Cilt Güzelliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler- Cilt Bakımı

cilt-güzelliği
cilt-güzelliği

Cildimizi ne kadar temizlersek temizleyelim ihtiyacı olan vitamin ve minerali alamadığı müddetçe istediğimiz  görünümüne ne yazık ki kavuşamıyor. Cilt güzelliği için dikkat edilmesi gerekenleri yerine getirmeniz durumunda mutlu ve sağlıklı bir cilde kavuşacağınızı garanti ediyoruz.

Eğer cildimiz soluksa ve kuruysa demek ki bir yerlerde bir sorun var demektir. Yani aslında cildimiz bize bir mesaj veriyordur. Solgun cildin en önemli sebebi yanlış ve yetersiz beslenmektir. Yeterli besini alamayan cildimiz rengini kaybeder ve zamanla solar. Ardından susuz kalan ciltte zamanla kuruyarak dinçliğini kaybeder. Bu yüzden sağlıklı bir cilt için doğru vitamin ve mineralleri tüketip cildimizi içten beslemeliyiz. İçten beslenen cilt, rengini korur ve canlı, dinamik bir görüntüye sahip olur.

Editör Önerisi : Işıltılı Bir Görünüm İçin Yapılması Gerekenler

Cilt güzelliği içi esansiyel yağların önemi nedir ?

Cildimiz için bir diğer yandan suyun önemini tekrar vurgulayalım. Suyu az tüketen birinin cildinde ilk önce renk solgunluğu ardından kuruluk ve son aşama olarak deri döküntüsü görülür. Az su tüketen kişilerde saç diplerinde kaşıntı ve saç kuruluğu da zamanla görülebilir. Yağ tüketimine gelecek olursak esansiyel yağ dediğimiz yağ asitlerinin az tüketilmesi de cildin kurumasına neden olur. Kuruyan cilt zaman içerisinde daha erken yaşlanmaya başlar. Hal böyle olunca bir anda cilt kırışıklıkları ve yüz çökmesi yaşarsak sebeplerinden birisinin esansiyel yağ tüketiminin az olduğunu unutmamak gerekir.

Peki, esansiyel yağ nedir ve hangi besinlerde bulunur?

Esansiyel yağ; insan ve hayvanların yaşam sürekliliği için alması gereken, vücudun sentezleyemediği bir yağ asit türüdür.

Esansiyel yağlar hangi besinlerde bulunur; Somon balığı, torik balığı, uskumru balığı, kabak çekirdeği, keten tohumu, semizotu, mısır yağı, ceviz, fındık, fıstık, badem, yer fıstığında bulunur.

Bunun dışında cildin düşmanı kızartma ve kızarmış yağlı besinler. Bu besinler cildi erken yaşlandırmaya birebirdir. Serbest radikaller vücuttaki reaksiyonlarda meydana gelen zararlı moleküllerdir. Vücut belli bir seviyeye kadar bu zararlı moleküllerle savaşabilir ve onları etkisiz hale getirebilir. Fakat bu serbest radikaller stresle, sigara kullanımı ile fazla kafein tüketmek ve  kızartma gibi besinlerle daha da çok üretilir. Çok üretilen bu serbest radikallere vücut belli bir seviyeden sonra karşı koyamaz ve sağlıklı olan hücrelere de zarar vermeye başlar. Sağlıklı hücrelerin erken ölmesine neden olur. Hücrelerin erken ölmesi de cildin daha erken yaşlanmasına neden olur.

Gelelim şekere; glikoz vücudun ana yakıt kaynağı olarak kullandığı şekeridir. Tüketildiğinde hızla şekere dönüşen işlenmiş gıdalar düzgün sindirilmezse, glikoz cildin kolajen ve elastin liflerine bağlanabilir, anormal kimyasal köprüleri oluşturarak doku hasarına neden olabilir. Bu da cildin elastikiyetini kaybettiği erken yaşlanma sürecidir. Şekerin yaşlandırma etkisi 35 yaştan sonra ortaya çıkmaktadır. Şeker cildin yarattığı kolajen tipini de etkiler. Şeker sayesinde güçlü ve kalıcı kolajen, zayıf ve güçsüz kolajene dönüşerek güneş ışınları gibi yaşlanmaya sebep olan çevresel faktörlere karşı cildimizi savunmasız bırakır.

Cilt güzelliği için neler yapabiliriz dilerseniz onlara bir bakalım;

Cilt güzelliği için yani cildimizin kurumaması için en az 8 bardak su tüketip yemeklerimizi genellikle zeytinyağı ile pişirmeye özen gösterelim.

Cilt güzelliği için bol bol sebze ve meyve tüketelim

Özellikle kırmızı, koyu yeşil ve sarı renkli meyve sebzeleri tüketmeye dikkat edelim. Sebebi ise içlerindeki cilt yenileyici vitamin ve minerallerin bol miktarda bulunuyor olmasıdır. Günün en önemli öğününün kahvaltı olduğunu hepimiz biliyoruz. Bu sebeple cildimiz için de kahvaltıyı atlamamalıyız. Kahvaltı yaparken hamur işleri tüketmek yerine peynir, zeytin, yeşillik, domates, yumurta gibi besinler tüketmeye özen gösterelim.

Cilt güzelliği için diğer maddeler

  • Alkol ve kafeini olabildiğince azaltıp günde en az 2 bardak yeşil çay içmeye özen gösterelim.
  • Sigara içmeyelim ve eğer kullanmıyorsak bile içilen ortamlarda bulunmayalım.
  • Düzenli olarak doktora muayene olalım ve vitamin mineral düzeylerimizi kontrol ettirelim. Dengeli beslenmeye özen gösterelim.
  • Güneşe çıkarken düzenli olarak güneş kremi kullanmaya özen gösterelim.
  • Ve tabi ki spor. Sporu yaşam şekliniz haline getirmeye çalışın. Bol bol açık havada yürüyüş ve egzersiz
    yapmaya özen gösterin.
  • Spor öncesi ve sonrasında çok ağır, hazmedilmesi zor yiyecekler tüketmemeye özen gösterin.
  • Duş alırken çok sıcak veya çok soğuk su ile yıkanmamaya dikkat edin, çünkü çok sıcak su cildimizi kurutarak nemini kaybettirir. Çok soğuk su ise cilt yumuşaklığımızı etkileyerek cildimizin daha sert ve daha az esnek olmasına sebebiyet verir. Ayrıca duş sürelerimize de gelince eğer her gün duş alan biriyseniz günlük duş sürenizin 15 dakikanın üzerine çıkmamasına özen gösterin ki cildimiz nemini kaybetmesin. Bir de kuru bir cilde sahipseniz her duş sonrası cildinizi mutlaka nemlendirin. Fakat cildiniz yağlı ise bu işlemi haftada 3 kez uygulamanız yeterli olacaktır.

Cilt güzelliği için doğal yöntemleri tercih edin. Cilt güzelliği için okuyabileceğiniz diğer yazılarımız aşağıda listelenmiştir. Yorumlarınızı bekliyoruz.

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*


This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.