Aklovir Krem Nedir?Uçuğa İyi Gelir Mi?

Aklovir krem uçuk tedavisi için doktorların reçete ettiği bir kremdir. Aklovir uçuk oluşmasının nedenlerinden olan herpes simpleks virüsünün olumsuz etkilerini önleyerek uçuğun yayılmasını engeller, uçuk tedavisine yardımcı olur. Aklovir krem içerisinde etken madde olarak asiklovir bulunur ve bu sayede dudaklarda, burun çevresinde ve genital bölgede oluşan uçukların tedavisine yardımcı olur. Uçuk oluşmasının nedenlerini detayları ile öğrenmek istiyorsanız Uçuk Neden Çıkar? başlıklı makalemize göz atabilirsiniz.

Bu makale ile sizlere Aklovir krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklinde merak edilen sorularınıza cevaplar vermeye çalışacağız. Yazımız tavsiye ya da tanıtım değildir, bilgilendirme amaçlı kaleme alınmıştır. Kullanmadan önce mutlaka doktor tavsiyesi ve kontrolü olmalıdır. Aklovir krem nedir sorusu ile başlayalım.

Aklovir krem nedir? Ne işe yarar?

Aklovir krem, 10g tüplerde satışa sunulan ve beyaz, kırık beyaz renkli, karakteristik kokulu, homojen bir uçuk kremidir. Aklovir krem, ilk ve tekrarlayan genital herpes ve herpes labialis de dahil olmak üzere Herpes simplex virüsünün neden olduğu deri enfeksiyonlarının tedavisinde doktorlar tarafından önerilen bir kremdir. Reçete ile satılan krem en iyi uçuk kremi olarak kullananlar tarafından nitelendirilmektedir. Kabarma, kaşıntı, yanma ve karıncalanma hissi gibi herpes simpleks (uçuk) virüsüne bağlı enfeksiyon belirtileri hissederseniz aklovir krem kullanımına başlarsanız oluşmasını engelleyebilirsiniz. Ne kadar erken kullanırsanız o kadar etki sağlar. Aklovir krem haricen deri üzerine sürülerek kullanılmadır.

Aklovir krem ne işe yarar?

*Uçuk sorununa neden olan enfeksiyon oluşumunu engeller,

*Uçuk oluştuktan sonra gelişimini engeller,

*Uçuğun yayılmasını engeller,

*Uzun süreli kullanım ile çok uzun süredir var olan ve tekrarlayan uçuğun tedavisini sağlar,

*Uçuğu geçirdikten sonra kalan uçuk izi hızlı bir şekilde yok eder.

*Uçuk oluşmadan önce yada yeni oluştuğunda kullanılırsa hızlı bir şekilde tedavi sağlar.

*Tedavi oluşan bölgede tekrar uçuk çıkmasını engeller.

*Uçuk kabuklarında çatlama olmasını önler ve kabuğun ciltten daha kolay ayrılmasını sağlar.

*Genital bölge uçuk tedavisi için kullanıldığında etki gösterir.

Aklovir krem nedir, ne işe yarar sorularının cevaplarını verdik peki aklovir krem nasıl kullanılır bir göz atalım.

Aklovir krem nasıl kullanılır?Kullanım şekli nedir?

Aklovir krem kullanmadan önce mutlaka doktorunuzdan onay almalısınız. İçeriğinde yer alan etken maddeleri ve etkileşim gösterdiği hastalıkları, ilaçları en güncel hali ile Aklovir prospektüs bilgilerini okuyarak öğrenin. Sizin için risk teşkil edebilecek durumlar var ise alerji vb. gibi kullanmayın. Doktorunuzun sizin için önerdiği dozda kullanmaya özen gösterin. Eğer özel bir kullanım dozu oluşturmadıysa aşağıdaki kullanım şekline göre uygulayabilirsiniz.

  • Kremi süreceğiniz bölgeyi ılık su ile temizleyin ve kurulayın.
  • Kremi gözünüzle temas ettirmeyin, ettirirseniz bol su ile hızlıca temizleyin.
  • Parmağınızın ucuna az miktarda krem alın ve uçuk üzerine, tamamen kaplayacak şekilde sürün.
  • Yayılma ihtimalini de düşünerek biraz taşırarak sürmeniz yayılmasını engeller.
  • Günde 5 defa ve 4’er saat ara ile sürmeye özen gösterin.
  • Dudak ve burun kenarlarında oluşan uçukların tedavisinde kullanılıyorsa, tedavi süresi genellikle 4 gündür ancak genital bölgede oluşan uçuklarda etkisini 5 günde gösterir. Herhangi bir iyileşme belirtisinin olmaması halinde tedavi 10 güne kadar uzatılabilir ancak doktorunuz belirtmediği durumlarda süreyi aşmamanız gerekir. Ciltte kuruluk oluşturarak başka cilt problemlerine neden olabilir.

Aklovir krem vajina için nasıl kullanılır?
Aklovir krem vajinada görülen uçuklarda ellerinizi yıkadıktan sonra parmağınıza az miktarda krem alınarak vajinada uçuk olan bölgeye sürmek suretiyle kullanılır. Asiklovir kremin, örneğin ağız, göz veya vajina gibi muköz alanlara uygulanması tahriş edici etkilere neden olabilir. Kullanılması tavsiye edilmez.

Aklovir krem nasıl kullanılır da bahsettik, şimdi sırada aklovir krem yan etkileri nelerdir bölümü var.

Aklovir kremin yan etkileri nelerdir?

Aklovir krem yan etkileri yanlış kullanım, alerji vb. durumlarda ortaya çıkabilir. Krem kullanım süresinde olağandışı bir sağlık problemi yaşarsanız kullanımı bırakın ve en yakın sağlık kuruluşunda tedavi olun.

Uçuğa iyi gelen kremler‘den biri olan aklovirin yan etkileri aşağıdaki gibidir;
*Yanma
*Batma
*Ciltte kuruma
*Kaşıntı ve pullanma
Aklovir kremin seyrek yan etkisi ise temas dermatitidir. Çok seyrek görülen yan etkisi ise aşırı duyarlılık reaksiyonu ve anjiyo ödemdir.

Aklovir krem hakkında merak edilen sorular ve cevapları

S;Aklovir krem uçuğu tamamen geçirir mi?
C; 
Aklovir krem uçuğa iyi gelen bir kremdir ve doktorlar tarafından uçuk tedavisi için reçete edilir. Uçuğu geçirir şeklinde genel bir kanaat da vardır.

S;Aklovir krem etkisi ne zaman görülür?
C;
Kremi ilk kullanım ile birlikte etki göstermeye başlar ancak tam iyileşme için en az 4 gün boyunca düzenli olarak kullanılmalıdır.

S;Aklovir krem uçuğun bulaşmasını engeller mi ?
C;
Uçuk bulaşıcıdır ve aklovir krem bulaşıcı etkisini engelleyemez. Genital bölge uçukları tedavisi için kullanıldığında cinsel ilişkiden uzak durulması gerekir.

S;Aklovir antibiyotik krem midir?
C;
Aklovir krem antibiyotik kremler arasında yer almaz.

S;Aklovir krem sivilceler için kullanılır mı?

C;Aklovir krem uçuk tedavisinde kullanılır, sivilceler için kullanılmaz.

S;Aklovir krem hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılır mı?

C; Aklovir krem hamilelikte doktor kontrolünde kullanılabilir ancak emzirme döneminde anne sütüne geçtiğinden kullanılması önerilmez.

S;Aklovir yaşlılarda kullanılabilir mi?

C; Doktor kontrolünde kullanılmasında fayda var çünkü yaşlılıkta bir hastalığa sahipsek ilaç etkileşim gösterebilir. Bu da yan etkilere neden olur.

S;Aklovir krem çocuklarda ve bebeklerde kullanılır mı?

C;Aklovir çocuklarda ve bebeklerde doktor kontrolü olmadan asla kullanılmamalıdır.

S;Aklovir krem niçin kullanılır? Cilde faydaları nelerdir?

C;Aklovir uçuk tedavisinde kullanılan bir kremdir ancak herpes simpleks virüsünün neden olduğu deri hastalıkları için kullanılır. Cilde faydaları uçuk oluşumu ve tekrarını önler, uçuğun yayılmasını engeller.

S;Aklovir krem içeriğinde bulunan ana maddeler nelerdir?

C; Asiklovir, valasiklovir, propilen glikol maddeleri krem içerisinde yer alan maddelerdendir. En güncel bileşen kaydını aklovir krem prospektüsünden öğrenebilirsiniz.

Aklovir muadili kremler nelerdir?
Aklovir kremini muadili kremler;

*Asiviral, Vectavir, Hernovir, Acyl, Virosil ve Zovirax krem olarak sayılabilir.

Aklovir krem fiyatı ne kadar?
Aklovir krem 10 gr fiyatı 14,02 Tl’dir ve eczanelerde satılır.

Makalemiz ile sizlere Aklovir krem nedir, ne işe yarar, ne için kullanılır sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.