Gürültü Kirliliği Sağlığımızı Nasıl Etkiliyor ? Sağlık Bilgileri

Gürültü Kirliliği: Vücudunuza Etkileri

‘Gürültü kirliliği’ sözcüklerini duyduğunuzda aklınıza ne geliyor? Havai fişeklerin, polis sirenlerinin ya da 80′ lerden bir metal bandının sesi mi? Gürültü, istenmeyen veya tatsız ses olarak tanımlanır. Bazı sinir bozucu sesler oldukça sessiz olsa da, bizi en çok rahatsız eden sesler yüksek sesle gibi görünüyor. Çoğumuzun muhtemelen farkında olmadığı halde aslında gürültü sağlığımızı çok etkiliyor.
Normalde bir hastalık nedeni olarak akla gelmez, ancak gürültü aslında fiziksel sağlık ve genel psikolojik mutluluk üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir. Hayatımızın pek çok yönü, uykumuz, konsantrasyonumuz, iletişimimiz ve dinlenme dahil olmak üzere etkilenmektedir.
Southern Medical Journal’da yayınlanan bir makale, aslında ‘yüksek gürültü’ ile yüksek hava kirliliğini karşılaştırdı. Bu karşılaştırmada şu açıklamayı yaptı: “Gürültü, başkaları tarafından üretilen, istenmeyen, hava yoluyla taşınan bir kirleticidir ; rızamız olmaksızın, çoğunlukla irademize karşı, zaman zaman, yer ve hacim üzerinde kontrolümüz olmadığı hallerde empoze edilir.
Peki gürültü bize tam olarak ne zarar verebilir? Dünya Sağlık Örgütü, gürültü kirliliğinin sağlık üzerindeki olumsuz etkilerini yedi kategoriye ayırmak için araştırma yaptı ;
İşitme bozukluğu
Sesli İletişimde Parazit
Uyku Bozuklukları
Kardiyovasküler Rahatsızlıklar
Zihinsel Sağlıktaki Rahatsızlıklar
Bozuk Görev Performansı
Olumsuz Sosyal Davranış ve Sıkıntı
Tepkileri
İlk etkiler açıkça görülebilir, ancak diğerleri (kardiyovasküler sisteme olan etkiler gibi) bir şok daha ortaya çıkabilir. Bu şeylerin neden oluştuğuna ve bununla ilgili neler yapabileceğimize daha yakından bir göz atalım.

Gürültü ve Kalp

Uçak gürültüsüne maruz kalmayı inme, koroner kalp hastalığı ve kardiyovasküler hastalık riski ile ilişkilendiren birkaç yeni araştırma (Harvard ve Boston Halk Sağlığı Okulları tarafından yürütülenler de dahil) bulunmaktadır. Gürültü, kalbi nasıl etkiler?
Kısaca, gürültü genellikle beynimiz tarafından tehlike sinyali olarak yorumlanır. Bu sinyaller vücutta bir dizi hormon salan bir stres tepkisine neden olur. Bu hormonlar, kan basıncını artırmak, kalp atış hızını arttırmak ve hatta bağışıklık sistemine baskı yapmaktan sorumludur. Zamanla bu stres tepkilerinin kardiyovasküler sistem üzerinde etkisi vardır. Gürültüden kaynaklanan uyku ve sıkıntı da kalp rahatsızlığı için başka bir risk faktörü olan stres düzeylerini artırabilir.
Birisi bilinçli olarak “gürültü” ile “rahatsız” olmasa bile “gevşemeyi” öğrendiğinde bile gürültü onları etkilemeye devam eder. Örneğin, biz uyurken yine de sesler duyarız; sesler bilinçaltı olarak işlenir. Uyanmamamıza rağmen, vücudumuz stres hormonlarına tepki verir ve serbest bırakır.
Bir dakikanızı ayırın ve dinleyin …
muhtemelen görmezden gelmeniz için kendinizi eğitmiş olduğunuz birçok ses duyarsınız. Bunlar vücuduna zarar verebilecek seslerdir. Örneğin uyurken müzik dinlemek, televizyon açık uyumak vb. gibi.

Gürültü ve Şeker Hastalığı

Gürültünün daha az kamuoyuna duyurulan etkisi aslında diyabetle olan bağlantısı olabilir. Danimarkalı araştırmacılar, trafik gürültüsünün uzun vadeli etkileri üzerine geniş bir araştırma yaptılar.
Meşgul yollardan ve karayollarından çıkan gürültünün tip 2 diyabet geliştirme riskini arttırdığını tespit ettiler. Özellikle, yol gürültüsünün her 10 dB’lik artışı için % 8-11 oranında bir risk bulmuşlardır. Araştırmacılar, gürültünün şeker hastalığının gelişimini etkileyebileceğine inandıklarını, çünkü uykuyu kesintiye uğrattığını (ya da insanların derin uyku döngülerine ulaşmasını engellediğini) ya da rahatsızlıktan dolayı stres düzeyini arttırdığını söyledi.

Gürültü ve Çocuklar

Daha derinlemesine incelenen bir alan, gürültünün çocuklar üzerindeki çeşitli etkileri. Çocuklar, gürültü kirliliğinin olumsuz etkilerine karşı özellikle savunmasız olan bir gruptur. Gürültünün bozulmalarıyla başa çıkmak için henüz yeterli başa çıkma mekanizmaları geliştirmediği teorisine göre düzenlenmiştir. Örneğin, araştırmalar, gürültülü evlerde yaşayan çocukların bilişsel ve dil gelişimlerinde azalma eğiliminde
olduğunu göstermiştir. Gürültünün çocukların öğrenme, okuma, problem çözme, motivasyon, okul performansı ve sosyal ve duygusal gelişimi etkilediği de bilinmektedir.

Diğer sorunlar

Gürültüye maruz kalmanın psikolojik etkileri konusunda endişeler de var. Gürültüye bağlı rahatsızlık ve stres, ruh hali değişiklikleri, performans düşüşleri, konsantrasyon eksikliği, tartışmaya açıklık, sinirlilik, bulantı, baş ağrısı gibi birçok diğer konuyu etkiler. Araştırmacılar, yaşlıların, çocukların ve konuşulan dili bilenlerin çocuklarının özellikle etkilendiğini kaydetti.
Gürültünün zihinsel sağlık sorunlarından sorumlu olduğuna inanılmamasına rağmen, gizli zihinsel rahatsızlıkların gelişimini hızlandırdığı ve yoğunlaştırdığı varsayılmaktadır. Gürültü, sinir, histeri ve psikoza neden olabilir veya katkıda bulunabilir.
Gördüğünüz gibi, gürültü kirliliği büyük bir sorundur-belki daha önce fark ettiğinizden daha büyüktür. Soruna mükemmel bir çözüm bulunmamakla birlikte, hayatımızda gürültüyü azaltmak ve sağlığımızı daha iyi korumak için atabileceğimiz pek çok adım vardır.

Gürültü Kirliliğini Azaltmanın Yolları

1. Çift cam: çift cam sizler için kaliteli bir yalıtım işlevi görür.
2. Çatı izolasyonu: fiberglas çatı yalıtımı için iyi bir seçimdir.
3. Kulak tıkaçları: Uyuyamadığınız zaman mutlaka kullanmalısınız.
4. Gürültüyü engelleyen kulaklıklar: Bu tarz kulaklıklar da tercih edilebilir.
5. Susturucular: Gürültülü cihazlarda susturucu gereçler kullanın.
6. Gürültü kontrol saatleri: Günün belirli bir saatinden sonra gürültülü makineler kullanmadığınız anlamına gelen bir ‘gürültü kontrol saatleri’ oluşturun.
7. Zemin yalıtımı: kilimler ve özel döşeme tahtaları burada iyidir.
8. Duvar yalıtımı: Evinizi korumak için yalıtım panelleri kullanın.
9. Doğal engeller: Yüksek bahçe ağaçları ve çalılıklar gürültüyü azaltmaya yardımcı olur.
10. Titreşim: Yatakları, titreşimlerden etkilenmemesi için duvarlardan biraz uzaklaştırın.

11. Gece uyurken ortamda mutlak sessizliği sağlamalısınız.
12. İş yerinizde çalışırken gürültülü bir ortamda çalışıyor iseniz mutlaka gürültü engelleyen kulaklıklar kullanın.
Mutlaka daha da arttırılabilir. Yorum bölümünden fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.
Kaynaklar :
[1] Goines, Lisa ve Louis Hagler “Gürültü
Kirliliği: Modern Bir Veba.” Southern Medical Journal vol. 100: Mart 2007,
s. 287-294.
[2]
[3] “Uçak Gürültüsüne Maruz Kalma Kalp
Sorunlarında Hastaneye Yatma Riskini Artırabilir.” Metin. Makale.
FoxNews.com, 9 Ekim 2013. http://www.foxnews.com/health/2013/10/09/exposure-to-aircraft-noise-may-increase-risk-hospitalization-for-heart-problems/
[4] “Yol Trafiği Gürültüye ve Olay
Diyabetine Uzun Süreli Maruz Kalma: Bir Kohort Çalışması.” Çevresel Sağlık
Perspektifleri 121, no. 2 (10 Aralık 2012): 217-222. doi: 10,1289 /
ehp.1205503.
[5] Seni Seviyorum “Gürültü Kirliliği:
Modern Bir Veba.” Southern Medical Journal vol. 100: Mart 2007, s.
287-294.
kaynak : journalacademy.com