Akne Oluşumu Nasıldır?Bitkisel Akne Tedavisi – Cilt Bakımı

Akne (sivilce), cilt üzerindeki gözeneklerin tıkanması sonucunda yağ bezlerinin oluşması ile gerçekleşen bir cilt problemidir. Akne çeşitli nedenlerle oluşabilir. Akne türlerine göre tedavi yöntemleri de değişiklik gösterebilir. Bazen akne oluşur ve geçerken bazen oluşur ve çok can sıkıcı hal alabilir. Lekeler bırakabilir ve görüntüde olumsuz etkilere neden olabilir.

Cildimiz genel sağlığımızın bir yansımasıdır, bu yüzden parlak, güzel ciltler genellikle uygun bakımdan, nemlenmeden ve besleyici bir diyetten kaynaklanır. Öte yandan, beyaz nokta, siyah nokta ve diğer sivilce türlerine sahip ciltler oksidatif hasarı, yetersiz beslenme ve hormonal dengesizlikleri gibi nedenlerden oluşabilir.

Bu makale ile akne nedir, nasıl oluşur, türleri, belirtileri, nedenleri, tedavisi ve bitkisel tedavi yöntemleri ile ilgi doyurucu bilgilere ulaşabileceksiniz. Haydi başlayalım.

Akne Nedir?

Akne dünya üzerindeki insanların karşılaştığı en yaygın cilt hastalığıdır. Gençlerin yaklaşık yüzde 85’i bir tür sivilce yaşar, ancak çoğu yetişkin de en azından ara sıra aralarla uğraşır. Sivilce problemi olan gençler ve genç yetişkinlerin yaklaşık yarısı, dermatologdan profesyonel yardım almak için yeterince semptomlara sahip olacaktır.Hafif ila şiddetli sivilce yüzünde, sırtında, göğsünde ve hatta kollarında ağrılı ve çirkin salgınlara neden olabilir. Tedavi edilmediği takdirde, akne de azalmış benlik saygısına ve uzun süreli hiperpigmentasyona veya skarlaşmaya yol açabilir.
Genetik, değişen hormon seviyeleri, uyku ve stres eksikliği, akneye katkıda bulunan faktörlerdir.İyi haber şu: Kistik akne, siyah nokta, beyaz nokta ve akne izleri nedeniyle hiperpigmentasyon için birçok güvenli ev ilaçları mevcuttur. Aşağıda en sevdiğim doğal ev ilaçlarımı sivilcelerden kurtulmak ve geri dönmelerini engellemek için paylaşıyorum. Eğer potansiyel olarak tehlikeli reçeteli ilaçlar ve / veya topikal ilaçlar kullanmayı tercih eden biriyseniz, akne için doğal ev ilaçları yerine, akne izlerini en aza indirirken cildinizi doğal olarak temizlemenin mümkün olduğunu bilin. Esansiyel yağlar, uygun nazik temizlik ve dengeleme hormonları uygulayan sağlıklı bir diyet, cildinizin sağlığını geri yükleyebilmenin, çirkin sivilceleri veya diğer tahriş türlerini azaltabileceğiniz ve yara izlerini önleyebileceğiniz yollardan bazılarıdır.

Akne Nedir? Akne Oluşumu Nasıldır ?

Akne vulgaris, çoğu sivilce sivilcelerine neden olan bir grup cilt rahatsızlığının terimidir. Akne tipik olarak iki ana tipe ayrılır: inflamatuar olmayan ve inflamatuar akne. Akne ayrıca hafif, orta veya şiddetli akne olarak tanımlanır veya bazen I, II, III veya IV no.lu akne dereceleri verilir.

Akne çeşitleri;

*Non-inflamatuar akne – beyaz noktalar ve siyah noktalarla karakterize, ancak kistler / nodüller değil.
*Enflamatuar akne – genellikle P. Acnes bakterisine bağlı küçük enfeksiyonlardan kaynaklanır .
*Kistik akne (aynı zamanda nodülokistik akne denir) – ciltte görünen büyük, iltihaplı kistler ve nodüller ile sonuçlanan akne yoğun bir formudur.
*Akne Fulminans – genellikle ergen erkekleri çene, göğüs ve sırtta etkileyen şiddetli bir inflamatuar akne formudur.
*Akne Mekaniği: – aşırı basınç, ısı ve sürtünme ile tetiklenir. Sıklıkla sporcuları etkiler, küçük şişkinlikler ve bazı iltihaplı lezyonlara neden olur.

Aknenin neden olduğu semptomların türüne göre nasıl derecelendirilir:
-Derece I – iltihaplanmayan hafif beyaz noktalara, siyah noktalara ve küçük sivilcelere neden olur.
-Derece II – Püstüller ve papüllerin sık aralıklarla kesilmesine neden olan orta akne.
-Derece III – büyük miktarda iltihap, çok sayıda papül ve püstül ve bazı nodüller.
-Derece IV – en şiddetli sivilce şeklidir ve çoğu kez yüz, sırt, göğüs, boyun ve kalçada görülen birçok nodül, kist, püstül ve papüllere neden olur.

Akne belirtileri nelerdir?

Akne semptomları, bir kişinin sahip olduğu belirli akne türüne ve cilt tahrişi / iltihabının temel nedenine bağlı olacaktır. Akne nedenleri en yaygın belirtiler şunlardır:
1- Siyah nokta veya deride küçük siyah noktalar, genellikle burun, alın veya çene çevresinde oluşur. Bunlar ayrıca “komedonlar” olarak adlandırılır ve bir folikülün içine hapsolmuş kalıntılardan kaynaklanır.
2 – Nokta gibi yağ birikiminin cildin altından oluştuğu ve bir “kafa” oluşturduğu zaman oluşabilen beyaz noktalardır. Bunlar, foliküllerin sebum ve ölü deri hücreleriyle tıkanmasından kaynaklanır.
3 – Papüller ve püstüller (sivilce için teknik isim), ciltte yuvarlak, kırmızı ve her zaman görünür bir “baş” bulunmayan küçük veya orta boy şişliklere neden olur. Bunlar “ılımlı” akne tiplerinden kaynaklanır ve kistler veya nodüller kadar şiddetli değildir.
4 -Enfekte ve ağrılı şiddetli sivilce olan kistler veya nodüller. Cildin daha derin katmanlarında oluşturabilirler, çok şiştiler veya şişer hale gelirler ve iyileşmek için daha uzun süre alırlar.
5 – Ciltte koyu lekeler (hiperpigmentasyon).
6 – Ürünlere, ısıya, ter ve güneş ışığına karşı artan hassasiyet.
7 – Azaltılmış benlik saygısı, öz bilinç, kaygı ve depresyon.

Akne Nedenleri

Aknenin başlıca nedenleri şunlardır:

 • Aşırı yağ üretimi ve ölü cilt hücreleri gibi şeylerin neden olduğu tıkanmış gözenekler. Sebum, cilt yüzeyinin altına sıkışmış ve gözenekleri tıkayan saç foliküllerine salınan yağ türüdür.
 • Bakteriler.
 • Hormon dalgalanmaları veya dengesizlikleri. Örneğin, androjen hormonları arttığında ölü cilt derisi üretimi artar. Bu genellikle akneden muzdarip gençler ve genç yetişkinlerde, özellikle PMS geçiren kadınlar, düzensiz dönemler, hamilelik, erken menopoz ve poli kistik ovaryan sendrom (PCOS) gibi diğer hormonal durumlarda olur .
 • Rafine edilmiş tahıllar, şeker ve sağlıksız yağlar içeren kötü beslenme.
 • Yüksek miktarda stres ve depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar gibi ilgili problemler.
 • Kortikosteroidler, androjenler, doğum kontrol hapları ve lityum dahil olmak üzere bazı ilaçların kullanımı.
 • Uyku eksikliği.
 • Çene, alın ve sırtta akne kesilmelerine yol açabilen spor ekipmanları ve sırt çantaları gibi cilde sürtünme ve tahriş.
 • Genetik eğilim.
 • Sigara ve diğer iltihaplanma nedenleri.

Akne, genç yaşlarda en sık çarpıştığına inanan, şimdi birçoğu geçmişte sivilce sorunu yaşamayan milyonlarca yetişkin kadını etkiliyor. Bazı kadınlar (ve erkekler de) yalnızca ergenlik döneminde ve genç yaşlarında sivilce ile ilgilenirler, ancak diğerleri özellikle stres ve hormonal değişikliklerin olduğu zamanlarda yetişkinliğe iyi gelir. Yetişkin kadınlarda sivilce genellikle adet döngüsü sırasında  veya menopoza geçerken ortaya çıkan hormonal kaymalar ve dengesizlikler ile bağlantılıyken yüksek stres seviyelerini, uyku eksikliğini ve kötü beslenmenin de kök nedenleri olduğunu düşünmek önemlidir.

Dermatolojik Araştırma Arşivi’nde yayınlanan bir derleme , uyku yoksunluğunun, stresin ve “modern yaşamın” diğer yönlerinin yetişkin dişi akne ile bağlantılı olduğuna dair kanıtlar buldu . Araştırmacılar, “Modern yaşamın kentsel sesler, sosyoekonomik baskılar ve ışık uyaranları dahil olmak üzere pek çok stres sunduğuna dikkat çekiyorlar. Kadınlar günlük rutin sırasında özellikle stresden etkilenirler. Kadınlar ayrıca depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar geliştirme riski daha yüksektir. Hormonal salgılama ve bağışıklık sistemi de dahil olmak üzere sağlık üzerine çeşitli olumsuz sonuçlarla birlikte bu faktörlere uyku kısıtlaması eklenir. ”

Cildinizi nemlendirmek ve iyileştirmek için, haftada birkaç kez maske sürmeyi deneyin. Yoğurt, bal , tarçın, bitkisel yağlar ve diğer maddeler cildi nemlendirmeye ve akne ile ilgili genel nedenlerle savaşmaya yardımcı olan rahatlatıcı maskeler oluşturmak için kullanılabilir.

Bitkisel Akne Tedavisi Yüz Maskeleri

Yoğurt ve Bal Maskesi: Bir çorba kaşığı balı bir çorba kaşığı yoğurtla karıştırın. Saç çizgisine, çene çizgisine ve diğer sivilce eğilimli bölgelere özellikle dikkat ederek yüzünüze uygulayın. 10 dakika dinlendirin ve nemli bir bezle hafifçe silin.

Tarçın ve Bal Maskesi : İki yemek kaşığı çiğ bal, bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ve 1 çay kaşığı tarçın karıştırın. Karışımı sivilce bulunan bölgelere uygulayın. Tarçın tahriş edici olabileceğinden, gözlerden uzak tutunuz. 5-10 dakika dinlendirin ve nemli bezle hafifçe silin. Bal ve tarçın birlikte kullanıldığında, anti-inflamatuar, antioksidan ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle sivilce ile savaşmaya yardımcı olur.
Aktif akne kopuşu sırasında yukarıdaki maskelerden birine birkaç damla çay ağacı yağı ekleyin . Çay ağacı yağı sivilce için en iyi ev ilaçlarından biri olarak kabul edilir.

Bitkisel Akne Tedavisi İçin Devamlı Peeling( Temizleme) Yapın

Tıkanmış gözenekler ve ölü deri akneye katkıda bulunur. Birikmeyi ortadan kaldırmak için düzgün bir şekilde pul pul dökmek önemlidir, ancak ticari olarak mevcut fırçaların cildi daha fazla tahriş edebilecek kimyasallarla doldurulduğunu unutmayın.

DIY sivilce ile mücadele ve cildi taze tutmak için karışım yapmak kolay ve ekonomiktir. İlk olarak, cesur bir şeye ihtiyacın var. Deniz tuzu , esmer şeker ve yulaf ezmesi iyi seçimlerdir. Ayrıca, bir üsse ihtiyacınız var. Hindistancevizi yağı, kefir ve tüm iyi seçimlerdir. Bu bazlar, derideki bakteri, mantar ve Candida aşırı büyümesi ile savaşırken, dokulu bileşenler gözenekleri çıkarmaya ve ölü deriyi çıkarmaya yardımcı olur.

Kendi cilt yenileme kürünü yapmak için tercih edilen kuru malzemeden iki çorba kaşığı karıştırın. Dairesel bir hareketle deriye sürün. Alnından başlayın ve sorunlu bölgelere özellikle dikkat ederek aşağıya inin. Nemli bir bezle çıkarın ve iyice durulayın.

Bitkisel Akne Tedavisi İçin Bitkisel Yağları Kullanın

Eğer geçmişte akneden muzdarip olmuşsanız, muhtemelen aylarca hatta yıllarca sürebilen akne izlerinden nasıl kurtulacağınızı merak ediyorsunuzdur. Akne izlerini tedavi etmek sabır ve azim gerektirir. Bir yara izi tedavisine ne kadar erken başlarsanız, o kadar iyi sonuçlar elde edersiniz. Akne sahibi  bireylerin büyük çoğunluğu bir miktar yara izi yaşayacaklardır. Yaraları önlemek için yapabileceğiniz en önemli şey? Sivilce, beyaz nokta ya da siyah noktaları asla sıkmayın.

Akne oluşumundan 6 – 12 ay sonra, siyah noktaların daha kötü olmasını önlemek için mümkün olduğunca güneşten uzak durun. Güneşin altındayken, cildi korumak için tamamen doğal bir güneş kremi kullanın. Yara izleri gelişirse, skarlarda bir fark görene kadar günde iki kez bir damla kuşburnu çekirdeği yağı veya havuç çekirdeği yağı sürün.

Hindistan cevizi yağı, lavanta esansiyel yağı , bal  karışımı yumuşak pul pul dökülme, cilt tonunuza ve dokunuza bağlı olarak yara izlerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Doğal olarak sivilce izlerini iyileştirmek için ham bal, lavanta esansiyel yağı, çay ağacı yağı ve buhur yağının bir macunu yapabilirsiniz. İşte ev yapımı bir sivilce izi kaldırma yüz maskesi için bir reçete :

 • 3 çorba kaşığı limon suyu
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı badem yağı veya zeytinyağı
 • 8–10 damla çay ağacı yağı
 • 8–10 damlalıklı uçucu yağ
 • 6-8 damla çay kuşburnu yağı

Tüm malzemeleri bir kavanozda birleştirin. İyice karıştırın. Günlük uygulayın, 10-15 dakika boyunca cilde bırakın. İyice yıkayın.

Bitkisel Akne Tedavisi İçin Video Eki ;

Youtube sayfasına göz atmak ve kanala abone olmak için tıklayınız.