Hametan Krem Nedir, Cilde Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır

hametan-krem

Hametan Krem, cilt üzerinde oluşan sivilce, yanık, yaralar, pişik ve sivilce izleri gibi birçok cilt probleminin tedavisinde kullanılan bir kremdir. Hametan krem kısa sürede cilt problemlerini tedavi eder ve bu sebeple hemen hemen herkesin çantasında yer alabilir. Hametan krem sivilce lekelerini yok eder, 1 ve 2. derece yanıkların tedavisinde, sivilce tedavisinde, güneş yanıklarının tedavisinde başarılı bir kremdir ve aynı zamanda Hametan pişik kremi ve nemlendirici krem sınıfına girer.

Hametan kremin içeriğinde bulunan Hamamelis virginiana sulu özütü; doku büzücü yani sıkılaştırcı, kanama durdurucu ve iltihap giderici faydalar sağlar. Astrenjan maddesi ile yaralanma durumlarında, söz konusu bölgede deriye protein sağlayarak doku büzücü ve kalınlaştırıcı etki sağlar. Lokal hemostatik etkisi ile; deriye ait yaralanmalarda, söz konusu bölgede kanamayı azaltır ve durma sürecinin hızlanmasını sağlar. Antiinflamatuvar etkisi ile; derideki iltihabı yok eder. Hametan krem içeriğinde bulunan etken maddeler sayesinde kısa sürede bütün cilt sorunlarını ortadan kaldırır. Her ilaç ve kremde belirttiğimiz gibi doktorunuz tavsiyesi olmadan hiçbir ilacı kullanmayın. Hametan krem ya da hametan pomad tedavi esnasında doktorunuzdan talep edebilirsiniz. Doktorunuz size uygun olması durumunda size reçete edecektir. Eczacınıza danışarak reçetesiz de alabilirsiniz.

Bu makale ile sizlere hametan krem nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır, hametan cilt lekelerini nasıl geçirir ve hameten sivilce olumunu nasıl önler sorularının cevaplarını bulabileceksiniz. Haydi başlayalım.

hametan krem nedir, faydaları

Hametan Krem Nedir

Hametan krem, cilt problemlerinin tedavisi konusunda oldukça hızlı sonuç veren başarılı bir cilt bakım kremidir. İçeriğinde bulunan etken maddeler hem sıkılaştırıcı, hem onarıcı, hem besleyici hem de iltihap gidericidir. Bir cilt bakım kreminde olması gereken her şey bir arada yani. Hametan krem 30 gramlık alüminyum tüplerde satışa sınulur. Hametan içeriğinde etken madde olarak 100 gramda 0.64 mg Hamamelis ketonları olarak standardize edilmiş, 5.35 g Hamamelis virginiana özütü içerir.

Hametan Krem Ne İçin Kullanılır

Hametan deri üzerinde oluşan yara, cilt lekesi, pişik, sivilce, çatlaklar vb. gibi cilt problemleri tedavisi için kullanılır. Hametan koruyucu ve besleyici etkisi nedeniyle nemlendirici krem olarak da kullanılabilir. Cildiniz yağlı ise hametanı krem formunda kullanmanız daha iyi olacaktır. Hametan pomad yağlı bir kremdir ve yağlı cilde sahip olanlarda sivilce oluşumunu arttırır. Yağlı cilt sahibi iseniz Hametan Pomad kullanmanız önerilmez. Hametan krem cilt lekeleri, sivilce izleri gibi cilt problemleri için kullanılsa da hametan kullananlar sivilceler için de başarılı olduğunu belirtmişlerdir. Hemetan krem ilk kullanımlarda yüzde sivilce oluşumunda artış gözlemlenebilir. Bu normal bir durumdur çünkü hametan deri alt tabakasında bulunan sivilceleri yüzeye çıkararak yok etmektedir. İlk dönemlerde sivilce artışı olsa da ilerleyen dönemde sivilceleri geçirmektedir.

Hametan krem neye iyi gelirhametan krem ne işe yararhametan krem ve hameten krem faydaları nelerdir? biraz daha detaylandıralım.

 • Hametan krem pişiğe iyi gelir
 • Hametan krem cilt lekelerini giderir
 • Hametan krem sivilce izlerini yok eder
 • Hametan cildi yeniler ve canlandırır
 • 1. ve 2. derece yanıkların tedavisinde etkili bir kremdir.
 • Hametan krem güneş yanıklarını geçirir
 • Meme ucu çatlaklarını yok etmek için kullanılır.
 • Hemetan krem kurumuş çatlamış, yıpranmış cilde bakım yaparak onarır
 • Hametan cilt renk tonunu eşitler ve parlayan bir cilt sağlar.
 • Yatak yaraları, açık yaralar ve ameliyat yaralarına iyi gelir
 • Hametan krem bebeklerde pişik, çizik ve yaralarda kullanılır.
 • Sürtünme ve darbe sonrası oluşan sıyrık ve zedelenme tedavisinde kullanılır
 • Hametan krem cildi nemlendirir ve nem oranını dengeler

Cilt üzerinde oluşan problemlerin tedavisinde bu kadar etkili bir krem olan Hametan krem nasıl kullanılır sorusunun cevabına geçelim.

Hametan Krem Nasıl Kullanılır

Hametan kullanımı doktorunuzun belirttiği dozda olmalıdır. Hametan kremin kullanımı ile ilgili bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır, günde birkaç kez problemli bölgeye sürülebilir. Özel bir doz önerisi verilmediği durumlarda Hametan kullanımı ;

 • Hametan krem uygulanacak bölge iyice su ile temizlenir ve kurulanır.
 • Nohut büyüklüğünde krem parmak ucuna alınır ve yumuşak hareketlerle bölgeye sürülür.
 • Krem ovalayarak problemli bölgeye iyice yaydırılır.
 • Gerekli görüldüğü durumlarda (yara kanamalı vb. gibi ) gazlı bez ile kapatılabilir.

Hametan kullanırken diğer deri ilaçlarını kullanmanız önerilmez. Göz, ağız ve vajina temasından uzak tutmanız gerekir, teması olması durumunda bol su ile yıkanarak bölge temizlenmelidir.

Hametan Krem Yan Etkileri

Hametan krem yan etkileri çok seyrek de olsa görülebilir. Hametan krem içeriğinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere alerjiniz olması durumunda yan etkilerin görülme olasılığı artar. Hametan kremi kullanmadan önce mutlaka hametan prospektüs bilgilerini okuyunuz.

Seyrek de olsa görülen yan etkiler

 • Deride döküntü
 • Yüz, dudak, dil ve gırtlakta şişlik oluşması
 • İçeriğinde bulunan setil alkol ve sorbik asit nedeniyle, lokal deri reaksiyonlarının (örneğin,
  kontak dermatite) oluşması

Yan etkileri ile karşılaştığınızda kremi kullanmayı bırakın ve mutlaka doktorunuza danışın. Bu yan etkiler ciddi yan etkilerdir. Alerji testi için bileğinizin üst kısmına küçük bir miktar sürün ve 24 saat bekleyin.

Hametan krem bebeklere nasıl sürülür

Hametan bebeklerde oluşan pişiklerde, ince çizik veya kesiklerde kullanılabilir. Problemli bölgeye ince tabaka halinde sürülür. Bebekler dünyaya geldiği andan itibaren hametan kullanılabilir. Yaş sınırlaması yoktur.

Hametan krem hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılır mı

Hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılması üzerine doktorunuza danışmanız gerekir.

Hametan krem yüze sürülür mü
Hametan krem yüze sürülebilir bir kremdir. Nemlendirici krem olarak kullanılabilir.

Hametan krem bebeklerin yüzüne sürülür mü
Bebeklerde yüze sürülmesi gerekmedikçe önerilmez.

Hametan krem kortizonlu mu?
Hametan kortizon içermeyen bir kremdir.

Hametan sarı ve mavi arasındaki fark

Hametan hem pomad hemde krem formunda bulunan bir kremdir. Hametan pomad mavi ve hametan krem sarı renklidir. Hametan pomad daha yağlı bir kremdir.

Hametan dudağa sürülür mü

Çatlakların tedavisinde kullanılan Hametan dudak çatlağı için az miktarda ince tabaka olarak dudağa sürülebilir ama gerekmedikçe önerilmez.

Hametan krem endikasyonları

Hametan endikasyonları ; bebek ve küçük çocukların pişiklerinin tedavisi, ciddi olmayan yanıkların tedavisi, güneş yanıklarının tedavisi, çizik ve kesik gibi yüzeysel cilt problemlerinin tedavisi, kuru, çatlamış ve yarılmış cildin bakım ve korunması  (yaşlı kimselerin cildi dahil) olarak sayılabilir.

Hametan krem egzamaya iyi gelir mi ?
Egzama deri döküntüsü ve kaşıntı anlamına gelir ancak Hametan nemlendirici ve besleyerek onarıcı bir kremdir. Egzama tedavisinde başarılı olmasa da egzama kaynaklı kuruyan cildin nemlendirilmesini sağlayabilir.

Hametan reçetesiz satılır mı

Eczacınıza danışarak hametanı reçetesiz olarak almanız mümkündür ancak doktor tavsiyesi üzerine kullanmanız daha doğru olacaktır. Reçeteli olması durumunda kremin ücretini Sağlık Bakanlığı karşılamaktadır.

Hametan krem yüzde tüylenme yapar mı?
Hametan kremin tüylenme oluşturucu etkisi bulunmamaktadır. Bazı ciltler tüylenme gibi bir sorunla karşılaşabilir bu bir yan etkiye işaret edebilir. Böyle durumlarda ürünü kullanmayı kesin ve doktorunuza danışın.

Hametan Gül hastalığında kullanılır mı ?
Hassas ciltlerde kullanımı sıkıntılı olabilir. Gül hastalığı için hametan kullanılması önerilmez.

Hametan Krem Kullananlar

Hametan krem kullananlar genelde kremi başarılı bulduklarını ve tedavi için başarılı sonuçlar aldıklarını belirtmektedir. Hametan krem kullananlar kendi deneyimlerini paylaştıklarında bu reaksiyonlar her cilt için aynı olmayabilir. Doktorunuzun önerisiyle, alerji testi kullanarak sizdeki etkisini deneyimleyebilirsiniz. Hametan krem kullananların çoğu düzenli kullanmadan yorum yaparken, bazı kullananlar gerçekten uzun süre kullanım sonrası deneyimlerini paylaşmaktadır. Hemetan kremi uzun süreli kullanımı önerilir ve sonuç bu şekilde alınır.

Hametan Krem Nerede Satılır

Hametan sadece eczanelerde satılır, sana ya da reel marketlerde satışı bulunmamaktadır.

Hametan Krem Fiyatı
Hametan krem fiyatı 8,45 Tl’dir. Gayet uygun ücretli bu krem tüm eczanelerde bulunabilir.

Hametan krem ile ilgili makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.