Bitkisel Yağlar Cilde Faydalı Mı – CİLT BAKIMI

CİLT BAKIMINDA BİTKİSEL YAĞLAR

Başlıktan da anladığınız üzere günümüzde cilt bakımı konusunda bitkisel yağlar devri başladı ve hızla yaygınlaşmaya devam ediyor. Bitkisel yağlarının mucizevi faydalarını okuduğunuzda siz de inanamayacaksınız. Belki de uzun zaman düşünsek aklımıza dahi gelmeyecek bitkilerin cildimize faydaları saymakla bitmez. Bugün ki yazımızda bu bitkisel yağların cildimize faydalarından bahsedeceğiz ve bununla ilgili bilgiler vermeye çalışacağız.

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar Listesi

Argan Yağı

Argan bitkisinden soğuk pres yöntemi ile elde edilen bitkisel yağ uçucu bir özelliğe sahiptir. Yani kokusu kalıcı ve keskin değildir.

İçeriğindeki E vitamini sayesinde antioksidan özelliğe sahiptir. Akne, egzama, cilt enfeksiyonları tedavisinde yardımcı olarak kullanılabilir. Antiaging özelliğe sahip argan yağı organik bir nemlendirici olup cilt kırışıklıklarını gidermede yardımcı olur.

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Hindistan Cevizi Yağı

Bu bitkisel yağ E vitamini, provitamin, polifenoller, fitositeroller gibi antioksidanlar içerir. Kuru ciltler dahil olmak üzere tüm cilt tipleri için iyi bir nemlendiricidir. Cilt dökülmesi, sarkma ve cilt buruşmasına karşı da oldukça etkilidir. Antibakteriyel, antiviral ve antifungal özellikleri sayesinde sedef, dermatit, egzama gibi cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde de kullanılabilir.

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Shea Yağı

Shea bitkisinden elde edilen sabit bir bitkisel yağdır. Türkiye de karite yağı olarak da bilinir. Cildi hava koşullarının ve ultraviyole ışınlarının zararlı etkilerinden korur. Ciltteki yaraları ve çatlakları onarır. Ayrıca kırışıklık karşıtı bir üründür. Egzama, cilt alerjileri, böcek ısırmaları tedavilerinde yardımcı olarak kullanılabilir.  bitkisel yağlar, cilt bakımı, cilt bakım

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Kakao Yağı

Kakao tohumlarından soğuk pres yöntemiyle elde edilir. Aminoasitler, A.C,D ve E vitaminleri açısından zengin bir bitkisel yağdır. En önemli özelliklerinden birisi bronzlaşmayı hızlandırmasıdır. Cildi nemlendirmeye ve beslemeye yardımcı olarak kullanılır. Ciltteki elastikiyet ve ton dengesini sağlar. Çatlak oluşumunu önlemede ve çatlak tedavisinde kullanılabilir. Anti-aging özelliği ile kırışıklıkların tedavisinde kullanılır. bitkisel yağlar, cilt bakımı, cilt bakım

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Ardıç Meyvesi Yağı

Ardıç meyvesinden disitilasyon yöntemi ile elde edilir, uçucu bir bitkisel yağdır. Bu meyvenin yağı ile yapılan buhar terapisi, gerginlik ve strese, yorgunluğa iyi gelir. Banyo suyuna katılan ardıç meyvesi yağı kas gevşetici özelliğinden dolayı yorgunluğa iyi gelmektedir. Cilt yorgunluğuna da oldukça iyi gelen ardıç bitkisel yağı yağlı ciltlerde de yağ dengesini korumak için oldukça etkilidir. bitkisel yağlar, cilt bakımı, cilt bakım

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Avokado Yağı

Avokado meyvesinin preslenmesi ile üretilmiş sabit bir yağdır. Avokado diğer meyvelere oranla daha fazla potasyum,manganez,fosfor ve silisyum gibi mineraller içerir. Ferahlatıcı etkisi bulunan avokado yağı ciltteki bileşenleri toparlayarak derinlemesine besler, içeriğindeki yüksek E vitamini sayesinde cildin su tutmasını sağlar, kırışıklık ve pürüzlerin azalmasında oldukça faydalı olan avokado yağı ciltteki kaşıntı ve iltihaplara da oldukça etkilidir.

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı bitkisinin yapraklarından distilasyon yöntemiyle elde edilmiş uçucu bir bitkisel yağdır. Kozmetik ürünlerde özellikle yüz yıkama jellerinde çay ağacı yağı sıkça kullanılmaktadır. Yağlı ciltler için oldukça iyi bir bakım ürünü olan çay ağacı yağı cildi toparlar ve yağ dengesini korur. Akneli ciltlere tavsiye edilen bu bitkisel yağ yaraları kurutucu özelliği ile de bilinir.

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Defne Gar Tohumu Yağı

Defne bitkisinin tohumlarından soğuk pres yöntemiyle elde edilmiş sabit bir bitkisel yağdır.
Çok güçlü bir antibakteriyel olan defne gar yıllardır akne ve mantar problemlerinde kullanılmaktadır. Çok iyi bir cilt temizleyicidir, yüz yıkama suyuna eklenerek kullanılır.

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Gliserin Yağı

Birçok krem ve kozmetik ürünün yapımında kullanılan gliserin yağı, çok iyi bir nemlendiricidir. Kuruluk sebebiyle oluşan el çatlaklarının ve yaraların iyileşmesinde yardımcı olan bu bitkisel yağ cilt hücrelerinin beslenmesini teşvik eder ve batık tırnakların tedavisinde de yardımcı olur. Dudak çatlaklarının yok edilmesinde oldukça etkilidir.

Cilt Bakımı İçin Bitkisel Yağlar

Havuç Tohumu Yağı

Bol miktarda karoten, A,B,C,D,E,K vitaminleri içerir. İçeriğindeki vitamin E ve karotenoid den dolayı antioksidan özelliği bulunmaktadır. Cildi nemlendirmek ve elastikiyetini arttırmak için doğal losyon olarak da kullanılır. İçeriğinde hücre koruyucu özelliği bulunmaktadır. Ayrıca bronzlaşmayı hızlandırır, cildi besler, sıkılaştırır, gençleştirir.

Havuç tohumu bitkisel yağ listesinin son elemanıydı.Bu bitkisel yağ listesi cilt için besleyici, koruyucu ve temizleyici özelliklere sahip ve çok popüler olan bitkisel yağları konu aldı. Umarım faydalı olur ancak sizlerinde kullandığı bu liste dışında kalan cilt için yararlı bitkisel yağları yorum bölümünden lütfen bizimle paylaşın. Esen kalın..

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN