Bekunis Nedir? Ne İşe Yarar? Zararları Var Mı?

Bekunis 30 Draje

Kabızlık birçok kişinin sıklıkla yaşadığı bir rahatsızlıktır. Bazen beslenme nedeniyle oluşabilen kabızlık, beslenme değişiklikleri ile tedavi edilebilirken bazen de kronik hal alabilmektedir. Kabızlık şikayeti nedeniyle doktora giden hastalara reçete edilebilen Bekunis nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri, zararları var mı sorularının cevaplarını sizler için makalemizde bir araya getirdik.

Öncelikle nedir, ne işe yarar sorularının cevaplarını verelim.

Bekunis Nedir? Ne İşe Yarar?

Bekunis Abid İbrahim İlac San. ve Tic. firması tarafından üretilen ve piyasaya 30 beyaz renkli drajelik blister ambalaj içerisinde reçete ile satılan bir ilaçtır. Bekunis içeriği; etken madde olarak her bir draje de 3 mg Sennosid B , ve yine her bir draje de 5 mg Bisakodil içermektedir. Yine Bekunis içeriğinde yardımcı madde olarak; Sodyum sülfat anhidr, Jelatin, Aerosil, Esma-spreng, Talk, Magnezyum stearat, Anhidr, laktoz, Lak Eudragit L 30 D, Polietilen glikol ,6000 Talk bulunmaktadır. Draje Kaplaması Kristal şeker Akasya zamkı Tween 80 Talk Kremefor el Titandioksit Kalsiyum karbonat Stearik asit Likit glikoz maddelerinden oluşmaktadır.

Bekunis içerisinde yer alan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda mutlaka doktorunuza bilgi verin. Yan etkiler görülmesine neden olabilir. Peki bu etken ve yardımcı maddeler ile Bekunis ne işe yarar?

Ne İşe Yarar?

İlaç içeriğinde yer alan etken maddeler ve yardımcı maddeler sayesinde bağırsak mukozasına direkt etki eder. Bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını arttırmaya, su ve elektrolit salgılanmasını engellemeye yarar sağlar. Bu etkiler sayesinde dışkı yumuşar ve rahatça dışarı atılır. BEKUNİS kabızlığın tedavisinde yarar sağlar. Doktorlar tarafından reçete edilen ilaç kısa süreli kullanıma uygundur.

Kabızlık vb. bazı bağırsak ve sindirime bağlı rahatsızlıkların tedavisinde yarar sağlayan Bekunis nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Bekunis Nasıl Kullanılır?

Nasıl kullanılır sorusuna geçmeden önce dikkat etmeniz gerekenleri listeleyelim.

Bileşimindeki maddelerden herhangi birine karşı aşırı duyarlılığı bilinenlerde kullanılmamalıdır.
Bulantı, kusma veya apandisit düşündüren diğer bulguların varlığında, akut abdomen, ileus, sebebi bilinmeyen karın ağrısı, cerrahi sonrası ve elektrolit dengesinin bozulduğu durumlarda, Krohn’s hastalığı, ülseratif kolit gibi inflamatuar barsak hastalıklarında kullanılmamalıdır.

Doktor kontrolünde ve onayıyla kullanılması gereken ilacın 1 haftadan fazla kullanılması önerilmemektedir. 12 yaş altı çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

Uzun süreli kullanımın barsak tembelliği ve su_elektrolit dengesi bozukluğu yapabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

İntestinal obstrüksiyonlu ya da tanısı henüz konulmamış abdominal semptomları olan hastalara uygulanmamalı ve enflamatuvar barsak hastalıklarında dikkatle kullanılmalıdır.

Diabetes mellitus, hipertansiyon ve kalp hastalığı bulunanlarda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

BEKUNIS anhidr laktoz ve likit glukoz içerdiğinden; nadir kalıtımsal galaktoz intoleransı, Lapp laktoz yetmezliği ya da glukoz-galaktoz malabsorpsiyon problemi olan hastaların bu ilacı kullanmamaları gerekir.

Güncel prospektüs bilgilerini okuyarak ilaçla birlikte kullanıldığında etkileşim gösteren ilaç ve hastalıkların listesini öğrenin.

Güncel prospektüs https://www.ilacrehberi.com/pdfs/bekunis-draje-8932/kub/

Bekunis kullanımı;

*Doktorunuz ayrıca bir kullanım belirtmediyse, gece yatmadan önce 1 draje su ile birlikte çiğnenmeden yutulmak şeklindedir.

Bekunis Draje Yan Etkileri Nelerdir? Zararları var mı?

Her ilaçta olduğu gibi aşırı doz alımında ve içeriğinde etken ya da yardımcı maddelere alerjisi olduğu halde kullanan kişilerde yan etkiler görülmektedir. Ayrıca 1 haftadan uzun süre kullanılması da yan etkilerin görülmesine neden olabilir. Yapılan araştırmalar sonucu rastlanılan yan etkiler;

 • Kolik ve kramp gibi gastrointestinal rahatsızlıklar,
 • İshal,
 • Su-elektrolit kaybı
 • Potasyum kaybı
 • Atonik noırfonksiyonel kolon tablosu gelişebileceği aşırı dozda ve uzun süreli kullanımlarda görülebilir.
 • İlaç kullanımı ile birlikte idrar ve feçeste renk değişikliği görülebilmektedir.
 • Alerjiniz olması halinde ; kaşıntı, ürtiker, lokal veya jeneralze ekzantemler gibi cilt problemleri görülebilir. Bunlar seyrek görülen yan etkilerdir.
 • Yine seyrek görülen yan etkiler arasında ; baş dönmesi, hipotansiyon, flatulans, spazm, diyare, albuminuri ve hematuri gibi rahatsızlıkların görülmesi yer alır.

Bekunis Sıkça Sorulan Sorular

 1. Bekunis gebelik ve emzirme döneminde kullanılabilir mi?
  1. 1. Cevap; Bekunis gebelik ve emzirme döneminde doktor tavsiyesi olmazsa asla kullanılmamalıdır.
 2. Bekunis fiyatı ne kadar?
  1. 2. Cevap; Bekunis güncel fiyatı 13.93 TL olarak bilinmektedir.
 3. Bekunis muadili ilaçlar nelerdir?
  1. 3. Cevap; Buscopan vb. gibi müshil ilaçları
 4. Bekunis zayıflatır mı?
  1. 4. Cevap; Bu ilaç sindirim sisteminin doğru işlemediği durumlarda kısa süreli olarak kullanılmaktadır. Bekunis ile zayıflamaya çalışmak tehlikeli ve gereksizdir. Kiraz sapı çayı günde 2 bardak tüketerek kabızlık nedeniyle kilo veremiyorsanız, yardımcı olabilir.
 5. Bekunis aç mı tok mu kullanılmalıdır?
  1. 5. Cevap; Aç ya da tok kullanımı ilacın prospektüs bilgilerinde yer alamamaktadır. Doktorunuza ya da eczacınıza danışın.
 6. Bekunis ne demek?
  1. 6. Cevap; BEKUNİS, bağırsak mukozasına direkt etki ile bağırsak hareketlerini ve içeriğinin geçiş hızını arttırır, su ve elektrolit salgılanmasını engeller. Bu etkiler ile dışkının yumuşatılması ve atılması sağlanır.

Bekunis nedir, ne işe yarar vb. soruların cevaplarını makalemiz ile vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

2 yorum

 1. Bekunis draje doktorum bana önerdiğinde etkisinin bu kadar iyi olacağını tahmin etmemiştim. Kronik kabızlık nedeniyle doktorum reçete etmişti. Kabızlık tedavisinde benim için işe yaradı ama siz yinede doktorunuzun onayıyla kullanın..

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*