Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir? 9 Muhteşem Doğal Çözüm

Gaz sıkışması, pek fazla dillendirilmese de en çok rastlanan mide problemlerinden biridir. Özellikle gaz sıkışması bazı davranışlar ve tüketilen gıdalar nedeniyle vücuttan atılamayan midede şişkinlik yaratan rahatsız edici bir durumdur. Gaz sıkışması çok sık yaşadığınız bir problemse ciddi bir sindirim hastalığına sahip olabilirsiniz. Mutlaka tıbbi yardım almalısınız. Sizler için bu makalede gaz sıkışması neden olur, gaz sıkışmasına ne iyi gelir sorularının cevaplarını vermeye çalışacağız.

Mide gazı vücutta serbest bırakılması veya farklı türde yiyeceklerin tüketilmesiyle hafifletilebilecek normal bir durumdur. Ne yazık ki, şişkinlik ve mide krampları şeklinde de rahatsızlığa neden olabilir. Gaz sıkışması, ağrılara ve kramplara neden olur. Özellikle gebelikte gaz sıkışması, şişkinlik tehlikeli bir durum olabilir.

Gaz sıkışması neden olur?

Gaz, bağırsakta yemek parçalandığında gerçekleşen doğal bir süreçtir. Diğerlerinden daha fazla gaz üreten bazı gıdalar vardır , en yaygınları mercimek, laktoz, fruktoz ve sorbitoldür. Diğer gaz nedenleri, yemek yerken konuşmak, sakız çiğnemek, çok sıcak ya da çok soğuk içecek tüketmek, derin nefes almak, lahana, brokoli gibi yiyecekleri aşırı şekilde tüketmek şeklinde sayılabilir.

Gaz oluşumunu arttıran gıdalar;

  • Brokoli, Lahana
  • Baklagiller
  • Süt
  • Elma
  • Tuzlu Yiyecekler
  • Gazlı İçecekler

Gaz çok yaygın olsa da, aşırı gaza sahip olmak ayrıca irritabl barsak sendromu, laktoz intoleransı, çölyak hastalığı ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi sağlık sorunlarının bir işareti olabilir.

Çok fazla gaz oluştuğunda, diğer bir rahatsızlık düzeyi olan şişkinlikle karşılaşabilirsiniz, ancak genellikle gaz sonunda serbest kaldığında yok olur. Gaz sıkışması bu doğal süreç işlemediğinde yani gaz dışarı çıkarılamadığı durumlarda ortaya çıkar. Gaz sıkışması gaz sancısına neden olur ve bu durum gerçekten rahatsız edici boyutlarda olabilir.Gaz sıkışmasından kurtulmak için iyi gelen gıdalar tüketebilirsiniz.

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir? İyi Gelen Besinler Hangileridir?

1- Kimyon

Yüzyıllar boyunca kimyon kimyon olarak da bilinen kimyon, sindirim kanalına hapsolmuş gazın salınması için bir çare olarak kullanılmaktadır. Gaz sıkışmasına basitçe bir avuç kimyon tohumu çiğnemek iyi gelir.

2- Nane

Nane, mide kaslarını sakinleştirmeye ve vücudun yağları sindirmek için kullandığı safra akışını iyileştirmeye çalışır. Bu, yiyeceğin mideden daha hızlı geçmesini sağlar. Araştırmalar, nane yağının şişkinliği, karın ağrısını ve ishali azaltmak için işe yaradığını bile buldu. Nane gaz sıkışmasına iyi gelir.

3- Anason

Anason genellikle bir lezzetlendirici madde olarak kullanılır, ancak sindirim izinizin gevşemesine ve krampları hafifletmesine izin verebilecek spazmodik özelliklere de sahiptir. Anason ayrıca bir gaz gidericidir, yani gaz birikmesini ve bunun sonucunda ortaya çıkan gaz sıkışmasına iyi gelir.

4 – Papatya

Papatya uzun zamandır dinlendirici ve yatıştırıcı özellikleriyle bilinmektedir. Bitki en belirgin şekilde bağırsak gazı, ishal, mide rahatsızlığı, kronik mide ekşimesi, iştahsızlık, bulantı, kusma ve hareket rahatsızlıklarını hafifletmeye çalışır. Bir çalışma papatya, gazdan kurtulmak, mide kramplarını hafifletmek ve bağırsaklardan yiyecekleri itmek için özellikle yararlı olduğunu bulmuştur. Papatya gaz sıkışmasını önler, gaz sancısına iyi gelir.

5- Zerdeçal

Zerdeçal, antienflamatuar özellikleri için popüler olan kurkumin içerir. Araştırmalar, aşırı gaz dahil olmak üzere hazımsızlık semptomlarının hafifletilmesinde özellikle yardımcı olduğunu bulmuştur. Bir çalışma, hastaların yüzde 87’sinin 7 gün sonra gaz sıkışmasınan kurtulduğunu bulmuştur.

6 – Zencefil

Çeşitli tıbbi problemler için bir başka popüler doğal ilaç olan zencefil ayrıca dispepsi, şişkinlik, bulantı ve karın ağrısını da tedavi edebilir. Bir çalışma, baharatın gastrik boşalmayı ve antral kasılmaları uyararak fonksiyonel dispepsili hastalar için değerli bir ilaç olduğu sonucuna varmıştır.

7 – Elma sirkesi

İşlenmemiş ham ACV, sindirim sistemini güçlendirmeye yardımcı olan enzimler bakımından zengindir. Bir çorba kaşığı elma sirkesi ile bir bardak ılık suyu karıştırarak gaz sıkışmasını önleyebilirsiniz. Elma sirkesi gaz sıkışmasına ve sancısına iyi gelir.

8 – Tarçın

Tarçın uzun zamandır tıbbi özellikleriyle bilinen popüler ve lezzetli bir baharattır. Tarçın, örneğin güçlü anti-enflamatuar aktiviteye sahip olan yüksek antioksidan seviyeleri nedeniyle şişkinliğin azaltılmasında yararlı olabilir. Bu baharat ayrıca gaz geçişini teşvik ederek karın şişkinliğini azaltabilir ve böylece şişkinliği azaltabilir. Gaz sıkışmasına iyi gelen gıdalardan popüler olanlardan biri de tarçındır.

9 – Probiyotikler

Probiyotikler, sağlıklı bir bağırsak florasını eski haline getirerek gazdan kurtulma yetenekleri de dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları sağlar. Bir rapor, probiyotiklerin gaz da dahil olmak üzere IBS’nin ağrı ve semptomlarını azaltabildiğini ortaya koymuştur.

Gaz sıkışmasına iyi gelen ilaçlar nelerdir?

Gaz sancısına iyi gelen ilaçlar arasında Gaviscon şurup, buscopan tablet en popüler olanlarıdır ancak ilaçlar mutlaka doktor bilgisi dahilinde ve kontrolünde kullanılmalıdır.

Gaz sıkışmasına soda iyi gelir mi?

Soda asitli bir içecek olması nedeniyle gaz sıkışmasına yardımcı olmaz. İshale iyi geldiği bilinen soda gaz sıkışmasını arttırabilir.

Makalemiz burada sona eriyor. Gaz sıkışması neden olur, gaz sıkışmasına ne iyi gelir sorularının cevaplarını sizlerle paylaştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.