Fucidin krem nedir?Neye iyi gelir? Kullananlar

fucidin-krem
fucidin-krem

Fucidin krem ​​30g, bir tür antibiyotik olan fusidik asit içermesi nedeniyle enfeksiyonlara neden olan mikropları (bakterileri) yok ederek önleyen etkili bir kremdir. Fucidin krem, cildin mikroplar (bakteri) ile enfekte olduğu cilt problemlerini tedavi etmek için kullanılır. Fucidin kremin etkili olduğu cilt problemlerini yani kullanım alanlarını sıralayalım;

Fucidin Krem ;

 • Cilt üzerindeki büyük lekeler,
 • Deride iltihaplanma,
 • Enfekte olmuş kesikler ve sıyrıklar,
 • Tırnakların etrafında deri enfeksiyonu,
 • Egzama,
 • Sivilce izleri,
 • Enfekte olmuş saç kökü deri döküntüleri vb. cilt rahatsızlıkları tedavisinde fucidin krem etkilidir.

Bu makale ile Fucidin krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının yanında yan etkileri nelerdir ve merak edilen diğer soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Fucidin Krem nedir?

Fucidin krem ​​aktif madde fusidik asit içerir. Fucidin merhem, fusidik asidin sodyum tuzu olan sodyum fusudat içerir. Fusidik asit, antibiyotik  adı verilen bir ilaç türüdür. Fusidik asit, bakterilerin kendileri için gerekli olan proteinleri üretmesini önleyerek çalışır. Bu proteinler olmadan bakteri oluşamaz ve çoğalmaz. Fusidik asit doğrudan bakterileri öldürmez, ancak sayıları artmaz. Geri kalan bakteriler sonunda bağışıklık sistemi tarafından ölür ya da yok edilir. Bu enfeksiyonu temizler.

Fucidin Krem  sivilceleri yok eder. Aynı zamanda bakteri oluşumunu önleyerek zararlı bakterilerin cildinize yerleşip çoğalamasını engeller. Bu da sivilce oluşuma engel olur. Fucidin Krem ile tedavide sonuç almak için yirmi bir gün aralıksız kullanmak gerekir. Fucidin Krem ilk gün fayda etmeye başlar ancak ilaçtan verim alındığı taktirde uygulamaya ara verilmemelidir. Sonuç alamadım diyerek tedaviye ara vermek ya da sonuç aldığınızda tedaviyi kesmek son derece yanlış bir davranıştır. Cilt üzerinde yer edinen bakterilerde bağışıklık sistemini geliştirerek bir sonraki tedavi sürecinde etki alınmamasına neden olabilir. Bu nedenle tedaviye eczacı ya da doktor önerisiyle son verilmelidir. 

Fucidin krem nasıl kullanılır?

 • İlacı kullanmadan önce ellerinizi yıkayın.
 • Krem veya merhem, doktorunuzun belirttiği gibi, cildin enfekte olduğu bölgeye günde üç veya dört kez nazikçe uygulanmalıdır.
 • Doktorunuz bölgeyi bir örtü ile örtmenizi söylemişse, krem ​​veya merhem sık olarak uygulamanız gerekmeyebilir. Yine doktorunuzun talimatlarına uyun.
 • Elleri tedavi etmediğiniz sürece, krem ​​veya merhem uyguladıktan sonra ellerinizi yıkayın.
 • Özellikle yüzünüze bulaşan bir enfeksiyonu tedavi ediyorsanız, gözlerde krem ​​veya merhem olmamasına özen gösterin. Gözlerinize krem ​​veya merhem bulaşırsa, bol su ile iyice durulayın.
 • Doktorunuza reçete ettiği sürece Fucidin krem sürün. Eğer doktorunuz aksini söylemediyse, enfeksiyonun ortadan kalkmış gibi görünse bile, öngörülen rotayı bitirmeniz önemlidir. Tedaviyi erken durdurmak, enfeksiyonun geri gelmesini ve antibiyotiğe karşı dirençli olan bakteri riskini artırır.

Fucidin krem ​​kullanmadan önce ne bilmeliyim?

 • Enfeksiyonunuz iyileşiyor gibi görünmüyorsa veya tedaviye rağmen daha da kötüleşiyorsa, doktorunuza danışmalısınız. Fucidin kullanmayı bıraktıktan sonra enfeksiyon gelirse doktorunuza görünmelisiniz.
 • Fucidin’i reçetenizden daha uzun süre kullanmamanız veya doktorunuz tarafından belirtilmedikçe gelecekteki enfeksiyonları tedavi etmek için saklamamanız önemlidir. Bunun nedeni, antibakteriyel ilaçların uzun süreli veya tekrarlı kullanımının cilt reaksiyonlarına neden olabildiği ve bakterilerin ilaca dirençli hale gelmesine neden olabileceğidir.

Fucidin kremi kim kullanmamalıdır?

 • Fusidik asit, sodyum fusidat veya diğer bileşenlerden alerjisi olan kişiler. Özel alerjiniz olduğunu biliyorsanız, kullanmadan önce ilacın içeriğini daima kontrol edin.

Alerjik reaksiyon yaşadığınızı düşünüyorsanız Fucidin kullanmayı bırakın ve derhal doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendirin.

Hamilelik veya emzirirken Fucidin krem kullanabilir miyim?

 • Fucidin krem hamilelik ve emzirme sırasında güvenle kullanılabilir, çünkü fusidik asit deri tarafından önemli miktarlarda emilmez. Daha fazla öneri için doktorunuza danışın.
 • Emzirme döneminde meme uçlarına ya da yakın bölgelere Fucidin krem uygulayarak kaçınmalısınız. Fucidin’i göğsünüze uygulamanız gerekiyorsa, bebeğinize süt vermeden önce iyice yıkamalısınız. Daha fazla öneri için doktorunuza danışın.

Fucidin krem olası yan etkileri nelerdir?

İlaçlar ve olası yan etkileri bireysel insanları farklı şekillerde etkileyebilir. Aşağıdakiler Fucidin krem ile ilişkili olduğu bilinen yan etkilerden bazılarıdır. Sadece burada bir yan etki belirtildiği için, bu ilacı kullanan herkesin bu ya da herhangi bir yan etki yaşayacağı anlamına gelmez.

Yaygın olmayan (1000 kişide 1 ve 100 arasında 1’i etkiler)

 • Uygulamada ağrı, batma, yanma hissi veya cildin kızarıklığı.
 • Deri döküntüleri.
 • Kontakt Dermatit
 • Cilt kaşıntı veya kızarıklık.

Nadir (1000’de 1 ve 10,000 kişide 1’i etkiler)

 • Kurdeşen.
 • Cilt kabarması.
 • Alerjik reaksiyonlar, örneğin cildin, yüzün, boğazın veya dilin şişmesi veya solunum zorluğu.

Fucidin krem ve merhemin olası yan etkileri hakkında daha fazla bilgi almak için ilaçla birlikte verilen prospektüs bilgilerini okuyun veya doktorunuz, hemşireniz veya eczacınız ile görüşün.

Fucidin kremini diğer ilaçlarla birlikte kullanabilir miyim?

Fusidik asit, deri yoluyla kan dolaşımına önemli miktarlarda emilmez ve bu nedenle diğer ilaçları etkilemesi beklenmez .

Ancak, aynı cilt üzerinde başka kremler, merhemler veya losyonlar (nemlendiriciler veya kozmetikler dahil) kullanıyorsanız, bunları Fucidin ile aynı anda uygulamaktan kaçının çünkü antibiyotiği seyreltebilir ve tedaviyi daha az etkili hale getirebilir. enfeksiyon. Her zaman aynı bölgeye farklı ürünler uygulamak arasında 30 dakika kadar soğumaya bırakın.

Fucidin Krem Fiyatı Ne Kadar?

Fucidin krem etkisi büyük ama fiyatı uygun bir üründür. 12 tl ye eczanelerde bulabilirsiniz. Reçete ile satılmaktadır. 11.06.2018 tarihli fiyat

Fucidin Krem Kullananlar

 • Doğumdan sonra oluşan ve 6 aydır geçiremediğim sivilcelerime 1 haftadır  her gece fucidin krem sürüyorum. Üzerinde tropikal antibiyotik yazdığı için denemeye karar verdim ve olumlu sonuç aldım. Aslında doktor dikiş yerim iltihaplandığı için vermişti ama ben yüzüme uyguladım ve yararını gördüm.
 • Biz hidradentis için kulandık.Açık yaralar vardı, çok şükür fucidin krem hepsini onardı.
 • Kızlar korkulacak birşey yok gönül rahatlığıyla sivilceler için kullanabilirsiniz. Zaten içindeki prospektüsünde de akneler için kullanabileceği yazıyor ve bana da cilt doktorum sivilceler için kullanmamı söylemişti. Gerçekten faydasını gördüğüm bir krem tecrübeyle sabit.
 • Slm ya bizde de var bu fucidin kremden, İçindeki kağıdı okumamıştım akneye kullanıldığını bilmiyordum ama çok iyi bir krem parmağımda kesik olduğunda kullanmıştım. Çok iyi geliyor.

Makalemizin sonuna geldik. Fucidin krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur.

1 yorum

 1. Fucidin krem sivilce tedavisinde gerçekten etkili bir krem. Doktorum 3 ay önce reçete etmişti düzenli kullandım ve sivilcelerim geçti. Fucidin kremi doktorunuzdan isteyip deneyebilirsiniz

Yorumlar kapatıldı.