Cleocin Nedir, Ne İçin Kullanılır? Yan Etkileri

Cleocin nedir, ne işe yarar

Cleocin nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklindeki sorularınıza cevap olabilecek bir makale hazırladık. Makaleye başlamadan önce “yazımız sadece bilgilendirme amaçlıdır ve doktorunuza danışmadan kesinlikle hiçbir ilaç kullanmayın” uyarımızı yapalım.

Cleocin genellikle doktorların akne ve sivilce tedavisi için önerdiği bir  ilaçtır. Cleocin T ergenlik döneminde sıklıkla görülen sivilce ve ciltte oluşan sivilce tedavisi için kullanılmaktadır. Sivilce tedavisi için Cleocin kullananların yüksek yüzdeli bir kısmı bu ilacı başarılı olarak nitelendirmektedir. Cleocin sivilce tedavisinde kullanılır ve sivilce lezyonlarının sayısını azaltmaya yardımcı olur. Klindamisin etken maddesi , bakterilerin büyümesini durdurarak çalışan bir antibiyotiktir. Cleocin nedir biraz daha ayrıntılı ele alalım;

Cleocin Nedir

Cleocin nedir, Cleocin losyon ya da tablet formda bulunabilir. Cleocin losyon cilt yüzeyine sürülerek kullanılırken, cleocin tablet oral (ağız) yollardan alınmak suretiyle kullanılır. Cleocin losyon akne ve sivilce tedavisinde kullanılır ve cildin yüzeyine sürülen bir losyondur. Cleocin tablet ise cilt rahatsızlıklarının yanında bronşit, bademcik iltihabı gibi enfeksiyon rahatsızlıkları için kullanılır. Yazının devamında Cleocin losyon hakkında bilgiler üzerine devam edeceğiz. Cleocin tablet ile karıştırılmaması için bazı bilgilendirmelerde bulunduk. Etken maddesi klindamisin fosfat sivilceleri yok etmeye yarayan Cleocin T losyon 30 ml ve 60 ml olarak 2 değişik ölçekte piyasada bulunabilir. Cleocin T losyon ne işe yarar sorusunu detaylandıralım.

Cleocin Losyon Ne İşe Yarar

Cleocin neye yarar, neye iyi gelir sorusunun cevabı epey merak edilen bir konudur. Çok güçlü bir antibiyotik içeren Cleocin, bu sayede sivilceleri yok ederken siyah noktalar üzerinde de olumlu etki gösterir. Cleocin cilt üzerinde bulunan açık yaralar hariç her bölgedeki sivilce tedavisi için kullanılabilir ve cilde iyi geldiği kullananlar tarafından sık sık belirtilmektedir. Cleocindüzenli kullanım ile etkisini kısa sürede giderir. Peki şimdi merak ettiğiniz başka bir soruya geçelim. Cleocin nasıl kullanılır .

Cleocin Nasıl Kullanılır

Cleocin nasıl kullanılır sorusuna en net cevap doktorunuzun belirttiği gibi kullanılmasıdır. Cleocin standart kullanım şekli ise;

 • Cleocin sürülecek bölgeyi temizleyin
 • Cleocin şişesini iyice çalkalayın
 • Sivilceli bölgeye ince bir tabaka olarak sürün
 • Günde iki kez kullanıma uygundu
 • Kullandıktan sonra ellerinizi yıkayın
 • Göz , burun, ağız veya herhangi bir kırık cildinizle temastan kaçının . Bu alanlarda yanlışlıkla temas ettirirseniz, bol su ile iyice yıkayın.
 • Durumunuzda bir iyileşme fark etmek 2-6 hafta sürebilir ve tam faydayı görmek için 12 haftaya kadar sürebilir.
 • Durumunuz iyileşmez veya kötüleşirse doktorunuzu bilgilendirin.

Cleocin sivilce tedavisi için belirtilen dozda ve düzenli kullanılırsa başarılı sonuç verecektir. Cleocin de bazı yan etkilere sahiptir. Şimdi sıra Cleocin yan etkileri nelerdir sorusunda..

Cleocin yan etkileri nelerdir

Cleocin yan etkileri içerdiği etkin maddelere alerjisi olanlarda ve fazla dozda kullananlarda sıklıkla görülebilir. Aşağıdaki yan etkiler ile karşılaştığınızda losyonu kullanmayı bırakarak doktorunuza danışın. Cleocin yan etkileri;

 • Kanlı ishal
 • Şiddetli karın ağrısı
 • Bağırsak enfeksiyonları
 • Ciltte kuruluk, tahriş, yanma ve kızarıklık
 • Uygulanan bölgede kaşıntı, kabarma ve kurdeşen
 • İshale eşlik eden mide bulantısı
 • Cildin yağlanması
 • Gözlerde batma hissi

Cleocin ya da diğer ilaçların tümü yan etkilere sahiptir. Saydığımız bu yan etkiler nadiren görülmektedir. Yan etkiler ile karşılaştığınızda doktorunuza mutlaka danışmalısınız.

Cleocin hamilelik döneminde doktor tavsiyesi dışında kullanılması önerilmez. Emziren anneler cleocin kullanabilir ancak bebek yan etkilere karşı takip edilmelidir. Yan etkiler bebekte de görülebilir, böyle durumlarda cleocin kullanımı bırakılmalıdır.

Cleocin Soru Cevap

Cleocin hakkında sıkça sorulan sorular ve cevapları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Cleocin t yüzde ne kadar kalmalı

Cleocin t etkisini göstermesi için yüze sürüldükten sonra asla yıkanması tavsiye edilmez. Gece yatmadan önce losyonu cildinize uygulayın ve yıkamayın ki iyice cildiniz tarafından emilebilsin. Sabah cildinizi ılık su ile yıkayabilirsiniz. Yıkama sonrası tekrar cildinize uygularsınız. Bu şekilde günde 2 kez uygulanmış olur ve cilde etkisini gösterir. Cleocin t yüzde ne kadar kalmalı sorusunun cevabı her kullanım arası hariç sürekli olarak verilebilir.

Cleocin t siyah nokta için işe yarar mı

Cleocin t siyah nokta içinde etkilidir. Siyah noktaları azaltır ve sivilceleri kısa sürede yok eder.

Cleocin t reçetesiz alınır mı

Cleocin reçetesiz olarak eczanelerden alınabilir ancak doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez.

Cleocin t sürdükten sonra yüz yıkanır mı

Cleocin t sürüldükten sonra yüzünüzü yıkamamanız gerekir. Cleocin kullanmadan önce yüz güzelce temizlenir, temiz cilde sürülür ve cildin emilimi sağlaması için bir sonraki kullanım öncesine kadar yüz yıkanmaz.

Cleocin t solüsyon yüze sürülür mü

Cleocin t yüzü sürebilir. Açık yara üzeri hariç tüm cilt üzerindeki sivilceler için kullanılabilir.

Cleocin T Kullananlar

Cleocin kullananlar ne diyor peki bir göz atalım mı? Evet der gibisiniz. Peki yazıyoruz devam edin.

 • Ben Cleocin kulllanıyorum ve düzenli kullanımda oldukça fayda sağlıyor. Ama yüzü temizleyip sürmezsen bir işe yaramıyor. Düzgün yıkanmazsa yüzün diğer bölgelerine bile yayılabiliyor.
 • Doktor tavsiyesi üzerine ergenlik döneminde şişe bitene kadar kullandım ama hiç bir yararını görmedim. Belki de çok düzenli kullanmadım ondandır.
 • Cildi yağlı olanlarda ve yağdan dolayı sivilce sorunu yaşayanlarda çok etkili bir losyon. Benim bir zamanlar stresten cildim bozulmuştu 2 ay kadar kullandım ve gerçekten etkisini gördüm. Cleocin kullanan olarak öneriyorum.
 • Cleocin kullanmadan önce bir yüz yıkama jeli alın ve cleocin i onun üzerine sür. Cleocin bir antibiyotiktir ve etkisi 2-3 günde değil en az 1 ay kullanımında belli olur.
 • Cleocin kullananlar yorumları kaynak : www.kadinlarkulubu.com

Cleocin T reçete ile satıldığında devlet tarafından bir kısmı karşılanmaktadır. Cleocin T prospektüs bilgilerini kullanmadan önce mutlaka okumalısınız.

Cleocin Fiyatı

31 AğustosCuma12.41TL

Cleocin nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklindeki sorularınıza cevap olabilecek makalemizi sizlere sunduk. Umarım faydalı olur. Yorumlarınız ile sizlerde kullanmak isteyenlere bir fikir verebilirsiniz.