Change.org İmza Kampanyası ve Bağış Dolandırıcılık Mı? – Güncel Bilgiler

 

change-org-bagis
Change.org İmza Kampanyası ve Bağış Dolandırıcılık Mı? – Güncel Bilgiler

Merhabalar bugünkü yazımda son zamanlar sosyal medyada epey fazla yer bulan change.org hakkında bilgilendirmeler yapacağım.Neden bu yazıyı kaleme alıyorum; şöyle ki aklıma takılan bir soru var? Change.org üzerinden bir imza kampanyası başlatılabilir, sosyal bir problem dile getirilebilir.Bu da sonuç olarak bir istatistik verisi sağlar ve ilgili kurumlar buradan hareketle çözümler üretebilir, önlemler alabilirler. Fakat işin bir de ikinci safhası var ki işin içerisine para giriyor. Buradan bağış yapabiliyorsunuz? Peki bu bağış sistemi nasıl çalışıyor, amacına uygun kullanılıyor mu? Change.org bir dolandırıcılık sitesi midir? Amacım kesinlikle şirketin kurumsal kişiliğine zarar vermek değil, ancak eleştirilecek kısımlarının belirtilmesi amaçlıdır. İnsanlarımızın saf ve yardımsever duygularının bir kez daha sömürülmemesi adına bu yazımızı hazırladık ve başlıyoruz.

Change.org Kim Kurdu?

Change.org Ben Rattray tarafından 2007’de kuruldu. Hızlı büyüme gösteren change.org 196 ülkede 65 milyon kişi tarafından izleniyor ve kullanılıyor. Her ay 2 milyondan fazla kişi siteye katılıyor tabi ki de bu onların ifadesi ancak çokta mantıksız gelmiyor. İnsanların bu kadar internet ortamında faal olduğu bir dünyada sosyal tepkilerinde sosyal mecralarda dile getirilmeye çalışılmasına insanlar kayıtsız kalamazlar. Change.org sadece Türkiye’de değil Dünyada da marjinal kişiler için bulunmaz kaftan bir ortam.

Change.org Nasıl Çalışıyor?

Change.org aslında bilindik bir facebook, twitter gibi bir sosyal medya mezrası, tek bir fark var o da kayıtlı kullanıcılarını tepkilerine göre sınıflandırarak örgütlemeyi amaçlamasıdır. Facebooku biraz daha kişisel verilerimizi paylaştığımız bir ortam olarak kullanırken, change.org u ise bir toplumsal tepkilerimizi göstermek noktasında kullanıyoruz. Change.org ile bir başlık altında imza kampanyası başlatıyorsunuz ve bu andan itibaren change.org sizin için kampanyanızı ilgilenebilecek kişilere sunuyor, facebook üzerinden katılımınızı paylaşarak daha fazla kitlelere ulaşmasını sağlıyor. E-posta yoluyla sizlerde kendi sanal çevrenize davetler gönderebiliyorsunuz. Aslında istatistik verilerin oluşması adına güzel bir sistem gibi görünüyor. Sponsorlu imza kampanyaları ile yardım kuruluşlarınında reklamlarını ve yeni üyeler devşirmelerini sağlıyor. Change.org normal hayatta kulaktan kulağa yayılan ve sessizce örgütlenen insanların aslında sanal ortamdaki yansıması ve insanlar buralarda kendilerini güvende hissediyorlar; tepkilerini özgürce ifade edebiliyorlar. Örneğin birine sen Hayvan Hakları için Bugüne Kadar Ne Yaptın desen Ben change.org aracılığı ile başlatılan kampanyaya imza bıraktım diye cevap alabilirsiniz. Sistem rahatsız olduğun bir konuda imza kampanyasına katılarak kendini tatmin etmen için de bir ortam hazırlıyor. Bunların ne gibi bir sakıncası var derseniz eğer bir sakıncası yok elbette. İstediğiniz kampanyayı oluşturabilir, istediğinize katılabilir ve destek olabilirsiniz. Kullanıcı verilerinizin güvende olduğu fikrinden vazgeçin yanlız çünkü change.org kişisel verilerinizi kullanmak üzere sizden izin ister, siz de direkt onaylarsınız. Bu aşama sonrası bilgilerinizin nasıl kullanılacağı şu sayfada yazılıdır.İsterseniz bir göz atabilirsiniz. Bu sayfada benim dikkatimi çeken ifade ‘Sizin ilginizi çekebileceğine inandığımız promosyon amaçlı yazışmaları da ayrıca gönderebiliriz.’ .Bu biraz tehlikeli gibi duruyor çünkü güvendiğiniz bir sistemden gelen yazışmalara inanma ihtimaliniz yüksektir. Change.org a olan güven duygunuz bu şekilde suistimal edilebilir.

Güvenilir Mi ?

Change.org, bir sosyal toplum girişimidir ve Sertifikalı Sosyal Şirket (B corporation) sahiptir. B Şirketleri, B Lab adındaki bağımsız bir sertifika kuruluşunun belirlediği bir dizi yüksek sosyal, çevresel, performans, hesap verilebilirlik ve şeffaflık standartlarıyla bağlıdır. şeklinde bir açıklama ile karşılaşıyoruz change.org un hakkımızda sayfasında…Bu yazımın Türkçesi kurumsal olarak tüm girdi ve çıktı işlemlerimizde şeffaf, hesap verebilir bir kurum olduğumuz sertifika olarak tescillenmiştir diyorlar. Kurumsal olarak şeffaf olmak demek parayı nasıl kazandığınız anlamına gelmez ki, yani X kişisi bağış yaptı ve siz bunu kayıt altına aldınız peki bu bağış gerçek amacına uygun kullanıldı mı? Kişi bu bağışı yaptı ve yerine ulaştı mı? Bağış yapan kişiye geri dönüş ile bir ispat evrağı gönderdiğiniz mi? bunlarında denetlenmesinden ziyade kullanıcı yorumları önemlidir ve ben bu ortamdan yaptığım bağış ile ilgili ‘ Katkın için Teşekürler’ mesajı dışında hiç birşey görmedim. Bence güvenilir olabilmek adına bu pek de iyi değil. Ayrıca sitenin hakkımızda bölümündek

Dolandırıcılık Mı ?

Change.org aslında kurumsal olarak dolandırıcılık sistemi olmayabilir, ya da olabilir. Sonuç olarak yasal bir sistem ve sizin aslında imzanızı alarak tüm faaliyetlerini yerine getiriyor. Dolayısıyla kimse dolandırıcılık sistemi diyemez ancak change.org sistemi dolandırıcılık olarak kötü amaçlı kişilere zemin hazırlayabilir. Change.org un gizlilik sayfasında bulunan ‘Change.org kampanya başlatıcıları, imza kampanyası imzacıları veya diğer üyeleri hakkında hiçbir takip, doğrulama veya arka plan denetimi yapmıyoruz. Platformumuzdaki diğer kişilerle yapılan etkileşim ve bunun sonucundaki bilgi paylaşımı sizin kendi riskiniz altındadır.
ibaresi bizlere aslında bu sistemin biraz da üçkağıtçıların cirit atabileceği bir ortam olduğu izlenimi veriyor. Daha da ayrıntılı anlatmak için bir örnek ; Bir kişi imza kampanyası başlatıyor ve başlık ‘ Oğlum kan kanseri ve tedavi görmesi için 45000 tl ye ihtiyacımız var’ şeklinde, inandınız 3 – 5 ne verdiyseniz verdiniz bağışta bulundunuz. Bu kampanyanın doğruluğu hakkında ortam hiçbir ispat istemiyor, doğrulama yöntemi uygulamıyor. İşte tam bu noktada benim için soru işaretleri oluşmaya başlıyor ve ben bu sistemi Dolandırıcılık olarak değil ancak dolandırıcılık sistemine ortam hazırlayabilen bir sistem olarak görüyorum.
Sonuç olarak ne diyorum; kullanmayalım mı ?  Hayır herkes istediğini yapabilir ancak bana göre change.org üzerinden imza kampanyalarına katılabilirim ancak asla bağış yapmam.

Change.org Alternatif Güvenilir Seçenekler

Türkiye %99 u müslüman bir ülke, müslümanlığın şartlarından bir tanesi de zekat vermek, zekat vermeye gücü olmayanlara da sadaka vermek farz kılınmış. Bu doğrultuda inançlı kişiler sadaka ve zekatlarını verebilecekleri bir kurum ya da kişi arayabiliyorlar. Aynı durum kendini sosyal demokrat ya da başka bir sınıfta tanımlayan dini inancı doğrultusunda değil insani yardımlaşma amacı ile yaptığını belirten kişiler de de görülüyor. Yani vicdan sahibi tüm insanlar bu tarz yardımlaşma kampanyalarına katılmak istiyorlar. Toplumda bu duyguların defalarca suistimal edilmesi, insanların yardımlarının başka kaynaklara aktarılması insanları kaygılandırmakta ve güvenilir ortamlar arayışına sürüklemektedir. Türkiye’de Sosyal Yardımlaşmalar vakıf, dernek ve devlet kurumları tarafından yapılmaktadır. Vakıflar ve dernekler belki de güvenilir gelmeyebilir ancak vakıf ve derneklerden dilerseniz makbuz alabilirsiniz ve yaptığınız bağış hakkında dökümentasyon alabilirsiniz. Devlet kurumları zaten kendileri vergiler ve bütçe üzerinden yardımlarını dağıtmaktadır. Valilik veya kaymakamlık üzerinden bu kurumlara ekstra yardım kaynağı aktarabilirsiniz.
İşte yıllardır topğladıkları bağışlarla insanlara can olan, kan olan en güçlü Sosyal Yardımlaşma Kurumları internet adresleri
İL İL DERNEK VE VAKIFLARIN LİSTESİNE ULAŞMAK İÇİN LÜTFEN BU ADRESİ TAKİP EDİNİZ. AÇILAN SAYFADA BULUNDUĞUNUZ İL VE İLÇEDEKİ YARDIM KURULUŞLARININ LİSTESİNİ GÖRÜNTÜLEYEBİLİR VE BAĞIŞLARINIZI BU KURUMLAR ÜZERİNDEN YAPABİLİRSİNİZ.
Change.org ile ilgili olumlu olumsuz görüşlerinizi bizimle yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Esen Kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın