Champix nedir?, Kullanımı – Sigarayı Bıraktırır mı?

champix nedir, kullanımı

Champix sigarayı bırakmaya yardımcı olması amacıyla hazırlanmış bir ilaçtır. Normal yollarla sigarayı bırakamayacak hastalara doktorlar ya da sigarayı bırakma kuruluşları tarafından önerilen bu ilaç hakkında epey merak konusu olan bilgiler vardır. Champix nedir, Champix kullanımı nasıldır, Champix sigarayı bıraktırır mı, Champix kullananlar ne diyor şeklindeki sorularınızı cevaplamak üzere bu makaleyi hazırlıyoruz. Alo 171 hattını arayıp sigarayı bırakma tedavisi gören çok insan aslında Champix kelimesine aşinadır. Haydi okuyalım ve öğrenelim. Önce bir Champix nedir sorusunu ele alalım.

Champix Nedir

Champix sigara bırakma terapileri denilen ilaç sınıfına aittir. Nikotin replasman tedavisi etkili olmadığında veya uygun olmadığında insanların sigarayı bırakmalarına yardımcı olmak için kullanılır. Champix, yetişkinler tarafından sigarayı bırakma eğitimi ve danışmanlığı ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Champix, iştahı ve yoksunluk belirtilerini azaltmak için beyinde çalışır. Aynı zamanda insanların sigara içmekten aldıkları keyfi azaltır. Bu etkilerin, sigara içen nikotinle aynı reseptörler üzerinde çalışarak, vareniklin tam olarak nasıl çalıştığının açık olmadığı halde, bu etkilere sahip olduğu düşünülmektedir.

Bu ilaç, birden fazla marka adı altında ve / veya birkaç farklı şekilde mevcut olabilir.  Bu ilacın belirli bir markası, tüm formlarda mevcut olmayabilir veya burada tartışılan tüm koşullar için onaylanmış olabilir. Ayrıca, bu ilaçların bazı formları burada tartışılan tüm koşullar için kullanılamaz.

Doktorunuz bu ilaçları bu uyuşturucu bilgi makalelerinde listelenenlerin dışındaki durumlar için önerebilir. Bunu doktorunuzla görüşmediyseniz veya neden bu ilacı kullandığınızdan emin değilseniz, doktorunuzla konuşun. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.

Champix hangi şekillerde geliyor?

Champix 0,5 mg

Bir tarafta “Pfizer” ve diğer taraftaki “CHX 0.5” ile etiketlenen her bir kapsül, bikonveks, beyazdan soluk beyaza, film kaplı tablet 0.5 mg vareniklin (tartrat olarak) içerir. Tıbbi olmayan bileşenler:  susuz dibazik kalsiyum fosfat, kolloidal silikon dioksit, kroskarmeloz sodyum, magnezyum stearat ve mikrokristalin selüloz; film kaplama:  hipromelloz, polietilen glikol, titanyum dioksit ve triasetin.

Champix 1 mg

Bir tarafta “Pfizer” ve diğer tarafta “CHX 1.0” ile etiketlenmiş her bir kapsül, bikonveks, açık mavi film kaplı tablet 1 mg vareniklin (tartrat olarak) içerir.Tıbbi olmayan bileşenler:susuz dibazik kalsiyum fosfat, kolloidal silikon dioksit, kroskarmeloz sodyum, magnezyum stearat ve mikrokristalin selüloz;film kaplama:hipromelloz, polietilen glikol, titanyum dioksit, triasetin ve FD & C Mavi No. 2 Indigo Carmine Alüminyum Gölü.

Champix nedir, şekli şemali nedir anladık. Peki champix kullanımı nasıldır bir göz atalım.

Champix Kullanımı Nasıldır

Champix kullanımı; Normal başlangıç ​​doz Champix ilk 3 gün için günde bir kez 0.5 mg, sonraki 4 gün için günde iki kez 0.5 mg, sonra günde iki kez 0.5 mg devam eder veya daha sonra günde iki kez 1 mg’a çıkar. Maksimum dozda Champix günde iki kez 1 mg’dır. Champix yemekten sonra tam bir bardak su ile alınmalıdır.

Champix, sigarayı bırakma eğitimi ve danışmanlığı ile birlikte kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemede 3 farklı yaklaşım vardır (“çıkış tarihi”).Hangi yöntemin sizin için en uygun olacağını doktorunuzla veya eczacınız ile konuşun.

 • Sabit sigara bırakma tedavisi, 1 ila 2 hafta sigarayı bırakmak ve 12 hafta boyunca devam edecek olan tarihten önce Champix ile tedaviye başlamak.
 • Esnek sigara bırakma tedavisi, Champix almaya başlamak tedavinin başlamasından sonraki haftalar 2 ile 5 arasında sigarayı bırakmak için bir tarih belirlemek şeklindedir. Tedavi 12 hafta devam etmelidir. Bu süre içinde sigarayı bırakmayı başarabilenler için, sigara içmeye tekrar başlama riskini azaltmak için doktorunuz tarafından 12 haftalık ek bir tedavi önerilebilir.
 • Kademeli olarak sigara bırakma tedavisi vareniklin almaya başlamak ve 12 hafta sonunda sigarayı bırakmak hedefi ile sigarayı azaltın. Eğer yapabiliyorsanız, 12 hafta sonundan önce herhangi bir zamanda sigarayı bırakabilirsiniz.Toplam 24 haftalık tedaviyi tamamlamak için 12 hafta boyunca vareniklin almaya devam edin.

Doktorunuza danışmadan tedaviyi aksatmayın

Doktorunuz, ilaçları durdurduğunuzda, tekrar sigara içmeye başlamanız riskini azaltmak için, yavaş yavaş Champix dozunu azaltmanızı önerebilir.

İlk 12 haftalık tedavi sırasında sigarayı bırakmayı başaramayan kişiler, tükenme sıkıntısı çekmelerine neden olabilecek faktörleri belirledikten ve ele aldıklarında tekrar denemeye teşvik edilirler.

Birçok şey, kişinin vücut ağırlığı, diğer tıbbi durumlar ve diğer ilaçlar gibi ihtiyaç duyduğu ilaç dozunu etkileyebilir. Doktorunuz burada listelenenlerden farklı bir doz önerdiyse, doktorunuza danışmadan ilacı aldığınız şekli değiştirmeyin.

Bu ilacın doktorunuz tarafından belirlenen şekilde alınması önemlidir. Bir dozu kaçırırsanız ve cevapsız dozun birkaç saati geçerse, mümkün olan en kısa sürede alın ve düzenli programınıza devam edin. Bir sonraki doz için hemen hemen zaman varsa, cevapsız dozu atlayın ve düzenli doz programınıza devam edin. Kaçırılanı telafi etmek için çift doz almayın. Bir dozu kaçırdıktan sonra ne yapacağınızdan emin değilseniz, tavsiye için doktorunuza veya eczacınıza başvurun.

Bu ilacı oda sıcaklığında saklayın ve çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın.

İlaçları atık suya (örn. Lavaboya veya tuvalete) veya ev çöpüne atmayın. Eczacınıza, artık ihtiyaç duyulmayan veya süresi dolmuş ilaçları nasıl kullanacağınızı sorun.

Champix i kim almamalıdır?

Champix veya ilacın herhangi bir bileşenine karşı alerjiniz varsa bu ilacı kullanmayın.

Bantlar, sakız veya nikotin inhaleri gibi nikotin replasman tedavisi kullanıyorsanız, champix almayın. Champix ve nikotin replasman tedavisinin kombine edilmesi, tek başına Champix’e göre daha fazla yan etkiye neden olabilir ve sigarayı bırakma olasılığınızı arttırması olası değildir.

Champix muhtemel yan etkileri nelerdir?

Birçok ilaç yan etkilere neden olabilir.Bir yan etki normal dozlarda alındığında bir ilaca istenmeyen bir yanıttır.Yan etkiler hafif veya şiddetli, geçici veya kalıcı olabilir.

Aşağıda listelenen yan etkiler bu ilacı alan herkes tarafından deneyimlenmemektedir. Yan etkilerden endişe ediyorsanız, bu ilacın risk ve yararlarını doktorunuzla görüşün.

Aşağıdaki yan etkiler, bu ilacı alan kişilerin en az % 1’i tarafından rapor edilmiştir. Bu yan etkilerin çoğu yönetilebilir ve bazıları zamanla kendi başına gidebilir.

Bu yan etkilerle karşılaşırsanız doktorunuza başvurun ve bunlar ağır veya rahatsız edici olabilir. Eczacınız yan etkilerin yönetimi konusunda size tavsiyede bulunabilir.

 • Kabızlık
 • İshal
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Baş dönmesi
 • Gaz (gaz geçen)
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Uyku bozukluğu (uyku veya anormal rüyalar)
 • Sıradışı yorgunluk veya zayıflık
 • Kusma

Aşağıda listelenen yan etkilerin çoğu çok sık olmamasına rağmen, tıbbi yardım istemiyorsanız ciddi sorunlara yol açabilir.

Aşağıdaki yan etkilerden herhangi biri meydana gelirse doktorunuza en kısa zamanda başvurun:

 • Zihinsel değişiklik belirtileri (ör. davranışta değişiklikler, ruh halindeki değişiklikler, halüsinasyonlar, kendini veya başkalarını incitmeyi düşünme)
 • Depresyon belirtileri (örneğin, zayıf konsantrasyon, kilo değişiklikleri, uyku değişiklikleri, aktivitelere olan ilginin azalması, intihar düşünceleri)

Aşağıdakilerden herhangi biri meydana gelirse ilacı almayı bırakın ve hemen tıbbi yardım isteyin

 • Nöbetler
 • Kalp krizi belirtileri (örneğin, ani göğüs ağrısı veya arkaya yayılan ağrı, kol, çene, göğüste gerginlik veya basınç hissi; bulantı; kusma; terleme; kaygı)
 • Kabarma, soyulma, vücudun geniş bir bölgesini kapsayan bir döküntü, hızla yayılan bir döküntü veya ateş veya rahatsızlık ile birlikte bir döküntü gibi şiddetli bir cilt reaksiyonu belirtileri
 • Felç belirtileri (örneğin, ani veya şiddetli baş ağrısı, ani koordinasyon kaybı; görme değişiklikleri; ani konuşma bozukluğu veya açıklanamayan zayıflık, uyuşukluk veya kol veya bacakta ağrı)
 • Ciddi bir alerjik reaksiyonun semptomları (örneğin, kabarık, şişmiş göz kapakları, dudaklar, dil, boğaz, eller veya ayaklar; kovanlar; nefes darlığı) veya muhtemelen baş ağrısı, ateş, öksürük veya ağrı ile birlikte soyulma ve kabarma ile birlikte ciddi bir deri döküntüsü. )

Bazı insanlar listelenenlerden başka yan etkiler yaşayabilir.Bu ilacı kullanırken sizi endişelendiren herhangi bir semptom fark ederseniz, doktorunuza danışın.

Champix için başka önlemler veya uyarılar var mı?

Bir ilacı kullanmaya başlamadan önce, doktorunuza, sahip olduğunuz herhangi bir tıbbi durum veya alerjisi, aldığınız ilaçları, hamileyseniz veya emziriyorsanız ve sağlığınızla ilgili diğer önemli bilgileri bildirdiğinizden emin olun. Bu faktörler, bu ilacı nasıl kullanmanız gerektiğini etkileyebilir.

Alkol:  Champix alırken alkol almak, duygu durum bozuklukları veya davranışsal değişiklikler geliştirme riskini artırabilir.

Alerjik reaksiyon:Nadir durumlarda, bazı insanlar bu ilaca ciddi alerjik reaksiyonlar ve cilt reaksiyonları gelişebilir. Alerjik reaksiyon belirtileri arasında ciddi bir döküntü, cilt değişiklikleri, kurdeşen, şişmiş yüz veya boğaz veya nefes alma zorluğu bulunur. Bu meydana gelirse derhal tıbbi yardım alın.

Davranış veya duygu durum değişiklikleri: Bu ilacı kullanan bazı kişiler, kendilerini veya başkalarını incitme konusunda düzensiz veya saldırgan davranışlar, ajitasyon, depresif duygudurum veya düşünceler yaşarlar. Bu, bir psikiyatrik bozukluk öyküsü olup olmadığı olabilir. Alkol bu ruh halini veya davranış değişikliklerini yaşama riskini artırabilir. Herhangi bir ruh hali veya davranış değişikliği yaşıyorsanız veya arkadaşlarınız veya aileniz bu ilacı kullanırken bu değişikliklerden herhangi birini gözlemliyorsa, bu ilacı almayı bırakın ve derhal doktorunuza başvurun.

Kardiyovasküler hastalık: Vareniklin, kardiyovasküler hastalığı olan kişilerde (kalbi veya kan damarlarını etkileyen hastalıklar) kardiyovasküler yan etki riskini artırabilir. Kalp hastalığı veya yüksek tansiyon gibi kardiyovasküler hastalığınız varsa, doktorunuzla bu ilacın tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini, tıbbi durumunuzun bu ilacın dozunu ve etkinliğini nasıl etkileyebileceğini ve herhangi bir özel izlemenin gerekli olup olmadığını tartışın. Yeni veya kötüleşen göğüs ağrısı, yürüme sırasında bacaklarda yeni veya daha kötü ağrı, nefes darlığı veya nefes darlığı gibi yeni veya kötüleşen kardiyovasküler belirtilerle karşılaşırsanız, sağlık uzmanınızla konuşun.

Diyabet: Sigarayı bırakan diyabetli kişiler genellikle kan şekeri kontrollerinde değişiklikler yaşarlar. Bu, nikotinin vücut üzerindeki etkisini ortadan kaldırmanın bir sonucudur. Eğer diyabetiniz varsa, sigarayı bırakmanın tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini, tıbbi durumunuzun bu ilacın dozunu ve etkinliğini nasıl etkileyebileceğini ve herhangi bir özel izlemenin gerekli olup olmadığını doktorunuzla konuşun. Kan şekeri seviyenizi daha sık izlemeniz istenebilir.

Champix

Uyuşukluk / azaltılmış uyanıklık: Bu ilaç, makineyi sürmek veya çalıştırmak için gerekli olan zihinsel veya fiziksel yetenekleri etkileyebilir. Bazı insanlar uyuşukluğa, baş dönmesine ya da konsantre olma yeteneğinin azalmasına neden olduğunu bulur. Varenicline’ın sizi nasıl etkilediğini belirleyene kadar araba kullanmaktan, makine kullanmamaktan veya başka tehlikeli görevler yapmaktan kaçının.

Böbrek fonksiyonu:  Böbrek hastalığı veya azalmış böbrek fonksiyonu, bu ilacın vücutta birikmesine ve yan etkilere neden olabilir. Böbrek fonksiyonu veya böbrek hastalığı azaldıysanız, doktorunuzla bu ilacın tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini, tıbbi durumunuzun bu ilacın dozunu ve etkinliğini nasıl etkileyebileceğini ve herhangi bir özel izlemenin gerekli olup olmadığını tartışın.

Böbrek hastalığınız varsa, bu ilacın daha düşük bir dozunu reçete edebilirsiniz. Bu ilacı kullanırken doktorunuz sizi izleyecektir.

Ruh sağlığı sorunları:  Şizofreni, bipolar bozukluk ve majör depresif bozukluk da dahil olmak üzere herhangi bir zihinsel sağlık sorununuz veya herhangi bir zihinsel sağlık probleminiz varsa, bu ilacın tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini doktorunuzla konuşun, tıbbi durumunuz nasıl olabilir? Bu ilacın dozaj ve etkinliğini ve herhangi bir özel izlemenin gerekip gerekmediğini etkiler. Champix’i alırken yeni veya kötüleşen bir duygudurum veya davranış değişikliği yaşıyorsanız veya arkadaşlarınız veya aileniz bu ilacı kullanırken bu değişikliklerden herhangi birini gözlemliyorsa, bu ilacı kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuza başvurun.

Nikotin replasman tedavisi:  Champix, sigara bırakma tedavisi olarak ancak nikotin replasman tedavisi denemesi başarısız olduğunda denenmelidir. Vareniklin ile aynı zamanda nikotin replasman tedavisi kullanan kişilerde yan etkilerde artış olabilir. Bu ilacın nikotin replasman tedavisi gibi diğer sigara bırakma terapileri ile alınmasının güvenliği ve etkinliği belirlenmemiştir.

Nikotin çekilmesi:  Champix kullanıldığında bile nikotin yoksunluğu belirtileri ortaya çıkabilir.

Nöbetler: Bu ilacı alan kişilerde nöbet raporları var. Nöbet bozuklukları olan ve bazılarında nöbet öyküsü olmayan kişiler tarafından bildirilmiştir. Bir nöbet bozukluğunuz varsa, doktorunuzla bu ilacın tıbbi durumunuzu nasıl etkileyebileceğini, tıbbi durumunuzun bu ilacın dozunu ve etkinliğini nasıl etkileyebileceğini ve herhangi bir özel izlemenin gerekli olup olmadığını tartışın.

Bu ilacı alırken nöbet geçirirseniz, ilacı derhal durdurun ve tıbbi yardım alın.

Sigarayı bırakmayla ilgili ipuçları

Champix, sigarayı bırakmanıza yardımcı olmak için eğitim ve danışmanlık ile birlikte kullanılmalıdır. Bırakma tarihinden sonra tekrar sigara içmeye başlarsanız, bırakmaya çalışın. Sigarayı bırakmak konusunda ek ipuçları için doktorunuza veya eczacınıza danışın.

Hamilelik:  Bu ilaç, yararları risklerden daha ağır basmadığı sürece hamilelik sırasında kullanılmamalıdır. Bu ilacı alırken hamile kalırsanız hemen doktorunuza başvurun.

Anne sütü:  Champix anne sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emziren bir anne iseniz ve bu ilacı alıyorsanız, bebeğinizi etkileyebilir. Emzirmeye devam edip etmeyeceğiniz konusunda doktorunuzla konuşun.

Çocuklar:  Bu ilaçların güvenliği ve etkinliği çocuklar için oluşturulmamıştır.

Yaşlılar: Yaşlılar bu ilacı kullanırken yan etkilere maruz kalma olasılıkları daha yüksek olabilir.

Başka hangi ilaçlar bu ilaç ile etkileşime girebilir?

Champix ve aşağıdakilerden herhangi biri arasında bir etkileşim olabilir:

 • Alkol
 • Bupropion
 • H2-antagonistleri (örneğin, simetidin, famotidin, ranitidin)
 • Nikotin replasman tedavisi
 • Kuinolon antibiyotikler (örn. siprofloksasin, levofloksasin, norfloksasin)
 • Trimetoprim

Sigarayı bırakmak, vücudunuzun bazı ilaçları kullanmasında bir değişikliğe neden olabilir. Aşağıdaki ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız, sigara kullanmadan önce bu ilaçların dozlarının değiştirilmesi gerekebilir.

 • Ensülin
 • Teofilin
 • Warfarin

Bu ilaçlardan herhangi birini alıyorsanız,  doktorunuzla veya eczacınızla konuşun. Özel durumunuza bağlı olarak doktorunuz sizden şunları isteyebilir:

 • İlaçlardan birini almayı kes,
 • İlaçlardan birini diğerine değiştirmek,
 • İlaçlardan birini veya her ikisini nasıl aldığınızı değiştirin veya
 • Her şeyi olduğu gibi bırakın.

İki ilaç arasındaki etkileşim, her zaman bunlardan birini almayı bırakmanız gerektiği anlamına gelmez.  Herhangi bir ilaç etkileşiminin nasıl yönetildiği veya yönetilmesi gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.
Yukarıda listelenen ilaçlar dışındaki ilaçlar bu ilaçla etkileşime girebilir.  Reçetenizi, reçetesiz (reçetesiz) ve aldığınız bitkisel ilaçları doktorunuza veya eczacınıza söyleyin. Ayrıca, aldığınız takviyeleri de anlatın. Kafein, alkol, sigaradan nikotin veya sokak ilaçları birçok ilacın etkilerini etkileyebileceğinden, kullanıp kullanmayacağınızı bilmeniz gerekir.

Champix Sigarayı Bıraktırır Mı, Champix Kullananlar

 • Ben Champix’i Aralık 2011’de kullandım. O zamandan beri sigara içiyorum ve hiç bir isteğim yok. Hapları yaklaşık 2-4 hafta boyunca almıştım. Doz başına iki hap kadar arttırdım ama korkunç kabuslar almaya başladım … Her gece köpeklerimi kurtarmayla ilgili kabuslar gördüm … Korkunç bir şeydi – hiç böyle bir şey yaşamamıştım … Bu yüzden dozu bire düşürdüm. Yavaş yavaş sigara içtim bir yandan da. Yavaş yavaş sigara içme isteğim azaldı ve bitti. Bugüne kadar hala sigara içmiyorum ve sigara içme isteğimde hiç kalmadı. Champix gerçekten sigara bırakmama yardımcı oldu.
 • 11. gündeyim, şu ana kadar hiçbir değişiklik yok, hala sigara içiyorum, belki de bazı değişiklikler var, sigara  içme isteğim azaldı. Sigarayı bırakmama yardımcı olacak gibi duruyor.
 • 30 yıldır sigara içiyorum ve kahveyi seviyorum … İkisinden birlikte çok keyif alıyordum. Ben 3 haftada 2 gün sabah ve akşam iki kere kullanıyorum ve hala sigara içiyorum. Pek bir etkisini göremedim. Menopoz ve sigaraya bağlı 3.5 kemik yoğunluğu üzerinde Osteoporoz tanısı kondu. Ailemde sigara içen tek kişi benim.

Champix Kullananlar

 • Ben sadece champix ile deneyimlerimi paylaşmak istedim … Uzun depresif epizodlarla bipolar ile acı çekerken ve bazı korkunç hikayeler okumuşken bunu denemeye isteksizdim. Sonra champix’i denememe izin vermek zorunda kaldım. Sigarayı bırakmak için başka yol bulamadım. Başladığımda günde 40 sigara içiyordum, şimdi 4 ay sigara içmedim.Çok az istekle! İlk başladığımda, benim biraz mide bulanmıştı Ancak birkaç hafta geçtikten sonra mide bulantılarım geçti. Garip rüyalar nedeniyle akşam dozunu almadım. O yüzden çok yardımcı oldu. İlk başladığınızda garip hissettiriyor, kötü bir şekilde sigaranın tadını bozuyor ve Gerçekten işe yarıyor, ayrıca bu ilaçla birlikte Alan Carr sigara içme kitabını okuyorum.Bu kombinasyon benim için işe yaradı ve gerçekten çok daha sağlıklı ve mutlu hissettiğim için sigara içmemeye devam etmeyi umuyorum 🙂 ”

Champix Kullananlar

 • Nikotin aşınmasına karşı son derece etkilidir, ancak şiddetli yan etkilerle birlikte gelir – sadece 56kg olmakla birlikte tam dozu almamam konusunda tavsiye edilmeliydim. Baş ağrısı da, mide bulantısı da içmeden önce süt içip yemeden önce şiddetli uyku felci ve sürekli olarak aç olduğum bir bırakma dönemi geçirdim. Bırakma yolu biraz zorlu ama  80 sigaradan şu an sıfır sigaraya indim. Gerçekten o sıkıntıları yine olsa yine çekerdim, çok mutluyum.
 • Evet Champix sigarayı bırakmak için harika bir ilaçtır. 11 yaşımdan beri sigara içtim ve şimdi 47 yaşındayım. Champix bende de işe yaradı ama gerçekten yan etkileri beni çok rahatsız etti. Mutlaka doktorunuzla sık sık irtibat kurarak gözetim altında kullanmanızı öneririm.

Champix nedir, Champix kullanımı nasıldır, Champix sigarayı bıraktırır mı, Champix kullananlar ne diyor şeklindeki sorularınızı cevaplamak üzere bu makaleyi hazırladık ve sizlere sunduk. Umarım faydalı olur.

Bu ilacı, sizinkiyle aynı semptomları olsa bile başka kimseye vermeyin.  Doktorları reçete etmezse, bu ilacı almaları zararlı olabilir. Doktorunuza danışmadan bu ilacı almayı bırakmayın.