Hamileyken İlişkiye Girilir Mi? Zararları Nelerdir?

Hamilelik 9 aylık bir süreç ve bu süre zarfında siz ya da eşiniz cinsel hayatınız konusunda endişeye kapılabilir. Dünya genelinde sayısı epey fazla sayıda insan, hamileyken ilişkiye girilir mi, zararları var mı, gebelikte cinsel ilişki bebeğe zarar verir mi şeklinde soruların cevabını merak ediyor. Bizde bu makalemizde sizler için bu soruların cevaplarını aradık ve sizlere sunuyoruz. Hamilelikte cinsel ilişki ile ilgili sık sorulan sorular ve cevaplarını makalemizde bulabilirsiniz.

Hamileyken ilişkiye girilir mi?

Gelişmekte olan bebeğiniz uterusunuzdaki amniyon sıvısı ve uterusun güçlü kasları tarafından korunur. Preterm doğum veya plasenta sorunları gibi komplikasyonlarınız olmadığı sürece cinsel aktivite bebeğinizi etkilemez. Bununla birlikte, hamilelik, sizin cinsel istek seviyenizde değişikliklere neden olabilir. Riskli bir hamilelik dönemi yaşıyorsanız zaten doktorunuz sizi bu doğrultuda uyaracaktır.

Hamilelik döneminde tensel dokunma birçok Kadın Doğum Uzmanı tarafından önerilir. Hamileliğin ilk 3 ayında anne adayında cinsel istek azalsa da sonraki dönemlerde ilgi, alaka ve beğenilme beklentisi artar. Bu dönemde baba adayları eşlerini cinsel ilişkiye zorlamamalı, güzel sözlerle, dokunarak beklentilerini karşılamalıdır. Anne adayının istemesi ve herhangi bir sağlık problemi olmaması durumunda hamileyken anne adayının istediği pozisyonda cinsel ilişkiye girilebilir. Bu cinsel ilişki pozisyonu çok zorlayıcı ve bebeğe zarar verebilecek şekilde olmamalıdır.

Hamileyken ilişkiye girmek dışında da eşler cinsel doyuma ulaşabilir. Mastürbasyon, oral seks, masaj, karşılıklı mastürbasyon tarzı uygulamalar ile de hamilelikte cinsellik sağlanabilir. Halk arasında hamileyken ilişkiye girmek sakıncalı görülebilir ancak bilimsel anlamda gerçeklik bunun tam tersidir.

Hamileyken ilişki düşüklere neden olur mu? Hamilelikte cinsel ilişki zararlı mı?

Hamilelikte ilişkiye girmek, düşüklere neden olmaz. Çoğu düşük, fetüsün normal şekilde gelişmemesi nedeniyle ortaya çıkar. Düşük riski olan annelerde bu durum genellikle genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Ailede daha önce düşük yapmış bireyler varsa bu genetik olarak anneye de aktarılmış olabilir. Ama yine de her ihtimale karşı gebelik başlangıcında ilk 3 ay boyunca doktorlar tarafından hamileyken ilişkiye girmek yasaklanır.

Hamilelikte ilk 3 aylık dönemde çoğu anne adayı gebelik belirtilerini yoğun bir şekilde yaşar, aklına gelecek en son keyif cinsel ilişki olacaktır. Çoğu durumda anne adayında cinsel isteksizlik oluşurken, çok az anne adayında artış görülebilir. İlk 3 ay düşük riski yüksek olduğundan ilişkiye girmek mantıklı bir seçenek olmayabilir. Hamilelik sürecinizin gidişatına göre doktorunuz sizi yönlendirecektir.

Hamilelikte cinsel ilişki pozisyonu nasıl olmalı?

Hamileyken ilişkiye girilir mi?

Rahat olduğunuz sürece, cinsel pozisyonların çoğu hamilelik sırasında normaldir. Oral seks, hamilelik sırasında da güvenlidir. Hamileliğiniz ilerledikçe, en iyi olanı bulmaya çalışın. Karşılıklı zevk ve rahatlığı aklınızda tuttuğunuz sürece, yaratıcılığınızı kullanın.

Prezervatif gerekli midir?

Hamileyken ilişkiye girerken cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonun olması, sizin ve bebeğiniz için ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Eşiniz aktif veya yakın zamanda teşhis edilmiş cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyona sahipse, her türlü cinsel ilişkiden( vajinal, oral ve anal) kaçının. Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girerken prezervatif kullanabilirsiniz. Ekstra kayganlaştırıcı vb. şeklinde kimyasal ürünler kullanmamanız gerekir.

Hamileyken ilişkiye girmenin yasak olduğu durumlar nelerdir?

Hamileliğinizin başlangıcı ile birlikte doktorunuza mutlaka her konuda danışarak bilgi sahibi olmalısınız. Genel olarak gebelikte ilişkiye girmenin yasak olduğu durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Düşük tehlikesi varsa,
  • Erken doğum riski bulunuyorsa,
  • Nedeni belirlenemeyen vajinal kanama oluyorsa,
  • Gebelik kesesinin erken açılması ve suyun gelme riski varsa,
  • Plasentanın rahim ağzına yerleşmişse,
  • Baba adayda cinsel yolla bulaşan hastalık varsa,
  • Anne adayı bir HPV virüsünü taşıyıcıysa,
  • Önceki gebeliklerinde tekrarlayan düşük, erken doğum, rahim ağzı yetmezliği ve buna bağlı erken doğum ya da düşük yaşandıysa,

Tek çocuk doğumu olacaksa son 1 ay, İkiz ya da üçüz çocuk doğumu olacaksa son 3 ay cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez.

Hamilelikte cinsel ilişki haftada kaç kez olmalıdır?

Hamilelikte cinsel ilişki eşlerin istedikleri zamanlarda olabilir ancak yukarıda bahsettiğimiz sağlık durumları olmaması veya doktorunuzun herhangi bir nedenle ilişkiyi yasaklamadığı durumlarda. Haftada kaç kez derseniz haftada bir kez olması önerilirken, diğer günlerde masaj, mastürbasyon ya da oral seks ile cinsel tatmin sağlayabilirsiniz.

Makalemiz ile hamilelikte cinsel ilişki hakkında bilgiler sunduk, hamileyken cinsel ilişkiye girilir mi şeklinde merak edilen soruların cevaplarını verdik. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

Kaynaklar;

*www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/pregnancy-week-by-week/in-depth/sex-during-pregnancy/art-20045318

*http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hamilelikte-cinsel-iliskiye-girilir-mi-gebelikte-cinsel-iliski-bebege-zarar-verir-mi-40756673