Buscopan Nedir, Neye İyi Gelir – Sağlık Bilgileri

Buscopan

Buscopan , irritabl bağırsak sendromu (IBS) ile bağlantılı olanlar dahil ağrılı mide kramplarını hafifletir. Ayrıca mesane kramplarının giderilmesine ve ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir. Spazm giderici ve ağrı kesici ilaçlar grubunda yer alan Buscopan mide, barsaklar, idrar kesesi ve safra kanalları kaslarında meydana gelen ani, şiddetli nöbetler şeklindeki kasılmaların tedavisine yardımcı olur. Buscopan spazmı geçirir ve hissedilen ağrıyı azaltır. Buscopan tablet kadınlarda üreme sistemi organlarının işlevsel bozukluklarından kaynaklanan ağrıların ( ağrılı adet görme) azalmasını sağlar. 15 dakikada ağrıları hafifletme etkisine sahip Buscopan plus tablet tercih edilen ve doktorlar tarafından önerilen bir ilaçtır.
Buscopan nedir, ne işe yarar, faydaları, yan etkileri nelerdir şeklinde bilgiler yer alan makalemiz ile buscopan ile ilgili diğer merak ettiğiniz soruların da cevaplarını bulabileceksiniz.

Buscopan Nedir

Buscopan ağrı kesici ve spazm giderici bir ilaçtır. Buscopan içerisinde etkin madde olarak 10 mg Hiyosin-N-butil bromür ve 500 mg parasetamol yer alır.  Bir blister ambalaj içerisinde 20 film tablet bulunur ve piyasada bu şekilde satılır. Beyaz renkli bir yüzü çentikli ve “05B” yazılı bir tablet şeklinde yer alan Buscopan plusın diğer yüzünde firma sembolü bulunur.

Buscopan Neye İyi Gelir ?

Buscopan gastro-intestinal (GI) veya genito-üriner (GU) traktus kaslarında ağrılı spazmların neden olduğu kolik karın ağrısını hafifletmek için kullanılır.
İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ile ilişkili olanlar dahil olmak üzere mide, bağırsak veya safra kanalı (gastrointestinal kanal) ağrılarını hafifletir.
Mesane veya idrar sistemi ağrısınız (genito-idrar yolu) hafifletir. Buscopan çok etkili ve hızlı bir ilaçtır, 15 dakikada etkisini gösterir.

Buscopan’ın İyi Geldiği Diğer Rahatsızlıklar

 • Safra kesesi ağrısı
 • Şiddetli böbrek taşı ağrılarında
 • Buscopan mide ve mide ülserinde
 • Doğum sonra oluşan ağrılarda
 • Sindirim sisteminde oluşan ağrılarda
 • Sancılı geçen adet dönemlerinde
 • İdrar kesesi ve idrar yollarında
 • Şiddetli karın ağrılarında

Ayrıca Buscopan çok etkili bir kas gevşetici ilaçtır, kasların ani kasılmasını önleyerek düzenli çalışmasını sağlar buscopan mide kasları ve bağırsak kaslarının ani kasılmasını önler.

Buscopan nasıl çalışır?

Buscopan tabletleri aktif madde olan hyoscine butylbromide içerir.
Hyoscine, mide, bağırsak, bağırsak, safra kanalı ve idrar yolunun duvarlarında bulunan kasları gevşeterek çalışır. Bu kas tipine düz kas veya istemsiz kas denir. Normalde nörotransmitter olarak adlandırılan doğal vücut kimyasallarına tepki olarak sözleşir ve rahatlar. Kasılmalara asetilkolin denilen bir nörotransmitter neden olur. Bu kasılmalar bilinçli kontrolümüz altında değildir ve normalde onların farkında değilizdir. Bununla birlikte, eğer kaslar spazm içine girerse, bu acıya neden olabilir.
Hyoscine, asetilkolinin kas üzerinde etki etmesini engelleyerek düz kastaki spazmları durdurur. Bunu, asetilkolinin normal olarak etkileyeceği kas hücreleri üzerindeki reseptörleri bloke ederek yapar.
Asetilkolinin GI ve GU yollarındaki kaslara etki etmesini önleyerek, hipozin kas kasılmalarını azaltır. Bu, kasın gevşemesine ve ağrılı spazmları ve krampları azaltmasına izin verir.

Buscopan Nasıl Kullanılmalıdır ?

Daima doktorunuzun verdiği talimatları izleyin. Bunlar ayrıca eczacınızın ilaç paketini koyduğu dağıtım etiketine de basılacaktır.

12 yaşın üzerindeki yetişkinler ve çocuklar için genel doz, günde üç kez alınan iki tablettir. IBS semptomlarını tedavi etmek için tedavi, günde üç kez bir tablet ile başlatılmalıdır. Bu, gerekirse günde dört kez iki tablete kadar artırılabilir. Buscopan günde en fazla 6 tablet kullanılabilir. 6-12 yaş arası çocuklar için alışılmış doz günde üç kez alınan bir tablettir. Buscopan tabletleri bir bardak su ile yutulmalıdır. Tok ya da aç karnına alınabilirler.

Bir doz almayı unutursanız, bir sonraki dozunuzun zamanı gelmese bile, hatırladığınız anda onu alın. Bu durumda bir sonraki dozu her zamanki gibi zamanında alın. Kaçırılan bir dozu telafi etmek için çift doz almayın.

Bu ilaç, karın ağrınızın sebebi doktorunuz tarafından araştırılmadan sürekli olarak günlük olarak veya uzun süreler boyunca alınmamalıdır.

Buscopan hakkında önemli bilgiler

Bu ilaç bulanık görmeye neden olabilir ve bu nedenle otomobili güvenli bir şekilde kullanma kabiliyetinizi etkileyebilir. Eğer bu belirti var ise otomobilinizi bir süre kullanmayın.

Bu ilacı alırken, gitmeyen şiddetli, açıklanamayan karın ağrısıyla karşılaşırsanız, ağrı kötüleşirse veya ateşiniz artarsa, mide bulantısı, kusma, bağırsak hareketlerinde değişiklikler, abdominal hassasiyet, kan basıncında azalmai dışkıda kan gibi belirtilerle karşılaşırsanız derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Bu ilacı kullanırken aşağıdakilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız derhal doktorunuza danışmalısınız: kırmızı ve ağrılı göz, muhtemelen baş ağrısı, görme kaybı veya ışıkların çevresinde karartılar görme. Bu semptomlar, göz küresi içindeki basıncın artmasından kaynaklanabilir ve doktorunuz tarafından acil bir tetkik gerektirir.

Buscopan’ı Kimler Kullanmamalıdır ?

 • Anormal derecede geniş veya genişlemiş kalın bağırsaklı insanlar (megakolon).
 • Anormal kas zayıflığı olan myastenia gravis denilen bir hastalığa sahip kişiler
 • Gözü kapalı olan insanlar kapalı açılı glokom olarak adlandırılır .
 • Fruktoz intoleransı, glikoz-galaktoz malabsorbsiyonu veya sükraz-izomaltaz yetmezliği nadir rastlanan kalıtsal sorunları olan kişiler (Buscopan tabletleri sakaroz içerir).
 • Buscopan tabletleri altı yaşın altındaki çocuklar için önerilmez.
 • İçeriğindeki herhangi bir maddeye alerjiniz varsa bu ilaç kullanılmamalıdır. Daha önce böyle bir alerjiniz varsa, lütfen doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirin.

Alerjik bir reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız, bu ilacı kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirin.

Buscopan’ı Kimler Dikkatle Kullanmalıdır ?

 • Yaşlı insanlar
 • Hızlı kalp atışı (taşikardi) veya kalp yetmezliği de dahil olmak üzere kalp sorunları olan insanlar .
 • Aşırı aktif tiroid bezi olan insanlar ( hipertiroidizm ).
 • İdrar yolundaki tıkanıklığa ve idrarı geçmekte güçlük çeken insanlar, örneğin genişlemiş prostat bezi olan erkekler .
 • Kabızlık veya tıkanık bağırsağı olan insanlar
 • Yüksek ateşe sahip insanlar (ateş).
 • Hamilelik döneminde olan ya da emziren anneler

Bazı ilaçlar hamilelik veya emzirme döneminde kullanılmamalıdır . Bununla birlikte, hamilelikte veya emzirmede diğer ilaçlar güvenli bir şekilde anne karnındaki bebek için risklerden ağır basmaktadır. Herhangi bir ilacı kullanmadan önce hamileyseniz veya hamileliğinizi planlıyorsanız daima doktorunuzu bilgilendirin.

Bu ilaç, güvenliği henüz sağlanamadığı için genellikle hamilelik sırasında kullanılmaz. Sadece anneye beklenen yararın, özellikle ilk trimesterde, gelişmekte olan bebek için olası risklerden daha büyük olması durumunda kullanılmalıdır. Doktorunuzdan tıbbi yardım alın.

Bu ilacın anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir, ancak ilacın özellikleri nedeniyle sadece küçük miktarlarda bulunması muhtemeldir. Bunun ait olduğu ilaç sınıfı anne sütü üretimini azaltabilir. Üretici, bu ilacın emzirme sırasında kullanılması tavsiye edilmediğini belirtmektedir. Emziriyorsanız bu ilacı almadan önce doktorunuzdan tavsiye alın.

Buscopan Olası Yan Etkileri Nelerdir ?

İlaçlar ve olası yan etkileri bireysel insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Aşağıdakiler, bu ilaçla ilişkili olduğu bilinen yan etkilerden bazılarıdır. Bir yan etkinin burada belirtilmesi, bu ilacı kullanan herkesin bu ya da herhangi bir yan etki yaşayacağı anlamına gelmez.

Yaygın olmayan (1000 kişide 1 ve 100 arasında 1’i etkiler)

 • Normal kalp hızından daha hızlı kalp atışı oluşumu (taşikardi).
 • Ağız Kuruluğu
 • El ve ayaklardaki küçük kabarcıklar (dyshidrosis).
 • Kurdeşen veya kaşıntı gibi alerjik cilt reaksiyonları.

Nadir (1000’de 1 ve 10,000 kişide 1’i etkiler)İdrar zorluğu (idrar retansiyonu).
Hava yollarının daralması (bronkospazm), dudakların, boğaz ve dilin şişmesi, (anjiyoödem), döküntü veya anafilaktik reaksiyon gibi aşırı duyarlılık reaksiyonları.

Bu ilacın olası yan etkileri hakkında daha fazla bilgi için doktorunuzla, hemşirenizle veya eczacınızla konuşun .

Buscopan’ı Başka İlaçlarla Alabilir Miyim?

Bu ilacı tedavi etmeye başlamadan önce, reçetesiz ve bitkisel ilaçlar satın almış olanlar da dahil olmak üzere, halihazırda kullandığınız ilaçların ne olduğunu doktorunuza veya eczacınıza söylemeniz önemlidir. Benzer şekilde, yeni bir ilaç almadan önce, kombinasyonun güvenli olduğundan emin olmak için doktorunuza veya eczacınıza danışın .

Buscopan aşağıdaki gibi antimuskarinik etkileri olan diğer ilaçlar ile alınırsa, ağızda kuruluk, bulanık görme, kabızlık, idrar geçme zorluğu, terleme ve karışıklık gibi antimuskarinik yan etki riski artmış olabilir:

amantadin, antihistaminikler, örneğin prometazin , bromfeniramin , klorfenamin , difenhidramin , triprolidin, Parkinson semptomları için antimuskarinik ilaçlar, örneğin prosiklidin , orfenadrin , trihexiphenidyl, üriner inkontinans için antimuskarinik ilaçlar, örneğin oksibutinin , trospium , tolterodin, antipsikotikler, örneğin klorpromazin , klozapin , tioridazin, antisickness ilaçlar, örneğin meklozin , siklizin , Skopolamin, kodein, dizopiramid, nefopam

Diğer antispazmodikler, mesela atropin , propantelin , dicycloverine

trisiklik antidepresanlar, örneğin amitriptilin , klomipramin .

Eğer bu ilaç domperidon veya metoklopramid ile alınırsa , ilaçların eylemleri birbirini iptal edebilir. Bunun nedeni, metoklopramid ve domperidonunbağırsağın hareketliliğini arttırması, buna karşın hipozinin onu azaltmasıdır.

Buscopan ile ilgili tüm bilgilere yer verdiğimiz makale tamamen bilgilendirme niteliğinidedir, kesinlikle doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan kullanmayınız. Doktor veya eczacı talimatları doğrultusunda kullanılması Buscopan ile ilgili problemlerin oluşumunu engeller.