Evde Hazırlayabileceğiniz En İyi 13 Doğal Cilt Bakım Ürünü – Cilt Bakımı

Doğal Cilt Bakım Ürünü

Parlak, sağlıklı cilt ister misiniz?Çoğu kişi bunun farkında olmasa da, en sevdiği cilt bakım ürünleri, zararlı bileşenlerin, toksinlerin ve kimyasalların önemli kaynağı olabilir.  Aslında, mağazalarda satılan, ticari olarak üretilen güzellik ürünlerinin çoğunluğu, cildin gözenekleri yoluyla kolayca absorbe edilebilen, potansiyel olarak kötü bir cilde neden olan suni renkler, parfümler, koruyucular ve stabilizatörler ile doludur.

Güzellik ürünlerinde bulunan kimyasallar, tüketicilerin ürettikleri ve kullandığı yollardan, atıl yöntemlerine ve çevre üzerindeki olumsuz etkilerine kadar tüm yaşam döngüsü boyunca zararlı olabilir.

İyi haber şu ki, hala pahalı ve zararlı ticari ürünler almaya ihtiyaç duymadan cildinizin ve hatta saçlarınızın, dişlerinizin mükemmel şekilde görünmeleri için doğal yöntemler var. Dünyanın dört bir yanındaki kadınlar, yüzyıllar boyunca doğal cilt bakım ürünleri kullanıyor ve çoğu takdire şayan cilde sahipler.

Doğal Cilt Bakım Önerilerinden Önce Kimyasalların Zararlarından Bahsedelim

Eminim hepinizin makyaj dolabı birçok işe yaramadığına inandığınız ya da gözlemlediğiniz pahalı kozmetik ürünler ile dolu.Hiçbir zaman tek başına bu kozmetik ürünler işe yaramaz

Mağazadan satın alınan cilt bakım ürünleri tipik olarak, hormonal sorunlardan, düzensiz periyotlardan ve infertiliteden alerjilere ve hatta kansere kadar her türlü konu ile bağlantılı toksik bileşenleri ve kimyasal parfümleri içerir .

Yapay cilt bakım ürünlerinden toksine maruz kalmanın en önemli sonuçlarından biri de hormon dengesizlikleridir , çünkü birçok ürün hormon bozucular içerir. Ticari ürünlerdeki bu dışsal veya dışa dönük hormonlar vücut dışında üretilen ve vücuttaki hormonları etkileyebilecek maddelerdir. Endokrin sistemi olumsuz yönde etkileyen sentetik ve patentlenebilir hormonları içerirler ve kadınların menstrüel döngüsünü, doğurganlıklarını ve hatta erkeklerde hormon düzeylerini etkileyebilirler.

Genellikle endokrin bozucular olarak adlandırılan bu kimyasalların molekül yapılarının bazıları doğal estrojene benzemekte ve vücudun aynı reseptörlerine uymaktadır. Reseptörlere bağlanırlar – böylece kendi hormonlarınız beklendiği gibi çalışmaz – ve genleri açar ve kapatır, östrojenin olumsuz yönlerini çoğaltır veya negatif etkiye neden olan hücrelerin çekirdeğine gider.

Buna nasıl izin verilir?

Konuyu Sizin için daha perspektif hale getirmek için mağaza tarafından satın alınan güzellik ürünlerine ilişkin birkaç önemli gerçek var:

• Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin  ticari kullanım için onaylanması için yalnızca kolay bir onay süreci mevcuttur.
• Mağazadan satın alınan cilt bakım bileşen etiketlerinin çoğu düpedüz korkutucu olabilir! Ürünlerinizde binlerce kimyasal var – ve bu konuda hiçbir hata yapmayın, genellikle vücudunuza doğrudan emilirler.
• Temizleyiciler, losyonlar ve fırçalayıcılar dahil olmak üzere cilt bakımı ve güzellik ürünlerinin çoğunluğu, inorganik bileşikler ve petrol bazlı jelleri temel alır. Mineral yağlar bitkilerden doğal olarak hasat edilmemektedir. Bir madde kimyasallarla yapıldığında, gözenekleriniz tıkanır. Cildiniz artmış akne ve yaşlanmaya yol açan toksinleri atmak olan doğal kabiliyetini kaybeder.
• Mağazada satılan yıkama, temizleme ve losyonlarda kullanılan bazı zararlı kimyasallar, tehlikeli parabenler(koruma için kullanılır), sentetik renkler (petrol veya kömür katranı kaynaklı), parfüm (alerjiler ve solunum sıkıntısı ile ilişkilidir) toluen (boya çözündürmek için kullanılır) ve Sodyum Lauril Sülfat veya SLS (böbrek ve solunum hasarına neden olabilir). Ve bunlar sadece zararlı malzemelerden bir kaçı! Bu yüzden görünüşte basit bir şampuan gerçekten size zarar verebilir . Bu ürünleri kullanırken hedef güzel görünmek ve güzel hissetmekse, açıkçası bu büyük bir sorundur.
• Vücudunuza kimyasal madde koymak cildinizin doğal iyileşme süreçlerini sınırlar. Vücudunuzun bağışıklık sistemi, gözlerinizin sağlığı ve solunum sisteminiz sağlıksız kimyasallar ve katkı maddeleriyle hasar görebilir. Ayrıca, bu kimyasalların çoğu cilt tahriş edici, kırmızı, kuru, pul pul deriye yol açmaktadır.
• Güzel görünmek için kendi evinizde hazırlayabileceğiniz cilt bakım ürünleri ve losyonları yapmak daha iyidir. Petrol bazlı yağlar sürdürülemez fosil yakıttan üretilmektedir. Ayrıca, plastik ambalaj büyük bir israf; Birçoğu müşterilerin geri dönüştürülmeyen bertaraf edilmesi gereken plastik kavanozları ve şişeleri düşünün.

Doğal Cilt Bakımı İçin En İyi 13 Ürün

Artık her zamankinden daha fazla doğal cilt bakım ürünleri var ve güzel görünümlü cildin ötesine geçen uzun menzilli yararları size bir sürpriz olarak gelebilir. Bu gibi doğal ürünleri düzenli olarak kullandığınızda sadece cildinizi güzelleştirmekle kalmazsınız, aynı zamanda antioksidanları da emersiniz, cildinizin UV direncini arttırır ve bağışıklık sisteminizi de uyarır .
Hassas cildi olan veya geçmişte temizleme ile uğraşan birisi olsanız bile, işlenmemiş, bütün gıda maddelerini cildinize uygulayarak zor problemleri çözebilirsiniz.

Bu 13 doğal cilt bakım ürününü deneyerek güzellik rutini hazırlamaya başlayın:

1. Hindistan Cevizi Yağı

Listede bulunan en çok yönlü cilt (ve gıda) içeriklerinden biri olan hindistan cevizi yağının ciltteki faydaları arasında: Altta yatan epidermal dokuyu güçlendirmek, ölü deri hücrelerini yok etmek, güneş yanığından korumak ve antibakteriyel, antiviral, antifungal ve antioksidan özelliklere sahip olmak. Araştırmalara göre, hindistancevizi yağı, epidermal bariyer fonksiyonundaki kusurlar ve atopik dermatit (AD) de dahil olmak üzere kutanöz iltihaplanma ile karakterize edilen kronik cilt hastalıklarıyla savaşacak kadar güçlüdür .

Temizlemeye, nemlendirmeye, makyajı kaldırmaya, yaraları iyileştirmeye veya daha çabuk yok olan yara izine yardımcı olmak için cildinize ve saçınıza hindistan cevizi yağı kullanın. Yemeklerde kullanılan hindistan cevizi yağı görünüşünüz için de faydalıdır. Antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere, ayrıca bağırsetini beslemeye ve bağışıklık işlevini artırmaya yardımcı olan sağlıklı yağlar içerir.

Sağlıklı cilt vücudunuzdaki diğer herhangi bir organ gibidir: Hücrelere sürekli olarak oksijen ve besin maddesi gerekir ve toksinler yıkanmalıdır. Bu nedenle, hormonal ve sindirim işlevine yardımcı olan hindistancevizi yağı optimal cilt sağlığı için çok önemlidir.

2. Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı ( Melaleuca alternifolia ) yüzlerce yıldır Avustralya’da ciltteki koparma, kızarıklık ve iltihap ile savaşmak için kullanılmıştır. Birçok kişi asit gibi tipik sivilce bileşenlerine sert tepki verirken, çay ağacı yağı genellikle iyi tolere edilir ve bir taşıyıcı yağ ile kombine edildiğinde ve doğrudan deriye uygulandığında yan etkileri çok nadir görülür. Çay ağacı yağı kullanan doğal bir anti-inflamatuar, anti-bakteriyel, antimikrobiyal ve anti-fungal olarak çalışmayı içerir – onun fitokimyasallar onu en çok yönlü ve popüler doğal cilt bakım uçucu yağlar biri haline getirir.

Çay ağacının bitki yağları neredeyse tamamı Avustralya’ya özgü yaklaşık 230 farklı bitki türü tarafından üretilmektedir. Zararlı bakterileri azaltma yeteneğinden sorumlu ana aktif maddeler arasında terpen hidrokarbonlar, monoterpenler ve sesquiterpenler bulunur. Araştırmalar aromatik olduğu düşünülen 100’den fazla farklı kimyasal bileşeni ve hava yoluyla dolaşım yapabilen, ciltteki gözenekleri ve mukus zarlarını iyileştirici faydalar sağladığını göstermiştir. Çay ağacı yağı sivilce için en iyi ev ilaçlarının önemli bir parçasıdır .

3. Elma Sirkesi

Çok yönlü ve ucuz bir doğal cilt bakımı ürünü olan elma sirkesi yararları , patojenler i(bakteri gibi) öldürmeye yardımcı olmak, bağırsak sorunlarından kaynaklanan cilt problemlerini temizlemek, cildi temizlemek ve sivilceleri durdurmaya yardımcı olmak ve antifungal özellikleri sağlamak gibi faydaları içerir. Cilt problemleri için ACV kullanımı, “modern tıbbın babası” olarak kabul edilen Hipokrat’a (M.Ö. 460-377) kadar ve ülserasyonların temizlenmesi ve cilt yaralarının tedavisinde anti-fungal ACV ve çiğ balı kullanma inancına kadar uzanıyor. .

Aynı zamanda yüksek yararlı asetik asit ve potasyum ve magnezyum gibi bazı vitaminleri içerdiğinden karaciğer fonksiyonunu artırdığı ve bağırsaktaki bakterileri dengelemesine yardımcı olduğu için dahili olarak tüketildiğinde detoksifıyan bir madde haline getirir.

4. Ham Bal

Ham bal, besin, enzim, vitamin ve cilt artırıcı asitlerin en doğal kaynaklarından biridir. Çiğ balların yararlar arasında koparma sayısının azaltılması, nemlendirme özellikleri sağlanması, antiseptik nitelikler içermesi, yara iyileşmesinin teşvik edilmesi, alerjiler veya kızarıklıklar ile mücadele edilmesi ve yara izlerinin azaltılmasına yardımcı olması yer alır. Çiğ bal, bakkallarda mevcut olan çoğu balın aksine, işlenmemiş ve pastörize değildir. Dolayısıyla, tüm besin maddelerini, işleme tabi tutmaksızın sağlam tutabilir.

Bir antimikrobiyal olarak bal yara ve yanıklarda özellikle sargı olarak uygundur . Bakteriyel enfeksiyonları, kepek, bez deri iltihabı, sedef hastalığı ve daha fazlasını iyileştirmek için kullanılan tedavilere dahildir.
Tatlı doğal cilt bakım ürünü, sivilce tedavisi olarak da kullanılır, çünkü hassas veya karışık cilt tiplerinde bile yüz temizleyicilerinde kullanılabilir.

Doğal Cilt Bakım Ürünü Tarif ;

Yarım çay kaşığı balı, elleriniz arasında yumuşatarak ve hafifçe yüzünüze yayarak 10 dakika bekletin, sonra ılık su ile durulayın ve kurulayın. Kuru kış derisi için bir exfoliator olarak kullanmak için, bir kaseye iki bardak bal eklemeyi deneyin, 15 dakika bekleyin, sonra son 15 dakika boyunca bir fincan pişirme suyu ilave edin.Toplam yarım saat bunu duş alırken küvetinize ekleyin ve vücudunuzun rahatlamasını ve temizlenmesini hissedin.

5. Deniz Tuzu

Deniz tuzu, üretildiği yerdeki deniz suyundan emilen magnezyum, kalsiyum, sodyum ve potasyum gibi mineral ve besin maddeleri ile dolu. Bu minerallerin birçoğu cilt hücrelerimizde ve vücudumuzda bulunanlarla aynıdır, bu da gerçek deniz tuzunun cildin dengesine, korunmasına ve yenilenmesine tam olarak yardımcı olmaktadır.

Doğal Cilt Bakım Ürünü Tarif :

Ev yapımı yüz maskelerinde, tonerlerde hurma yağı, lavanta esansiyel yağı ve çiğ bal gibi diğer cilt artırıcı maddelerle gerçek Himalaya veya Kelt deniz tuzlarını kullanın . Tuz, cildi yatıştırmak ve kopmalarını gidermek, ölü hücreleri ve tahrişi gidermek, yağ üretimini dengelemek ve cildin nem seviyesini korumasına yardımcı olmak için anti-inflamatuar özellikler içerir.

İki çay kaşığı deniz tuzunu dört çay kaşığı çiğ balla karıştırarak kendi ev yapımı cilt bakım ürününüzü hazırlayın, sonra cildi temizlemek için karışımı eşit bir şekilde yüzünüze uygulayın, 15 dakika kadar bekletin ve durulayın. Şekerin karıştırılarak suni bal kıvamına getirilerek hazırlana ağda da bal ile benzerdir ve her iki tip de tıkanmış gözenekleri önlemek ve hücre dönüşümü ve yenilenmesine yardımcı olmak için haftada birkaç kez kullanmak gerekmektedir.

6. Avokado

Ultra nemlendirici yağlı bir meyve olan avokadoların faydaları deriye nüfuz edebilen A, D ve E vitaminlerini içerir. Güneş yanığı olan cildi yatıştırmaya yardımcı olur, kollajen üretimini artırabilir ve yaş noktalarını tedavi edebilir. Aynı zamanda, topikal olarak uygulandığında cildin iltihaplanmasını azaltmak için de çalışır ve yendiği zaman dahili olarak da aynı işlemi yapabilir. Taze avokadoyu püre haline getirin, bal veya hindistan cevizi yağı ile birlikte Ev Yapımı Avokado Yüz Maskesini hazırlayın.Cildinize uygulayarak cildinizi nemlendirin, cildin kıpır kıpır hissetmesini sağlayın.

7. Limon Esansiyel Yağı

Limon esansiyel yağı , ölümcül tehlikeli bakteri etkiletini bile azaltabilen güçlü antibakteriyel bileşenleri sayesinde , gözeneklerde yüksek seviyelerde bulunan bakterilerin neden olduğu akne oluşumlarını azaltmak için kullanılabilir. Ayrıca solmaya neden olan yara izleri ve yaşlanma lekeleri için yararlıdır, cildi pul pul dökebilir, cildi aydınlatabilir ve hafifletebilir, yağlı cildi yumuşatabilir ve kırışıklıklar ile mücadele edebilir.

Limon yağı, diş beyazlatıcısı, çamaşır temizleyici, selülit kremi, yüz yıkama ve ev temizleyicisi olarak kullanılabilir olduğundan, el altında bulunan en çok yönlü uçucu yağlardan biridir ! Jojoba yağı gibi bir taşıyıcı yağ ile karıştırın ve cildin sorunlu alanlarına masaj yapın. Parlamayı artırmak ve kalıntıları gidermek için saçınızda da kullanabilirsiniz.

8. Argan Yağı

Vitamin A ve vitamin E, çeşitli antioksidan, omega-6 yağ asitleri ve linoleik asit gibi maddelerin zengin olduğu Argan yağı Faslılar tarafından yıllarca şifa olarak kullanılmıştır. Argan sadece cildi nemlendirmek için değil, aynı zamanda saçınızın parlaklığını ve sağlığını da artırmaya fayda sağlar.

Örneğin akne, böcek ısırıkları, egzama ve sedef gibi tahrişleri iyileştirmeye yardımcı olması için günde iki kez az miktarda argan yağını normal veya sorunlu cilde doğrudan uygulayın.

9. Aloe Vera

Çoğu kişi, aloe vera’nın faydalarını güneş yanığıyla ilişkilendirir, ancak aloe’de ayrıca iltihap, kızarıklık ve kaşıntı ile savaşan bakteri arttıran, rahatlatıcı maddelerde içerir Yüzlerce yıldır aloe, cilt hastalıkları, enfeksiyonlar ve geleneksel Çin tıbbındaki mantar hastalıkları için doğal bir tedavi olarak kullanılmaktadır.

Son yıllardaki araştırma sonuçları, aloe veranın yanık ve yara iyileşmesi için etkili olduğunu, ancak şaşırtıcı bir şekilde sizi içten dışa vuran detoksifiye ettiğini göstermektedir. Yemek olarak alındığında aloe, karaciğer, dalak ve kemik iliğindeki tümörler ve parazitlerin sayısını ve boyutunu bile azaltabilir.

Aloe vera bitkileri tıbba yönelik iki madde üretir: Yaprağın merkezinde bulunan hücrelerde bulunan jel ve yaprakların hemen altındaki hücrelerden elde edilen lateks. Bunlar yanıklar , donma, sedef hastalığı için doğal bir cilt bakım aracı olarak kullanılabilir .

Aloe Vera bitkisinin jelini günlük olarak cildinize uygulamanız cildi nemlendirir, yumuşatır ve tüm yaraları yanıkları onarır.

10. Jojoba Yağı

En yaygın kullanılan taşıyıcı yağlardan biri olan jojoba yağı aşırı derecede nemlendiricidir ve yanıkların, yaraların, yara izlerinin, dermatitin, sivilce sedeflerinin ve kırışıkların iyileşmesine yardımcı olabilir. Güney Amerika ve Meksika’ya özgü olan bu yağ, akne, sedef, güneş yanığı ve nesiller boyu çatlamış cildi tedavi etmek için kullanılıyor. Ayrıca saç dökülmesini azaltmak için kullanılır, çünkü saçların yeniden büyümesini teşvik eder, cildi rahatlatır ve kıl foliküllerini açar.

Jojoba yağı kimyasal yapısı açısından çoklu doymamış bir balmumu olması benzersizdir. Bir mum olarak, jojoba yağı deriyi korumak, nem kontrolü sağlamak ve cildi ve saçları rahatlatmak için özellikle yararlıdır.

11. Badem Yağı

Muhtemelen bademlerin beslenme yararlarını biliyorsunuzdur , ancak belki de badem yağını cildinizde kullanmaya yenisiniz. Badem yağı sadece harika kokmaz aynı zamanda anti-inflamatuar, antiviral, antibakteriyel ve antiseptik özelliklere sahiptir. Temel yağlar için cildin kızarıklıklarını , sivilceleri veya kuruluğu doğal olarak tedavi etmek için mükemmel bir taşıyıcı yağ verir . Aynı zamanda birçok farklı kokuyla kolayca karışır, bu yüzden evde kullanılan yıkamalar, maskeler veya losyonlara da katılabilir.

12. Shea Yağı

Shea yağı yüzlerce yıldır Afrika’da doğal bir cilt bakımı ürünü olarak kullanılmaktadır ve halen dünyada büyük ölçüde ekili ve talep görmektedir. Kuru cilt türleri için mükemmel bir nemlendirme seçeneği sunar ve pürüz, kızarıklık veya soyulmayı azaltmada ucuz ancak etkili olur.

Meraklısı, okaliptüs veya bergamot yağı gibi favori uçucu yağlarla veya lavanta yağı ve nane ile karıştırılarak uygulayabilir.

13. Hintyağı yağı

Cildi temizlemek için kullanılırdı, hint yağı aslında bir “nemlendirici yağ”, ancak bu fazla kullanılmamalıdır. Yüz temizliği için sadece bir çay kaşığı hint yağı gibi, çok az miktarda, Hindistan cevizi veya badem gibi bir başka yağın 1/4 bardağında karıştırmanız yeterlidir. Yüzünüze sürün ve masaj yapın, daha sonra kirleri uzaklaştıracak şekilde ılık suyla yıkayın.

Diğer Doğal Cilt Bakımı İpuçları

Bu doğal malzemeler kullanarak cilt sorunlarına engel olabilir sorunlarını çözebilirsin.Bu doğal cilt bakım ürünlerinin yan etkileri yoktur.Bu doğal cilt bakım ürünlerinin yanında sağlıklı bir diyet, iyi uyku, düzenli egzersiz ve bol miktarda su içmenin gerekliliğini de bir kez daha hatırlatmak gerekir.

Yukarıda bahsedilen doğal cilt bakım ürünlerini düzenli olarak kullanmaya ve sert insan yapımı versiyonlarını atmaya odaklanmaya devam etmenizi öneririm, ancak cilt, saç veya diğer güzellikleri iyileştirmeye yardımcı olmak için bu diğer faydalı ürünlerden ve stratejilerden bazılarını deneyebilirsiniz. sorunlar:

Probiotiği deneyin

Probiotik faydalar , son birkaç yıldır kesinlikle iyi aydınlatılmış bir nokta haline geldi. Bağırsak ortamımızı dengelemeye yardımcı olan “iyi bakteriler” olan probiyotikler, gelişmiş bağışıklık, hormonal kontrol, iştah düzenleme ve enerji seviyelerine bağlıdır. Bağışıklık ve sinir sisteminizde, kötü bakteri, maya, virüs, mantar ve parazitler gibi toksinler ile başa çıkmanıza yardımcı olabilirler ki bunların hepsi cildinizde görünebilir.

Kaliteli Bir Omega-3 Ek Cod Karaciğer Yağı alın

Omega-3s , cildi nemli ve elastik tutmaya yardımcı olan sağlıklı yağ asitleri ile yüklenir. Ayrıca hormon fonksiyonlarını, sinir sistemi sağlığını ve bağışıklık fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olurlar. Cod karaciğer yağı cilt seven vitamin A, D ve K, omega-3’ler ve antioksidanların da mükemmel bir kaynağıdır.

Kollajen Proteini Kullanmayı Düşünün

Kollajen proteinin , günümüzde mevcut en iyi doğal cilt bakımı takviyesi olarak popülerliği artıyor. Kollajen, sağlıklı cilt hücrelerinin oluşumuna yardımcı olur ve kısmen cildin genç esnekliği, yumuşaklığı ve sıkılığından sorumludur.

Birçok topikal ürün kamuflajını artırmak için formüllerine kollajen eklerken, dahili olarak alındığında aslında çok daha etkili olur. Kolajen ciltten emilemeyecek kadar büyüktür ve en iyi sonuç için dahili olarak tüketilmesidir

Bolca su için

Cildinize bakmak için yapabileceğiniz en iyi şeylerden birisi yeterli su içmenizdir. Çoğu uzman, her gün en az sekiz bardak su tüketmenizi önerir. Su bedeninizin yaklaşık yüzde 70’ini, cildinizin de büyük bir bölümünü oluşturur!

Su vücudumuzun “detoks” yaşaması ve vücudumuzun bakteri ve atıkları cildinizi etkilemekten alıkoyması için toksinleri kan dolaşımızdan ve hücrelerden temizlemeye yardımcı olur. Tabii ki, su, cildi nemli tutmak ve genç göstermek gibi önemli bir rol oynamaktadır – yeterince olmazsa cilt yaşlı ve solgun görünür ve kaba, çatlamış bir deriden muzdarip olabiliriz.

İyi Uyku ve Düşük Stres Alın

Uyku eksikliğinin ve yüksek stres düzeylerinin, kopmalara yol açan bir hormonal dengesizliğe neden olabileceğini düşünün. Uyuyamıyor musun “Güzellik uykusu” nun saçma bir deyim olmadığını bilmelisiniz – gerçekten iyi bir gece uykusu, sağlıklı bir cilde sahip olmanın altın kuralıdır.

Yeterince dinlendirici bir uyku almak, iyi cildin anahtarıdır çünkü uyurken “mutlu hormonlar” en yüksek seviyededir ve stres hormonları en düşük seviyededir. Bu, vücudunuzun doğru sindirim, kas büyümesi ve cildinizin onarımı gibi şeylere adanması için kullanacağı enerjiye sahip olduğu anlamına gelir – bu nedenle siz tazelenmiş halde uyandırırsınız.

İyi uyku alınmaması, stresin yaptığı vücut üzerinde benzer bir etkiye sahiptir. Stres ve uyku eksikliği vücudunuzda enerji tasarrufu yapar, bu nedenle cilt sağlığı tehlikeye atılır. Bu nedenle doğal uyku stratejilerinin yanı sıra stres göğüsleme yöntemlerini de uygulamayı düşünün .

Son olarak, akne ve sık sık cilt problemlerinden muzdarip olmanız durumunda: Bir sürü yapraklı yeşillik yiyin ve gluten , şeker ve sütten vazgeçmeyi düşünün .