ya da dış olabilir. İç Hemoroid, anüs veya rektum içerisinde gelişir. Dış basur, anüs dışında gelişir. Basur diğer adı Hemoroid tir.

Dış hemoroidler en yaygın ve en zahmetli olanlardır. Hemoroid ağrıya, şiddetli kaşıntıya ve oturma zorluğuna neden olur . Neyse ki, bunlar tedavi edilebilir.

Editör Önerisi : Erektil Disfonksiyon ( İktidarsızlık ) Nedir, Tedavisi

 

(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Hemoroid belirtileri nelerdir ?

Hemoroid belirtileri nelerdir?

Hemoroid belirtileri şunlardır:

 • Anüs çevresinde aşırı kaşıntı
 • Sızlama ve anüs çevresinde ağrı
 • Anüsünüzün yakınında kaşıntılı veya ağrılı topak veya şişlik
 • Dışkı kaçağı
 • Ağrılı barsak hareketleri
 • Bağırsak hareketi sonrası doku üzerindeki kan

Hemoroidler ağrılı olmasına rağmen, hayati tehlike oluşturmazlar ve genellikle tedavi olmadan tek başlarına giderler. Sık sık kanama oluyor ise kan kaybından dolayı zayıflık ve soluk cilt gibi anemi belirtileri geliştirebilirsiniz , ancak nadirdir. Hemoroid nedir, Hemoroid belirtileri, Hemoroid tedavisi nasıl olur

 

Hemoroid nedenleri nelerdir

Hemoroid neden olur?

Uzmanlar hemoroidin neden gelişeceğinden emin değiller. Olası faktörler şunlardır:

 • Bağırsak hareketi sırasında gerginlik
 • Kronik kabızlıktan kaynaklanan komplikasyonlar
 • Tuvalette fazla süre oturma


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Hemoroid risk faktörleri nelerdir

Hemoroid Risk faktörleri

Hemoroid, genetik olarak ebeveynden çocuğa geçebilir, bu nedenle ebeveynlerin hemoroidi varsa bunları alma ihtimaliniz daha yüksektir. Sürekli ağır kaldırma, obez olma veya vücudunuz üzerinde sürekli zorlanma olanağınız, hemoroit riskini artırabilir.

Oturmak için ara vermeden çok fazla ayakta durmak hemoroid gelişmesine neden olabilir. Tutarlı anal cinsel ilişki ve diyare hemoroit riskinizi de artırabilir.

Ayrıca hamiliyseniz basur gelişme olasılığınız da yüksektir. Hemoroid nedir, Hemoroid belirtileri, Hemoroid tedavisi nasıl olur

Hemoroid teşhisi nasıldır

Hemoroid nasıl teşhis edilir?

Anüsünüzü görsel olarak incelemek hemoroid teşhisi için yeterli olabilir. Teşhisi doğrulamak için, doktorunuz anüs içindeki anormallikleri kontrol etmek için farklı bir muayene yapabilir. Bu kontrol, dijital rektal muayene olarak bilinir . Bu muayene sırasında doktorunuz rektumunuza eldivenli ve yağlanmış bir parmak takar. Anormal bir şey hissederlerse sigmoidoskopi denen ek bir test isteyebilirler .

Bir sigmoidoskopi doktorunuz bir iç hemoroit teşhis etmek için küçük bir kamera kullanmayı gerektirir. Sigmoidoskop adı verilen bu küçük fiber optik kamera, küçük bir tüpe sığar ve daha sonra rektumunuza yerleştirilir. Doktorunuz bu testten rektumunuzun iç kısmını net bir şekilde görür ve hemoroidi daha yakından inceleyebilir. Hemoroid nedir, Hemoroid belirtileri, Hemoroid tedavisi nasıl olur

Hemoroid tedavisi

Hemoroid tedavisi seçenekleri nelerdir?

Hemoroid tedavisi evde veya bir doktorun ofisinde gerçekleşebilir.

Ağrı kesici

Ağrıyı en aza indirgemek için, her gün en az 10 dakika sıcak bir su küvetine oturmalısınız. Ayrıca dış hemoroit ağrısını hafifletmek için sıcak su torbasına da oturabilirsiniz . Ağrı dayanılmazsa, yanma ve kaşıntıyı gidermek için reçetesiz satılan bir fitil , merhem veya krem ​​kullanın. Hemoroid süpozituvarları online veya mağazalarda bulabilirsiniz.

Lif takviyeleri

Kabızlığınız varsa dışkılarınızı yumuşatmaya yardımcı olmak için tezgah üstü bir lif takviyesini de kullanabilirsiniz . Bu tip iki yaygın takviyeli psyllium ve metilselülozdur. Hemoroid nedir, Hemoroid belirtileri, Hemoroid tedavisi nasıl olur

Evde yapılan ilaçlar

Hidrokortizon veya hemoroid kremi gibi tezgah üstü tedaviler hemoroid rahatsızlığını hafifletebilir.  Ayrıca, anüsünüzü günde 10 ila 15 dakika boyunca sıcak su dolu küvette ya da sıcak su torbasında oturabilirsiniz.

Her duş ya da banyo yaparken anüsünüzü ılık suyla temizleyerek iyi bir hijyen uygulayın. Sabun hemoroidi ağırlaştırabileceğinden sabun kullanmayın. Aynı zamanda, bir bağırsak hareketinden sonra silinirken kuru veya sert tuvalet kağıdından kaçının.

Anüsünüzde soğuk bir sıkıştırma kullanılması hemoroid şişmesini azaltabilir. Asetaminofen, ibuprofen veya aspirin gibi ağrı gidericiler ağrıyı veya rahatsızlığı hafifletebilir.

Tıbbi prosedürler

Eğer ev tedavileri sizin hemoroid için yardımcı olmadığına, doktorunuz bir lastik bant ligasyonu alma önerebilir. Bu prosedür doktorun etrafına kauçuk bir bant yerleştirerek hemoroid dolaşımını kesmesini gerektirir. Bu, hemoroid dolaşımının kaybolmasına neden olur ve kasılmaya zorlanır. Bu prosedür yalnızca bir tıp uzmanı tarafından yapılmalıdır. Bunu evde denemeyin.

Lastik bant ligasyonu sizin durumunuzda bir seçenek değilse, doktorunuz enjeksiyon tedavisi veya skleroterapi uygulayabilir . Bu prosedürde, doktorunuz doğrudan kan damarına bir kimyasal enjekte eder. Bu, hemoroidin boyutunu küçültür. Hemoroid nedir, Hemoroid belirtileri, Hemoroid tedavisi nasıl olur

Hemoroid nasıl önlenir

Basur Önleme

Hemoroidin kötüleşmesini azaltmak veya oluşumunu önlemek için, bağırsak hareketi esnasında gerginleşmeyi önleyin. Ayrıca, su alımını artırmaya çalışın . Yeterli miktarda su içmek kasılmaları engelleyebilir.

Hemoroid gelişmesini önlemek için bir bağırsak hareketi geldiğinde en kısa sürede tuvaleti kullanın ertelemeyin. Beton ya da karo gibi soğuk zeminlerde uzun süre oturmayın.

Diyetinizde lifi yüksek gıdaları tüketmek gelecekte hemoroid gelişme riskini en aza indirebilir.

İyi bir Lif Diyeti kaynakları şunları içerir:

Tam buğday Esmer pirinç yulaf ezmesi armutlar havuçlar karabuğday kepek

Lif diyeti bağırsakta toplu oluşuma yardımcı olur ve dışkıyı yumuşatır, böylece geçişi kolaylaştırır.

KOMPLIKASYONLAR

Hemoroid ile ilişkili komplikasyonlar nelerdir?

Hemoroid komplikasyonları nadirdir, ancak şunları içerebilir:

Şişmiş damardaki kan kaybından kaynaklanan demir eksikliği anemisi

Son Sözler

Düzgün bir muamele ile büyük olasılıkla iyileşme yaşayacaksınız. Doktorunuzun talimatlarını takiben ve egzersiz de dahil olmak üzere bir rejim sürdürerek uzun süre oturmamak hemoroid belirtilerini azaltır ve kötü görünümü düzeltebilir.

Hemoroid nedir, Hemoroid belirtileri, Hemoroid tedavisi nasıl olur sorularının cevabını bu makalede ele aldık. Umarım faydalı bir yazı olmuştur. Esen kalın. Hemoroid nedir, Hemoroid belirtileri, Hemoroid tedavisi nasıl olur


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği