Bitki Çayı Faydaları Nelerdir, En Faydalı 10 Çay

bitki çayı faydaları

Bitki Çayı Faydaları

Bitki çayları yüzyıllardır varlar. İsmine rağmen bitki çayları gerçek çay değildir. Yeşil çay , siyah çay ve oolong çayını içeren gerçek çaylar, Kamelya bitkisinin yapraklarından demlenir. Öte yandan bitki çayları kuru meyveler, çiçekler, baharatlar veya otlardan yapılır. Bitki çayı faydaları artık tıp dünyası tarafından da çalışmalar ile doğrulanmaktadır. Bitki çayı faydaları ağrı kesici etkiden, regl dönemi ağrılarının azalmasına, ruh sağlığının iyileşmesine, mide rahatsızlıklarının giderilmesine ve cilde faydalarına kadar uzanmaktadır.
Bu, bitki çaylarının çok çeşitli tat ve lezzetleri bulunurken şekerli içecek veya suya cazip bir alternatif oluşturabilmektedir. Lezzetli olmalarının yanı sıra, bazı bitki çayları, sağlığın teşviki ve arttırılmasına yönelik özelliklere sahiptir. Aslında, bitki çayları, yüzlerce yıldır çeşitli rahatsızlıklar için doğal ilaçlar olarak kullanılmaktadır. İlginçtir, modern bilim, bitkisel çayların geleneksel kullanımlarının bazılarını destekleyen kanıtları bulmaya ve bazı yeni çayların keşfetmeye başlamıştır.

İşte denemek isteyeceğiniz 10 sağlıklı bitki çayının bir listesi. Bitki çayı faydaları ;

Papatya Çayı

Papatya çayı çoğu zaman yatıştırıcı etkileri ile bilinir ve sıklıkla bir uyku yardımı olarak kullanılır. İki araştırma, papatya çayın veya ekstresinin insanlardaki uyku sorunlarına etkilerini inceledi.

Bitki çayı faydaları ;

 • Uyku sorunları yaşayan 80 doğum sonrası kadınla ilgili yapılan bir çalışmada, iki hafta boyunca papatya çayı içilmesi, uyku kalitesinin iyileşmesine ve depresyon semptomlarının azalmasına yol açtı.
 • Uykusuzluk yaşayan 34 hastada yapılan bir başka araştırmada, gece uyanmada marjinal gelişmeler, uykuya dalma zamanının azalması ve uyku kalitesinin artmasındaki artış tespit edildi.
 • Dahası, papatya sadece bir uyku yardımı olarak kullanılmaz. Ayrıca antibakteriyel, anti-inflamatuar ve karaciğer koruyucu etkileri olduğuna inanılmaktadır.
 • Farelerde yapılan araştırmalar, papatya ilavesinin ishal ve mide ülserlerine karşı savaşta yardımcı olabileceğine dair ön kanıtlar bulmuştur.
 • Bir çalışmada ayrıca, papatya çayının, adet öncesi sendrom semptomlarını azalttığını, diğer yandan tip 2 diyabetlilerde yapılan bir çalışmada kan glikozu, insülin ve kan lipid düzeylerinde iyileşme olduğu tespit edildi.
 • Bu etkileri doğrulamak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, ön kanıt papatya çayın bir dizi sağlık sunabileceğini düşündürmektedir .

Bitki çayı faydaları

ÖZET: Papatya sakinleştirici özellikleri ile iyi bilinir ve ön kanıt bunu desteklemektedir. Ayrıca, adet öncesi semptomları ve yüksek kan lipid, kan şekeri ve insülin seviyelerini hafifletmeye yardımcı olabilir.

Nane Çayı

Nane çayı, dünyada en çok kullanılan bitki çaylarından biridir. En çok sindirim sistemi sağlığını desteklemek için kullanılırken, antioksidan, antikanser, antibakteriyel ve antiviral özellikleri de vardır.
Bu etkilerin çoğu insanlarda incelenmemiştir, bu nedenle sağlık yararlarına yol açıp açmayacaklarını bilmek mümkün değildir. Bununla birlikte, pek çok çalışma, nane yararlı etkilerini sindirim sistemi üzerinde doğrulamıştır.
Çeşitli çalışmalar, sıklıkla diğer otları da içeren nane yağı preparatlarının hazımsızlık, bulantı ve mide ağrısını hafifletmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Ayrıca, nane nem yağı bağırsaklar, özofagus ve kolonlarda rahatlatıcı spazmlarda etkili olduğunu göstermektedir.

 • Son olarak, çalışmalar art arda, nane yağı, irritabl bağırsak sendromu semptomlarının hafifletilmesinde etkili olduğunu bulmuştur.
 • Bu nedenle, ister kramp, bulantı ya da hazımsızlık olursa olsun, sindirim rahatsızlığı yaşarsanız, nane çayı denenmek için mükemmel doğal bir çaredir.

Bitki çayı faydaları

ÖZET: Nane çayı geleneksel olarak sindirim sistemindeki rahatsızlıktan kurtulmak için kullanılır. Araştırmalar, nane yağı bulantı, kramp, spazmlar ve karın ağrısı hafifletmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

Zencefil Çayı

Zencefil çayı, sağlıklı, hastalıklara karşı savaşan antioksidanları destekleyen, baharatlı ve lezzetli bir içecektir.
Aynı zamanda iltihap ile savaşmaya yardımcı olur ve bağışıklık sistemini uyarır, bulantı için etkili bir çare olarak bilinir.

Bitki çayı faydaları ;

 • Çalışmalar sürekli olarak, kanser tedavileri ve hareket hastalığının yol açtığı mide bulantısını gidermekle birlikte zencefilin özellikle erken gebelikte mide bulantısını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur.
 • Ayrıca, zencefilin mide ülseri önlemeye ve hazımsızlığı veya kabızlığı hafifletmeye yardımcı olabileceğine dair kanıtlar bulunmaktadır.
 • Zencefil aynı zamanda dismenoreyi veya dönem ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir dizi çalışma, zencefil kapsüllerinin menstrüasyon ile ilişkili ağrıyı azalttığını bulmuştur.
 • Aslında, iki çalışma zencefilin, ibuprofen gibi steroidal olmayan anti-inflamatuvar ilaçlarla (NSAID’ler) dönem ağrısını gidermede etkili olduğunu bulmuştur.
 • Son olarak, bazı çalışmalar, zencefillerin diyabetliler için sağlık yararları sunabileceğini, ancak kanıtların tutarlı olmadığını ileri sürmektedir. Bu çalışmalar, zencefil takviyelerinin kan şekeri kontrolü ve kan lipid düzeylerine yardımcı olduğunu bulmuştur.

Bitki çayı faydaları

ÖZET  : Zencefil çayı en iyi bulantı için bir çare olarak bilinir ve çalışmalar art arda bu kullanım için etkili olduğu bulmuştur. Bununla birlikte, çeşitli araştırmalar zencefillerin dönem ağrısının hafifletilmesine yardımcı olabileceğini ve diyabetli insanlara fayda sağladığını bulmuştur.

Hibiscus Çayı

Hibiscus çayı, bahçedeki bitkinin renkli çiçeklerinden yapılır. Pembe kırmızı renk ve serinletici, lezzetli bir lezzet vardır. Sıcak veya buzlu tadını çıkarabilirsiniz. Cesur renk ve benzersiz lezzetine ek olarak, ıhlamur çayı sağlıklı özellikler sunar.

Bitki çayı faydaları ;

 • Örneğin, hibiscus çayının antiviral özellikleri vardır ve test tüpü çalışmaları ekstraktının kuş gribinin suşlarına karşı son derece etkili olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, içki özlü çay içmenin grip gibi virüslerle savaşmanıza yardımcı olabileceğine dair bir kanıtlanmıştır.
 • Bununla birlikte, hibiscus çayının yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkisi olduğu gösterilmiştir.
 • Aslında, pek çok çalışma, yüksek kalitede olmasa da, hibiscus çayının yüksek tansiyonu düşürdüğünü buldu.
 • Dahası, başka bir araştırma, altı hafta boyunca hibiscua ekstraktı almanın, erkek futbolcuların oksidatif stresini önemli ölçüde azalttığını ortaya koydu.
 • Hidroklorotiazid, diüretik bir ilaç kullanıyorsanız ikisi birbiri ile etkileşim kurabileceğinden mutlaka hibiscus çay içmemeye dikkat edin. Hibiscus çay, aspirinin etkilerini de azaltabilir, bu nedenle en iyisi 3-4 saat aralıklarla almanızdır.

Bitki çayı faydaları

ÖZET : Hibiscus çayı, yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olabilir ve oksidatif stresle savaşabilir. Bununla birlikte, belirli bir diüretik ilaçla veya aspirinle aynı anda alınmamalıdır.

ekinezya çayı

Ekinezya Çayı

Ekinezya çayı, yaygın soğuk algınlığını önlemek ve kısaltmak konusunda iyi olduğu söylenen son derece popüler bir çaredir. Kanıtlar, ekinezyanın vücudun virüs veya enfeksiyonlara karşı savaşmasına yardımcı olabilecek bağışıklık sistemini artırmaya yardımcı olabileceğini gösterdi.

Bitki çayı faydaları ;

 • Birçok çalışma, ekinezyanın soğuk algınlığı süresini kısaltabileceğini, semptomların şiddetini azalttığını veya hatta önleyebileceğini bulmuştur.
 • Bununla birlikte, sonuçlar çelişkilidir ve çoğu araştırma iyi tasarlanmamıştır. Bu, pozitif sonuçların ekinezya ya da rastgele şans dan kaynaklanıp kaynaklanmadığını söylemeyi zorlaştırıyor.
 • Bu nedenle, kesinlikle ekinezyanın alınmasının soğuk algınlığı ile yardımcı olacağını söylemek mümkün değildir.
 • En azından, bu ılık bitkisel içki, soğuk algınlığına yakalandığınızda boğaz ağrısını azaltmaya veya tıkalı burnunuzu temizlemeye yardımcı olabilir.

Bitki çayı faydaları

ÖZET : Ekinezya çayı yaygın soğuk algınlığı süresini önlemek veya kısaltmak için sıklıkla kullanılır. Birkaç çalışma bu maddenin bu kullanım için etkili olmasını sağlamış olsa da, konuyla ilgili kanıtlar çelişkilidir.

Rooibos Çayı

Rooibos çayı , Güney Afrika’dan gelen bitkisel bir çay. Rooibos veya kırmızı çalı bitkisinin yapraklarından yapılır.

Bitki çayı faydaları ;

 • Güney Afrikalılar tarihsel olarak bunu tıbbi amaçlı kullanmışlardır, ancak konuyla ilgili çok az bilimsel araştırma bulunmaktadır.
 • Bununla birlikte, birkaç hayvan ve insan etüdü yapılmıştır. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar, alerjiler ve böbrek taşları için etkili olduğunu göstermemekte başarısız oldu.
 • Bununla birlikte, bir çalışma, rooibos çayın kemik sağlığına yararı olabileceğini göstermiştir . Bir test tüpü çalışması, yeşil çay ve siyah çayın yanı sıra, rooibos çayının, kemik büyümesi ve yoğunluğunda yer alan hücrelerin uyarılabileceğini önermektedir.
 • Aynı çalışma, çayların ayrıca iltihap ve hücre toksisitesi belirteçlerini düşürdüğünü buldu. Araştırmacılar bunun içilmesinin yüksek kemik yoğunluğuyla ilişkili olmasının nedenini belirttiler.
 • Üstelik, ön kanıtlar, rooibos çayının kalp hastalığını önlemesine yardımcı olabileceğini göstermektedir.
 • Bir çalışma, rooibos çayının, yaygın kan basıncı ilaçlarının yaptığı gibi, kan damarlarının daralmasına neden olan bir enzimi inhibe ettiğini bulmuştur.
 • Ayrıca, bir başka çalışmada altı hafta boyunca günde altı bardak rooibos çayı içilmesinin “kötü” LDL kolesterol ve yağ seviyelerini düşürdüğü, buna karşılık “iyi” HDL kolesterolü arttırdığını tespit ettiler.

Bu etkileri doğrulamak ve daha fazla faydayı keşfetmek için çok daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, ön kanıt umut vaat ediyor.

Bitki çayı faydaları

ÖZET : Rooibos çayları kısa süre önce bilim adamları tarafından araştırılmaya başlandı. Ön kanıt, rooibos çayının kemik sağlığının iyileşmesine yardımcı olabileceğini ve kalp hastalığı riskini azaltabileceğini önermektedir ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Adaçayı

Adaçayı otu, tıbbi özellikleriyle iyi biliniyor ve bilimsel araştırmalar, özellikle beyin sağlığı için sağlığın bazı faydalarını desteklemeye başladı.

 • Birtakım test tüpü, hayvan ve insan çalışmaları, bilgenin bilişsel işlev için yararlı olduğunu ve Alzheimer hastalığındaki plakların etkilerine karşı potansiyel olarak etkili olduğunu göstermiştir.
 • Aslında, sözlü bilge damla ya da adaçayı yağı ile ilgili iki çalışma, çalışmaların sınırlamaları olmasına rağmen, Alzheimer hastalığının bilişsel işlevinde iyileşmeler buldu.
 • Dahası, adaçay, sağlıklı yetişkinler için de bilişsel yararlar sağlamaktadır.
 • Birkaç çalışma, sağlıklı yetişkinlerde adaçayı aldıktan sonra ruh hali, zihinsel işlev ve bellekte iyileşmeler buldu.
 • Dahası, küçük bir insan araştırması, adaçayının kan lipid düzeylerini geliştirdiğini ortaya koyarken, sıçanlarda yapılan başka bir araştırma, adaçayının kolon kanseri gelişimine karşı koruyucu etkileri olduğu tespit edilmiştir.
 • Adaçayı, bilişsel sağlık ve potansiyel olarak kalp ve kolon sağlığı için fayda sağlayan sağlıklı bir seçenek gibi görünüyor. Bu etkiler hakkında daha fazla bilgi edinmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Bitki çayı faydaları

ÖZET : Birçok çalışma adaçayının kognitif fonksiyon ve hafızayı geliştirdiğini bulmuştur. Ayrıca kolon ve kalp sağlığına da fayda sağlayabilir.

Limon Çayı

Limon çayı, hafif, limonlu bir tada sahiptir ve sağlık teşvik edici özelliklere sahip görünüyor.

 • Arpa çayını veya limon balsamı çayı altı hafta boyunca içen 28 kişiden oluşan küçük bir araştırmada, limon balsamı çayı grubunun arterlerin esnekliği gelişmişti. Arteriyel sertlik, kalp hastalığı, inme ve zihinsel düşüş için bir risk faktörü olarak düşünülür.
 • Aynı çalışmada, limon balsamı çayı içenlerde cildin esnekliği arttı, bu genellikle yaşla birlikte azalma eğiliminde. Bununla birlikte, çalışma kalitesi düşüktü.
 • Radyoloji çalışanlarının bir başka küçük araştırması, bir ay boyunca günde iki kez limon balsamı çayının içilmesi vücudun doğal antioksidan enzimlerini arttırdığını ve bu da vücudun hücrelere ve DNA’ya oksidatif hasar vermesine yardım ettiğini buldu.
 • Sonuç olarak, katılımcılar ayrıca lipit ve DNA hasarında belirgin iyileşme gösterdiler.
 • Ön kanıt aynı zamanda limon balsamının yüksek kan lipid düzeylerini artıracağını önermektedir.
 • Ayrıca, bir takım çalışmalar limon balsamının ruh ve zihinsel performansı geliştirdiğini göstermiştir.
 • 20 katılımcıyı içeren iki çalışma, farklı dozlarda limon esmer özünün etkilerini değerlendirdi. Hem sakinlik hem de hafızada gelişmeler bulmuşlardır.
 • Bir başka küçük çalışma, limon balsamı özütünün stres azaltmaya yardımcı olduğunu ve matematik işleme becerilerini geliştirdiğini buldu.
 • Son olarak, başka bir küçük çalışma, limon balsamı çayının kalp çarpıntı ve kaygısı sıklığını azalttığını ortaya koymuştur.Limon çayı bir takım potansiyel sağlık yararları sunabilir ve herhangi bir bitki çayı koleksiyonuna iyi bir katkı yapabilir. Bitki çayı faydaları arasında limon çayının faydaları epey fazladır.

Bitki çayı faydaları

ÖZET : Ön çalışmalar, limon balsamı çayının antioksidan seviyelerini, kalp ve cilt sağlığını iyileştirdiğini ve hatta kaygı giderilmesinde yardımcı olabileceğini buldu.

Rose Hip Çayı ( Gül Çayı )

Rose hip çayı, gül bitkisinin yapraklarında yapılır. C vitamini ve yararlı bitki bileşiklerinde yüksektir. Bu bitki bileşikleri, gül yapraklarında bulunan bazı yağların yanı sıra anti-inflamatuar özellikler de yaratır.

 • Çeşitli araştırmalar, romatoid artritli ve osteoartritli kişilerde gül yapraklarının iltihaplanmayı azaltma kabiliyetini inceledi.
 • Bu çalışmaların birçoğu iltihaplanmayı ve ağrıyı da içeren semptomları azaltmada etkili buldu.
 • Gül yaprakları, kilo kontrolü için de yararlı olabilir, çünkü 92 kilolu insanın 12 haftalık bir çalışması, gül özlü ekstraktının BMI ve göbek yağında azalmaya neden olduğunu bulmuştur.
 • Rose hip’in antienflamatuar ve antioksidan etkileri cildin yaşlanmasına karşı mücadeleye de yardımcı olabilir.
 • Bir ön çalışma, sekiz hafta boyunca gül pudrası ile rose hip çayı almanın göz çevresindeki kırışıklıkların derinliğini azalttığını ve yüzün nem ve cilt esnekliğini geliştirdiğini buldu.
 • Bu özellikler, diğer etkileri de beraberinde getirebilir, ancak bu etkileri doğrulamak ve yenilerini araştırmak için daha fazla çalışma yapılması gerekecektir.

Bitki çayı faydaları

ÖZET : Gül çayı C vitamini ve antioksidan bakımından yüksektir. Anti-inflamatuar özellikleri, iltihap ile ilişkili iltihabı ve ağrıyı azaltabilir. Çalışmalar aynı zamanda gül çayının cildin yaşlanmasına karşı savaşta ve mide yağını azaltmada etkili olduğunu bulmuştur.

Passiflora Çayı

Passiflora bitkisinin yaprakları, sapları ve çiçekleri, passionflower çayı yapmak için kullanılır. Passiflora çayı kaygıyı hafifletmek ve uykunuzu geliştirmek için geleneksel olarak kullanılmaktadır ve çalışmalar bu kullanımları desteklemeye başlamıştır. Örneğin, bir çalışma, bir hafta boyunca passiflora çayı içmenin uyku kalitesi skorlarını önemli ölçüde artırdığını bulmuştur.

 • Dahası, iki insan çalışması, passiflora’nın kaygıyı azaltmada etkili olduğunu bulmuştur. Aslında, bu çalışmaların birisi, passiflora’nın anksiyete giderici bir ilaç kadar etkili olduğunu bulmuştur.
 • Ancak başka bir araştırma, passiflora’nın genellikle opioid detoksifikasyon tedavisinde kullanılan ilaç olan klonidin’e ek olarak alındığında anksiyete, sinirlilik ve ajitasyon gibi opioid çekilmesinin zihinsel semptomlarını hafifletmesine yardımcı olduğunu bulmuştur.
 • Passiflora çayı kaygıyı hafifletmek ve sakinleştirmek konusunda iyi bir seçim gibi görünüyor.

Bitki çayı faydaları

ÖZET : Çalışmalar, passiflora çayının uykunun iyileşmesine ve kaygı düzeyinin düşmesine yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Son Sözler

Bitki çayları çeşitli leziz tatlar sunar ve şeker ve kalorizasyondan doğal olarak arınmışlardır. Birçok bitki çayı ayrıca sağlığı teşvik edici etkileri sunar. Modern bilim, geleneksel kullanımlarının bir kısmını doğrulamaya başlamıştır. Yani bitki çayı faydaları üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Piyasada bulunan birçok sağlık faydası sağladığı belirtilen karışımları kullanmak yan etkiler doğurabilir ancak doğada bulunan ve zehirli olmadığı kanıtlanmış, denenmiş tüm bitki çayı faydaları saymak ile bitmez ve hiçbir yan etkiye de sahip değildir. Tabi ki her şeyin fazlası zarar bunu da unutmamak gerek, istikrarlı ve yeterli beslenme, tüketim ve disiplinli egzersiz ve hareketli yaşam, moralin yüksek tutulması çoğu hastalığın kesin çözümüdür. Bitki çayı faydaları ile sağlıklı bir hayat için sizlere ihtiyacınız olan bitki çayını içmenizi öneriyoruz.

Kaynak : www.healtlines.com

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın