At Kestanesinin Faydaları Nelerdir? Nasıl kullanılır

at kestanesinin faydaları

At Kestanesinin Faydaları

At kestanesi yüzlerce yıl boyunca bir takım hastalıkları tedavi etmek için kullanılan etkili bir besin takviyesidir. Geleneksel olarak, at kestanesi, doğal olarak eklem ağrısı, mesane ve sindirim sorunları, ateş ve bacak krampları iyileştirmek isteyen insanlar tarafından alındı. Bu konuların bir kısmı bilimsel olarak test edilmemiş olsa da, at kestanesi, özellikle kronik venöz yetmezlik (vasküler durum), basur ve ameliyat sonrası şişme ile mücadele etme yeteneği gibi bazı faydalar vardır.

At kestanesinin diğer çağdaş ama test edilmemiş kullanımları,genişlemiş prostat,menstrual ağrı ve egzamadır.

Bu halk kullanımlarının birçoğu kanıtlanmamış olarak kalırken,sağlık için at kestanesinin faydaları vardır.Bunlar güçlü bir antioksidan yükü içermesi, erkek için iktidarsızlık giderici olması ve At kestanesi ekstresinin bazı kanser hücrelerini öldürdüğünü gösteren ön kanıtlardır.

At kestanesinin faydaları nelerdir,at kestanesi nasıl kullanılır gibi çok sık sorulan soruların cevaplarını bu makalede vermeye çalışacağız. At kestanesinin cilde faydaları nelerdir, at kestanesi kreminin faydaları nelerdir ve at kestanesi yağının faydaları nelerdir sorularının cevapları ile de makalemizi doyurucu hale getireceğiz.

At Kestanesinin Faydaları Nelerdir

1. Kronik Venöz Yetmezlik Tedavisine Yardımcı Olabilir – At kestanesi faydaları

Kronik Venöz Yetmezlik veya CVI, post-trombotik sendrom veya flebit olarak da bilinir.Bu durum, kan akışının sağlıklı olmaması nedeniyle bacaklarda ve damarlar içinde iç kan basıncında bir artışa neden olur.

Özellikle çoğul gebeliklerden sonra, orta yaşlı ve yaşlı erişkin kadınlarda daha yaygındır.

Kronik venöz yetmezliğin geleneksel medikal tedavisi, tipik olarak, birçok hastanın rahatsızlıktan dolayı sevmediği kompresyon tedavisinden oluşur.

At kestanesinin faydaları CVI üzerindeki etkinliğini incelemek için iki Cochrane incelemesi yapılmış ve önemli sayıda randomize kontrollü çalışmanın at kestanesi ekstresinin etkili ve güvenilir olduğunu ileri sürmüşlerdir. CVI’nın kısa süreli tedavisi, hakemler daha geniş ve daha kesin denemelerin yapılması gerektiğine dikkat çekmektedir.

2. Bazı Kanserlerli Hücreleri Yok Edebilir – At kestanesi faydaları

Belirli bir madde üzerinde kanser araştırması yapıldığında, bilim adamları bu maddenin bir laboratuardaki belirli kanser hücreleri türlerine etkisini gözlemleyerek başlar. Maddenin, kanser hücrelerinin ölümüne neden olmasında önemli bir etkisi varsa, potansiyel bir kanser tedavisi olup olmadığını görmek için gelecekteki araştırmalar garanti edilebilir .

Bir laboratuar ortamında, at kestanesi ekstresi, lösemi, servikal kanser ve meme kanseri ile ilgili hücreler üzerinde kanserle mücadele etkileri göstermiştir. Bunların en büyük örneği, laboratuar testlerinin yaklaşık yüzde 94’lük bir hücre ölüm oranını bulduğu akut T-hücresi lösemi olarak bilinen bir kanser türünü test etmek için kullanılan Jurkat hücreleriydi.

3. Güçlü Antioksidanlar İçerir – At Kestanesinin Faydaları

At kestanesinin özü, vücudunuzun serbest radikal hasarıyla savaşmasına ve hastalıklarla daha etkin mücadele etmesine yardımcı olabilecek bazı inanılmaz antioksidanlar içerir . Çalışmalar, at kestanesi içinde hem quercetin hem de kaempferol glikozitlerini keşfettiler. Bu iki antioksidan, yoğun hastalık-mücadele yetenekleri nedeniyle bilinir.

Bir hayvan çalışması ayrıca, at kestanesinin , karaciğer hasarı sonrası vücudun başka bir antioksidan olan glutatyon kaybını korumaya yardımcı olabileceğini de ortaya koymuştur.

4. Probiyotiklerin Etkilerini Artırır – At Kestanesinin Faydaları

Birçoğumuz iyi probiyotik gıdaların sindirime ve bağırsak sağlığına yardımcı olabileceğini biliyoruz, ama probiyotiklerle at kestanesi özünü  birleştirerek daha fazla sindirim faydaları elde edeceğinizi biliyor muydunuz ? Probiyotikler, kolondaki bağırsak mikroflorası tarafından fermente edilen sindirilemeyen bir elyaf bileşiğidir.

2011 yılında , probiyotiklerin etkisini iyileştirmek için at kestanesi özü ve keten tohumu yağı kullanma etkinliğini bulmak için fareler kullanılarak bir çalışma yürütülmüştür . Bu doğal maddelerden ikisi de probiyotikler daha etkili yaptı. Araştırmayı yürüten bilim adamları, probiyotiklerin, kolon kanserini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olacak yararlı etkenler olduklarına işaret etmektedir.

5. Yara İyileşmesinde Muhtemel Faydalı – At Kestanesinin Faydaları

At kestanesinin ön araştırma niteliğindeki bir diğer faydası da yaraların iyileşmesine yardımcı olma yeteneğidir.  Henüz hiçbir insan çalışması yapılmadığı halde, 2006 tarihli bir laboratuvar çalışması, at kestanesi ekstraktının, fibroblastlarda , yara iyileşme sürecine entegre olan hücrelerde kasılma kuvvetlerine neden olmasına yardımcı olabileceğini bulmuştur. Bu fibroblastlar kasıldığında, potansiyel olarak daha hızlı yara iyileşmesini sağlarlar.

Yine, bu araştırma kesin değildir ve insanlarda beklendiği gibi çalışmayabilir, ancak bu sonuçlar ümit vericidir.

6. Erkeklerde Cinsel Verimliliği Arttırır – At Kestanesinin Faydaları

Erkek infertilitesinin arttığı orana bağlı olarak, sağlıklı sperm sayımlarını destekleme ve sürdürmenin yollarını anlamak her zamankinden daha önemli hale gelmektedir.

At kestanesi takviyeleri, escin adı verilen bir maddeyi içerir ancak dikkat ham at kestanelerinde bulunan zehirli esculin ile karıştırılmamalıdır. At kestanesinin kronik venöz yetmezliği pozitif olarak etkilediği aynı mekanizmalar yoluyla, escin, 2010 araştırma çalışmasına göre varikosel ile ilişkili infertilitesi olan erkeklerde sperm kalitesini ve sayımını güvenli bir şekilde artırmaktadır.

İnfertilitenin bu özel formu, skrotum içindeki genişlemiş varisli damarlardan kaynaklanmakta ve genel olarak 100 erkekten 15’ini ve tanısı veya bilinen kısırlığı olan 100 erkeğin 40’ını etkilemektedir.

At Kestanesi Nedir

Her şeyden önce, at kestanesi normal kestaneyle hiç alakası olmayan bir bitkidir; Hippocastanaceae olarak bilinen tamamen farklı bir ağaç ve çalı ailesidir. 15 tanınmış tür bulunurken, Avrupa at kestanesi en yaygın olarak ek ve bitkisel tıpta kullanılan türüdür.

Ağaç üzerinde, at kestaneleri dikenli, yeşilimsi bir dış tabakayla kaplıdı. Kestane benzeri parlak kahverengi meyveler olarak yere düşer. Bunlar, tüylerini parlak tutmak için uyarıcı olarak atlara beslenirken verilse de aslında içerdikleri zehirli bileşikleri parçalayabilen geyik ve yaban domuzu dışında çoğu hayvan için hafif zehirlidir.

At kestanelerinde bulunan glikozitler ve saponinler nedeniyle, insanlar için yemeye uygun değildir. Bununla birlikte, bu ağaç ve bitkinin toksik olmayan kısımları(zehri temizlenen), besin takviyesi olarak kullandığımız ve yukarıda sıralanan çalışmalarda test edilenlerdir. At kestanesi yenir mi sorusunun cevabı kesinlikle yenmez, çünkü zehirinden ayrıştırılması gerekir. Gıda takviyesi olarak satın alabilirsiniz, at kestanesi kremi kullanabilirsiniz. At kestanesi yağı olarak da cildinizde, yara ve yanıklarda kullanabilirsiniz.

 

At Kestanesi Nasıl Kullanılır

At kestanesi gıda takviyesi olarak satın alınırsanız eğer;  genellikle günde 400-600 miligram arasındaki dozlarda önerilmektedir ve 12 saat arayla iki doza bölünmüştür. Daha da önemlisi, günde 100-150 miligram arasında olması gereken escin bileşenidir.

At kestanesini krem olarak sorunlu damar alanlarına doğrudan uygulayabilirsiniz. Varisli damarlar ya da hemoroid için de at kestanesi kremi kullanılır.

Evde at kestanesi kullanmak isteyen bireyler önce kestaneleri temizlemelidir. At kestaneleri ince ince kıyılmalıdır. Bir kahve kaşığı kestaneyi, 0,5 litre suyun içinde haşlamalı ve haşlanan suda yaklaşık 2 saat dinlendirmelidir. Günde 2 kez yemeklerden 1 saat önce tüketilmelidir. Haşlama şeklinde kullanım kesinlikle bilen kişiler tarafından uygulanmalıdır ve yan etkileri görülebildiği için pek önerilmez.

Olası Yan Etkiler ve Önlemler

Bahsettiğim gibi, ağaçtan düşen at kestanesi meyvelerini asla yememelisiniz. Kanamaya neden olabilecek zehirli bir bileşik, esculin içerirler.

Esculin içermeyen işlenmiş formda, at kestanesi çoğu insan için kısa süreler için güvenlidir. Güvenliğiyle ilgili uzun süreli çalışmalar yapılmamıştır.

Oluşabilecek yaygın yan etkiler (çok nadiren de olsa) kaşıntı, bulantı, gastrointestinal sinir, kas spazmı ve baş ağrılarını içerir .

Aşağıdaki koşullara sahip kişiler at kestanesi almamalıdır:

 • Hamile veya emziren anneler (güvenlik konusunda yeterli kanıt yok)
 • Kanama bozuklukları (yavaş pıhtılaşmaya neden olabilir)
 • Diyabet (kan şekerini düşürebilir)
 • Sindirim sorunları (GI yolunu tahriş edebilir)
 • Lateks alerjisi (bu alerjisi olanlar at kestanesi için de alerjik olabilir)
 • Karaciğer hastalığı (semptomları şiddetlendirebilir)
 • Böbrek hastalığı (semptomları şiddetlendirebilir)
 • Cerrahi (ameliyattan önce veya sonra uygun kan akışını ve pıhtılaşmayı engelleyebilir)

At kestanesi de aşağıdaki ilaçlarla etkileşime girebilir:

 • Lityum
 • Diyabet ilaçları
 • Antikoagülanlar (İneklerde damar / arter daralmasına neden olur ve insanlarda kanamaya neden olabilen trombosit agregasyonunu azaltır)

At kestanesi ekstresi kullanırken diğer konuların izole raporları vardır. Birincisi, at kestanesi alındıktan sonra akut effusive perikardit gelişen 32 yaşında bir erkek hasta sunuldu.

Bir başka vaka raporu, at kestanesi ekstresi ve böbrekte iyi huylu bir yağ tümörü olan renal anjiyomiyolipom (renal AML) arasındaki bağlantıyı vurgulamaktadır . Rapor, bu durumdaki hastalar için at kestanesi kullanımına karşı tavsiyede bulunuyor.

At kestanesinin faydaları nelerdir, at kestanesi nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarına buraya kadar değindik.  At kestanesinin cilde faydaları nelerdir, at kestanesi kreminin faydaları nelerdir ve at kestanesi yağının faydaları şeklinde sorulara devam edelim.

At kestanesinin cilde faydaları nelerdir

At kestanesinin cilde faydaları arasında en çok dikkat çeken etkisi leke çıkarıcı özelliğidir. At kestanesi cilt için çok sıkça kullanılan bir maddedir. Cildinizde güneşten ya da sivilcelerden kaynaklanan lekeleri at kestanesi kremi  ile rahatlıkla giderebilirsiniz. Ciltte zaman zaman görülen aktif sivilcelerin sönmesini  at kestanesi sağlarken aynı zamanda sivilce iltihaplanmasının da önüne geçmektedir.

Cildinizde oluşan herhangi bir sivilcenin üzerine ince bir katman olarak uygulamanız etkili sonuçlar sağlar. Kırmızı kılcal damar belirginliğinden şikayetçi olan kişilerde at kestanesi ile başarılı sonuçlar alabilir. Cildinizde renk eşitliği de sağlayan at kestanesi kremi doğru tüketildiğinde gözeneklerin sıkılaşmasına da yardımcı olur.

At kestanesi kreminin faydaları nelerdir

 • Varis, hemoroid, şişmiş damar gibi tedavilerde kullanılan at kestanesi kremi, tüm damar hastalıklarına karşı tedavi için etkilidir.
 • İshal, ateş veya prostat büyümesine kalıcı olarak tedavi edilmesini sağlar.
 • Kan dolaşımı sorunu olan kişilere çok faydalı bir kremdir.
 • Egzama, regl ağrısı, kemik kırığı, burkulma, öksürük, eklem ağrıları gibi pek çok hastalığı tedavisinde etkilidir.

At kestanesi yağının faydaları nelerdir

 • Vücuttaki kılcal damarların geçirgenliğini arttırarak dolaşım sistemini iyileştirir. Kan dolaşım hızını arttırır.
 • Balgam sökücü etkisi bulunur. Göğüs ağrıları tedavisinde kullanılır.
 • Hemoroid yani basur tedavisinde etkili olması da at kestanesi yağının faydaları arasındadır.
 • Romatizma, romatoid artrit gibi kemik hastalıklarına iyi gelir, fayda sağlar.
 • Burkulma, kaslarda gerilme, kas ağrıları, donma, morarma ve ödem durumlarında çözüm sağlar, tedavi eder.
 • Yorgun ve ağrılı bacaklar için kullanıldığında, ağrıyı azaltır, yorgunluğu geçirir.

At kestanesinin faydaları nelerdir, at kestanesi nasıl kullanılırAt kestanesinin cilde faydaları nelerdir, at kestanesi kreminin faydaları nelerdir ve at kestanesi yağının faydaları şeklinde sorulara cevaplar vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın. Yorumlarınızı bekliyoruz.