Fito Krem Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nedir? Yüze Sürülebilir Mi?

Fito krem ne işe yarar, cilde faydaları nedir

Fito krem hızlı hücre yenileme özelliğine sahip olması sayesinde birçok cilt problemine iyi gelmesi nedeniyle doktorların sıklıkla hastalarına reçete ettiği bir kremdir. Antiseptik özelliği ile cilde faydaları çok ve fiyatı uygun bir krem olan Fito krem yan etkilerinin seyrek görülmesi nedeniyle de önerilmektedir. Hal böyleyken fito krem ne işe yarar, cilde faydaları nedir, nasıl kullanılır gibi sıklıkla aranan soruların cevaplarını sizlere bu makale ile sunuyoruz. Öncelikle Fito kremin genel özellikleri neler, içerisinde hangi maddeler bulunuyor öğrenelim.

Fito Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Krem eczanelerde reçeteli ya da reçetesiz satılmaktadır. 40 gramlık tüp içerisinde beyaz renkli yumuşak sulu bir krem olan Fito krem içerisinde etken madde olarak Triticum Vulgare yani buğday ekstresi ve Etilenglikol monifenil eter içermektedir. Lavanta esansı ile hoş kokuya sahip olan kremin en öne çıkan özelliği hücreleri hızlı bir şekilde yenilemesi, ölü hicreleri cillten uzaklaşıtırmasıdır. Krem nedir, içeriğinde ne var öğrendik şimdi de Fito ne işe yarar, cilde faydaları nelerdir detaylarıyla ele alalım.

Fito Krem Ne İşe Yarar? Cilde Faydaları Nedir?

Fito krem cilt dokusunun kısa sürede yenilenmesini sağlayarak cilt problemlerin giderilmesine yardımcı olur. Yüzeysel olan cilt lekeleri, çatlaklar, ameliyat izleri, sivilce izleri vb. gibi ve daha birçok cilt hasarını önler ve iyileştirir. Eczanelerden reçetesiz de alınabilen krem mutlaka bir doktor ya da eczacı tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Yanlış kullanım veya yanlış dozaj ayarlamalarında yan etkileri görülebilir.

 • Ameliyat sonrası oluşan kesik, çizik gibi yüzeysel oluşumların hızlıca iyileşmesine yardımcı olur.
 • Cilt üzerinde bulunan yara ve yanık izlerini geçirmeye yarar sağlar.
 • Sivilceleri kurutarak, iltihaplanmayı önler, yok eder.
 • Yeni hücre oluşumunu destekleyen Fito krem yara iyileşme sürecine ve yarar izlerini geçirmeye yarar sağlar.
 • Sedef, egzama gibi tedavisi zor, semptomları rahatsız eden cilt problemlerini hafifletir, geçmesine yarar sağlar.
 • Doğumdan sonra oluşan çatlakların tedavisine yardımcı olur.
 • Ciltteki yara izlerinin görünürlüğünü azaltır, hafif kesik izi ise yok eder.
 • Düzenli kullanım ile Fito krem sivilce tedavisinde başarılı bir kremdir. Etkili sonuçlar verir.
 • Suçiçeği izlerini geçirmeye yardımcı olan krem etkili bir nemlendirici olarak günlük kullanıma da uygundur.
 • El, ayak gibi kuruluk oluşan bölgelerde nemlendirme özelliği sayesinde etkilidir. Fito krem kuruluğu önler, giderir.
 • Sık sık dudakları çatlayan kişiler kremi dudak balsamı olarak kullanabilir. Dudak çatlaklarının tedavisine yarar sağlar.
 • Sünnet sonrası iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Annelerin emzirme döneminde sıklıkla karşılaştığı meme ucu çatlaklarını önler, tedavisine yardımcı olur.
 • Lazer epilasyon sonrası ciltte oluşan tahrişi azaltır, acıyı azaltmaya yarar.
 • Ciltte oluşan kırışıklıklar kuruluktan meydana gelmektedir. Etkili bir nemlendirici olan krem kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yarar.

Fito kremin cilde faydaları sizi şaşırtmış olabilir ancak hücre yenileme özelliğine sahip olması kremin başarısının sırrıdır. Ne işe yarar, cilde faydaları nelerdir öğrendik. Peki krem nasıl kullanılır? öğrenelim.

Fito krem kullanımı nasıl olmalıdır?

Fito krem nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçmeden önce dikkat edilmesi gerekenleri belirtelim. Doktor ya da eczacı tavsiyesi ile belirtilen dozlarda kullanılmalıdır. Az miktar el bileği üzerine sürülerek 24 saat sonra herhangi bir etki görülüp görülmediği test edilmelidir. Kremi kullanmadan önce ve sonra ellerinizi bol su ve sabunla yıkamalısınız. Yine kullanmadan önce kutu içerisindeki güncel prospektüs bilgilerini okuyun. Birlikte kullanıldığında etkileşim gösteren ilaçlar kullanıyor veya hastalıklara sahip olabilirsiniz.

Kullanımı;

 • Krem uygulamadan önce hasarlı bölge iyice temizlenir ve kurulanır.
 • Parmak uçlarına az miktarda krem alınarak, bastırmadan ovalayarak masaj yaparak hafifçe hasarlı bölgeye sürülür.
 • Doktorunuz ayrıca bir miktar belirtmediyse günde 1 ya da 2 kez kullanılmalıdır. Gece yatmadan ve sabah saatlerinde uygulanması etkili sonuçlar gösterir.
 • Krem düzenli kullanım ile başarılı faydalar sağlayacaktır.

Peki Fito kremin yan etkileri az da olsa var demiştik, nedir bunlar öğrenelim.

Fito kremin yan etkileri nelerdir?

Kremin yan etkileri çok seyrek görülür. Alerji olması durumunda ve yanlış kullanım ile bu etkiler görülebilir. Doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilir.

Yan etkileri;

 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi dışında yan etki bildirilmemiştir. Yan etkiler ile karşılaştığınızda ilaç kullanımını bırakarak derhal bir doktora görünün.

Fito krem ne işe yarar, kullanımı, yan etkileri nedir sorularının yanı sıra sıklıkla sorulan bazı soruların da cevaplarını makalemizin devamına ekleyelim.

Fito krem sıkça sorulan sorular

S; Fito krem yüze sürülür mü?

C; Alerji olmaması durumunda vücudun harici dış bölgelerinin tümüne kullanılması uygun olan Fito krem yüze sürülür. Ağız içi, gözler, kulak ve burun delikleri iç yüzleri hariç kullanılabilir.

S; Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılabilir mi?

C; Doktor kontrolünde ve tavsiyesinde kullanılabilir. Karar tümüyle doktorunuza aittir.

S; Fito krem fiyat ne kadar?

C; Kremin 2019 fiyatı Kdv dahil 15-20 tl arası değişmektedir. Sgk ilacın fiyatının bir kısmını karşılamaktadır. Reçeteli olması durumunda bu fiyat desteği mümkündür.

S; Krem kullananlar ne diyor?

C; Fito krem kullananlar sıklıkla olumlu dönüşler bildirse de her ilaç kişiden kişiye farklı etki gösterebilir. Bu nedenle doktorunuzdan kremi talep edebilir, uygun görmesi halinde kullanarak, sonucunu kendiniz görebilirsiniz.

S; Fito krem sivilceye iyi gelir mi, yarar sağlar mı?

C; Krem sivilceye ve sivilce izlerine iyi gelir. Özellikle iltihaplı sivilceleri kurutarak tedavisine yarar sağlar.

Makalemiz burada sona eriyor. Fito krem ne işe yarar, nasıl kullanılır, yan etkileri nelerdir öğrendik. Umarım faydalı olur.