Egzama Nedir ? Çeşitleri, Nedenleri, Tedavisi

Egzama Nedir ? Çeşitleri ,Nedenleri, Tedavisi

Egzama çoğu kez kronik, kaşıntılı deri döküntüleri için bir şemsiye terim olarak kullanıldığından, cildin basit bir tanımı gibi algılansa da zor bir hastalıktır. Egzama olan birçok kişi kuru, kaşıntılı, kırmızı cilt yaralarına sahiptir. Bazı egzama şekillerinde kabarcıklar oluşur. Kazıma, döküntüleri kızartabilir ve berrak sıvının “dışa akmasına” neden olabilir. Zamanla, etkilenen cilt yaraları derinleşebilir, büyüyebilir.

Egzama, döküntü tipine ve vücudun neresinde göründüğüne göre farklılıklar gösterebilir. Semptomlar genellikle belirli bir süre artar ve daha sonra tekrar yüzeye çıkmadan önce azaları.Dünya nüfusunun önemli miktardaki bir bölümü herhangi bir çeşit egzamaya sahiptir. Kesin neden belirsiz olsa da, genler, çevre ve bağışıklık sistemi gibi faktörlerin bir kombinasyonunun rol oynadığı düşünülmektedir.

Egzama çeşitleri

Atopik dermatit

Atopik dermatit cildin en yaygın formudur ve genellikle egzama hakkında konuştuklarında insanların atıfta bulunduğu şeylerdir. Beş çocuğun birinde genellikle bebeklik döneminde ve genellikle 5 yaşına kadar atopik dermatit gelişir. (Yetişkinlerin yalnızca küçük bir yüzdesi bu egzama türüne sahiptir.)
Kuru, pullu, kırmızı ve kaşıntılı lekeler yüz, kafa derisi, eller veya ayaklarda, dirsekler içinde; veya dizlerin arkasında görülebilir. Daha ağır vakalar da, bu yamalar çatlamaktadır, kabukları dökülür ve enfekte olabilirler. Bu egzama, saman nezlesi veya astım öyküsü olan ailelerde görülme eğilimindedir. Bazı çocuklar da yaş büyüdükçe semptomlar düzelirken bazı çocukların büyümesine rağmen ömür boyu sürebilir.

Dishidrotik egzama

Bu tür egzama ile, kaşıntılı, akışkan dolu kabarcıklar deride ellerde veya ayaklarda, özellikle avuç içlerinde, tabanlarda veya parmak kenarlarında gelişir. Lekeli, kırmızı ten derileri gelişebilir. Zamanla, etkilenen cilt kalınlaşabilir ve kırılabilir.
Dishidrotik egzema (pompholyx olarak da adlandırılır), stresle veya suyla sık veya uzun temas dönemleri nedeniyle şiddetlenebilir. Krom, kobalt veya nikel gibi belirli metallerle çalışmak belirtileri tetikleyebilir. Kadınlarda daha sık görülür ve atopik dermatit (egzama) veya alerjik rinit (saman nezlesi) geçirmeniz durumunda daha yüksek bir risk söz konusudur. İlkbahar ve yaz mevsiminde ve daha sıcak iklimlerde görülme eğilimindedir.

Egzama Nedir ? Çeşitleri, Nedenleri, Tedavisi i

Nummular egzama

Kaşıntılı, iltihaplı yaralar, yuvarlak veya oval alanlar, nummular dermatit veya diskoit egzama olarak da adlandırılan egzamanın çeşitlerinden biridir.
Minik sivilcelerin kümeleri pullu veya yamacaklar oluşturarak kabuk haline gelir.Cildin bir veya daha fazla bölgesi, genellikle kollar ve bacaklarda etkilenebilir. Yaşlı erkeklerde daha yaygındır, ancak genç kadınlar da bulunabilir. Nümerik egzama, özellikle kışın kuru ciltli insanlarda görülme eğilimi gösterir. Diğer egzama türleri gibi semptomlar da gelebilir ve gidebilir. Yeni lekeler deride yaralanma meydana getirebilir (böcek ısırığı gibi). Cildin nemli tutulması gelecekteki patlamaları önlemeye yardımcı olabilir.

Egzama Bitkisel Tedavisi için makalemize göz atabilirsiniz.

Egzamanın belirtileri ve semptomları

Döküntü, sedef hastalığı veya başka bir cilt rahatsızlığı değil de egzama olduğunu nereden anlarsınız ? Egzamaya genellikle kontrol edilemeyen kaşıntı eşlik eder, bu da kaşındığınızda kötüleşir ve uykunuzu etkileyebilir.İnsanlar bazen kanamaları ortaya çıkıncaya kadar kaşıntı yaparlar, ancak kaşıntı devam eder ve yaralar enfeksiyona karşı savunmasız hale gelir.
Egzamanın en yaygın türü olan atopik dermatit, genellikle çocukluk döneminde ortaya çıkar.Bebekler yanaklarında kızarıklık gelişir ve saç derisi kuru ve pul pul olur. Döküntü kabarcıklar, süzülerek kabuklar dökülür. Küçük çocuklarda, dirseklerin veya dizlerin iç katları veya eller, bilekler veya ayaklar gibi diğer vücut bölgeleri etkilenebilir. Zamanla bu lekeler hafifletebilir veya koyulaşabilir ve kalın, engebeli ve sürekli kaşıntılı hale gelebilir.

Dishidrotik egzama tipik olarak eller ve ayaklarda görülür. Bu tür egzema hastalarda, küçük, sıvı doldurulmuş kabarcıklar oluşur ve kaşınma ve yanma meydana gelir. Kabarcıklar patlarlar, kabukları kırar ve çatlayarak deriyi ağrılı bir enfeksiyona maruz bırakırlar.

Nummular egzama, sızıntı yapan, bacaklar, kollar, eller, ayaklar veya gövde üzerinde huysuz, madeni parmak şeklinde yaralar oluşturan sivilceleri veya kabarcıkları üretir. Kış aylarında daha sık görülür.

Egzama belirtileri

 • Şiddetli kaşıntı
 • Kırmızı döküntü
 • Kuru, kaba, pullu lekeler, yaralar
 • Kabarcıkların oluşması
 • Ağrılı deri kırılması

Egzamanın nedeni nedir?

Egzamanın kesin nedeni bilinmemekle birlikte, bilim adamları bunun sizin genlerinizin ve çevrenin bir ürünü olduğuna inanıyor. Ebeveynleri egzama, astım ya da saman nezlesi gibi bir hastalığa sahip olan çocuklarda egzama riski daha fazladır.
Genellikle cilt toksinlere, bakterilere ve alerjenlere karşı bir kalkan görevi görür. Egzama ile bu koruyucu bariyer kurur ve çevre içindeki tahriş edici maddeler tarafından kolaylıkla ihlal edilir. Evde kullanılan ürünlere (sabun, deterjan veya koku gibi) veya alerjenlere (toz, polen veya hayvan tüyleri) maruz kalmak egzama semptomlarını tetikleyebilir.
Astım belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olan diğer faktörler stres ve kaygı; soğuk veya kuru hava; toz, kum veya kirlilik; ve yün veya sentetik lifler giymektir.

Egzama resimleri

Egzama genellikle kırmızı, kaşıntılı, kabarık döküntü üretir, ancak kesin semptomlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Egzama döküntüsü, kafa derisinden ayak parmaklarına kadar olan farklı vücut parçalarını etkileyebilir. Bazıları bir yara veya iki inflamasyon geliştirebilirken diğerleri birden çok lezyona sahip olabilir. Egzama belirtileri hafif ila şiddetli olabilir.

Egzamanın en yaygın türü olan atopik dermatit, genellikle bebeklik veya çocukluk döneminde başlar. Bebeklerde egzamanın ilk bulgusu genellikle kırmızı yanaklardandır. Çocuklarda egzama genellikle dirsek ve dizlerin iç katlarında görülür. Disidrotik egzama, genç yetişkinlerde daha sık görülür. Eller ve ayaklarda sıvı dolu kabarcıklar üretir. Yaşlı erkeklerin kabarmalı, pul pul döküntülerden oluşan farklı dairesel veya oval yamalar üreten nummular egzama gelişme olasılığı daha yüksektir.

Egzama Nedir ? Çeşitleri, Nedenleri, Tedavisi – Sağlık Bilgileri

Yüzde egzama

Yanaklarda ve çenede kırmızı, kaşıntılı bir döküntü bebeklerde atopik dermatit (egzama) ilk işaretidir. Sonunda, döküntü akıntıya başlar ve kabuklanmaya başlar ve salyangoz semptomları kötüleştirebilir. Egzama döküntüsü, çocuklar büyüdükçe gelişebilir veya kaybolabilir, ancak bazı insanlar alevlenmeleri yetişkin olarak yaşamaya devam etmektedir. Yüzdeki yumuşak egzama tedavisinde topikal merhemler veya kremler ile nemlendiriciler kullanılabilir.

Ellerde egzama

Nemlendirici ile iyileşmeyen kuru, çatlamış ve kaşıntılı cilt el egzamasının bir işareti olabilir. Semptomlar kızarıklık, kabuklanma ve çatlamaya yol açabilen kırmızı, kaşıntılı, kızarmış cildi kapsayabilir. Bütün gün su içtiklerinde veya deterjanlar veya çözücüler gibi tahriş edici maddelerle sıkı çalışanlar bu tür egzama geliştirebilirler. Çocukken atopik dermatitiniz varsa, el egzaması gelişme riskiniz de yüksektir. Ellerinizi yıkadıktan veya eldiven giydikten sonra krem ​​uygulayarak, ellerinizi gelecekteki patlamalardan koruyabilirsiniz.

Egzama Nedir ? Çeşitleri, Nedenleri, Tedavisi

Deride egzama

Bebeklerdeki egzama, kafa derisi dahil diğer vücut bölgelerine yayılabilir. Kırmızı, kaşıntılı ve huylu. Bu, kafa derisi üzerinde kızarıklık ve beyaz veya sarı pullar üreten “beşik başlık” (ayrıca seboreik dermatit olarak da bilinir ) ile farklıdır . Kafa derisi egzama tedavisinde döküntülere topikal merhem dahildir.

Egzama nasıl teşhis edilir?

Egzamanın teşhisi için tek bir test yok. Doktorunuz veya çocuğunuzun çocuk doktoru fizik muayene yapacaktır. Bazı hastalara dermatolog veya allerjistten sevk edilebilir. Doktorlar egzamanın kaşıntı ve döküntü gibi tipik bulgu ve belirtilerini ararlar.
Zorluk, rahatsız edici cilt belirtilerine neden olan diğer koşulları genellikle dışlar. Örneğin, atopik dermatit seboreik dermatit (başlıca kafa derisini etkileyen yaygın bir durum) ile karıştırılabilirken, nummular egzama, bulanıklık benzeri olabilir (bulaşıcı mantar enfeksiyonu). Bazen diğer koşulları kaldırarak bir egzama teşhisini doğrulamak için bir deri testi veya alerji testi gerekebilir.
Egzamanız ailelerde ortaya çıkabileceğinden, doktorunuza ailenin alerjik hastalığı geçmişi hakkında soru sormasını bekleyin. Egzama geçiren çocuklar besin alerjisi, saman nezlesi (alerjik rinit olarak da bilinir) ve astımı -özellikle bu sırayla “atopik yürüyüş” olarak adlandırılan sırada geliştirmeye devam edebilir.
Belirtiler ilk ortaya çıktığı zaman doktorunuza, sizin veya çocuğunuzun belirtileri yaşadığı, etkilenen diğer vücut parçaları, sorunun gelip gelmediği ve ne zaman patlaması gerektiğini belirtin. Doktorunuz sizin veya çocuğunuzun sahip olduğu herhangi bir alerjiyi ve semptomların tetiklenmesini isteyebilir.

Egzama tedavisi

Ne yazık ki egzamadan kurtulmak için tek bir sihirli mermi yok. Ancak semptomları hafifletmek, iltihaplanmayı azaltmak ve alevlenmeleri önlemek için çeşitli tedavi ve stratejiler vardır. Bunlara cilde uygulanan merhemler ve kremler, oral antibiyotikler veya antihistaminikler ve enjektabl bir ilaç dahildir.
Nemi geri kazandırma, belirti alevlenmelerini önlemek için çok önemlidir. Soak ve ıslak sargılar ağrı ve kaşıntıyı hafifletir. Reçetesiz ve tezgah üstü nemlendiriciler, kuru cildi onarmaya ve nemli tutmaya yardımcı olabilir. Steroid merhemler ve kremler uzun süredir egzama döküntüsünü gidermek için giderek iyileştirilmiştir. Bu topikal tedaviler (aynı zamanda kortikosteroidler olarak da adlandırılır) iltihaplanma süresince iltihaplanmayı azaltabilir ve semptomları hafifletebilir. Ancak, ciddi potansiyel yan etkiler nedeniyle uzun süreli kullanım için önerilmemektedir.

Egzama tedavisi

Topikal steroidler farklı güçlerde bulunur, bu nedenle birisi işi yapmazsa doktorunuz daha güçlü bir forma geçebilir.
Kalsineurin inhibitörleri olarak da adlandırılan daha yeni non-steroid ilaçlar başka bir seçenektir. Bu ilaçlar hafif-orta egzama için Elidel (pimekrolimus) krem ​​ve orta-şiddetli semptomlar için onaylanmış Protopic (takrolimus) merhemi içerir.
Eucrisa (crisaborole) merhem 2 yaşındaki egzama hastalarının 2 yaş ve üzerindeki bir başka seçeneği. Eucrisa, Aralık 2016’da ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandıktan sonra iltihabı teşvik eden bir enzimi inhibe etti.
Mart 2017’de onaylanan egzama karşı çıkan en yeni silah, orta ila şiddetli atopik dermatit olan erişkinler için Dupixent (dupilumab) ‘dır. Derinin altına enjeksiyon şeklinde verilir ve egzamaları topikal tedaviler tarafından kontrol edilmeyen veya topikal tedavinin önerilmediği kişiler için tasarlanmıştır. Dupixent’in etken maddesi, iltihaba neden olan bir proteini bloke eden bir antikordur.
Ultraviyole ışık yayan özel bir cihaz kullanarak ışık tedavisi (fototerapi olarak da adlandırılır) tedavisi zor egzama ve vücutta dağılmış döküntüleri temizlemek için bir seçenektir.
Koku telafisi için kömür katranı veya antihistamin içeren topikal ürünler öngörülebilir.

Bakteri cilt enfeksiyonlarını tedavi etmek için bir antibiyotik verilebilir. Seyreltilmiş ağartma banyoları bazen sık enfeksiyonlarla sonuçlanan bebek egzama tedavisinde kullanılır. (Belirli talimatlar için önce doktorunuza danışın.)( İlaçlar Öneri Değil Sadece Bilgilendirme Amaçlıdır, Doktorunuza Danışmadan Kullanmayın, Doktorunuz sizin için en iyisini seçecektir )

İlaçlar

 • Enflamasyonu hafifletmek için hidrokortizon krem ​​gibi topikal steroidler
 • Elidel (pimekrolimus) krem ​​ve Protopik (takrolimus) merhem gibi kalsinörin inhibitörleri
 • Ökrisa (glikozol% 2 merhem)
 • Dupixent (dupilumab), enjekte edilebilir bir ilaçtır
 • Kaşıntı kontrolü için antihistaminikler
 • Reçete veya tezgah üstü nemlendiriciler
 • Ortaya çıkabilecek enfeksiyonları tedavi etmek için antibiyotikler

Ne zaman bir doktor görmelisin

Egzamadan şüpheleniyorsanız, durumu teşhis edebilecek bir doktora görünün ve döküntüyü iyileştirmek ve gelecekteki patlamaları önlemek için tedaviler önermesini bekleyin.
Egzama öz bakım gerektirir. Allerjenler ve diğer cilt tahriş edicileri de dahil olmak üzere tetikleyicileri tanımanız ve bunlardan kaçınmanız gerekir. Cildin nemli kalmasını ve aşırı sıcaklıklardan kaçınılması – nem cildi sıkıştıran ter veya düşük nem sağlayan ısı – egzama yönetiminde önemli stratejiler olabilir.
Sizin veya çocuğunuzun ilave tavsiye ve takip sonrası bakım talep etmesi gerekebilir. Sizin veya çocuğunuzun belirtileri, tıbbi öyküsü ve tanı testleri, gıda alerjilerinin egzama tetikleyicisi olabileceğini düşündüğünde, diyet değişiklikleri yapma konusunda doktorunuza danışın. Enfeksiyon bulguları mevcutsa hemen bir doktora görünmelisiniz. Sarı kabuklanma veya pus dolu kabarcıkları olan ekzema yamaları veya yamalar çevresindeki kırmızı, sıcak, şişmiş ve ağrılı bölgeler, cildin enfekte olduğuna işaret edebilir.
Egzama semptomlarının şiddetindeki herhangi bir değişikliği bildirin. Ve eğer öngörülen bir tedavi çalışmıyor gibi görünüyorsa, ilaçlarınızı ayarlamanız konusunda doktorunuza danışın.

Bebek egzaması

En sık görülen egzama türü olan atopik dermatit, genellikle 1 yaşından önce ortaya çıkar ve American Dermatology Academy of American ‘nin raporuna göre 5 yaşına kadar alması% 90 oranında gerçekleşir.
Bebek egzaması, çocuklarda veya yetişkinlerdeki egzamadan farklı görünebilir. Yaşamın ilk altı ayında bebekler, özellikle yanaklar, çene ve alnında kafa derisi ve yüzünde kızarıklık oluşabilir. Daha sonraları bebeklik döneminde egzama döküntüleri dirsek ve dizlerde ortaya çıkabilir.
Bebeğin egzamasını yönetmek için nelerin patlamasını tetikleyip tetikleyeceğini bilmek önemlidir. Ortak tetikleyiciler arasında polen, hayvan tüyleri, toz, duman, sabun, şampuan, belirli gıdalar, enfeksiyon ve yün veya sentetik kumaş bulunur.
İyi bir banyo yapma ve nemlendirme rutini olması bebeğinizin cildini nemli kalmasını sağlar. Amerikan Dermatoloji Akademisi’nin önerdiği şeyler:

 • Banyo malzemeleri toplayın ve küvetin yakınına yerleştirin
 • Bebeği ılık suda 5 ila 10 dakika boyunca yıkayın (ara sıra 20 dakikalık bir banyo tamam, ancak alevlenmeye neden olan kabarcık banyosunu atlayın)
 • Sadece bebeğin kirli ve kötü kokulu parçalarını yıkayın ve yalnızca parfümlü ve boya içermeyen temizleyiciler kullanın
 • Nazikçe temizleyin; cildi fırçalamayın
 • Banyo bittikten hemen sonra bebeğinizi kuru tutun ve nem içine kilitlemek için merhem veya krem ​​uygulayın.

Egzama bulaşıcı mı?

Egzama bulaşıcı değildir. Bunu bir başkasından alamaz veya başkalarına yaymazsınız. Bilim adamları egzamanın nedeninin tam olarak ne olduğunu bilmiyor olsalar da, şu andaki düşünce, durumunuza ev sahipliği yapan sizin genleriniz ve çevrenizdir.
Bununla birlikte, egzamaya sahip olmak cildi bakteriyel, viral veya mantar enfeksiyonlarına maruz bırakabilir; ciltten cilde temas yoluyla vücudun diğer bölgelerine veya diğerlerine yayılabilir.
Kuru, çatlayan cilt, yabancı istilacılar için bir giriş yolu oluşturur. Kaşıntılı kaşıntılı egzama yamaları da enfeksiyona neden olabilir. Her iki durumda da, enfeksiyon kapandığında egzama kötüleşebilir ve tedavisi daha da zorlaşabilir.

Egzama Bitkisel Tedavisi için makalemize göz atabilirsiniz.