İshal Nedir ? İshale Ne İyi Gelir ? Sağlık Bilgileri

İshal, bağırsak hareketleri ve salgısının artması, bağırsaktaki milimin azalması, buna bağlı olarak dışkı kıvamında bozukluk ve günlük dışkı atımında artma ile belirlenen durumdur. İshal birçok hastalığın gidişinde görülen bir belirtidir.

Bu makale ile ishal nedir, ishal belirtileri, ishale ne iyi gelir, ishal tedavisi nasıl olur şeklindeki sorularınıza cevap veriyoruz. İyi okumalar.

İshal Nedir?

İshal, bağırsak hareketleri ve salgısının artması, bağırsaktaki milimin azalması, buna bağlı olarak dışkı kıvamında bozukluk ve günlük dışkı atımında artma ile belirlenen durumdur. İshal birçok hastalığın gidişinde görülen bir belirtidir. İshalle birlikte, dışkılar genellikle bağırsak hareketlerinin sıklığının artırılıp artırılmadığına bakılmaksızın gevşer. Dışkıdaki bu gevşeklik – hafifçe yumuşaktan suya kadar değişebilir – dışkıda artan sudan kaynaklanır. Normal sindirim sırasında mide, üst ince bağırsak, pankreas ve safra kesesi tarafından büyük miktarlarda suyun salgılanmasıyla gıda sıvı olarak tutulur. Sindirilmeyen gıdalar, sıvı halde küçük ince bağırsağa ve kolonlara ulaşır. Alt ince bağırsak ve özellikle kolon suyu sindirmekte ve sindirilmemiş gıdaları formlu bir veya daha az katı bir tabana dönüştürmektedir. Mide ve / veya ince bağırsak çok fazla sıvı salgılarsa, distal ince bağırsak ve kolon yeterli su emmezse veya sindirilmemiş sıvı yiyecekler ince bağırsak ve kolondan çok hızlı bir şekilde geçerse, dışkıdaki su miktarında artış olabilir.

İshal nedenleri bakmanın başka bir yolu da onu beş türe ayırmaktır.

Birincisi sekretuar ishal olarak adlandırılır, çünkü bağırsak içine çok fazla sıvı salgılanır.
İkinci tip, sindirim olmadan kolondan geçen küçük moleküllerin, su ve elektrolitlerin kolon ve dışkıya emilmeden ozmotik diyare olarak adlandırılır .
Üçüncü tip, bağırsak kaslarının aşırı aktif olduğu ve bağırsak içeriğinin bağırsaktan su ve elektrolitlerin emilmesi için yeterli zaman olmaksızın taşındığı motiliteye bağlı diyare olarak adlandırılır .
Dördüncü tür sıra dışı. En iyi kollajen kolit denilen bir durumla temsil edilir . İçinde kollajen kolit , ishal mekanizması kolon yetersizlik nedeniyle bağırsak iç yüzeyi geniş skar sıvı ve elektrolit absorbe olabilir. Enflamasyon da rol oynayabilir.

Beşinci diyare tipi, inlamatuar ishal olarak adlandırılır ve birden fazla mekanizmayı içerir. Örneğin, bazı virüsler , bakteriler ve parazitler, ya ince bağırsağın iç yüzeyini istila ederek ve iltihaplanarak (iltihaplanma sıvıyı salgılamaya teşvik eder) ya da aynı zamanda salgıyı salgılamaya teşvik eden toksinler (kimyasallar) üreterek sıvı salgılanmasına neden olurlar. Sıvı ancak iltihaplanmaya neden olmaz. Bakterilerden veya bakteriyel olmayan ince bağırsak ve / veya kolon enflamasyonu ileit / kolit ile olan gıda ile geçer hızım artırabilir bağırsak suyu emmek için kullanılabilir süresini azaltır.İshal genellikle akut ve kronik olmak üzere iki tipe ayrılır.

 • Akut ishal , birkaç günden haftaya kadar sürer.
 • Kronik ishal çeşitli şekillerde tanımlanabilir, ancak genellikle üç haftadan fazla sürer.

Akut ve kronik diyare arasında ayrım yapmak önemlidir çünkü genellikle farklı nedenlere sahiptirler, farklı tanı testleri gerektirirler ve farklı tedavi gerektirirler.

İshal Nedenleri Nelerdir? 

Yeni doğanlarda ve süt çocuklarında daha kolaylıkla oluşur ve daha ağır bir gidişi gösterir; bunun nedeni bir yaştaki çocukların besin değişimlerine ve sıvı kayıplarına karşı dayanıksız olmasıdır. Çocuklarda görülen iveğen ishaller en çok dengesiz beslenmeye ya da bakteri ve virüslere bağlı olarak gelişir.Yine çocuklarda daha ender olarak doğuştan enzim eksiklikleri, alerjiler ve doğumsal emilim kusurları ishal nedenleri arasında yer alırlar.

Erişkinlerde görülen ishal nedenlerinin başında alına yiyecekler ya da ilaçlar gelir.Bunun yanı sıra tifo, dizanteri, kolera, bağırsak veremi, kalın bağırsak divertikülü gibi hastalıkların gidişinde, safra kesesi ve pankreas dış salgısı yetersizliğinde ve bazı ruhsal bozukluklarda diğer belirtilerin yanı sıra ishal de görülebilir.

İshal Belirtileri Nelerdir?

Çocuklardaki iveğen sıvı kaybı ve elektrolit dengesindeki bozukluğun saptanması ve giderilmesi gerekir. Sıvı kaybının vücut ağırlığının % 5 i geçmediği olgular hafif ishal olarak nitelendirilir. Günlük dışkı sayıları 5 – 8 arasında değişen bu çocuklarda huzursuzluk, deri direncinde azalma, göçlerde hafif göçme gibi belirtiler bulunabilir. Ağırlık kaybının %10 u geçtiği ağır olgularda dolaşım bozukluğu, bilinç kaybı, idrar hacminde azalma ya da idrara çıkmama gibi belirtilerle birlikte ölüme kadar varan ağır bir klinik görünüm gelişebilir.

İshali Tetikleyen Besinler Nelerdir?

Bazı gıdalar bazı insanlarda ishali tetikleyebilir. Bundan kaçınmak için bazı yiyecekler ishale neden olabilir :

 • Kızarmış yiyecekler
 • Zengin soslar ile besinler
 • Etin yağlı kesimi
 • Narenciye
 • Yapay şeker
 • Çok fazla lif
 • Fruktoz
 • Pepperment

İshale Neden Olan İlaçlar Nelerdir?

İlaç kaynaklı diyare çok yaygındır çünkü birçok ilaç ishale neden olur. İlacın indüklediği ishaline dair ipucu, ishalin ilaç tedavisine başlandıktan kısa bir süre sonra başlayacağıdır. En sık diyareye neden olan ilaçlar, magnezyum içeren antasitler ve besin takviyeleridir . İshale neden olan diğer ilaç sınıfları şunlardır:
 • Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar ( NSAID’ler )
 • Kemoterapi ilaçları
 • Antibiyotikler
 • Düzensiz kalp atışlarını kontrol eden ilaçlar (antiaritmikler)

Yüksek tansiyon için ilaçlar

 • Sıklıkla ishale neden olan bazı spesifik ilaçlar şunlardır:
 • misoprostol ( Cytotec )
 • Kinidin (Quinaglute, Quinidex)
 • Olsalazin (Dipentum)
 • Kolşisin (Kolşisin)
 • Metoklopramid ( Reglan )
 • Cisapride ( Propulsid , Motilium)

İshal için ne zaman doktora görünmelisiniz?

Çoğu ishal atakları hafif ve kısa sürelidir ve bir doktorun dikkatine sunulmasına gerek yoktur. Varsa doktora danışılmalıdır:

 • Yüksek ateş (101 F veya 38.3 C’den yüksek sıcaklık
 • Orta veya şiddetli karın ağrısı veya hassasiyet
 • Şiddetli bağırsak iltihabı düşündüren kanlı ishal
 • Diyabet , kalp hastalığı ve AIDS gibi kişilerin dehidrasyonunun daha ciddi sonuçlara yol açabileceği ciddi altta yatan hastalığa sahip kişilerde ishal
 • 48 saat sonra hiçbir iyileşme göstermeyen şiddetli ishal.
 • Orta veya şiddetli dehidrasyon
 • Sıvıların ağız yoluyla alınmasını önleyen uzun süreli kusma
 • Gebelerde fetüsün sağlığından endişe duyması nedeniyle akut ishal
 • İshal, antibiyotik tedavisi sırasında veya hemen sonrasında ortaya çıkan ishal, çünkü diyare, tedavi gerektiren C. difficile ile antibiyotik ilişkili enfeksiyonları temsil edebilir
 • Gelişmekte olan ülkelerden geri döndükten sonra ya da dağlarda kamp yapmaktan sonra ishal olduğu için Giardia ile enfekte olabilir (tedavi olduğu için)
 • Kolit ya da Crohn hastalığı gibi kronik bağırsak hastalıkları olan hastalarda gelişen diyare, diyare, altta yatan hastalığın kötüleşmesini ya da hastalığın komplikasyonunu gösterebilir çünkü her ikisi de tedavi gerektirir.
 • Oral sıvıların (tip, miktar ve oran) uygun kullanımını sağlamak, dehidratasyonu önlemek veya tedavi etmek ve nöbetler ve anormal kan elektrolitleri gibi sıvıların uygun olmayan kullanımının komplikasyonlarını önlemek için bebek veya genç bir çocukta akut ishal mineraller )
 • Kronik ishal

İshal nedeni nasıl teşhis edilir?

Akut ishal: Akut diyare genellikle birkaç test gerektirir.
Oturmadaki kan basıncını ölçmek ve sonra dik pozisyonlarda ortostatik hipotansiyon (kan basıncında belirgin bir düşüş) gösterebilir ve dehidrasyon varlığını doğrulayabiliriz. Orta veya ciddi dehidrasyon veya elektrolit yetersizlikleri muhtemel ise, kan elektrolitleri ölçülebilir.
Mikroskop altında küçük bir miktar dışkı muayenesi, bağırsak iltihabının mevcut olduğunu ve daha fazla test yapılmasını, özellikle de dışkı bakteriyel kültürlerini ve parazitlerin dışkısını incelemeyi gösteren beyaz kan hücrelerini ortaya çıkarabilir.
Antibiyotikler önceki iki hafta içinde alınmışsa, dışkı toksin üretimi için makul olan C. difficile ya da bakteriyel genin toksinine karşı test edilmelidir . C. difficile bakterisinin kültürü de mümkündür .
Mide iltihabına neden olan virüsler için spesifik bir tedavi olmadığından, virüsler için dışkı veya kanın test edilmesi nadiren yapılmaktadır.
Gelişmemiş ülkelerde ya da dağlarda son zamanlarda seyahat olmuşsa, dışkı Giardia ve diğer parazitler için mikroskop altında incelenebilir.
Giardia ile enfeksiyonu teşhis etmek için dışkı örneklerinde yapılabilecek immünolojik testler de vardır.

Kronik ishal: Kronik ishal ile odak, genellikle dehidratasyon ve enfeksiyondan (nadiren kronik enfeksiyonlara neden olan Giardia hariç) ishal olmayan enfeksiyöz nedenlerin tanısına kaymaktadır. (Kronik ishal yaygın nedenlerini önceden tartışmaya bakınız.)
Bu, bağırsakların X-ışınlarını (üst gastrointestinal seriler ve / veya baryum lavmanı) veya biyopsilerle endoskopi ( özofagogastroduodenoskopi , EGD veya kolonoskopi) gerektirebilir. Kamera içeren bir kapsül ile ince bağırsağın incelenmesi. İhtisas ince bağırsak endoskopisi ayrıca ince bağırsağı incelemek ve biyopsi yapmak için de yapılabilir.
Yağ malabsorpsiyonu, 72 saatlik toplanan dışkıda yağın ölçülmesiyle teşhis edilebilir. Daha kısaltılmış koleksiyonlar daha az doğrudur.
Şeker malabsorbsiyonu, şekerden alınan şekerin diyetten çıkarılmasıyla veya bir hidrojen nefes testi ile teşhis edilebilir . Hidrojen nefes testi de ince bağırsağın bakteriyel aşırı çoğalmasını teşhis etmek için kullanılabilir.
Alt düzeydeki hipofiz veya adrenal bez ve aşırı aktif tiroid bezi , sırasıyla kortizol ve tiroid hormonunun kan seviyelerini ölçerek teşhis edilebilir .
Çölyak hastalığı , kan testleri ve ince bağırsağın biyopsisi ile teşhis edilebilir.

Bebeklerde ve çocuklarda ishal tedavisi nedir?

Bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen çoğu akut ishal viral gastroenterite bağlıdır ve genellikle kısa ömürlüdür. Antibiyotikler viral gastroenterit için rutin olarak reçete edilmez. Bununla birlikte, ateş, kusma ve gevşek dışkılar , orta kulak iltihabı ( orta kulak iltihabı ), zatürree , mesane enfeksiyonu , sepsis (kanda bakteriyel enfeksiyon) ve menenjit gibi diğer çocukluk enfeksiyonlarının semptomları olabilir . Bu hastalıklar erken antibiyotik tedavisi gerektirebilir.

Akut ishal olan bebekler de hızla ciddi şekilde susuz hale gelebilir ve bu nedenle erken rehidrasyona ihtiyaç duyarlar. Bu nedenlerle, ishalli hasta bebekler, altta yatan enfeksiyonları tanımlamak ve tedavi etmek ve oral rehidrasyon ürünlerinin doğru kullanımı hakkında talimatlar sağlamak için çocuk doktorları tarafından değerlendirilmelidir.

Orta ve şiddetli dehidratasyon olan bebekler genellikle hastanede intravenöz sıvılarla tedavi edilir. Çocuk doktoru, evde viral gastroenterit nedeniyle hafif rehidrasyona uğramış bebekleri oral rehidrasyon solüsyonları ile tedavi etmeye karar verebilir.

Emzirilen veya formülle beslenen bebekler, kusma nedeniyle önlenmedikleri takdirde, hastalıklarının rehidrasyon evresinde anne sütü almaya devam etmelidir. Viral gastroenteritin iyileşmesinden kısa bir süre sonra ve bebekler , bağırsakta , laktaz (sütte laktozu sindirmek için gerekli olan) enziminin geçici yetersizliği nedeniyle laktoz intoleransı olabilirler. Süt ürünleri kullanıldığında laktoz intoleransı olan bebeklerde kötüleşen ishal ve kramplar gelişebilir. Bu nedenle, oral rehidrasyon çözeltileri ile rehidrasyondan sonra, seyreltilmemiş laktoz içermeyen bir formül ve seyreltilmiş meyve suları tavsiye edilir. Süt ürünleri, bebek geliştikçe kademeli olarak artırılabilir.

Daha büyük çocuklarda ve yetişkinlerde ishal tedavisi nedir?

Hafif ishal vakalarında, seyreltilmiş meyve suları, şeker içeren alkolsüz içecekler , Gatorade gibi spor içecekleri ve su dehidrasyonu önlemek için kullanılabilir. Süt ürünlerini içeren kafein ve laktoz, geçici olarak, geçici laktoz intoleransı olan bireylerde ishali arttırabildikleri için geçici olarak önlenmelidir. Bulantı ve kusma yoksa, katı yiyecekler devam etmelidir. Bir ishal hastalığı sırasında genellikle iyi tolere edilen yiyecekler arasında pirinç, tahıl, muz, patates ve laktoz içermeyen ürünler bulunur.

Oral rehidrasyon solüsyonları, 10 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde dehidratasyonun eşlik ettiği orta derecede ciddi diyare için kullanılabilir. Bu çözeltiler hafif dehidratasyon için 4-6 saatte 50 ml / kg, orta dehidratasyon için 6 saatte 100 ml / kg olarak verilmiştir. Rehidrasyondan sonra, oral rehidrasyon çözeltisi, diyare duruncaya kadar 24 saat boyunca 100 ml ila 200 ml / kg’da hidrasyonun sürdürülmesi için kullanılabilir. Çözüm etiketindeki talimatlar genellikle uygun olan miktarları belirtir. Rehidratasyondan sonra, daha büyük çocuklar ve yetişkinler bulantı ve kusmanın azaldığı andan itibaren katı gıdaya devam etmelidir. Katı yiyecekler pirinç, tahıl, muz, patates ve laktoz içermeyen ve az yağlı ürünlerle başlamalıdır. İshal azalır gibi gıdaların çeşitliliği genişletilebilir.

Hangi ev ilaçları ishal belirtilerine yardımcı olur?

İshal tedavisi için birçok ev ilaçları önerilmiştir; Bununla birlikte, az sayıda çalışma başarılı olmuştur.Çalışılan ve etkili olduğu görülen üç tanesi şunlardır:

 • Pektin,
 • Pişmiş Yeşil Muz
 • Probiyotikler .

İshalde en önemli etken vücudun su miktarı kaybını gidermektir. Dışkılama ile birlikte vücuttan atılan suyun geri alınması oldukça önemlidir.

İshal konusunda yediğimiz besinlerin önemi büyüktür. Posalı ve lifli yiyeceklerin tüketilmesi bağırsakların çalışma sisteminin düzenlemesinde yararlı olacağı için ishali keser. Havuç, muz, soyulmuş elma, pirinç lapası veya pirinç suyu, patates haşlaması veya püresi, yoğurt ve ayran bir çok kişinin evinde bulunan ve ishale etkili başlıca yiyeceklerdir.

Maden suyu, gazoz, türk kahvesiyle limon karışımı gibi halk arasında da iyi bilinen ishale iyi gelen şeyler de vardır. Koyu çay, şeftali, gül yapraklarının veya kestane yapraklarının kaynatılıp içilmesi de iyi gelen yöntemlerdir.

BUNLARDAN UZAK DURUN

İshal rahatsızlığının devam ettiği sürede baharatlı ve acı gıdalar, alkol, kafein, yağlı besinler, süt ürünleri ve yüksek düzeyde lif içeren besinlerden uzak durmak gerekmektedir.