Genital Bölgede Kaşıntı Neden Olur? Nasıl Tedavi Edilir?

Genital bölgede kaşıntı oluşması oldukça rahatsız edici ve sinir bozucu bir durumdur. Aniden gelen kaşınma kişiyi oldukça zor bir duruma sokabilir. Genital bölgede kaşıntı oluşumunun en önemli nedenlerinden birisi vajinada meydana gelen mantar enfeksiyonudur. Ancak mantar enfeksiyonunun dışında da birçok sebebi olabilir. Genital bölge kelimesinin anlamı; cinsel organ veya üreme organı, erkeklerde penis, kadınlarda vajinaya verilen genel isimdir. Mantar hastalığı neden olur, tedavisi başlıklı yazımızı da okuyabilirsiniz.

Bu makale ile genital bölgede kaşıntı neden olur, nasıl geçer ve tedavisi nasıl olmalıdır şeklinde sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz. Kaşıntı neden olur sorusu ile başlayalım.

Genital bölgede kaşıntı nedenleri nelerdir?

Genital bölgede kaşıntı nedenlerinden en çok rastlanılanı mantar enfeksiyonu olsa da farklı nedenlerle de kaşıntı oluşabilir. Genital bölgede kaşıntıya neden olan olası sağlık problemlerine göz atalım.

Mantar Enfekisyonu: Neredeyse her 4 kadından 3 ü yaşamı boyunca en az bir kez mantar enfeksiyonu geçirir. Buna sebep olan organizma candida albicans vajinada ve vulvada oldukça fazlaca çoğalır. Kaşıntının yanı sıra yanma ve akıntılar da meydana gelmektedir. Gebelik, cinsel ilişki, diyabet, antibiyotikler mantar enfeksiyonuna neden olabilir. Genital bölge mantar tedavisi için yazımızı okuyabilirsiniz.

Cinsel İlişki İle Bulaşan Hastalıklar: Genital siğiller,gonore, trikomonas gibi hastalıklar da genital bölgede kaşıntıya neden olmaktadır.

Emzirme Dönemi : Emzirme döneminde, normal de salgılanan östrojenin azalması genital bölgede kaşıntı nedenlerinden biridir.

Menapoz : Östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak vajina duvarlarında incelme ve kurumalar meydana gelmektedir. Bu da bölgedeki hassasiyeti artırarak kaşıntıya neden olur.

Vulva Kanseri : Nadir de olsa genital bölgede kaşıntı nedeni vulva kanseri sebep olabilir. Bu durum kadın genitallerinin dış kısmı olan vulvada oluşan bir kanser türüdür. Vajinanın iç ve dış dudaklarını, klitorisini ve vajinanın açılımını içerir. Vulva kanseri her zaman bu durumlara sebep olmayabilir. Semptomlar ortaya çıktığı zaman vulva bölgede kaşıntı, anormal kanama ve ağrı olabilir. Bu kanser türü doktorunuz tarafından erken teşhis edilirse başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. 

Kimyasal İrritanlar: Vajinal duşlar, kremler, deterjanlar, sabunlar, tuvalet kağıtları ve yumuşatıcılar genital bölgede kaşıntı nedeni olabilir. Mümkün olduğunca doğal içerikli ürünler kullanmaya özen gösterin.

Cilt Hastalıkları : Egzama ve sedef gibi hastalıklar genital bölgede kaşıntı ve kızarıklığa sebep olabilirler. Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, esasen astımlı veya alerji durumu olan kişilerde meydana gelen bir döküntü durumudur. Döküntü kızarık, pürüzlü bir doku ile egzamalı bazı kadınlarda vajinaya kadar da yayılabilir. Genital bölgede kaşıntı nedenlerinden önemli bir kısmı da cilt hastalıklarıdır. 

Bakteriyel Vajinoz : Bakteriyel vajinoz iyi ve kötü bakteri arasındaki dengesizlik nedeniyle tetiklenir. Bu mantar türü bazen gri beyaz ve köpük kıvamında olabilir ve genellikle kötü bir koku içerir. Genital bölgede kaşıntı nedenlerinden biri de bakteriyel vajinoz hastalığıdır.

Stres : Fiziksel ve duygusal strese maruz kalan kişi genital bölgede kaşıntı veya tahriş yaşayabilir. Stres, bağışıklık sistemini zayıflattığında ortaya çıkabilir.

Diğer Sebepler: İdrar kaçırma durumunda o bölgenin ıslak kalması, küçük kızlarda temizliğin yanlış ve eksik yapılması enfeksiyon ve kaşıntıya sebep olabilir. Genital bölgede kaşıntı nedenleri arasında ağda işlemleri, epilatör kullanımı da sayılabilir.

Vajinal kaşıntı için ne zaman doktora görünmeliyim?

Kaşıntı günlük yaşamınızı ve uykunuzu bozacak kadar şiddetli ise doktorunuza başvurmakta fayda vardır. Çoğu genital bölgede kaşıntı ciddi olmamakla beraber çok sorun teşkil etmezler. Bunun yanı sıra ufak tedaviler vajinal kaşıntınızı hafifleterek geçirebilmektedir. 

Bunun yanı sıra genital bölgede kaşıntı bir haftadan uzun sürerse doktora başvurulmalıdır.

*Vajinal akıntı

*İdrarda zorlanma ve yanma

*Cinsel kızarıklık ve şişme

*Genital bölgede ağrı

*Genital bölgede hassasiyet

*Vulva üzerinde ülserler kabarcıklar

Bu belirtilerden birini veya birkaçını yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Genital bölgede kaşıntı tedavisi için neler yapılmalıdır?

Öncelikle doktorunuz vajinal kaşıntının altında yatan nedeni bulduktan sonra gerekli olabilecek tedaviler ile ilgili sizleri bilgilendirecektir.

Genital bölge kaşıntısına hangi ilaç iyi gelir?

Genital bölge kaşıntı nedeni maya enfeksiyonları yani mantar ise antifungal ilaçlarla bir tedavi başlatılabilir. Bunlar kremler, merhemler, haplar olabilir.

Doktorlar BV yi (bakteriyel vajinoz)i ise genellikle antibiyotiklerle tedavi etmektedir. Bunlar ağız yolu ile aldığımız haplar veya genital bölgeye uyguladığımız kremler ile uygulanabilir. 

Menopozla ilgili oluşan kaşıntı östrojen kremi veya tabletler ile tedavi edilmektedir. 

Diğer vajinal kaşıntı türleri genellikle berraktır. Bunun yanı sıra iltihabı azaltmak ve rahatsızlığı hafifletebilmek için steroid kremleri ve losyonları rahatlıkla kullanabiliriz. 

Tüm bunların kullanımındaki en önemli dikkat edilmesi gereken unsur doktor kontrollü ve zamanlı olmasıdır. Uzun süre kontrolsüzce kullanıldığı takdirde kronik irritasyona ve sürekli kaşıntıya sebebiyet verebilirsiniz. Bu sebeple doktorunuzun belirttiği şekilde uygulanmalı ve süresi kafamıza göre uzatılmamalıdır. Aksi takdirde belki de tüm yaşamımızı etkileyecek bir soruna sebebiyet vermiş olacağız.

Genital bölge mantar oluşmasını önlemek için yapılması gerekenler nelerdir?

Genital bölge mantar oluşumunu önlemek için bölgemizin temizliğine oldukça dikkat etmemiz gereklidir. Kokulu duş jelleri ve sabunlarla genital bölgemizi temizlemekten kaçınmalıyız. Pamuklu iç çamaşırları kullanmaya özen gösterip sık çamaşır değiştirmeye dikkat etmeliyiz. Yüzdükten sonra veya egzersizlerimizden sonra duşumuzu alıp çamaşırımızı değiştirmeye dikkat etmeliyiz. Daha fazlası için Vajinal mantar nedir, tedavisi nasıl olmalıdır yazımızı okuyabilirsiniz.

Genital bölge kaşıntı hapı olarak ne kullanabilirim?

Genital bölge kaşıntı hapı olarak size en doğru yönlendirmeyi doktorunuz yapacaktır. Bilinen genital bölge kaşıntı hapı Zolax ve Funit’tir ancak kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılması önerilmez.

Genital bölge kaşıntısı için kremler hangileridir?

Genital bölge kaşıntı kremi olarak bilinen etkili birçok krem bulunmaktadır ancak herhangi bir kremi kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Sitemizde yer alan genital bölge kaşıntısı için krem listesi ;

Genital bölge kaşıntı sirke ile geçer mi?

Genital bölgede kaşıntı sirke ile temizlenerek etkisi azaltılabilir. Sizler için hazırladığımız genital bölgedeki kaşıntıdan kurtulmanın doğal yolları ile alakalı yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Makalemiz ile sizlere genital bölgede kaşıntı neden olur, tedavisi nasıl olmalıdır, nasıl geçer( genital bölge kaşıntı kremi, hap, doğal yöntemler) bilgilerini içeren bir makale sunduk. Umarım faydalı olur.

HANDE ŞAHBAZ YURTSEVEN