" /> Hz.Ali' den Cömertlik ve Hoşgörü Dersi | Kingomedya

 • DOLAR
  5,3864
  % 0,07
 • EURO
  6,1214
  % -0,11
 • ALTIN
  211,4177
  % -0,13
 • BIST
  91.686,35
  % -3,05
Hz.Ali’ den Cömertlik ve Hoşgörü Dersi

Hz.Ali’ den Cömertlik ve Hoşgörü Dersi

Birgün Hz.Fatıma;
– Ya Ali, Hasan ve Hüseyin çok aç, evde hiç yiyecek kalmadı.Çarşıya gidip yiyecek alır mısın?  der.
Hz.Ali bu duruma çok üzülür elini cebine atar, cebinde bir dirhem vardır.Yiyecek birşeyler almak için yola koyulur.Yolda giderken iki adamın kavga ettiğini görür.Yanlarına giderek ;
“Niçin kavga ediyorsunuz? Üç günlük dünyada Allah için hayırlı işler yapmamız gerekirken kavganın dövüşün olması güzel iş değildir” der.
Kavga edenlerden birisi diğerinden alacağı olduğunu ve ödemediğini söyler.Hz. Ali ” Ne kadar alacağın var ” diye sorar.
Alacaklı adam ” Bir dirhem ” diye cevap verir.Hz.Ali cebindeki bir dirhemi çıkarır alacaklıya verir.Böylece kavga biter ve problem çözülmüş olur.
Cebindeki son parayı orada harcayan Hz.Ali cepleri boş evin yolunu tutar.Eve geldiğinde Hz.Fatıma “Ya Ali hani birşeyler alacaktın? Neden almadın?” Diye sorar.
Hz.Ali ” Birşey alamadım ama düzelttim Fatıma” der.Başından geçenleri anlatır.Hz. Fatıma yaşananları duyunca gülümser, Hz. Ali’nin bu davranışı hoşuna gitmiştir.
Tabi çocuklar karınları aç olduğu için ağlamaya başlarlar.Hz.Ali’nin baba yüreği çocukların bu haline dayanamaz, evden çıkar tekrar yola koyulur.
Yolda giderken bir adama rastlar.Adamın yanında bir deve vardır.Adam Hz.Ali’ye dönerek ; “Ya Ali bu deveyi sana satmak istiyorum.Ucuz bir fiyata vereceğim ne dersin” der.
Hz. Ali üzülerek “Hiç param yok” der.Adam Hz.Ali’ye” parasını sonra verebilirsin” diyerek deveyi parasını sonra almak üzere 150 dirheme satar.Hz.Ali sevinçle yola koyulur, yolda giderken başka bir adam çıkar karşısına, ve adam ;
” Ya Ali ne güzel bir deven var.Bana bu deveyi satar mısın? ben bu deveye 300 dirhem veririm” der.
Hz.Ali şaşırır “Ben bu deveyi 150 dirheme aldım 300 dirhem çok fazla ” der.
Adam ” Olsun ben bu deveyi çok beğendim.300 dirhem değeri var öderim”  der.Bunun üzerine anlaşırlar.
Hz.Ali mutlu bir şekilde çarşıya gider ve yiyecek birşeyler alır.Eli kolu dolu evin yolunu tutar.Yiyecekleri eve bırakır.Namaz vakti gelmiştir.Mescide gider.Mescitte peygamberimiz Hz.Muhammed ile karşılaşırlar.Hz.Muhammed “Ya Ali gel de şu deve hikayesini anlat” der.Hz.Ali olayı daha kimseye anlatmadığı için şaşırır
.Hz.Muhammet “Sen ki ara düzelttim, Allah Cebrail ile sana deveyi sattı.İsrafil ile de tekrar satın aldı.Her kim ki insanların arasını yapar, birleştirir, düzeltir, fitne fesattan insanları kurtarırsa Allah onun her daim yanındadır” der.

Yazar Yorumu ; Tarih neden var? Hikayeler neden var?  Geçmişi bilip, ders çıkarıp geleceği güzel kurabilmek için.Bu hikaye üzerine herkes çuvaldızı kendine batarsın ve 5 dakika özelleştiri yapsın.Herkes bugün menfaati doğrultusunda hareket edebilir ve kazançlı çıkabilir ancak bu kazanç asla  uzun süreli olmayacaktır.Mutlaka birgün Allah herkesin gönlüne göre verecektir.Allah inancınız yoksa tüm inançlara bu değerler ortaktır çünkü tüm inançlar korunma içgüdüsü ile adaletsizlik, fitne, fesat, zulüm dönemlerinde ortaya çıkmıştır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Anlamlı Hikayeler

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sitemizdeki tüm yayınlar bilgilendirme niteliğinde olup tavsiye değildir, kingomedya.com hiçbir şekilde sorumluluk kabul etmez. Doktorunuza danışmadan hiçbir uygulama yapmayınız. Uygulama yapanlar sorumluluğu üstlenmiş olarak kabul edilirler. Cilt bakımı, Sağlık, Cilt Güzelliği
Bumerang - Yazarkafe