Apikobal Ne İşe Yarar?Nasıl Kullanılır?Bilinmesi Gerekenler Neler?

Apikobal tablet B vitaminin doğal yollardan yeterince alınamaması nedeniyle oluşan B vitamini eksikliğini gidermek için takviye olarak doktorlar tarafından reçete edilen bir ilaçtır. B vitamini eksikliği ile birçok sağlık sorunu ortaya çıkarken, doğru beslenme ile alınamayan B1, B6 ve B12 vitaminleri apikobal ile takviye edilebilir. Makalemiz ile apikobal nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını bulabilirsiniz. Apikolbal tablet nedir sorusu ile başlayalım.

Apikobal Nedir? Ne İşe Yarar?

Apikobal film tablet, etken madde olarak B1 vitamini, B6 ve B12 vitamini içermektedir. 30, 50, 60, 90 adetlik beyaz benekli, pembe renkli, her iki tarafı bombeli, muntazam, yuvarlak tabletler içeren karton kutuda piyasada reçeteli olarak satılmaktadır. Her bir tablette 250 mg B1, 250 mg B6 ve 1 mg B12 vitamin bulunur. Yardımcı maddeler ise Mısır nişastası, magnezyum stearat, jelatin, laktoz monohidrat, HPMC E l5, talk, pink 93034305’tir. Doktorlar B1, B6 ve B12 vitamini eksikliği durumlarında normal beslenmenin desteklenmesi amacıyla reçete edilmektedir. Apikobal ne işe yarar detaylı olarak bir göz atalım.

Apikobal nedir, ne işe yarar?

Apikobal Ne İşe Yarar;

 • APIKOBAL beslenme bozuklukları nedeniyle oluşan vitamin eksikliğinin giderilmesine yarar sağlar, normal beslenmeyi destekler.
 • Apikobal ağrı giderici yarar sağlayan bir ilaçtır.
 • Vücudun ve zihnin çabuk yorulmasını önlemeye yarar.
 • Unutkanlığı azaltmaya yardımcı olur.
 • Sinirlilik ve kol ve bacaklarda titreme oluşmasını önlemeye yarar.
 • Sinir hasarını, sinir ağrısını ve buna bağlı zona hastalığının tedavisine yarar sağlar.
 • Eklem iltihabı, eklem çevresi iltihabı ve romatizmal ağrıları azaltmaya yarar.
 • Siyatik, eklem ağrısı, kas ağrısı ve bel ağrısı tedavisine yarar sağlar.
 • Kalp kası bozukluğu, ameliyat sonrası kusma, ateşli romatizma ve radyasyon hastalığı esnasında oluşan B vitamini eksikliği tedavisine yardımcı olur.
 • Alkolizm sırasında oluşan uzun süreli zehirlenmelerde tedaviye yarar sağlar.
 • APIKOBAL, B1, B6 ve B12 vitamini gereksinimi bulunan hastalarda kullanılmaktadır.

Apikobal ne işe yarar sorusunun cevabını da verdik, peki Apikobal nasıl kullanılır bir göz atalım.

Apikobal Tablet Nasıl Kullanılır?

Apikobal ya da başka bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalısınız. Doktorunuz önermediği sürece hiçbir ilacı kendi kafanıza göre kullanmayın. Ayrıca Apikobal prospektüs bilgilerini okuyarak içerdiği etken maddelere alerjiniz varsa, Apikobal kullanımı ile aynı zamanda kullanılmaması gereken ilaçlardan kullandığınız varsa, var olan bir hastalığınız ile ilacı kullanmanızda bir mahsur varsa ilacı kullanmayın. Yan etkilere neden olabilir.

Apikobal hamilelikte, emzirme döneminde kullanılmamalıdır. 12 yaşından küçüklerin kullanması önerilmez. Karaciğer ve böbrek yetmezliği varsa kullanmanız önerilmez. Apikobal içeriğinde laktoz bulunmaktadır. Mide sorunlarınız varsa, laktoz intolerasınız varsa kullanmayın. Son kullanma tarihi geçmiş ilacı asla kullanmayın ve ialcınızı kimseyle paylaşmayın, önermeyin.

Yukarıda listelenen tüm koşullar sağlandığında Apikobal tableti aşağıdaki şekilde kullanabilirsiniz.

Apikobal nasıl kullanılır?

Doktorunuz ayrı bir kullanım talimatında bulunmadıysa günde 1 film tablet yeterli sıvı ile birlikte bütün olarak yutularak kullanılır. Tok karna kullanılması önerilmektedir. Bir yada iki hafta kullanılması genelde önerilen Apikobal doktor önerisiyle birkaç ay daha uzayabilir. Kullanımına dikkat etmelisiniz ve doz aşımı yapmamalısınız. Unutkanlık yaşıyorsanız bir takvime ilacı aldıkça çentik atabilirsiniz.

Apikobal tablet yanlış kullanılırsa yan etkilere neden olabilir. Apikobal yan etkileri nelerdir bir göz atalım.

Apikobal yan etkileri nelerdir?

Alerjik Yan Etkileri;

*Kurdeşen, döküntü, yüzde şişlik, ciltte kabarıklık, hırıltılı nefes alma ve nefes almada zorlanma etkileri ilacın içeriğinde bulunan etken maddelere alerjiniz olması durumunda görülebilir. Hemen ilacı kullanmayı bırakın ve doktora görünün.

Ciddi Yan Etkileri;

• Baş dönmesi
• Baş ağrısı
• Periferal nöropati (Vücudun diğer kısımlarından beyine ve omuriliğe bağlanan sinirlerin hasar gördüğü ya da hastalandığı zaman meydana gelen durumlar)
• Somnolans (Fazla derin olmayan yan bilinçli uykulu durum ya da uykuya eğilim durumu)
• Parestezi (Dokunma, ağrı, sıcaklık ya da titreşim uyarılarının algılanmasında ortaya çıkan duyu organları bozukluğu)
• Aspartat aminotransferazda artış (Karaciğer, kalp, kas dokusu, böbrek veya beyinde olan bir doku hasarı sonrasında Aspartat aminotransferaz (ASP-SGOT) isimli enzimin değerlerinde gözlenen artış)
• Kan folat düzeylerinde azalma (Alkolizm, hamilelik, kansızlık, kanser gibi hücre bölünme hızının yüksek olduğu durumlarda veya diyetle yeterince almamama durumunda suda çözünen bir B vitamini olan folatın kan serumunda düzeyinin azalması)

Bu yan etkiler ciddi yan etkilerdir, seyrek görülse de karşılaştığınızda derhal ilacı kullanmayı bırakın ve doktora görünün.

Hafif Yan Etkileri;

İshal
• Hazımsızlık
• Bulantı
• Karın ağrısı
• Anormal idrar kokusu hafif yan etkiler ile karşılaşırsanız, doktorunuza ya da eczacınıza bilgi verin.

Apikobal nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularından sonra cevaplanacak son soru da Apikobal fiyatı nedir?

Apikobal Fiyatı Nedir?

APIKOBAL 50 tablet 2019 Fiyatı

Satış Fiyatı TarihiFiyatı
2 Şub 201815.42 TL

Apikobal reçetesiz satılır mı?

Hayır reçetesiz satın alamazsınız.

Apikobal mı benexol b12 mi daha iyidir?

Sizin için hangisinin iyi olacağına doktorunuz karar verecektir.

Apikobal kilo aldırır mı?

Genel bir varsayım vitamin ilaçlarının kilo aldırdığı yöndedir ancak apikobal kilo aldırır yada verdirirse bu bir yan etki olabilir. Doktorunuza danışmalısınız.

Çocuklarını ulaşamayacağı yerlerde saklamanız gereken Apikobal nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.