Furacin Krem(Merhem) Cilde Faydaları Nedir? Ne İşe Yarar?

Furacin resmi

Furacin krem doktorlar tarafından çeşitli cilt bozukluklarını tedavi etmek amacıyla hastalarına reçete edilen antiseptik bir ilaçtır. Antiseptik özelliği sayesinde mikropları yok edici etki sağlar, cilt üzerinde oluşan hasarın gelişmesini önler. Kullanımı giderek yaygınlaşan ilaç ile ilgili sıkça sorulan Furacin krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri nelerdir soruların cevaplarını bu makalede bir araya getirdik. Öncelikle Furacin nedir sorusu ile başlayalım.

Furacin Krem Nedir?

Furacin merhem içeriğinde etken madde olarak Nitrofurazon bulunur. 56 gramlık tüp içerisinde piyasada satışta bulunmaktadır. Her bir tüpte 0.2 Nitrofurazon maddesi içerir. Fiyatı da uygun olan merhem reçeteli satılmaktadır. Furacin pomad haricen cilt üzerine sürülerek hücre tedavisini sağlar. Mikropları yok ederek, hücrelerin yenilenmesine yardımcı olan Furacin birçok cilt problemi tedavisi için doktorlar tarafından reçete edilmektedir. Şimdi Furacin krem ne işe yarar öğrenelim.

Ne İşe Yarar?

Furacin krem genel anlamı ile cilt enfeksiyonlarını önlemeye, var olanları tedavi etmeye yardımcı olur. Maddeler halinde ne işe yarar sıralayalım;

Cilde Faydaları;

 • Furacin Pomad, ciltte herhangi bir nedenle oluşan yara, kesik, yanık gibi problemlerin enfeksiyon kapmasını önler.
 • Ameliyat sonrası oluşan yaraların da enfeksiyon kapma riski mevcuttur, antiseptik özelliğe sahip Furacin krem bu enfeksiyon riskini yok eder.
 • Ciltte mikroorganizmaların yani mikropların birikmesi ile oluşan sivilceli durumun tedavisine yardımcı olur.
 • Dermatoz, ülser gibi deride oluşan enfeksiyon ve yaraların tedavisine yardımcı olur.
 • Otitis eksterna adı verilen dış kulak iltihabı tedavisinde kullanılır.

Cilde faydaları nedir öğrendik, peki Furacin nasıl kullanılır öğrenelim.

Nasıl Kullanılır?

Furacin pomad kullanmadan önce bilinmesi gerekenler;

 • İçeriğindeki etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda kullanmayın.
 • Doktor tavsiyesi olmadan ve kontrolsüz olarak kullanmayın. Kullanım dozajını ve süresini doktorunuzun belirttiği şekilde ayarlayın.
 • Böbrek yetmezliğiniz varsa kullanımda dikkatli olun, doktorunuza bu durumu mutlaka bildirin. Furacin bileşiminde bulunan polietilen glikol, derisi kalkmış vücut bölgelerinden emilerek böbrek bozukluğunuzu artırabilir. Eğer Furacin etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise, doktorunuz veya eczacınız ile konuşun. Kullanmanız gerekenden daha fazla Furacin kullandıysanız doktor veya eczacınıza durumu bildirin. Unutulan dozları dengelemek için çift doz uygulamayınız.

Tüm bu uyarıların ardından Furacin krem kullanım şekli;

Furacin pomad cilde haricen sürülerek uygulanır. Hasarlı bölgeye doğrudan bir gazlı bez ve spatül kullanılarak uygulanır. Eğer hasarlı cilt yüzeyi geniş bir bölgeyi kaplıyorsa steril bir gazlı bez üzerine krem iyice yayıldıktan sonra uygulanır. Ameliyat sonrası yaralarda enfeksiyon riskini önlemek için Furacin üzerine vazelinli gazlı bez konularak pansuman şeklinde uygulanmaktadır. Pansuman 5 ila 7 gün arasında bir yenilense dahi krem etki sağlar. Pansuman çıkarılırken gazlı bezin serum fizyolojikle ıslatılması, çıkarılmasını kolaylaştırır.

Furacin merhem kullanım süresi, uygulama ya da pansuman şekline göre, günlük olarak veya birkaç günde bir enfeksiyonlu bölgeye iyileşinceye kadar olabilir. Tedaviye 7-10 gün devam edilmesi önerilir.

Furacin nasıl kullanılır sorusunun da cevaplarını detayları ile verdik, şimdi de yan etkileri nelerdir öğrenelim.

Furacin Pomad Yan Etkileri Nelerdir?

Yan etkiler genellikle içeriğindeki maddelere alerjiniz olması durumunda ya da yanlış kullanım ile görülmektedir.

Bilinen Yan Etkiler

 • Cilt döküntüsü,
 • Kaşıntı ve lokal ödem (şişlik) gibi değişik derecelerde kontakt dermatit (temasla ortaya çıkan deri hastalığı) reaksiyonları
 • Deride süperenfeksiyon (nitrofurazon kullanımına bağlı mantar ve bazı mikroorganizmaların (Pseudomonas da dahil olmak üzere) çoğalması ile birlikte mevcut enfeksiyonun dışında yeni enfeksiyonlar
 • Bu listede yer almayan krem kullanımı ile birlikte başlayan olağandıı etkiler de görülebilir. Herhangi bir olumsuz etki yaşarsanız derhal doktorunuza görünün.

Yan etkileri de belirttik, şimdi merak edilen soruların cevaplarını verelim.

Furacin Sıkça Sorulan Sorular

S; Furacin krem fiyat ne kadar?

C; Furacin güncel fiyat  4.34 TL – 4 Oca 2019 olarak belirlenmiştir.

S; Furacin sivilce için etkili olur mu?

C; Furacin iltihaplı sivilce tedavisinde doktorlar tarafından önerilmektedir. Mikroplar nedeniyle ciltte sivilce oluşumunu engeller. Sivilceli bölgeyi temizler. Bütün bunlar için mutlaka doktorunuzun size Furacin i önermesi gerekmektedir.

S; Furacin 0 2 merhem neyi ifade ediyor?

C; 0 2 olarak belirtilen tüp içerisindeki etken maddenin mg cinsinden oranıdır. İçeriğinde etken madde 0,2 mg Nitrofurazon’dır.

S; Furacin merhem yüze sürülür mü?

C; Furacin merhem göz, ağız içi, burun ve kulak delikleri, genital bölge vajina iç yüzeyi gibi mukozal yapı dışındaki tüm hasarlı cilt yüzeyine uygulanabilir. Yani Furacin merhem yüze sürülebilir mukozal bölgelere dikkatli olmak kaydıyla..

S; Furacin merhem ne işe yarar?

C; Furacin merhem , ameliyat yaralarının enfeksiyondan korunmasında, duyarlı mikroorganizmaların (mikropların) oluşturduğu piyoderma (ciltte sivilceli durum), dermatoz (deride oluşan hastalık) gibi cilt enfeksiyonlarında, kesik, yara, yanık ve ülser (derideki bir tür yara) enfeksiyonların ve otitis eksterna (dış kulak iltihabı) tedavisinde kullanılır.

S; Furacin Pomat nedir?

C; Merhem ; deriye sürülerek kullanılan, içinde birçok etkili madde bulunan, yumuşak ve koyu kıvamda ilaçtır. Merhem yağlı olursa adı pomad(pomat) olur. Su bazlı olursa yani yağsız olursa krem olur. Her ilacın merhem, krem ve pomat versiyonları üretilir. Aynı faydalar sağlasalar da etkileri ve kullanım şekli cilt tipine göre değişkenlik gösterebilir. Furacin pomad da merhemin yağlı versiyonudur.

Makalemiz ile sizlere Furacin krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır vb. merak edilen sorularının cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın..

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*