Bilimsel Kanıtlı Yeşil Çay Faydaları – Sağlıklı Beslenme

Yeşil Çayın Faydaları

Yeşilçayın sadece kilo verme yöntemi olarak görüldüğü bir gerçektir ve bu doğrudur ancak yeşil çayın faydaları bu kadar sınırşı değildir.Bu yazımızda sizlerle yeşil çayın faydalarını keşfedeceğiz.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

Çay yapraklarındaki bitki bileşiklerinin birçoğu onu önemli miktarda önemli besin içeren son içeceğe dönüştürür.
Yeşil Çay, iltihaplanmayı azaltmak ve kanserle mücadeleye yardımcı olmak gibi etkilere sahip polifenoller bakımından zengindir.

Yeşil çay, EGCG adı verilen büyük miktarda kateşin de dahil olmak üzere ağırlıkça yaklaşık yüzde 30 polifenoltür. Catechins, hücre hasarını önlemeye ve diğer yararlar sağlamaya yardımcı olan doğal antioksidandır.

Bu maddeler vücuttaki serbest radikallerin oluşumunu azaltabilir, hücreleri ve molekülleri hasardan korur. Bu serbest radikallerin yaşlanmada ve her türlü hastalıkta rol oynadığı bilinmektedir.

EGCG (Epigallocatechin Gallate), yeşil çayda en güçlü bileşiklerden biridir. Çeşitli hastalıkların tedavisi üzerinde çalışılmıştır ve yeşil çayda güçlü tıbbi özelliklere sahip olan başlıca nedenlerden biri olabilir.

Yeşil çay da sağlık için önemli olan çok miktarda mineral içerir.

Düşük kaliteli markalardan bazıları aşırı derecede florür içerebileceğinden, daha kaliteli bir yeşil çay markasını seçmeye çalışın.

Daha düşük kaliteli bir marka seçerseniz bile, yeşil çayın faydaları etkisini göstermeye devam ediyor.

ÖZET   : Yeşil çay EGCG olarak adlandırılan bir katekin dahil olmak üzere polifenol antioksidanları ile donatılmıştır. Bu antioksidanlar sağlık üzerinde çeşitli yararlı etkilere sahiptirler.

2. Yeşil Çay Bileşikleri Beyin Fonksiyonlarını Geliştirir

Yeşil çay sizi uyanık tutmaktan çok daha fazlasını yapar, sizi daha akıllı hale getirebilir.
Ana aktif madde bilinen bir uyarıcı olan kafeindir .

Kahve kadar içermez , ancak çok fazla kafein ile ilişkili “sinir bozucu” etkilere neden olmadan bir fayda üretmek için yeterlidir.

Beyindeki kafeinin, Adenozin adı verilen bir inhibitör nörotransmitteri bloke etmek olduğu. Böylece, nöronların ateşlenmesi ve dopamin ve norepinefrin gibi nörotransmitterlerin konsantrasyonu artar.

Kafein daha önce yoğun bir şekilde incelenmiş ve sürekli ruh hali, uyanıklık, reaksiyon zamanı ve hafıza gibi beyin fonksiyonlarının çeşitli yönlerinde iyileştirmelere yol açmıştır.

Yeşil çayda sadece kafeinden fazlası var. Aynı zamanda, kan-beyin bariyerini geçebilen amino asit L-theanine’ye de sahiptir.

L-theanine, anti-anksiyete etkileri olan inhibitör nörotransmitter GABA’nın aktivitesini arttırır . Aynı zamanda dopamini ve beyindeki alfa dalgalanmalarını arttırır.

Çalışmalar, kafeinin ve L-theaninin sinerjik etkileri olabileceğini gösteriyor. İkisinin kombinasyonu özellikle beyin fonksiyonlarının iyileştirilmesinde etkilidir.
.
L-theanine ve daha az miktarda kafeinden dolayı, yeşil çay size kahveye göre daha “hafif” ve daha farklı bir “uyarı” verebilir.

Birçok kişinin daha kararlı enerjiye sahip oldukları ve kahve ile karşılaştırıldığında yeşil çay içtiklerinde çok daha üretken olduklarını bildirmektedir.

ÖZET : Yeşil çay kahveye göre daha az kafein içerir, ancak bir etki üretmek için yeterlidir. Ayrıca beyin fonksiyonunu iyileştirmek için kafein ile sinerjik çalışabilen amino asit L-theanine de içerir.

3. Yeşil Çay, Yağ Yakmalarını Artırır ve Fiziksel Performansı Geliştirir

Herhangi bir yağ yakma ek maddesinin bileşen listesine bakarsanız, yeşil çay orada olacak.

Yeşil çay yağ yakımını arttırdığını kanıtlamıştır.Bunun nedeni metabolizma hızı artırmak insan kontrollü çalışmalarda (içinde, 12 , 13 ).

Sağlıklı 10 erkekte yapılan bir çalışmada, yeşil çay, enerji tüketimini% 4 arttırdı ( 14 ).

Başka bir araştırma, yağ oksidasyonunun% 17 oranında arttığını göstermiştir; bu da yeşil çayın seçici olarak yağ yakma kapasitesini artırabileceğini göstermektedir.

Bununla birlikte, yeşil çay hakkındaki bazı araştırmalar metabolizmada herhangi bir artış göstermediğinden, etkiler kişiye bağlı olabilir.

Yağ asitlerini yağ dokularından harekete geçirerek ve bunları enerji olarak kullanıma sunarak, kafeinin fiziksel performansını artırdığı gösterilmiştir.

İki ayrı inceleme çalışmasında, kafeinin fiziksel performansı ortalama % 11-12 oranında artırdığı gösterilmiştir.

ÖZET  : Yeşil çayın metabolik hızı artırdığı ve kısa sürede yağ yakma oranını arttırdığı gösterilmiştir, ancak tüm çalışmalar kabul edilmemektedir.

4. Yeşil Çaydaki Antioksidanlar Bazı Kanser Türleri Riskinizi Azaltabilir

Kansere, hücrelerin kontrolsüz büyümesi neden olur. Dünyanın önde gelen ölüm nedenlerinden biridir.
Oksidatif hasarın kanser gelişimine katkıda bulunduğu ve antioksidanların koruyucu etkisi olabileceği bilinmektedir.
Yeşil çay, güçlü antioksidanların mükemmel bir kaynağıdır, bu nedenle kanser riskinizi azaltabileceğini düşünüyoruz:

Meme kanseri: Gözlemsel çalışmaların bir meta-analizi, en yeşil çayı içen kadınların meme kanseri gelişme riski % 20-30 daha düşük, kadınlarda en sık görülen kanserdir.

Prostat kanseri: Bir çalışma, yeşil çay içen erkeklerin erkeklerde en sık rastlanan kanser olan prostat kanseri riski % 48 daha düşük olduğunu bulmuştur.

Kolorektal kanser: 29 çalışmanın analizi, yeşil çay içenlere kolorektal kanser gelişme olasılığı % 42’ye kadar daha düşük olduğunu gösterdi.

Birçok gözlemsel çalışma, yeşil çaylı içicilerin birkaç kanser türü geliştirme olasılığının daha az olduğunu göstermiştir.

Çayına süt koymanın kötü bir fikir olabileceğini akılda tutmak önemlidir çünkü bazı çalışmalar antioksidan değerini düşürdüğünü önermektedir .

ÖZET : Yeşil çay, kansere karşı koruyabilecek güçlü antioksidanlara sahiptir. Birden fazla araştırma, yeşil çaylı içicilerin çeşitli kanser türleri için daha düşük bir riske sahip olduğunu göstermektedir.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

5. Yeşil Çay, Alzheimer ve Parkinson Hastalıklarını Azaltır Beyninizi Korur 

Yeşil çay kısa vadede beyin işlevini iyileştirmekle kalmaz, ayrıca beyninizi yaşlılıkta da koruyabilir.

Alzheimer hastalığı, insanlardaki en yaygın görülen nörodejeneratif hastalıktır ve demansın önde gelen bir nedenidir.

Parkinson hastalığı ikinci en yaygın görülen nörodejeneratif hastalıktır ve beyinde dopamin üreten nöronların ölümünü içerir.

Birçok çalışma, yeşil çaydaki katekin bileşiklerinin, test tüpleri ve hayvan modellerinde nöronlar üzerinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabileceğini ve potansiyel olarak Alzheimer ve Parkinson riskini azalttığını göstermektedir.

ÖZET  : Yeşil çaydaki biyoaktif bileşikler beyinde çeşitli koruyucu etkilere sahip olabilirler. Alzheimer hastalığının ve Parkinson hastalığının, en yaygın iki nörodejeneratif bozukluk riskini azaltabilirler.

6. Yeşil Çay, Diş Sağlığını İyileştiren Bakterileri Öldürebilir ve Enfeksiyon Riskini Azaltabilir

Kateşinler yeşil çayda da diğer biyolojik etkileri vardır.

Bazı çalışmalar bakterileri öldürebildiklerini ve influenza virüsü gibi virüsleri inhibe ederek potansiyel olarak enfeksiyon riskinizi azalttığını gösteriyorlar.

Streptokok mutans, ağızda birincil zararlı bakterilerdir. Plak oluşumuna neden olur ve boşluklara ve diş çürümesine neden olur.

Araştırmalar, yeşil çaydaki kateşinlerin Streptococcus mutans’ın büyümesini inhibe edebildiğini gösteriyor. Yeşil çay tüketimi gelişmiş diş sağlığı ve çürük riski ile ilişkilidir.

Birden fazla çalışma, yeşil çayın ağız tıkanıklığını azaltabileceğini de gösteriyor.

ÖZET : Yeşil çaydaki kateşinler bakterilerin ve bazı virüslerin büyümesini engelleyebilir. Bu, enfeksiyon riskini düşürebilir ve diş sağlığındaki iyileşmelere, daha az çürük riski ve kötü nefes yol açabilir.

7. Yeşil Çay, Tip 2 Diyabet Riskinizi Düşürebilir

Tip 2 diyabet son birkaç yılda epidemik oranlara ulaşan ve şu anda dünya çapında yaklaşık 400 milyon insana zarar veren bir hastalıktır.

Bu hastalık insülin direnci bağlamında kan şekeri düzeylerinin yükselmesini veya insülin üretememesini içerir.

Araştırmalar yeşil çayın insülin hassasiyetini artırabileceğini ve kan şekeri düzeylerini düşürebileceğini gösteriyor.

Japon bireylerden birinde yapılan araştırmada en yeşil çayı içenlere % 42 daha az tip 2 diyabet riski vardı.

Toplam 286.701 bireyle yapılan 7 çalışmanın bir gözden geçirmesine göre, yeşil çay içenlerin diyabetik olma riski % 18 daha düşük olduğu görülmüştür.


ÖZET : Bazı kontrollü çalışmalar, yeşil çayın kan şekeri düzeylerinde hafif düşüşe neden olduğunu göstermektedir. Ayrıca, tip 2 diyabet gelişme riskini düşürebilir.

8. Yeşil Çay, Kardiyovasküler Hastalık Riskini Azalabilir

Kalp hastalığı ve felç dahil olmak üzere kardiyovasküler hastalıklar, dünyadaki ölümlerin en büyük nedenidir.

Araştırmalar, yeşil çayın bu hastalıklar için ana risk faktörlerinden bazılarını iyileştirebileceğini gösteriyor.

Buna total kolesterol, LDL kolestrol ve trigliserid dahildir.

Yeşil çay, LDL parçacıklarını kalp rahatsızlığına giden yolun bir parçası olan oksidasyona karşı koruyan kanın antioksidan kapasitesini önemli ölçüde artırır.

Risk faktörleri üzerindeki olumlu etkileri göz önüne alındığında, yeşil çaylı içicilerin kardiyovasküler hastalık riski% 31 daha düşük olduğunu görmek şaşırtıcı değildir.

ÖZET : Yeşil çayın LDL parçacıklarının oksidasyonundan korunmasının yanı sıra total ve LDL kolesterolü düşürdüğü gösterilmiştir. Gözlemsel çalışmalar yeşil çaylı içicilerin kardiyovasküler hastalık riski daha düşük olduğunu göstermektedir.

9. Yeşil Çay, Kilo Vermenize ve Obezite Riski Azaltmanıza Yardımcı Olabilir

Yeşil çay kısa vadede metabolik hızı artırabildiğinden, kilo vermenize yardımcı olabilir .

Çeşitli çalışmalar, yeşil çayın özellikle abdominal bölgede vücut yağlarında azalmaya neden olduğunu gösteriyor.

Bu çalışmaların biri, 240 erkek ve kadın üzerinde 12 haftalık randomize kontrollü bir çalışmaydı. Bu çalışmada, yeşil çay grubunun vücut yağ yüzdesi, vücut ağırlığı, bel çevresi ve karın yağında belirgin azalmalar vardı.

Bununla birlikte, bazı çalışmalar yeşil çay ile kilo kaybında istatistiksel olarak önemli bir artış göstermediğinden, bu bir tuz tanesi ile alınması gerekir.

ÖZET : Bazı çalışmalar, yeşil çayın kilo kaybına yol açtığını göstermektedir. Tehlikeli abdominal yağın azaltılmasında özellikle etkili olabilir.

10. Yeşil Çay, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabilir

Tabii ki hepimiz sonunda ölmek zorundayız. Bu kaçınılmazdır.

Bununla birlikte, yeşil çaylı içicilerin kardiyovasküler hastalık ve kanser riski daha düşük olduğu için, daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceği mantıklıdır .

530 Japon yetişkin üzerinde yapılan bir araştırmada, en fazla yeşil çayı içenler ( günde 5 veya daha fazla bardak ) 11 yıllık bir süre zarfında ölme ihtimalini önemli ölçüde azaltıyordu .
Tüm nedenlerin ölümü: Kadınlarda % 23, erkeklerde% 12 daha düşük.
Kalp hastalığından ölüm:Kadınlarda % 31, erkeklerde % 22 daha düşük.
Felçten ölüm: kadınlarda % 42, erkekler için % 35 daha düşük.

Yaşlı olan 14.001 yaşlı Japon bireyin yaptığı bir başka araştırmada, en çok yeşil çayı içenlere 6 yıllık çalışma döneminde % 76 daha az ölüm olasılığı vardı ( 56 ).

ÖZET  :  Çalışmalar, yeşil çay çaylak içicilerinin çay içenlere göre daha uzun yaşayacaklarını göstermektedir.

Son Sözler

Kaliteli organik yeşil çay (veya yeşil çay özü) almak istiyorsanız ,  bilindik markaların yanı sıra çevrenizde yoğun müşteri incelemesine sahip aktar seçimi yapabilirsiniz.

Daha iyi hissetmek, kilo vermek ve kronik hastalık riskini azaltmak için, yeşil çayı hayatınızın düzenli bir parçası haline getirmelisiniz.