Atarax Nedir, Atarax ne için kullanılır

atarax

Atarax, ruhsal sıkıntı, huzursuzluk, kaygı ve ruhsal rahatsızlık sonucu oluşan kaşıntının tedavisinde kullanılır. Yetişkinlerde anksiyete (kaygı) bozukluklarının belirtilerinin tedavisinde, kaşıntı belirtisinin tedavisinde, cerrahi girişimler için ameliyatta önce ön tedavide Atarax yardımcı etken olarak kullanılır.

Bu makale ile de sizlerle Atarax nedir, Atarax ne için kullanılır, Atarax dikkat edilmesi gerekenler, Atarax yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız. Atarax, hakkında tüm bilgiler için yazımızı okumaya devam edin.

Atarax Nedir?

Atarax, Laktoz, monohidrat, mikrokristal selüloz, magnezyum stearat, kolloidal anhidrözsilika, titanyum dioksit, hidrosipropilmetil, selülöz gibi maddeler içeren Atarax ağız yoluyla alınan bir ilaçtır. Atarax beyaz renkli, çentikli film kaplı tabletler halinde olan bir ilaçtır. Her bir kutuda 30 adet beyaz renkli, oblong, çentikli film kaplı tabletler halinde bulunur. Atarax ruhsal sıkıntıyı, huzursuzluk halini, kaygıyı gideren bir ilaçtır.

Atarax ne için kullanılır?

Atarax yetişkinlerde anksiyete(ruhsal) bozukluklarının belirtilerinin başladığı zamanlarda, tedavi amaçlı kullanılır.  Aynı zamanda kaşıntı tedavisinde de kullanılır. Bu ürün alınmadan önce mutlaka doktor tarafından muayene olunmalıdır.

Atarax kullanırken dikkatli olunması gereken durumlar;

 • Astım, akciğer hastalıklarınız var ise atarax kullanımında dikkatli olunuz ve doktorunuza danışınız,
 • İyi huylu prostat büyümeniz var ise yine atarax kullanımında dikkatli olmanızda fayda vardır,
 • Mesane çıkışınızda tıkanıklık var ise atarax kullanmadan önce doktorunuza bildirmelisiniz,
 • İstemsiz kas spazmlı nöbetleriniz var ise atarax kullanmadan önce mutlaka doktorunuza bu durumu açıklayınız.
 • Göz içi basıncınızda artış var ise bu ilacın kullanımında dikkatli olunuz ve doktorunuza danışınız.
 • Mide, bağırsak hareketliliğinizde azalma var ise yine ilacın kullanımı konusunda dikkatli olup
  doktorunuza danışınız.
 • Kaslarda ileri derecede azalma ve çabuk yorulma gibi sinir kas hastalığınız veya bunama rahatsızlığınız
  var ise ilacı kullanmadan önce doktorunuz ile konuşunuz.
 • Yaşlı iseniz ilacı kullanmadan önce doktorunuzdan dozu ayarlamasını önemle rica ediniz.
 • Karaciğer fonksiyon bozukluğunuz var ise veya ağır böbrek yetmezliğiniz var ise mutlaka doktorunuzun talimatlarına uyunuz.
 • Kalp atışlarınızın normal ritmini kaybetmesi yatkınlığınız var ise veya kalp ritim bozukluğuna neden
  olabilen bir ilaçla eşzamanlı tedavi oluyor iseniz, atarax kullanmadan önce doktorunuza bu bilgilerini
  veriniz.

Peki Atarax’ı hangi özel durumlarda kullanabilir, hangi durumlarda kullanamayız?

 • Hamile iseniz veya hamile olduğunuzu düşünüyorsanız, ilacı hamilelik boyunca kullanmayınız ve doktorunuza lütfen haber veriniz. Eğer ki ilaç kullanımı esnasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza danışınız ve doktorunuzun onayıyla tedaviyi sonlandırınız,
 • Emzirme döneminde ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışınız,
 • Atarax anne sütüne geçtiği için ilacı kullanan anneler bebeklerini emzirmeyi bırakmalılardır,
 • Atarax tepki verme ve aynı zamanda konsantre olabilme yeteneğini etkilediği için, araç ve makine kullanımına oldukça dikkat edilmelidir. Tehlikeli işlerde çalışanların bu durumu doktora bildirmeleri gerekir.
 • Eğer alkol kullanıyorsak ataraxı alkol ile birlikte almamalıyız. Çünkü alkol bu ilacın etkisini arttırabilir ve beklenmeyen sonuçlar ortaya çıkartabilir.

Atarax diğer ilaçlarla birlikte kullanımı nasıldır?

Atarax, betahistin ve antikolinesteras ilaçlarının etkilerini azaltan bir özelliğe sahip olduğu için sedasyon yapıcı, yani sakinleştirici ilaçlar ile birlikte eşzamanlı kullanılmaması tavsiye edilir. Santral sistem üzerinde etkili olan yani sara nöbetleri gibi rahatsızlıklarda veya uyku problemlerinde kullanılan ilaçlar ile birlikte atarax ı eşzamanlı kullanıyorsanız bu ilaçların bazılarının ya da hepsinin etkisi artabileceğinden, kullanmadan önce doktorunuz mutlaka dozunu ayarlamalıdır.
Mide-bağırsak ülserlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçla eş zamanlı kullanılan atarax tabletlerinin etkisi normalden daha fazla olabileceği için doktorunuza danışmadan kullanılmaması önemle rica olunur.
Bu ilacı veya herhangibi ilacı reçeteli veya reçetesiz kullanıyorsanız ya da kullandıysanız lütfen doktorunuza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Atarax Yan Etkileri Nelerdir?

Atarax yan etkileri ; Her ilaçta olduğu gibi Atarax’ ında içerinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler görülmesi mümkündür. Peki bu etkiler nelerdir;
Karaciğer fonksiyon testlerinde anormallik, aşırı duyarlılık, titreme, istemli hareket etmede güçlük, anafilaktik şok, istem dışı kas kasılmaları, gerçekte olmayan şeyleri görmek veya duymak, idrar yapamama sonucu mesanede çok fazla idrar birikmesi, oryantasyon bozukluğu, bronşların geçici olarak daralması, el, ayak, yüz, dudakların şişmesi veya boğazın nefes alamayacak duruma gelecek kadar şişmesi gibi etkiler ise ataraxın ciddi oranda yan etkileridir.
Kendinizde aşağıda sayacağımız durumlardan fark ederseniz hemen doktorunuza bildiriniz. Bulanık görme, ağız kuruluğu, nabzın normalin üzerine çıkması, bulantı, kusma, gözde bozukluk, halsizlik, ateş, kabızlık, kırıklık, uyuklama hali, sersemlik hissi, başağrısı, sedasyon, uykusuzluk, zihin karışıklığı, kaşıntı, aşırı huzursuzluk hali, küçük benekli kabartılı döküntü, kızarık döküntü, terleme artışı, kurdeşen, cildin üst tabakasının yangısı, kan basıncında düşme.

Atarax nasıl muhafaza edilmelidir?

Öncelikle Atarax ı 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklamalıyız. Ayrıca Atarax ı çocukların göremeyeceği ve ulaşamayacağı yerlerde korumalıyız. Atarax ışığa duyarlı olduğundan ilacı daima kutusunda muhafaza etmeliyiz.

Atarax fiyatı ; atarax güncel fiyatı

Bu makale ile de sizlerle Atarax nedir, Atarax ne için kullanılır, Atarax dikkat edilmesi gerekenler, Atarax yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın, yorumlarınızı bekliyoruz.

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın