Hünnap Meyvesi Faydaları Nelerdir, Nerede Yetişir, Fiyatı

hünnap meyvesi

Hünnap Meyvesi 

Hünnap meyvesi güney ve orta Çin dahil olmak üzere güney Asya kıtasına özgü bir meyvedir. Hünnap meyvesi faydaları ile sadece Asya’da değil dünyanın birçok bölgesinde yaygın tüketilen bir meyve haline gelmiştir. Hünnap meyvesi  faydaları kanser tedavisi , cilt bakımı tedavisi , kilo verme yardımcısı , kanı temizlemek , stresten kurtulmak ,  uyku düzenini sağlamak, karaciğeri korumak, bağışıklığı arttırmak, kemik mineral yoğunluğunu arttırmak ve vücudu detoks etmek şeklinde sıralanabilir.

Hünnap nedir?

Hünnap, bir meyve ismi olarak garip gelebilir , ancak çok değerli bir besin deposudur. Hünnap, tipik  olarak küçük sarımsı, yeşil yaprakları ve drupe meyveleri olan küçük bir çalı veya ağaçtır. Hünnap meyvesibirçok egzotik meyve ithalat deposunda mevcuttur.

Hünnap meyvesi en şaşırtıcı yanı, 10.000 yıldan fazla tarihe sahip olması ve bu tarihte 400’ün üzerinde farklı çeşidin bulunmasıdır. Bu ilginç hünnap meyvesi nedir sorusuna ve hünnap meyvesi faydalarına kısaca değindik peki hünnap meyvesi nasıl kullanılır sorusuna da değinelim mi ?

Hünnap meyvesi nasıl kullanılır

Hünnap meyvesi nasıl kullanılır;

Mutfak kullanımı açısından hünnap meyvesi, kuru şekerleme veya meyve suyu şeklinde tüketilir . Bazı ülkelerde, kek içerisinde kurutulmuş halde kuru yemiş olarak kullanılmaktadır. Hünnap maddesi nasıl kullanırsanız kullanın çok büyük faydaları bulunmaktadır. Alt tablodan hünnap meyvesi içeriğini öğrenebilirsiniz. Hünnap meyvesi faydaları nelerdir derinlemesine inceleyelim şimdi de.. Haydi başlayalım.. 

Hünnap İçeriği

Hünnap, ham
Hizmet boyutu : 
Besindeğer
Su [g]77.86
Enerji [kcal]79
Protein [g]1.2
Toplam lipit (yağ) [g]0.2
Karbonhidrat, fark ile [g]20.23
Kalsiyum, Ca [mg]21
Demir, Fe [mg]0,48
Magnezyum, Mg [mg]10
Fosfor, P [mg]23
Potasyum, K [mg]250
Sodyum, Na [mg]3
Çinko, Zn [mg]0.05
C vitamini, toplam askorbik asit[mg]69
Tiamin [mg]0.02
Riboflavin [mg]0.04
Niasin [mg]0.9
Vitamin B-6 [mg]0.08
Vitamin B-12 [µg]0
A vitamini, RAE [µg]2
A vitamini, IU [IU]40
Yağ asitleri, toplam trans [g]0
Kolesterol [mg]0
Kaynaklar şunları içerir: USDA

Hünnap Meyvesi Faydaları ; Uyku Düzenini Sağlar

Uykusuzluk bazı insanlar için gerçekten rahatsız edici boyutlarda olabiliyor. Hünnap meyvesi faydaları arasında uyku düzenini sağlamada bulunmaktadır. Hünnap meyvesi uykusuzluk ve huzursuzluk çekenlere iyi bir çare olabilir. Bu yararlı meyvenin içerdiği organik bileşiklerin yatıştırıcı özellikleri beden ve zihnen sakinleştirebilir, bu nedenle geceleri uyuyamadığınızı fark ederseniz, küçük bir hünnap kaynatma tam olarak ihtiyacınız olan şey olabilir. 

Hünnap Meyvesi Faydaları ; Dolaşımını düzenler

Hünnap meyvesi, kırmızı kan hücrelerinin temel bileşenleri olan hem demir hem de fosfor açısından zengin bir kaynaktır . Eğer anemi ya da demir eksikliği varsa karşılaşabileceğiniz belirtiler gibi kas güçsüzlüğü, yorgunluk , hazımsızlık, bayılma ve bilişsel karışıklıkdır. Hünnap meyvesi ile demir ve fosfor alımınızı artırarak kan akışını artırabilir, böylece organ sistemlerinizi daha etkin bir şekilde oksijenlendirebilirsiniz . 

Hünnap Meyvesi Faydaları ; Kemik Gücü artırır

Hünnap meyvesi içerdiği  kalsiyum , fosfor ve demir (jujubes yaygın bunların tümü), kemiklerinizin esnek ve güçlü kalmasını sağlar. Yaşlandıkça, osteoporoz ve diğer kemik parçalanması durumlarından muzdarip olma eğilimindeyiz , bu nedenle diyetinize hünnap meyvesinin eklenmesi bu trendi yavaşlatabilir veya tersine çevirebilir . 

Meyve ve sebze yemek , kilo vermeye çalışan insanlar için ortak bir öneridir ve hünnap, kolayca listeye eklenebilecek başka bir besindir . Düşük kalorisi, yüksek protein ve lif seviyesi ile hünnap besin ihtiyaçlarınızı karşılayabilir ve sizi tok tutar, bu da öğün aralarında atıştırma yapmanızı engeller. Hünnap meyvesi kilo almanızı engeller.

Hünnap Meyvesi Faydaları ; Bağışıklığı Artırır

C vitamini, A vitamini içeren hünnap meyvesi güçlü bir antioksidandır. İçerdiği organik bileşikler ve asitler sayesinde bağışıklığı arttırır. Bu antioksidanlar , vücuttaki birçok kronik hastalıklar ve hastalıklardan sorumlu olan serbest radikalleri nötralize edebilirler . C vitamini ayrıca bağışıklık sistemimizin ilk savunma hattı olan beyaz kan hücrelerinin üretimini de uyarır. 

Hünnap Meyvesi Faydaları ; Stres ve Kaygıyı Azaltır

Hünnapın vücut üzerinde belirli anksiyolitik ve yatıştırıcı etkileri olduğu kanıtlanmıştır . Hünnap yağı özütünün kullanılması veya meyvenin tüketilmesi hormonal seviyelerinizi etkileyebilir. Zihninizde ve vücudunuzda sakin ve rahat bir his uyandırabilir. Düzenli olarak kronik stres veya anksiyeteden muzdarip insanlar için , bazı kuru hünnaplarda atıştırmak veya hünnap takviyesi aramak , aklın rahatlamasına yardımcı olabilir ve vücudu stres hormonlarına uzun süre maruz kalmanın yan etkilerinden koruyabilir.

Hünnap Meyvesi Faydaları ; Kanser Tedavisi

Hünnap ve kanser arasındaki kesin mekanizmalar ve spesifik ilişkiler hala araştırılsa da, ilk sonuçlara göre biyoaktif bileşikler ile serbest radikal aktivitesinde bir azalma ve kanserli hücrelerin yayılması arasında pozitif bir ilişki olduğunu göstermektedir. Hünnapta bulunan antioksidanlar, kansere ve ayrıca kalp hastalıkları da dahil olmak üzere diğer kronik rahatsızlıklara karşı çok etkili ve önleyici bir yöntemdir . 

Hünnap Meyvesi Faydaları ; Cilt bakımı

Hünnap suyu ve özü , sedef hastalığı , egzama ve akne dahil olmak üzere çeşitli  cilt tahrişlerini ve iltihaplarını tedavi etmek için topikal olarak kullanılmıştır . Hünnap meyvesi aynı etkiyi elde etmek için  tüketebilirsiniz. Ayrıca, kırışıklıkların ve yara izlerinin ortaya çıkmasını engellemenin yanı sıra, cildin oksijenli kanla enerji vermesini de önleyebilirsiniz . 

Hünnap Meyvesi Faydaları ; Sindirimdeki Yardımlar

Hünnap meyvesi de vücuttaki sindirim süreçlerini iyileştirmeye bağlıdır . Bu, esas olarak lif içeriğine atfedilir , ancak saponinler ve triterpenoidler de besinlerin alımını optimize ederek ve bağırsaklarda sağlıklı yiyecek hareketini teşvik ederek bu konuda bir rol oynarlar. Kabızlık , kramp , şişkinlik ve aynı zamanda mide bağırsak gibi koşulları olan kolorektal kanser tedavisinde hünnap meyvesi kullanılır. 

Hünnap Meyvesi Faydaları ; Kanı Temizler

Hünnap meyvesinde bulunan saponinler ve alkaloidler , kanın saflaştırılması ve vücudun sistemlerinden gelen zararlı toksinlerin ortadan kaldırılmasıyla doğrudan bağlantılıdır . Bu antioksidan etki, çok sayıda hastalığın önlenmesine yardımcı olabilir ve ayrıca bağışıklık ve lenfatik sistemler üzerindeki stresi hafifletebilir . 

Önemli Uyarı  Hünnap meyvesi , bir takım karmaşık karbonhidratlar içerdiğinden ve kan şekeri seviyelerini olumsuz etkileyebileceğinden , diyabet hastaları için tehlikeli olabilir . Hünnap genellikle meyveye doğal bir alerjisi olanlar dışında, çok az yan etki gösterirler . Meyvenizde veya ek alımınızda önemli bir değişiklik yapmadan önce, sizin için iyi bir seçim olduğundan emin olmak için bir tıp uzmanına danışın.

Hünnap meyvesi fiyatı ne kadar

Ülkemizde yetiştirilen hünnap meyvesi fiyatı ,  yaş meyve için 8-12 TL(Kg), kuru meyve fiyatı ise 30-50 TL(Kg).  Hünnap kurusu aktarlarda bolca bulunur.

Hünnap meyvesi nerede yetişir

Hünnap meyvesi Türkiye’de Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da yetişmektedir.

Hünnap kurusu nasıl elde edilir

Hünnap kurusu elde etmek için; tam olgunlaşmış yaş meyve hasat edilir ya da satın alınır. Hünnap meyvesi kekikli suya bandırılır ve ardından kurumaya bırakılır. Kuruma sonrası robottan geçirilerek toz halde de kullanılabilir. Hünnap kurusu aktarlarda bolca bulunur.

Hünnap Ağacı nasıl bir yapıya sahiptir

hünnap ağacı

Hünnap günde ne kadar yenmeli

Hünnap günde ne kadar yenmeli sorusuna cevaben her şeyin fazlası zararlı olmakla beraber günde bir avuç (10 adet) öğünlerden önce tüketilmesi uygundur.

Hünnap yetiştiriciliği hangi bölgede daha yoğundur

Hünnap yetiştiriciliği ülkemizde Marmara, Batı ve Güney Anadolu’da yoğun şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bu makalede sizlere hünnap meyvesi nedir, hünnap meyvesi faydaları, hünnap meyvesi fiyatı, hünnap meyvesi nerede yetişir gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın, yorumlarınızı alt bölümden bizimle paylaşabilirsiniz.

1 yorum

Yorumlar kapatıldı.