Devit 3 Damla Nedir, Ne İçin Kullanılır

devit 3 damla

Devit 3 Damla, D vitamini  eksikliği ya da yetmezliğinde tedavi ve önleme amaçlı kullanılan bir ilaçtır. Devit 3 Damla genellikle yeni doğan bebekler için doktorlar tarafından önerilse de yetişkinlerde de görülen D vitamini eksikliğinden kaynaklanan hastalıkların tedavisinde kullanılır. Devit 3 damla  D vitamini eksikliği ya da yetmezliği, Malabsorbsiyona bağlı D vitamini eksikliğinin profilaksisi ve tedavisi, Yeni doğan, bebeklik ve çocuk raşitizmi, D vitamini eksikliği ile oluşmuş osteomalasia, Osteoporozun destek tedavisi için kalsiyum ve endike olgularda antiosteoporotik ajanlarla birlikte, Glukokortikoid tedavisi alan hastalarda ve yaşlı hastalarda osteoporotik kırık açısından risk artışı olan durumların profilaksisinde kullanılır.

D vitamini nedir ? D vitamini eksikliği nedir?

D vitamini diş ve kemik gelişimi için çok önemli bir vitamindir. D vitamini sayesinde kemikler ihtiyacı olan kalsiyum ve fosforu alabilir. D vitamini, fosforla birlikte kalsiyumun emiliminde ve kemiklerde depolanmasında görev alırken aynı zamanda kandaki kalsiyum ve dolaylı olarak da fosfor düzeyini de kontrol eder. Çocuklarda raşitizm, yetişkinlerde ise kemik erimesi gibi rahatsızlıklara kalsiyum yetersizliği ve/veya kalsiyum fosfor oranındaki dengesizlik neden olabilir. D vitamini kemik sağlığının yanı sıra kas işlevleri ve denge için de çok önemli bir vitamindir. Özellikle yaşlılarda görülen düşme kaynaklı kemik kırıklarını yüzde 20-30 oranında azaltmak için kemikleri güçlendirmek ve kandaki D vitamini düzeyini normal aralıklarda tutmak gereklidir. D vitamini’nin  ayrıca yaşlılarda, bilişsel işlev kaybı, multiple skleroz, romatizmal eklem iltihabı, şeker hastalığı ve bazı kanser türlerine karşı da (göğüs, kolon, prostat kanserleri gibi) koruyucu özelliği bulunur.

D vitamini eksikliğini gidermek için bacak, kol ve yüzünüzün bahar ve yaz aylarında 20 dakika güneş görmesi önerilirken, bazı besin gıdalarını tüketerek de D vitamini eksikliği giderilebilir. D vitamini içeren besinler ; Süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt, Tereyağı, Ton balığı, Somon, Uskumru, İstridye, Karaciğer, Yumurta sarısı, Tatlı patates, Balık yağı, Mantar, Maydanoz, Yonca, Isırganotu, Yulaf olarak listelenebilir.

Fazla D vitamini alımı da sağlık açısından zararlı olabilir. Her şeyin fazlası zarar unutmamak gerekir. Fazla D vitamini alımı kolestrolü arttırabilir, böbrek taşı, kalp ve böbrek yetmezliği gibi hastalıklara neden olabilir. Saydığımız gıdalardan herhangi biri 100 gram tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan 1000 ünite günlü D vitamininin % 10 unu karşılar. 20 dakika güneşte kalmak bu gıdalardan hariç 1000 ünite D vitamini ihtiyacınızı karşılar.

Yukarıda kısaca değindiğimiz D vitamini eksikliğinden kaynaklı rahatsızlıklarınız mevcut ise Devit 3 damla sizler için doktorunuz tarafından tavsiye edilebilir. Hiçbir ilacı doktor tavsiyesi ve kontrolü olmadan kullanmayın. Makalemizde Devit 3 Damla nedir, ne için kullanılır, nasıl kullanılır, yan etkileri ve sık sorulan sorular şeklinde bölümlerle Devit 3 Damla prospektüs bilgilerini paylaşacağız.

devit 3 damla nedir

Devit 3 Damla Nedir

Devit 3 damla etkin madde olarak kolekalsiferol yani vitamin d3 içermektedir. Damlalıklı 20 ml’lik cam şişelerde bulunan Devit 3 damla karton kutu içerisinde satışa sunulmaktadır.

Devit 3 Damla Ne İçin Kullanılır

Devit 3 damla, D vitamini eksikliği tedavisi için kullanılır. Ayrıca Devit 3 damla sindirim kanalındaki emilim bozukluğundan kaynaklı D vitamini eksikliği ve yetersizliğinin tedavisinde ve önlenmesinde kullanılır. Devit 3 Damla ilacının diğer kullanım alanları ise ;

 • Raşitizm (D vitamini eksikliğine bağlı gelişen bir kemik hastalığı) tedavisinde
 • Osteomalazide (kemiklerde mineral azalmasına bağlı bir hastalık)
 • Kemik erimesinin (osteoporoz) destek tedavisinde
 • Kemik erimesine bağlı kırık oluşma riski bulunan durumlarda tedaviyi desteklemek için
 • Hiperparatiroidizm (parathormon (vücutta kalsiyum metabolizmasının düzenlenmesinde rol alan hormon) bezlerindeki tümör oluşumuna bağlı bir hastalık) tedavisinde kullanılır.

Devit 3 Damla kemik sağlığı ve diş sağlığı için çok önemli olan D vitamini takviyesidir. Doktorunuzun önerdiği dozda kullanmalısınız. Şimdi sizlerle Devit 3 damla nasıl kullanılır öğreneceğiz. Doktorunuzun ekstra doz belirtmediği durumlarda varsayılan uygulama dozu hakkında bilgiler sunacağız.

Devit 3 Damla Nasıl Kullanılır

Devit 3 damla

 • D vitamini eksikliği veya yetmezliği için günde 5 – 30 damla,
 • Sindirim kanalındaki emilim bozukluğuna bağlı D vitamini yetmezliği tedavisi için günde 5 – 15 damla
 • Sindirim kanalındaki emilim bozukluğuna bağlı D vitamini eksikliği tedavisi için günde 5 – 15 damla
 • Çocuklar ve yeni doğanlarda raşitizm tedavisinde 1 yaş altı günde 25, 1 yaş üstü günde 45 damla
 • D vitamini eksikliğine bağlı osteomalazi tedavisi Günde 75 damla
 • Kalsiyumla ve endike olan spesifik antiosteoporotik ajanlarla birlikte kemik erimesine destek tedavisi günde 5 damla
 • Kemik erimesine bağlı kırık riski artmış olan hastalarda (yaşlı hastalar ve glukokortikoid tedavisindeki hastalar) kalsiyumla birlikte önleyici tedavide günde 5 damla olarak kullanılır.

Devit 3 damla günde bir kez ağızdan yani oral yoldan alınmalıdır. Süt çocukları veya enjeksiyon uygulanamayan kişilerde ağızdan alınması tercih edilirken süt çocuklarına besin maddelerine karıştırılarak uygulanabilir.

D3 vitamininin sürekli kullanılmasını gereken durumlarda böbrek fonksiyonlarının kontrol edilmesi gerekmektedir çünkü ağır böbrek yetmezliği durumunda kalsiyum ile birlikte kullanılmaması gerekir.

Eğer aşırı miktarda Devit 3 Damla kullanırsanız hiperkalsemi (yorgunluk, psikiyatrik belirtiler (öfori (neşe, güven, güçlülük gibi duyguların aşırı şekilde bulunması), sersemlik, bilinç bulanıklığı gibi)), bulantı, kusma, iştah kaybı, kilo kaybı, susama, poliüri (aşırı miktarda idrar yapma), böbrek taşı oluşumu, nefrokalsinoz (böbrekte tuz birikmesi), kemiklerde aşırı kirençlenme ve böbrek yetmezliği, EKG değişimleri, kalp ritim bozukluğu ve pankreatittir (pankreas iltihabı) gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu belirtileri gördüğünüzde hemen kullanımı bırakın güneş ışığına çıkmayın ve ilaç yeni alınmışsa mide içeriğini kusarak boşaltmayı deneyin. Doktorunuza veya eczacınıza bilgi verin.

Devit 3 Damla Yan Etkileri Nelerdir

Devit 3 damla yan etkileri de tüm ilaçlarda olduğu gibi görülebilir. Devit 3 damla yan etkileri ile karşılaştığınızda hemen kullanımı bırakıp, doktorunuza danışmalısınız.  Detaylı olarak Devit 3 damla yan etkileri içeriğindeki maddelere karşı alerjiniz varsa ve doz aşımı, yanlış kullanım gibi durumlarda görülebilir. Normal kullanımda, doz aşımı olmadan ve alerjiniz yok ise yan etkileri görme olasılığı azdır.

Devit 3 Damla yan etkileri ;

 •  Metabolizma ve beslenme bozuklukları (İdrarla atılan kalsiyum miktarında artış, kanda kalsiyum miktarının normalden yüksek bulunması (hiperkalsemi), ve kanda arta kalan (rezidüel) azot miktarının yükselmesi (Bunlar kan ve idrar testleri ile tespit edilir).
 • Mide ve barsak bozuklukları (Kabızlık, mide gazı, bulantı, karın bölgesinde ağrı, ishal vb.)
 • Deri ve deri altı doku bozuklukları ( Kaşıntı, döküntü, ciltte beyaz veya kırmızımsı kabartılar (ürtiker) gibi aşırı duyarlılık belirtileri )
 • Böbrek ve idrar yolları bozuklukları (Aşırı miktarda idrar yapma (poliüri), aşırı susama (polidipsi), idrar yapamamak (anüri))
 • Genel bozukluklar ve uygulama yeri durumları(Ateş)

Yukarıdaki yan etkiler ile karşılaştığınızda kullanımı bırakarak doktorunuza görünmelisiniz.

Devit 3 Damla Soru Cevap

Devit 3 Damla hamilelikte kullanılabilir mi

Devit 3 damla hamilelikte ve emzirmede günlük rutin kullanım dozu 30 kez olmakla birlikte, gerektiğinde takip edilerek 35 damla dozuna kadar çıkılabilir. Doktor kontrolü ve tavsiyesi ile kullanılması önerilir.

Devit 3 damla emzirme dönemi

İnsan sütünde vitamin D metabolitlerinin sadece küçük bir miktarı görülür bu nedenle Yalnızca anne sütü ile beslenen ve güneş ışınları ile çok az temas eden bebeklere D vitamini desteği yapmak gerekebilir.

Devit 3 damla yaşlılarda kullanımı

Yaşlılarda kullanıma uygundur ve hatta kemik erimesi gibi D vitamini eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıkların tedavisi için faydalıdır. Gereken dozu doktorunuzun belirlemesi daha doğrudur.

Devit 3 damlayı kullanmayı unuttuysanız

Unuttuğunuz dozları dengelemek için fazladan kullanmayın, o dozu atlayın. Normal doz sıralamanıza uyun.

Devit 3 damla ile tedavi sonlandırıldığında ne olur

Devit 3 damla kullanmayı keserseniz herhangi bir etki oluşması beklenmez. Doktorunuz tarafından belirtilmedikçe tedaviyi durdurmayınız.

Devit 3 damla ile başka ilaçlar kullanılabilir mi

Devit 3 damla kullanmadan önce prospektüs bilgilerini okumalısınız. Tedavi esnasında doktorunuza kullandığınız ilaçları, var olan rahatsızlıklarınızı mutlaka belirtmelisiniz. Prospektüs okuyarak da bazı ilaç ve hastalıklara karşı Devit kullanmamanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Devit 3 Damla Fiyatı Ne Kadar

Devit 3 damla reçete ile satılır.

Üretici Firma : Deva Holding A.Ş.

Satış Fiyatı7.09 TL [ 19 Oct 2018 ]

Makalemiz ile D vitamini nedir, eksikliği nedir bilgilerini paylaştık ve bu vitaminin eksikliği tedavisinde sıkça kullanılan devit 3 damla ilacının bilgilerini paylaştık. Doktor kontrolü olmadan hiçbir ilacı kullanmayın diyerek makalemize son veriyoruz. Esen kalın.

B12 Vitamini Nedir, B12 Vitamini Nelerde Var

İburamin Zero Nedir, Ne İşe Yarar