Felsefe Profesörü- Hayatınızdaki Önemli Şeyler – Anlamlı Hikayeler

     Anlamlı Hikayeler, Felsefe Profesörü – Hayatınızdaki Önemli Şeyler, Hikayeler, 

felsefe_profosoru

Felsefe Profesörü ve Öğrencileri

         Bir felsefe profesörü, önündeki masanın üzerindeki bazı öğelerle sınıfının önünde geçti. Ders başladığında, Çok büyük ve boş bir mayonez kavanozu aldı ve yaklaşık 2 inç çapında kayalarla doldurmaya başladı. Sonra öğrencilere kavanozun dolu olup olmadığını sordu. Aralarda boşluklar kaldığı için tam dolu olmadığı konusunda paylaştılar.

         Böylece profesör bir kutu çakıl taşı topladı ve kavanoza döktü. Kavanozu hafifçe salladı. Elbette çakıl taşları arasındaki açık alanlara yuvarlandı ve ses çıkardı.Sonra kavanoz dolu olup olmadığını tekrar öğrencilere sordu. Öğrenciler tümüyle dolu olmadığını boşluklar olduğunu kabul ettiler. 
        Profesör bir kutu kum aldı ve kavanozun içine döktü. Tabii ki, kum kavanozun kalan açık alanlarını doldurdu. Sonra kavanoz dolu olup olmadığını bir kez daha sordu. Öğrenciler oybirliği ile “Evet Tam Anlamıyla Dolu” cevabını verdi. 
       “Şimdi,” dedi profesör, “Bu kavanozun hayatınızı temsil ettiğini bilmenizi isterim. Kayaçlar, aileleriniz, eşiniz, sağlığınız, çocuklarınız – her şey kaybolduysa ve sadece onlar kaldıysa, hayatınız tam dolu olmasa da önemli şeylerdir. Çakıl taşları önemli olan diğer şeylerdir – işiniz, eviniz, arabanız gibi. Kum her şey, küçük şeyler. ” “Önce kumu kavanozun içine koyarsanız,” diye devam etti, “çakıl taşları veya kayalar için yer yok. Aynı şey hayatınız için de geçerli. Tüm zamanınızı ve enerjinizi küçük şeyler üzerinde harcarsanız, sizin için önemli olan şeylere asla yer bulamazsınız. Mutluluğunuz için kritik olan şeylere dikkat edin. Çocuklarınızla oynayın. Eşinizi dansa götürürn. Çalışmaya, ev temizlemeye, bir akşam yemeği partisine katılmaya ve sağlığınıza her zaman zaman ayırın “
Yazar Yorumu : Bu hikayeden anlaşıldığı hayattan keyif almak için sadece çalışmak yeterli olmaz, sağlık çok önemlidir ama sağlıklı yaşam için mutluluk ve maddiyat gerekir, maddiyat tek başına mutluluk için yeterli değildir, sağlık ve maddiyatın olduğu yerde aile ve duygusal bağlar önemlidir.Her zaman amacımız hayatın tüm güzelliklerini bir araya yeterince toplamak olmalıdır.Bir konuda tam bir konuda yarım olmak bize mutluluktan çok stresli ve düşük moralli bir hayat sunar.

Felsefe Profesörü – Hayatınızdaki Önemli Şeyler, Anlamlı Hikayeler,Hikayeler

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın