Dicloflam Tablet Nedir? Ne İşe Yarar? Yan etkileri ve Kullanım Şekli

Dicloflam tablet nedir, ne işe yarar

Dicloflam tablet ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahip, doktorlar tarafından hastalara tavsiye edilen reçete ile satılan non-steroid antiinflamatuvar ilaçtır. Makalemiz ile Dicloflam tablet nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir şeklindeki prospektüs bilgilerini sizlerle paylaşacağız. Nedir sorusu ile başlayalım.

Dicloflam Nedir?

Dicloflam, 10 ve 20 draje içeren blister ambalajlar ile eczanelerde reçete ile satılmaktadır. Ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahip Drajelerin şekli, kırmızıkahve renkte her iki tarafı bombelidir. Her bir draje 50 mg diklofenak potasyum etken madde içermektedir. Ayrıca içeriğinde yardımcı madde olarak; Mısır nişastası, tribazik kalsiyum fosfat, sodyum nişasta glikolat, magnezyum stearat, polivinil pirolidon K30 ve kolloidal silikon dioksit. Kaplama içeriğinde ise glukoz (şeker), talk, polietilen glikol 6000, mikrokristalin selüloz pH 101, polivinil pirolidon, kolloidal silikon dioksit, gliserin, kalsiyum karbonat, jelatin ve renk maddesi olarak titanyum dioksit ile kırmızı demir oksit içerir. Dicloflam nedir öğrendik. Şimdi ne işe yarar detaylarıyla öğrenelim.

Ne İşe Yarar?

Dicloflam ağrı ve iltihap ile ilişkili belirli hastalıkların tedavisi için etkilidir. Kısa süreli kullanımı uygun görülen ilaç doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. İlacın tedavisine yardımcı olduğu hastalıklar;

  • Kireçlenme (osteoartrit),
  • Eklemlerde ağrı ve şekil bozukluğu (romatoid artrit)
  • Sırt, boyun ve göğüs kafesi eklemlerinde sertleşme ile seyreden ağrılı ilerleyici romatizma (ankilozan spondilit) belirti ve bulgularının tedavisi
  • Akut guta bağlı eklem iltihabı (akut gut artrit), akut kas-iskelet sistemi ağrıları
  • Ameliyattan sonraki ağrı (postoperatif ağrı)
  • Ağrılı adet görme (dismenore) tedavisi için kullanılmaktadır.

Dicloflam nasıl kullanılır sorusunun ardından nasıl kullanılır sorusuna geçelim.

Nasıl kullanılır?

Dicloflam tablet kullanmadan önce içeriğindeki etken maddelere karşı alerjiniz olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Ayrıca Dicloflam tablet ile birlikte kullanıldığında olumsuz etki yaratan hastalıklar ve ilaçların listesine en güncel kutu içerisinde yer alan prospektüs bilgileri okunmalıdır. Dicloflam ile etkileşim gösteren ilaçlar ve hastalıklar listesi

Doktor tavsiyesi olmadan kullanmanız önerilmez. Doktorunuz ayrıca bir dozaj belirlemediyse kullanım şekli;

  • Yemeklerden önce Dicloflam tablet aç karna ve su ile birlikte ağız yoluyla alınmalıdır.
  • Tedavi başlangıcında günlük doz genelde 100 ila 150 mg’dır. Daha hafif vakalarda, günde 75-100 mg genellikle yeterlidir. Günlük toplam doz 2 veya 3’e bölünmüş olarak alınmalıdır. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayınız. Dozlar arasında yani öğünler arasında minimum 6 saat geçmelidir. Almanız gereken dozu unutursanız çift doz almayın, o dozu atlayın.
  • Ağrılı adet dönemlerinde, ilk belirtileri hissettiğiniz anda tedaviye 50 mg’lık tek doz ile başlayınız. Gerekirse birkaç gün boyunca, günde iki ya da üç kez 50 mg ile devam edin. Günde 150 mg’ın üzerine çıkmayın. Dicloflam adet ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Ağrılarınız azaldığı anda doktorunuza danışarak kullanmayı bırakmanız önerilmektedir. 1 hafta üzeri kullanımlarda çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir.

Dicloflam Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Soru; Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanım şekli nasıl olmalıdır?

Cevap; Hamilelikte ve emzirme döneminde gerekmedikçe kullanılmamalıdır. Kullanılırsa da mutlaka doktor kontrolünde ve tavsiyesi ile olmalıdır.

Soru; Çocuklarda ve bebeklerde kullanım şekli nasıldır?

Cevap; Çocuklarda 14 yaş altında kullanılmamalıdır. 14 yaş üstü çocuklarda ise 75 ila 100 mg dozaj aşılmamalıdır. Yani 1 tam 1 yarım tablet olacak şekilde 2 kez farklı öğünlerde ya da 1 tam, 1 tam 2 kez farklı öğünlerde kullanılması yeterlidir.

Soru; Dicloflam tablet yan etkileri nelerdir?

Cevap; İlacın yan etkileri içeriğindeki maddelere alerjiniz olması durumunda, yanlış kullanım ile ya da bünyeye ters gelmesi ile görülebilir. Ayrıca var olan hastalıklarınız ya da kullandığınız ilaçlar ile olumsuz etkileşim sonucu yan etkiler görülebilir. İlacı kullanmadan önce mutlaka en güncel prospektüs bilgilerini okuyun.

Dicloflam yan etkileri

Soru; Saklama koşulları nelerdir?

Cevap; İlacı çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız. 30 °C’nin altındaki oda sıcaklığında saklayınız. Rutubetten koruyunuz. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçları asla kullanmayın. Tamamen imha ederek çöpe atın.

Soru; Dicloflam nedir neye iyi gelir?

Cevap; İlaç ağrı ve iltihapla ilişkili hastalıkların kısa süreli tedavisinde kullanılır. Ağrı kesici ve iltihap giderici etkiye sahiptir. Adet ağrılarına iyi gelir. Diş ağrısına iyi gelir.

Soru; Dicloflam ağrı kesici fiyatı ne kadar?

Cevap; Fiyatı 11,00 tl ile 15,00 tl arasında değişkenlik göstermektedir.

Soru; Dicloflam tablet muadili olarak hangi ilaçlar sayılabilir?

Cevap; Cataflam 50 mg tablet, Codefen 50 mg tablet, Diclofix 50 mg, Dorado 50 mg tablet olarak sayılabilir.

Makalemiz ile sizlere Dicloflam tablet nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir sorularının cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.