İncirin Faydaları Nelerdir? En Önemli 15 Faydası Yazımızda!!

İncir ülkemizde Aydın ilimiz ile özdeşleşmiş, Ege bölgesinde yaygın olarak üretilen ancak dünyanın hemen her yerince sıcak iklimlerde kolayca yetişebilen bir meyvedir. Yaz mevsiminde taze olarak tüketilebilen incir, kurutulmuş formda ya da reçeli yapılarak tüm mevsimlerde tüketilebilir. Hepimizin zevkle tükettiği incirin faydaları şaşırtıcı olsa da gerçek!! Şimdi yazımızın devamında hep beraber kuru incirin faydaları neler, ne işe yarar öğrenelim.

İncirin En Önemli 15 Faydası

USDA Ulusal Besin Veritabanına göre incir, lif, magnezyum, manganez, B6 vitamini, potasyum ve kalsiyum bakımından zengindir. İncir Kemik yoğunluğunu arttırır ve kan basıncını düşürür. İncirler sağlığın iyileştirilmesine yardımcı olan fenol, omega-3 ve omega-6 yağ asitlerini içerir. İncirin en öne çıkan 15 faydasını sizler için kısa cümlelerle açıklayalım.

1.İncir kilo vermeye yardımcı olur.

İncirdeki lif, kilo vermeye yardımcı olur ve genellikle obez insanlar için önerilir. Amerikan Beslenme Koleji Dergisi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, incir, uygun ve üstün bir besin kaynağıdır. Birkaç tane incir önerilen besinleri almak için yeterlidir, bu nedenle aşırıya kaçmayın. İncir atıştırmalık olarak öğünler arasında tüketilmelidir, böylece zayıflamaya fayda sağlar.

2. İncirin cinsel işlev bozukluğunu tedavi etme faydası dikkat çekicidir.

Yüzyıllar boyunca incirler sterilite, düşük dayanıklılık veya erektil disfonksiyon gibi cinsel işlev bozukluğu sorunlarını azaltmanın bir yolu olarak önerilmiştir. Tatlı, ince tenli meyveler mitolojinin ve kültürün önemli bir parçası olmuştur ve çoğu zaman güçlü üreme veya cinsel destek olarak adlandırılırlar. İncirin büyük miktarda değerli vitamin ve mineraller içermesi cinsellik için gereken enerji ve dayanıklılıktaki ani artışın nedenidir.

Nasıl yemeliyiz:Geceden süt içerisine 2-3 incir ıslatın ve bunları yemeye cinsel yeteneklerini geliştirmek için sabah tüketin.

İncirin Faydaları Nelerdir?

3. İncirin faydaları arasında öne çıkanlardan biri de kemikleri güçlendirmesidir.

Araştırmalar, incirlerin, kemiklerin güçlendirilmesinde ve osteoporoz riskinin azaltılmasında en önemli bileşenlerden biri olan kalsiyum açısından zengin olduğunu söylüyor. Ayrıca, fosfor bakımından da zengindirler; bu, kemiklerde herhangi bir hasar veya bozulma varsa, kemiklerin oluşumunu teşvik eder ve büyümeyi arttırır. İncir reçeli, kalsiyum almanın lezzetli bir yoludur. İncirin faydalarına ulaşmak için lezzetli yollar çoktur.

4. İncir diyabeti kontrol altına alır.

Amerikan Diyabet Derneği  yüksek lifli bir besin olması nedeniyle diyabet hastalarına incir önermektedir. İncirin kabuğu düzenli olarak insülin enjeksiyonu yapmak zorunda kalan diyabetik hastaların ihtiyaç duyduğu insülin miktarını azaltır. Potasyum bakımından zengindir, bu da  yemekten sonra vücut tarafından emilen şeker miktarını düzenlemeye yardımcı olur. Büyük miktarda potasyum, kan şekerinin yükselmesinin ve düşmesinin daha az görülmesini sağlar.  

5. Antioksidan özelliği ile kalp hastalığına karşı korur.

İncir zengin bir polifenol kaynağıdır. Polifenoller, insan vücudunu oksidatif strese karşı koruyan antioksidanlardır. Ayrıca incir kabuğu, trigliseritler üzerinde inhibe edici bir etkiye sahiptir. Trigliseritler, çeşitli kalp hastalıklarının arkasındaki bir başka önemli faktördür.

6. İncirin faydaları arasında kabızlığı önlemesi de bulunur.

ABD, Scranton Üniversitesi’nden bir araştırma ekibi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre,  incir gibi meyveler iyi miktarda lif içerir. Bu yüksek lif konsantrasyonu, sağlıklı ve düzenli bağırsak fonksiyonlarını desteklemeye yardımcı olur ve  kabızlığı önler. Lif, bağırsak hareketlerine kütle katmak için çalışır, bu nedenle sadece kabızlığı engellemekle kalmaz, aynı zamanda ishal ve sağlıksız veya düzensiz bağırsak hareketlerini de ortadan kaldırır. 

7. İncir hemoroid tedavisi için çok faydalıdır.

Hemoroid yani basur problemi yaşıyorsanız, popüler bir ev ilacı; gece boyunca kuru incirleri suda bekletin ve sabahları suyu ile birlikte tüketin. Bunun müshil etkisi vardır ve anüs üzerindeki baskıyı azaltmaya yardımcı olarak hemoroidleri yatıştırmaya yardımcı olur. 

8. İncirin kolestrolü düşürücü faydası vardır.

İncir, sağlıklı bağırsak hareketlerini uyaran çözünür bir lif olan pektin içerir. Mevcut olan en yoğun lifli gıdalardan biri olduklarından, belirtildiği gibi müshil bir etkiye sahip olabilirler. Lif sindirim kanalından geçtiğinde, aşırı kolesterol öbeklerini temizler ve bunları vücuttan atılmak üzere boşaltım sistemine taşır. Pektin üzerine yapılan çalışmalara göre, kolesterol seviyelerinin ve antikanser aktivitelerinin düşürülmesi ile de ilişkilidir.

9. İncirin bronşit tedavisinde faydaları vardır.

İncir yaprağındaki doğal kimyasallar, onları bir çay için ideal bir bileşen haline getirir. İncir yaprağı çayı, bronşit gibi çeşitli solunum yolu hastalıkları için popüler olarak uzun yıllarca reçete edilmiştir ve ayrıca astım semptomlarını önlemenin ve azaltmanın bir yolu olarak kullanılır.

10. İncirin faydaları arasında yaşlılıkta görme zorluğunu engelleme yer alır.

Yaşlılarda görme kaybının en büyük nedeni maküler dejenerasyondur. Organik incir, bu yaygın yaşlanma belirtisinden kaçınmanıza yardımcı olmakta iyidir.

11. İncir boğaz ağrısına iyi gelir.

İncirdeki yüksek müsilaj içeriği, boğaz ağrılarının iyileşmesine ve korunmasına yardımcı olur. Bu meyvelerin ve doğal meyve sularının yatıştırıcı etkisi, ses tellerinde de ağrı ve stresi azaltabilir.

İncirin Cilde ve Saça Faydaları

İncir, serbest radikallerin neden olduğu hasarı önleyen antioksidanlar olan flavonoidler ve polifenoller bakımından zengindir. Yüksek düzeyde alkanlara sahiptirler ve bu nedenle vücudun pH değerini düzenlemeye yardımcı olurlar. Meyveler, egzama ve sedef hastalığı gibi çeşitli cilt hastalıklarını tedavi etmek için kullanılır.

Cilde faydaları ;

İncir sayesinde cildinizi derinlemesine temizleyebilirsiniz. Bununla birlikte içindeki mineral ve vitaminler sayesinde de cildin beslenmesine yardımcı olursunuz.

İncirin düzenli olarak cildinizde uygulanması ile akne ve sivilce sorunlarının önüne de geçtiğini fark edebilirsiniz. İncirin cilt için en önemli faydalarından birisi de yaşlılık ile birlikte ortaya çıkan pek çok cilt sorunun da önüne geçebilmesidir. Kırışıklık ile ilgili küçük sorunlar yaşıyorsanız incir ile bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Saça Faydaları;

İncir kozmetik ürünlerin pek çoğunda tercih edilmektedir. Sadece cilt bakımı için değil saç bakımı için de en faydalı olan doğal yöntemlerden birisidir. İncir ile sizler de saç bakımınızı evde kolaylıkla yaparak saç derinizin daha sağlıklı olmasını sağlar ve buna bağlı olarak da daha güçlü saçlara sahip olabilirsiniz. Saça bu denli faydalı olmasının en önemli nedenlerinden birisi de zengin bir C vitaminine sahip olmasıdır.

Diğer Avantajlar

İncirler etkili sindirim yardımcılarıdır ve bunların yatıştırıcı ve müshil özellikleri ile bilinir ve ayrıca yağ ve şeker bakımından düşüktür. Aşağıdakileri içeren çeşitli sağlık koşullarının tedavisinde yardımcı olurlar :

  • Boğmaca ve astım gibi solunum bozuklukları
  • Kabızlık, hazımsızlık, karın ağrısı ve diğer çeşitli bağırsak koşulları
  • Ateş
  • Kulak ağrısı
  • Haşlanmalar
  • Abseler
  • Karaciğer hastalıkları

İncirin faydaları ile ilgili makalemizin sonuna geldik. İncirin 13 etkili faydasını sizlerle paylaştık, umarım faydalı olur. Esen kalın..