Deloday Şurup Nedir?Ne İşe Yarar?Etkili Midir?

Deloday şurup alerjik rinit semptomlarının tedavisinde kullanılan etkili bir şuruptur. Deloday şurup vücutta doğal olarak bulunan histamin maddesinden kaynaklı oluşan rahatsızlıklardan olan alerjik rinit semptomlarını yani hapşırık, burunda akıntı ve kaşınma, burun tıkanıklığı tedavisine yarar. Bunların yanı sıra gözlerde kaşınma, yaşarma ve kızarıklık, damakta kaşınma ve öksürük gibi semptomların giderilmesine de yardımcı olur. Özellikle bahar aylarında çok sık ihtiyaç duyulan Deloday şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri gibi sorularının cevaplarını bu makale ile vermeye çalışıyoruz. Öncelikle histamin nedir ve alerjik rinit nedir kısaca bahsedelim.

Alerjik rinit nedir; Aleriji kaynaklı oluşan burun iltihabıdır. Semptomları arasında sürekli burun akıntısı, hapşırma, öksürük, gözlerde sulanma, tıkanıklık, kaşınma, kızarıklık vb. şekillerde görülebilir. Alerjik rinit bahar nezlesi olarak bilinen polen alerjisi ile sıklıkla ortaya çıkarken, farklı nedenlerle de ortaya çıkabilir.

Histamin nedir; histamin vücut için birçok faydası olan bir biyojenik amindir ve sinir sisteminin kendi içinde iletişiminde faydalar sağlar. Bağışıklık sistemi ve sindirim sistemi için faydalı bir maddedir ancak dengel, tutulmazsa birçok alerjik reaksiyona neden olabilir.

Kısaca alerjik rinit nedir ve histamin nedir öğrendik, şimdi de Deloday şurup nedir bir göz atalım.

Deloday Şurup Nedir?Ne işe yarar?

Deloday şurup 150ml’lik şişelerde yer alan Tutti frutti aromalı, turuncu renkli bir şuruptur. Her bir ölçekte 0,5 mg desloratidin içerir. Etken maddesi desloratidindir, yardımcı madde olarak Propilen glikol, sorbitol çözeltisi (%70), sitrik asit anhidr, trisodyum sitrat dihidrat, sodyum benzoat, şeker, tutti frutti aroması, sunset sarısı içeren şurup reçete ile satılır ve mutlaka doktor tavsiyesi ile doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Deloday alerji kaynaklı hastalıkların ortaya çıkardığı olumsuz etkileri ortadan kaldırmaya yarayan etkili bir şurup olması nedeniyle doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilir. Deloday şurup nedir öğrendik şimdi detaylıca deloday şurup ne işe yarar öğrenelim.

Deloday şurup ne işe yarar?

Deloday şurup, kurdeşen semptomlarından kaşıntıyı gidermeye, deride kabartı,kızarıklık gibi belirtilerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Alerjik rinit ( Saman nezlesi ve ev tozu akarlarına karşı alerji gibi) sonucu oluşan burunda tıkanıklık, akıntı ve kaşıntı, hapşırık, öksürük, damakta kaşınma, gözlerde kızarıklık, sulanma ve yaşarma gibi belirtilerin giderilmesinde işe yarar etkili bir şuruptur. 6 aylıktan küçük çocuklarda asla kullanılmamalıdır. Deloday şurup nasıl kullanılmalıdır sorusuna geçelim isterseniz.

Deloday Şurup Nasıl Kullanılır?

Deloday kullanmadan önce dikkat etmeniz gerekenler var. Bunlar;

 • İçerdiği etken maddelere alerjiniz varsa kullanmayın çünkü yan etkiler görülmesine neden olabilir.
 • 6 aylık üzeri kullanıma uygundur, asla 6 aylıktan küçük çocuklarda kullanmayın.
 • Sizin için en uygun dozu doktorunuz belirleyecektir, mutlaka doktor kontrolünde kullanın.
 • Delolay şurup bazı ilaçlarla birlikte kullanımı ya da bazı hastalıklara sahip kişilerin kullanması yan etkiler görülmesine neden olabilir. Mutlaka en güncel Deloday prospektüs bilgilerini okuyarak bu detayları kontrol etmelisiniz.
 • Doktorunuz herhangi bir doz önermediyse standart Deloday şurup kullanımı bilgilerini sizlerle paylaşalım.
 • Deloday nasıl kullanılır;

Doktorunuz bu ilacı nasıl reçete ettiyse o şekilde kullanmanız ve tedavi süresince doktorunuzun direktiflerine uymanız önerilir.

•Deloday şurup kullanmadan önce hafifçe çalkalanmalıdır. Şurup ambalajı içerisinde yer alan ölçek kaşığı kullanılmalıdır. Yemek kaşığı kullanımı önerilmez. Şurubu yutun ve biraz su için. Tercihen Deloday şurup aç veya tok karna kullanılabilir.
•12 yaş ve üzeri çocuklar, gençler ve yetişkinlerde günlük önerilen doz : Günde 1 kere 2 ölçek;
•6  ila 11 yaş arası çocuklarda: Günde 1 kere 1 ölçek (2,5 mg/ 5 ml);
•1  ila 5 yaş arası çocuklarda: Günde bir kere yarım ölçek (1,25 mg / 2,5 ml);
•6 ay ile 12 ay arası çocuklarda:  Günde 1 kere 2/5 ölçek (1,0 mg / 2 ml)

Deloday nasıl kullanılır sorusunun cevabını da verdik, şimdi sırada Deloday yan etkileri nelerdir? sorusunun cevabı var.

Deloday Şurup Yan Etkileri Nelerdir?

Deloday şurubu yanlış kullanılırsa ya da içerdiği etken maddelere karşı alerjiniz varsa yan etkilere neden olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır. Aşağıda sizler için Deloday yan etkileri nelerdir maddeler halinde sıraladık.

 • Karın ağrısı,
 • Nefes almada güçlük
 • Kurdeşen
 • Yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik nadir de olsa görülebilir.
 • 2 yaşından küçük çocuklarda ishal, ateş ve halsizlik gibi yan etkilere neden olabilir.
 • Yorgunluk, bitkinlik yaygın görülen yan etkilerdir. Bu listede yer alan ya da almayan herhangi bir olağan dışı durum yaşarsanız ilaç kullanımını bırakın ve doktorunuza danışın.

Deloday şurup nedir, ne işe yarar öğrendik. Kullanımı ve yan etkileri ile ilgili bilgiler sunduk. Şimdi de Deloday ile ilgili sık sorulan sorular ve cevaplarına göz atalım.

Deloday şurup ne için kullanılır?

Deloday alerji sonucu oluşan rahatsızlıkların semptomlarını hafifletmek için kullanılır. Bu semptomlar öksürük, hapşırık, sürekli burun akıntısı, burun tıkanması, gözlerde sulanma, kaşıntı ve kızarıklık olarak sayılabilir.

Deloday şurup hamilelik döneminde kullanılabilir mi?

Deloday hamilelikte kullanımı önerilmez.

Deloday şurup aç mı tok mu kullanılmalıdır?

Deloday şurup aç ya da tok kullanılabilir.

Deloday şurup emzirme döneminde kullanılabilir mi?

Deloday şurup emzirme döneminde kullanılması önerilmez.

Deloday şurup çocuklarda kullanılabilir mi?

Deloday 6 ay üzeri çocuklarda kullanılabilir, Delolday 6 aya kadar bebeklerde asla kullanılmamalıdır.

Deloday şurup kullananlar ne diyor?

Deloday kullananlar genelde olumlu yorumlarda bulunsa da ilaç kullanımında yorumlar çok dikkate alınmamalıdır. İlaçlar kişilerin yapılarına genetiğine bağışıklık sistemine göre farklı tesirler gösterebilir. Doktorunuzdan Deloday talep edebilir, uygun görmesi durumunda kullanabilirsiniz.

Deloday şurup muadili şuruplar nelerdir?

Deloday muadili olarak etkin maddesi Desloratadin bulunan ilaçlar sayılabilir.

Deloday şurup fiyatı ne kadar?

Deloday şurup reçete ile eczanelerde satılır ve fiyatı 9.03 TL’dir.

Makalemizin sonuna geldik, Deloday nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir öğrendiniz. Umarım faydalı olur. Esen kalın..