Bademin Faydaları Nelerdir – Sağlıklı Beslenme

Bademin Faydaları

Badem, uzun yıllardır insanlığın en beğendiği fındık ailesinden bir besindir. Bademin faydaları arasında kalp krizi ve kalp hastalıklarının önlenmesi, kemik sağlığının iyileştirilmesi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi, cildin güçlendirilmesi, iltihaplanmanın azaltılması, enerji üretiminin artırılması ve kanserin önlenmesi yer alır. Bu temel faydaların yanında bademin faydaları arasında sağlıklı hamileliğin desteklenmesi, kilo kaybının desteklenmesi, kan şekerinin kontrol edilmesine yardımcı olması, kabızlığı önlemesi, beyin sağlığını iyileştirmesi ve vücudu antioksidanlar ile beslemesi bulunmaktadır.

Bademin faydaları ; Eski Mısırlılar ve Hint popülasyonları içerisinde çok popüler olarak kullanılmıştır. Antik Hint Ayurveda uygulayıcıları, bademlerin beyin kapasitesini, entelektüel yeteneğini ve uzun ömürlülüğü arttırabileceğine bile inanıyorlardı. Birçok sağlık faydasına sahip bademin farklı kullanım şekilleri bulunmaktadır. Badem un şeklinde, ezme şeklinde, yağ şeklinde, çiğ ya da kavrulmuş atıştırmalık çerez olarak kullanılabilir.

Bu makalemiz ile badem nedir, bademin faydaları nelerdir sorularının cevaplarını detaylarıyla bulabileceksiniz. Haydi Badem nedir öğrenerek başlayalım.

Badem Nedir

Badem, badem ağacından toplanan meyvelerin tohumlarıdır ve Hindistan, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’ya özgüdür. Bademlerin tadı acıdan tatlıya değişir ve her ikisi de kolayca pazarda bulunabilir. Bunlar çok besleyici ve büyük bir kalsiyum, E vitamini, magnezyum, fosfor ve demir kaynağıdır. Bademler ayrıca selenyum, çinko, niasin ve bakır gibi mineralleri de toplarlar. Diğer tüm fındıklarla karşılaştırıldığında, bademler faydalı bileşenler ve besin maddelerinde daha yoğundur.

¼ bir fincan badem içerir:

 • 207 kalori
 • 7 gram karbonhidrat
 • 5 gram lif
 • 5 gram protein
 • 5 gram şeker
 • 4 miligram riboflavin
 • 16 miligram E vitamini
 • 8 miligram manganez
 • 97 miligram magnezyum
 • 33 miligram demir
 • 96 miligram kalsiyum
 • 172 miligram fosfor

Vitamin deposu bademin faydaları nelerdir sorusunun cevabına geçelim.

Bademin Faydaları

Bademin faydaları, kalp sağlığından iltihap azaltmaya, cilt bakımından hamilelikteki destek gıdası olmasına kadar saymakla bitmez. Bademin Faydalarını madde madde sayarsak eğer;

Bademin faydaları ;

 1. Kalp krizi ve kalp hastalığını önler.
 2. Kemik sağlığını geliştirir.
 3. Bağışıklık sistemini güçlendirir.
 4. Cilt bakımı sağlar, cildi besler güzelliği destekler.
 5. Enerji üretimini arttırır.
 6. Kanseri önler.
 7. Hamilelikte etkili bir takviye gıdadır.
 8. Kilo vermek için tok tutar ve fayda sağlar.
 9. Kan şekeri seviyelerini dengeler., diyabeti önler.
 10. Kabızlığı önler.
 11. Antioksidandır ve vücudun temizlenmesine katkı sağlar.
 12. Sağlıklı beyin fonksiyonunu destekler.
 13. Diş ve kemik sağlığını korur.

Bademin Faydaları maddeler halinde bu şekilde sıralanabilir. Şimdi de kısaca bu maddeleri açıklayalım.

Bademin Faydaları

1. Bademin Faydaları ; Kalp krizi ve kalp hastalığını önler

Badem içeriğinde bulunan en önemli iki kimyasal bileşen antioksidanlar ve “iyi” mono-doymamış yağ asitleridir. Bu maddelerin her ikisi de kalp sağlığını destekler ve gelişmekte olan çeşitli kardiyovasküler semptomları önler. Badem, özellikle, antioksidan flavonoidler, enflamasyonu azaltmak ve arter sağlığını artırmak için vitamin R ile kombinasyon halinde çalışan badem derisinde bulunan bitki bazlı elementleri sağlar.

Badem içeriğinde ayrıca, bakır , arginin, kalsiyum, manganez , potasyum ve magnezyum içeren kalp sağlığını destekleyen temel besinlerden oluşur . Araştırmalar, bademlerin özellikle yüksek diyabetli ve kolesterol bulunan kişilerde sürekli olarak ‘kötü’ bir LDL kolesterol düşürücü etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

Arter duvarlarında meydana gelebilecek hasarların önlenmesine yardımcı olur ve onları zararlı plak birikmesine karşı korur. Badem nütrisyon yararları, aynı zamanda, inme ve kalp krizi ile bağlantılı ana risk faktörlerinden üçü – obezite ve kilo artışı ile mücadele yanı sıra, sağlıklı kan basıncı ve kolesterol seviyelerini desteklemek için mükemmel bir gıda yapmak.

2. Bademin Faydaları ; Kemik Sağlığını Geliştirir

İçinde bulunan çok sayıdaki minerallerden biri olan fosfor , dişlerin ve kemiklerin dayanıklılığı üzerinde önemli bir etkiye sahipken, aynı zamanda osteoporoz gibi yaşa bağlı sorunların başlamasını da önleyebilir.

3. Bademin Faydaları ; Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Bağışıklık sisteminin gücünü arttırdığı bilinen ve aynı zamanda çeşitli sağlık sorunlarına, hastalıklara karşı koyma yeteneğini geliştiren mükemmel bir alkali madde kaynağıdır. Vitamin E aynı zamanda vücuttaki serbest radikalleri yok etmeye yardımcı olan ve böylece kronik hastalık riskini azaltan güçlü bir antioksidandır.

4. Bademin Faydaları ; Cilt bakımı

E vitamini ve diğer yararlı minerallerin varlığı badem yağını cilt bakımı için mükemmel bir seçenek haline getirmektedir. Badem yağı, genellikle yeni doğmuş bebekler için tavsiye edilirken, badem sütü, genellikle, cildin iyileştirici özelliklerinden dolayı bazı sabunlara eklenir.

5. Bademin Faydaları ; Enflamasyonu azaltır

Badem, her ikisi de vücuttaki inflamasyonu en aza indirgemeye yardımcı olan iki çok önemli yağ asidi, linolenik ve linoleik asit içerir. Yağ asitleri sağlıklı saçları ve cildi destekler.

6. Bademin Faydaları ; Enerji Üretimini Artırır

Bademlerde bulunan bakır , riboflavin ve manganez metabolik hız ve enerji üretimine yardımcı olur.

7. Bademin Faydaları ; Kanseri Önler

Bademler yiyeceklerin kolondaki hareketini arttırır, böylece herhangi bir kalıntı ve sonuçta kolon kanseri önlenir. Ulusal Kanser Merkezi, lif bakımından zengin diyetler ile daha düşük kolon kanseri riski arasındaki bağlantı üzerine kapsamlı bir araştırma yürütmüştür.

8. Bademin Faydaları ; Hamilelikte Etkili

Bebeklerde doğum kusurlarının görülme sıklığını azaltmaya yardımcı olan folik asit açısından zengindir . Ayrıca, aynı zamanda doku ve hücre oluşumunun sağlıklı büyümesini teşvik eder. Doktorlar, bebeklerini sağlıklı tutmak için hamile bayanlara tipik olarak folik asit önermekte ve tavsiye etmektedir.

9. Bademin Faydaları ; Kilo Verme

Şekersiz bademler, kilo vermeye çalışıyorsanız kullanabileceğiniz mükemmel bir seçenektir. Bademler, bir sürü doymamış yağ içerirler, ki bu da açlık keselerini doyurur, ne olursa olsun yememeye yardımcı olur. Bademdeki diyet lifi, sadece az miktarda tüketmekle birlikte uzun süreler boyunca daha dolgun hissetmenizi sağlar.  Araştırmalar, düşük kalorili ve ayrıca badem bakımından zengin bir diyetin obez insanlar için aşırı kiloları daha hızlı verebilmelerine yardımcı olma konusunda mükemmel olduğunu göstermektedir.

Çalışmalar, düzenli olarak badem tüketen kişilerin (haftada en az iki kez) bademleri hiç tüketmediği veya nadiren tüketen ve kilo dalgalanmalarına maruz kalanlara kıyasla ideal kilolarını muhafaza etme olasılıklarının daha yüksek olduğunu doğrulamaktadır.

Bademin Faydaları

10. Bademin Faydaları ; Kan Şekeri Seviyelerinin Kontrolüne Yardımcı Olur

Badem karbonhidrat düşük , lif, protein ve sağlıklı yağlar bakımından zengindir . Bu onların diyabet hastaları için ideal bir seçenek olmasını sağlar. Magnezyum, kan şekeri kontrolünü içeren 300’den fazla vücut fonksiyonunda yer alan bir mineraldir. Önerilen günlük magnezyum alımı 310 ila 420 miligramdır. İki gramlık badem yaklaşık% 50’sini sunar ki bu yaklaşık 150 mg bu önemli mineraldir.

11. Bademin Faydaları ; Kabızlığı önler

Lifle doldurulduğundan, bademler kabızlığı önler. Sindirim sürecini hızlandırmak için badem tüketirken çok fazla su içmek en iyisidir.

12. Bademin Faydaları ; Beyin Sağlığını Geliştirir

Bunlar insan beyninin büyümesi ve sağlığına yardımcı olan çeşitli besinlerin mükemmel bir kaynağıdır. L-karnitin ve riboflavin, bademlerde bulunan ve beyin aktivitesini artırdığı ve ayrıca Alzheimer oluşumunu azalttığını gösteren iki temel beyin besin öğesidir.

13. Bademin Faydaları ; Antioksidanlar ile vücudunuzu temizleyin

Badem büyük bir antioksidan kaynağıdır. Antioksidanlar vücudu sindirim stresine karşı korumaya yardımcı olur. Sindirim stresi hücrelerde bulunan moleküllere zarar verebilir ve ayrıca kanser gibi yaşlanma ve sağlık sorunlarını hızlandırır. Antioksidan kaynağı badem bu sindirim stresi ile baş ederek, yok eder.

14. Bademin Faydaları ; Kanser ve İltihapla Savaşmaya Yardımcı Olabilir

Bademler, kansere bağlı serbest radikal hasarı ve oksidatif stresle  savaşan güçlü bir antioksidan görevi gören bir tür E vitamini olan gamma-tokoferol içerir . Birçok çalışma, kolon, prostat ve meme kanserleri için azaltılmış risk de dahil olmak üzere, fındık tüketimi ve kanser önleme arasında bir bağlantı bulmaktadır.

15. Bademin Faydaları ; Diş ve Kemik Sağlığının Korunmasına Yardımcı Olun

Bademler, güçlü dişler ve kemikler oluşturmak ve korumak için çok önemli bir besin olan magnezyum ve fosfor dahil iyi bir mineral kaynağıdır . Bademin faydaları arasında diş çürümelerini önleme , kavite kavgalarına, kemik kırıkları riskini azaltmaya ve osteoporozla mücadele etmeye yardımcı olma becerisi yer alır .

Bademin faydaları makalemizin sonunda sizlerle bir de güzel bir bademli tarif paylaşıyorum. Denemek isterseniz bu lezzetin müptelası olabilirsiniz.

Bademli Tarifler!

Badem Ezmesi Muz Protein Barları Tarifi

Toplam Süre: 25 dakika

MALZEMELER:

 • 2 bardak kesilmiş yulaf
 • 4 kaşık vanilya (1 bardak)
 • ¼ fincan yulaf unu
 • 1 çorba kaşığı keten tohumu
 • 1 su bardağı badem ezmesi
 • ¼ fincan bal
 • 2 olgun muz
 • ½ fincan elma püresi

TALİMATLAR:

 1. Fırını 350 derece F’ye ısıtın.
 2. Hindistan cevizi yağı ile 8 × 8 tava yağlayın.
 3. Yulaf, yulaf unu ve keten tohumu karıştırın . Karışıma, badem ezmesi, elma püresi, vanilya ve bal ekleyin.
 4. Muzları karışıma püre haline getirin ve birleştirin.
 5. Hamuru tavaya dökün ve yaklaşık 15 dakika pişirin.

Afiyet olsun …

Badem nedir, bademin faydaları nelerdir konulu makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Bademin Faydaları gibi ilginizi çekebilecek makaleler;