Evde Elma Sirkesi Yapımı- Adım Adım Tarifi – Sağlıklı Beslenme

Elma sirkesi her evde bir cankurtaran vazifesi görmeye devam ediyor. Elma sirkesi iyileştirici bir canlandırıcı olarak hareket eden, besleyici ve enzimle dolu, yaşamı güçlendirici bir iksirdir. Hayatımızın çoğu bölümünde faydalandığımız bir dizi kullanım alanına sahiptir. Et ürünlerine uygun bir şekilde eklendiğinde, kemiklerdeki besinleri ortaya çıkarır; turşu yapımında kullanılabilir , salata sosu içerisine eklenerek mükemmel bir lezzet sağlar. Avantajları, mutfaktan çok daha fazlasıdır: sıcak sulandırılmış elma sirkesi gargarası ile boğaz ağrısını hafifletebilir, siğillerden kurtulabilir, kepeği yenebilir ve tamamen doğal ev temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Sizlerde bu mucizevi karışımı Evde Elma Sirkesi Yapımı- Adım Adım tarifi makalemiz ile çok kolayca yapabileceksiniz. Haydi okuyun ya da izleyin ama mutlaka deneyin…

Bu makale ile ilgili konu başlıkları ;

 • Elma Sirkesi Hakkında Giriş Bilgileri
 • Evde Elma Sirkesi Yapımı
 • ADIM 1: Elma Şarabı Oluşumu – BIRINCIL FERMANTASYON
 • ADIM 2: Elma Şarabından Elma Sirkesine – IKINCIL FERMANTASYON
 • Evde Elma Sirkesi Yapımı Video
evde-elma-sirkesi-yapimi
Evde Elma Sirkesi Yapımı

Elma Sirkesi Hakkında Giriş Bilgileri

Elmalar, doğanın en sembolik ve cömert meyvelerinden biridir;  besin açısından zengin ve ferahlatıcıdır. Atıştırmak için çok uygun bir besindir. Bu en iyi doğal fast food olarak da nitelendirilebilir.Ticari olarak üretilen ham organik elma sirkesi, elma suyunu ilk önce elma suyuyla presleyerek ve daha sonra bu meyve suyunun sert elma şarabına mayalanmasını sağlayarak yapılır. Bu, mayaların kontrollü bir ortamda şekeri etanole dönüştürdüğü bir anaerobik alkolik fermantasyonudur. Elma sirkesine ilerlemek için, asetik asit bakterileri devraldığında, alkolü aside dönüştürdüğünde, bu sefer aerobik bir ikincil fermantasyon vardır.

Ticari işlem sadece elma suyu kullanır ve kesinlikle güçlü, tam aromalı elma sirkesi yapmak için en iyi yol budur. Tabi bu ticari işlemlerle üretilen organik elma sirkesi fiyat açısından da az üretildiği için yüksektir. Çok uygun fiyatlarla satılan elma sirkesi de maalesef elma kabuklarından üretilir ve içerisinde katkı maddeleri de bulunabilir. Ev hanımı iseniz vaktin bol demektir, aile bütçenize katkı sağlamak için bu çok değerli ve kullanışlı elma sirkesini kendiniz de evde hazırlayabilirsiniz. Elma sirkesinin kullanım alanlarına hakim iş kadınları da vakit yaratarak basit bir şekilde kendi elma sirkesini üretebilir, buna zaman ayırabilir.

Elma sirkesi yapımında dikkat edilmesi gereken elma sirkesini ekşi elmadan ya da tatlı elmadan yapma konusunda bir tercih yapmanızdır. Farklı elma türleri kullanarak farklı türlerde elma sirkesi kombinasyonları da oluşturabilirsiniz.

Elma sirkesi yapımında dikkat edilmesi gerekenlerden biri de; her şey, ortam sıcaklığına, elmanın tatlılığına (sonbahar ve kış elmaları en iyisidir – yaz ve yeşil elmalar genellikle düşük şekerdir ve aynı zamanda mayalama yapmaz ) ve eklenen şeker miktarı ve türüne bağlıdır.


(adsbygoogle = window.adsbygoogle || []).push({});

 

Evde Elma Sirkesi Yapımı

4 litrelik elma sirkesi tarifi

Malzemeler

 • 5 büyük elma – 3 tatlı ve 2 ekşi
 • Taze süzülmüş oda sıcaklığında su
 • 2 yemek kaşığı nohut
 • ¾ fincan ham bal veya ¾ su bardağı şeker
 • 1,5 bardak marketten alınan elma sirkesi ( Önceden hazırladığınız

Ekipman

 1. 1 5 litrelik geniş ağızlı cam kavanoz
 2. 4 geniş ağızlı cam kavanoz
 3. 4 adet düz cam şişeler
 4. 4 adet tülbent
 5. Büyük lastik bant ve 4 küçük lastik bant

ADIM 1: Elma Şarabı – BIRINCIL FERMANTASYON

Elmaları 1 inçten(1,2 cm) kalınlıkta dilimleyin. Küçük parçalar halinde yıkayın. Çekirdekleri, gövdeleri ve kabuklarını ayrıştırmayın. Kıyılmış parçaları kesme tahtanız da yaklaşık bir saat kadar bekletin; hava ile temas ettikleri zaman kahverengileşecekler ve bu oksitlenme, fermantasyonu hızlandıracağı için bizim istediğimiz bir durumdur.

Nohutları kavanozun altına atın. Elma parçalarını 5 litrelik temiz bir kavanoza atın. Attığınız elma parçaları kavanozun tamamını silme dolduracaktır. Eğer elmalar yetersiz geliyorsa daha fazla doğranmış elma ekleyin. Kıyılmış elmaların tamamen kaplanması için yeterince oda sıcaklığında su ekleyin. Suyu eklediğinizde kavanozun üstünden 2 cm kadar boşluk kalacaktır. Şimdi balımızı veya şekerimizi kavanoza ekleyelim.

Elmalar kavanozda üst kısma doğru gelecektir; Elmaları aşağı bastırmak ve daldırmak için bükülmüş bir beher veya daha küçük bir kavanoz gibi uygun bir nesneyi kullanın.

Kavanozun üstünü tülbent ile örtün ve büyük bir lastik bantla sabitleyin. Kavanozu, buzdolabının üstündeki bir mutfak dolabı gibi sıcak ve karanlık bir yere yerleştirin. Yaklaşık 1 hafta boyunca sirkeyi hafifçe bir veya iki kez karıştırın. Elma sirkesi, fışkırmaya ve kabarcıklaşmaya başlayacak ve şeker iyice karıştığı zaman, bir bira gibi kokacaktır. Ayrıca, katılaşmaya ve kalınlaşmaya başlayacak ve viskoz bir sıvı oluşturacaktır.

Yaklaşık 7 ila 9 gün sonra, genellikle elma parçaları kavanozun altına battığında, elma şarabı sirkeye dönüştürülmeye hazırdır. Kavanozu 6 hafta kadar uzun bir süre bekletmeniz mükemmel  sonucu almak için en ideal olanıdır.

ADIM 2: Elma Şarabından Elma Sirkesine – IKINCIL FERMANTASYON

Elmalar dinlendiler ve şarap haline geldiler. Artık elma şarabını süzgeçten süzerek 4 x 1 litre cam kavanozlara bölün. Her kavanozu taze bir bezle örtün ve lastik bantla sabitleyin.

Asetik asit bakterilerinin alkolü asetik aside dönüştürmesini sağlamak için 3 ila 4 hafta boyunca sıcak ve karanlık bir ortamda bırakın. Bu ikincil fermantasyon sırasında koku keskin bir alkolden tart sirkesine geçecek ve üste bir miktar tortu oluşturacak ve aynı zamanda anne olarak bilinen bir kültür olacaktır. Sirkenin annesi, elma tortuları, enzimler ve asetik asit bakterilerinin tükenmesi ve oluşması için tamamen zararsız bir canlıdır.

3 haftadan sonra, hazır olup olmadığını anlamak için elma sirkesinin tadına bakmak için anneyi hafifçe itin.  Eğer arzu ettiğiniz ekşime oluşmuşsa sirkeniz hazırıdır. Değilse biraz daha bekletmelisiniz. Ticari olarak üretilen çoğu elma sirkesi, pH değeri 7, nötr ve 0 en asidik olan, 4.5 ila 5 arasında bir beyan edilen asitliğe (pH) sahiptir.

Sirkeniz hazır olduğunda  güvenli kapaklı ya da üst kapaklı şişelere sahip temiz cam kavanozlarda saklayın.

Sirke ham ve canlı olduğundan, fermantasyon devam ederken her bir şişede genellikle bir başka mini anne gelişir. Hava geçirmez ortamda bu kısa bir süre sonra sona erecek ve sirke kararlı ve çok uzun ömürlü olacaktır. Ancak, uzun süre havaya maruz kalan fermantasyon sirkesinden ayrılırsanız, asetik asit bakterileri asetik asidi su ve karbondioksite dönüştürerek sirkenin giderek zayıflamasını sağlar. Cevap? Fermantasyon elma sirkesini haftada bir veya iki kez tadın ve şişeyi asidite seviyesini istediğiniz kadar çabuk doldurun.

Evde Elma Sirkesi Yapımı Video Olarak İzleyebilirsiniz;

Video alıntıdır, Youtube kanalını ziyaret etmek için tıklayınız.

 

 • Evde Elma Sirkesi Yapımı
 • ADIM 1: Elma Şarabı Oluşumu – BIRINCIL FERMANTASYON
 • ADIM 2: Elma Şarabından Elma Sirkesine – IKINCIL FERMANTASYON
 • Evde Elma Sirkesi Yapımı Video
konu başlıklı makalemiz ile yapımı basit ama kullanım alanı geniş, faydaları saymakla bitmeyen elma sirkesi evde nasıl yapılır tarifini sizlere sunduk. Umarım faydalı olmuştur. Yorumlarınızın en başında ” Evde Elma Sirkesi Yapımı” yazarak yorumunuzu eklerseniz çok seviniriz.Esen Kalın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın