Çatlaklar nasıl geçer? Çatlaklardan kurtulmak mümkün mü?

Çatlaklar bazı nedenlerle vücudun çeşitli bölgelerinde ortaya çıkan cilt problemleridir. Genel olarak ciltte kötü bir görüntüye neden olan çatlaklar, bazen kaşıntılı bir deri problemi olarak rahatsız ediciliğini arttırır. Peki çatlaklar nasıl geçer, ne yapmamız gerekir.

Çatlaklar genellikle hamilelik ya da hızla kilo alıp verme durumlarında ortaya çıkar. Bacaklarda ve mide bölgesinde yaygın olarak oluşabilen çatlaklar vücutta her alanda, bölgede olabilir. Çatlaklardan kurtulmak kolay bir işlem değildir. Vücuttaki çatlaklardan kurtulmanın bazı doğal veya kimyasal yolları vardır. Bu yazıda çatlaklar nasıl geçer hem doğal hem de kozmetik ürünleri inceleyeceğiz.

Öncelikle çatlak nedenleri nelerdir, bir göz atalım.

*Hamilelik*Ameliyat/Operasyon
*Vücut geliştirme egzersizleri
*Ergenlik dönemi
*Hormonal değişimler
*Sık sık kilo alıp vermek
*Kortizon tedavisi görmek
*Genetik faktörler
*Ciltte kolajen lif eksikliği

Bacaktaki çatlaklar nasıl geçer?

Çatlak oluşumunun nedenleri bu şekilde sayılabilir. Peki çatlaklar nasıl geçer?

1. Kilo alma veya kilo verme sorunu olan kişiler daha yaygın olarak çatlak problemi ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu insanlarda çatlak oluşumunu önlemek için en iyi yol ağırlıklarını dengelemektir.

2. Çatlakların ilerlemesini önlemek için, vücudunuzu sıkılaştıran ve hava girişini önleyen giysiler giymemelisiniz. Cilt yeterince oksijen alamadığında bazı dolaşım anormallikleri olabilir.

3. Çatlakların oluşumunu önlemek için ya da çatlakları geçirmek için doğal badem yağı kullanabilirsiniz. Günde sabah ve akşam masaj yaparak badem yağı uygulamanız ve düzenli kullanmanız ile çatlakları geçirebilirsiniz.

4. Removing stretch marks lazer tedavisi, mezoterapi gibi yöntemler ile çatlaklar geçirilebilir. Düzenli lazer tedavisi, çatlakları ve çatlak izlerini gidermede etkili bir yoldur.

5. Çatlak oluşumu sonrası bol su içmeli ve spor yaparak cildinizin sıkılaşmasını sağlamalısınız.

6. Hızlı kilo vermek yerine, sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi sağlayan yöntemler uygulamalısınız.

7. Sağlıksız beslenmek çatlakların geçmesine değil daha da derinleşmesine neden olur. Bol lifli yani sebze ağırlıklı gıdalar tüketmelisiniz. Bol su içmeli, turuncu renkli meyveler tüketmelisiniz.

8. Çok fazla alkol tüketmekten kaçının. Alkon cildin yenilenmesini sağlayan hücrelerin ölmesine neden olur ve ciltte iyileşme süreci yavaşlar.

Çatlaklara İyi Gelen Doğal Yöntemler

1. Lavanta Yağı

Lavanta yağı mor bitki bölümünden damıtılır. Akılda çok yatıştırıcı olmasının yanı sıra, lavanta yağı cildi besler ve canlandırır. Lavanta, zeytin veya badem gibi bir taşıyıcı yağ ile seyreltildiğinde soğutma ve nemlendirme etkisine sahiptir. Lavanta yağı çatlakları geçirir.

Çatlaklar nasıl geçer? Doğal Yöntemler

2. Papatya Yağı

Papatya yağı küçük beyaz bir çiçek özünden elde edilir. Antibakteriyel ve yatıştırıcı özelliklere sahiptir. Cildi nemlendirir ve kuruluk nedeniyle oluşan kaşıntıyı yatıştırır. Papatya yağı çatlakları geçirir çünkü hücre yenileyici özelliğe sahiptir.

3. Nane Yağı

Nane cildi besleyebilmesi ve sağlığını iyileştirebilmesi nedeniyle cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan doğal bir bileşendir.

4. Paçuli Yağı

Paçuli , mantar önleyicidir ve aynı zamanda güçlü skar ve yara iyileşme özellikleri içerir. Çatlakları geçirir ve cildinizi dengeleyebilir.

5. Tarçın Yağı

Tarçın , anestezi, antiseptik, antimikrobiyal ve antioksidan özelliklere sahip olan yüzde 80 fenolleri, temel olarak öjenol içerir. Sadece çatlakların iyileştirilmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda enfeksiyon kapma ihtimalini de önler.

6. Kekik Yağı

Kekik antimikrobiyaldir ve genellikle antibakteriyel, antiviral özelliklerinden dolayı çatlakları tedavi etmek için kullanılır.

7. Argan Yağı

Argan yağı aslında esansiyel bir yağ değil, taşıyıcı bir yağ olarak düşünülmelidir. Doğrudan cilde uygulanabilir ve tahriş, güneş yanığı veya ekstra kuru veya çatlak ciltler için mükemmeldir, çünkü A vitamini ve E vitamini bakımından zengindir ve hücre üretimini arttırır.

Çatlaklara iyi gelen yağlar nasıl kullanılır?

Uygulamak için avucunuza birkaç damla dökün ve doğrudan çatlaklarınıza masaj yapın. Ayrıca kuru ve çatlamış cildinizi yatıştırmak ve iyileştirmek için bir miktar damla yağ bölge üzerine damlatabilirsiniz.

Aynısefa Kremi ile çatlaklar geçer.

Aynısefa kremi içerdiği E vitamini nedeniyle ve antibakteriyel özellikleri nedeniyle ciltte hücre yenileme etkisine sahiptir. Bu nedenle çatlakları geçirmek için aynısefa kremi kullanılabilir. Aynısefa kremi nedir, faydaları yazımızın devamın için yazımızı okuyun.

Çatlakları Geçiren Kremler Nelerdir?

Vücuttaki çatlaklara iyi gelen doğal yöntemlerden bahsettik, şimdi de dilerseniz sitemizde yer alan kremlerden çatlakları geçiren kremler listesinde yer alan 3 kremi de ekleyelim. Listemizde yer alan kremler mutlaka doktor tavsiyesi ve kontrolü ile kullanılmalıdır.

Lierac Çatlak Kremi

Vücuttaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Contractubex Çatlak Kremi

Bacaktaki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Hametan Krem

Göbekteki Çatlaklar Nasıl Geçer?

Makalemiz ile sizlere ciltteki çatlaklar neden oluşur, nasıl önlenir sorularının cevaplarının yanında çatlaklar nasıl geçer, doğal yöntemler ve kremler nelerdir bilgilerini sunduk. Umarım faydalı olur. Esen kalın.