Işıltılı Bir Görünüm İçin Cilt Bakımı Önerileri

Cildimiz söz konusu olduğunda hemen hemen hepimiz bu konuyla ilgili bir şeyler yapmak isteriz. Fakat bilinçli olmazsak uyguladığımız cilt bakımı yöntemleri ile cildimize fayda yerine zarar da vermiş olabiliriz. Soğuk havanın cildimize bırakmış olduğu kuruluk ve deri dökülmesinin yerini yazın sıcak havalarda ise güneş lekeleri, çiller ve hızlı yağlanan bir cilt alıyor.

Kış mevsiminde hızla nemini kaybeden cilt yaz aylarına geçişte kaybettiği nemi geri kazanabilmek için daha çok suya ihtiyaç duyar. Gerekli nemi cildimize sağlamazsak cilt kuruluğuna ve deri dökülmelerine maruz kalmamız kaçınılmaz olur. Gerekli nemi sağlanan cilde çeşitli dış desteklerle ışıltılı bir görünüm kazandırmamız çok da zor değildir. Işıltılı bir cilde sahip olmak için birtakım cilt bakımı önerileri dilerseniz sizlerle paylaşalım:

Editör Önerisi : Sivilce ve Cilt Lekelerine Karşı Doğal Kür

Cilt Bakımı Önerileri 1 : Vitamin Alımını Arttırmak

Öncelikle vitamin. Cilt için en önemli besin vitamindir. Bol miktarda C vitamini tüketerek ve içeriğinde C vitamini bulunan nemlendiriciler kullanarak cildimize doğal ışıltısını kazandırmada fayda sağlayabiliriz. C vitaminin ardından gelelim A vitaminine. A vitamini cildin kollajen sentezini arttırarak ciltteki elastikiyeti arttırır ve cildin gergin olmasını da sağlar. Gergin olan cilt daha fazla suyu içerisinde barındırır. Yumurta, süt, tereyağı, havuç, ıspanak, lahana, portakal içerisinde bol miktarda A vitamini bulunduran besinlerdir.

Cilt Bakımı Önerileri 2 : Balık Tüketimini Arttırmak

Balığın faydaları saymakla bitmezken cilt için de bir numaralı ilaçtır kendisi. Hele ki somon balığının içerisindeki cilt elastikiyetini artırma özelliği olan karotenoid olan astaxanthin içerir. Astaxanthin nedir diye soracak olursanız şöyle açıklayalım onu da: bağışıklığı arttırmak, kanser riskini azaltmak ve kalp hastalıklarını önlemenin yanında gözleri, deri, eklemleri ve merkezi sinir sistemini korumak için bir destek olarak lanse edilmiş koruyucudur.Bu sebeple diyoruz ki haftada en az bir kere ızgara somon balığı tüketmek cildimiz için oldukça faydalıdır.

Cilt Bakımı Önerileri 3 : Su Tüketimini Arttırmak

Gelelim suya; cilt kuruluğunun oluşmaması ve cildimizin ışıltısını kaybetmemesi için günde en az 10 bardak suyu tüketmemiz gerekir. Işıldayan bir cilt istiyorsak onu susuz bırakmamalıyız ki nemini kaybetmesin. Sıcak su, evet bizleri rahatlatır. Sıcak bir duş sonrası kaslarımız gevşer ve kendimizi daha rahat hissederiz fakat cildimiz rahat hissetmez. Çünkü sıcak su cildimize hiç iyi gelmez. Bu yüzden sıcak değil ılık suyla duş almaya özen gösterelim. Ayrıca duş sürelerimizi de 10 ila 15 dakika arasında tutalım ki cilde kendi kendini nemlendirmesi için zaman tanıyalım.

Cilt Bakımı Önerileri 4 : Cilt Temizlemeye ve Nemlendirmeye Özen Gösterin

Cildimizi temizlerken ise mümkün olduğunca sabunsuz temizleyicileri tercih edelim. Sabun içerisindeki kimyasal özelliği ile cildi kurutarak daha erken sürede kırışmasına sebebiyet verir. Ph ı 5.5 olan temizleyiciler ya da yağ ile gliserin oranı yüksek sabunlar kullanarak cildimizin nemini korumasına katkıda bulunabiliriz.
Cildimiz için bulunduğumuz odanın da önemi büyük evet yanlış duymadınız odanın. Odadaki sıcaklık ve nem oranının dengesi cildimizin nemi için birbiri ile orantılı seyretmelidir. Kışın ısıtılan yazın da soğutulan odalar kuruyarak havadaki oksijeni kullanıp nemin azalmasına sebep oluyor bu yüzden bulunduğumuz mekanın yüzde 50 si nem olmalıdır ki cildimiz kurumasın ve nefes alabilsin.Ellerimizi düşündüğümüz de sanırım gün içerisinde en çok  suya maruz kalan organımız. Ve doğal olarak en çok neme ihtiyaç duyan bölge yine ellerimiz olacaktır. Ilık bir zeytinyağı banyosu ile ellerimizi şımartmaya ne dersiniz? İçerisinde K,E vitaminlerini, yağ asitlerini ve antioksidanları bulunduran zeytinyağı onarıcı özelliği sayesinde cilt hasarlarını önler ve cilde ihtiyacı olan nemi, ışıltıyı sağlar. Yapmamız gereken kurumuş veya çatlamış ellerimize 10 dakika zeytinyağı banyosu yaptırmak.

Editör Önerisi : Cilt Bakım Ritüeliniz İçin En İyi 13 Malzeme

Cilt Bakımı Önerileri 5 : Şeker Tüketimini Azaltın

Cildimizin için yapacağımız bir diğer iyilik ise şekerden uzak durmaktır. Özellikle 35 yaşından sonra kolajenin ciltte azalmasıyla şekerin yaşlandırıcı etkisi ortaya çıkar. (Kolajen: Hareket sisteminin yapı taşlarını, özellikle kemik, kıkırdak, lif ve eklemleri oluşturan protein) ve cildimizin her bölgesi için cildi nemlendiren ürünler kullanalım. İçerisinde parfüm ve paraben içermeyen ürünleri tercih ederek kuruyan cildi nemlendirebilir ve eski ışıltısına kavuşmasını sağlayabiliriz. Bunun içinde salatalık özlü, keratinli, zeytinyağlı, elmalı ürünleri tercih edebilir ve
rahatlıkla kullanabiliriz.

Cilt Bakımı Önerileri 5 : Güneşe Maruz Kalmayın

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte özellikle güneşin dik açı ile bulunduğu saatlerde dışarıda bulunurken mümkün olduğunca güneş koruyucularını tercih edip cildimizin kurumasını ve kırışmasını önleyebiliriz. Ayrıca bol su ve diğer sıvıları da tüketerek nemini kaybeden cilde nemini sağlayabiliriz.
Bunların dışında doğru bilinen yanlışlardan birisi ise kese veya peelingtir. Özellikle kış aylarında soğuk havanın etkisi ile kuruyan cilde kese veya peeling uygulandığında cilt nemini tamamen kaybederek tahriş olabilir ve kabuklanma ile yaralar oluşabilir. Bu yüzden özellikle kış aylarında kese veya peeling pek önerilmez hatta kuru bir cilde sahipseniz hiç uygulamamanız da yarar vardır. Bunun yerine içerisinde doğal yağlar bulunan temizleme jellerini tercih ederseniz hem cildiniz kurumaktan kurtulacak hem de ışıltısını kaybetmeyecektir.

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN