İsotrexin Jel Nedir?Ne İşe Yarar?Sivilceye Etkisi Var Mı?

isotrexin jel nedir, ne işe yarar

İsotrexin jel, doktorlar tarafında hafif ve orta şiddetli sivilceler için hastalarına reçete ettiği bir ilaçtır. Jel kıvamında olan ilaç İsotrexin krem olarak da bilinir. İsotrexin özellikle iltihaplı sivilce ya da iltihapsız sivilce tedavisi için kullanılır ve genel olarak İsotrexin kullananlar tarafından olumlu değerlendirilmektedir.

Makalemiz ile sizlere İsotrexin jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız. Makalemiz bilgilendirme amaçlıdır, reklam ya da tavsiye değildir. Dilerseniz hemen İsotrexin jel nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

İsotrexin jel nedir? Ne işe Yarar?

İsotrexin jel sivilce tedavisi için kullanılan 30 gramlık tüp içerisinde jel formda bulunan bir ilaçtır. Hafif bir kokuya ve uçucu bir yapıya sahip olan jel reçete ile satılmaktadır ve reçetesiz satışı mümkün değildir. İsotrexin içerisinde etken madde olarak isotretinoin ve eritromisin, yardımcı madde olarak ise etanol,hidroksitoluen, hidroksipropilselüloz içerir. İsotrexin jel haricen kullanılarak iltihaplı ve iltihapsız bozuklukların tedavisinde etki sağlar. İltihap giderici antioksidan özelliği ile yüzdeki şişlikleri giderir, sivilceleri kurutur, sivilce izlerini ve lekeleri geçirir. İsotrexin jel nedir öğrendik, tam anlamıyla İsotrexin jel ne işe yarar detaylıca maddeler halinde sıralayalım.

İsotrexin jel ne işe yarar?

İsostrexin jel,

*Bakterilerin deride çoğalmasını engelleyerek ciltte problem oluşmasını engeller.

*İltihaplı ya da iltihapsız cilt sorularının tedavisine yardımcı olur.

*Ciltte bulunan yağ ve kirleri temizler, siyah nokta temizliği sağlar.

*İltihapları giderir, sivilceleri kurutur.

*Cilt soyucu kremler arasında yer alır, ölü derinin temizlenmesini ve canlı cildin ortaya çıkmasına yardımcı olur.

*Ciltteki pürüzleri giderir, parlayan bir cilt yüzeyi oluşturur.

*Sivilceye neden olan akne vulgaris bakterisini öldürür.

*Orta ve hafif şiddetli sivilcelerin tedavisine yardımcı olur.

İsotrexin jel ne işe yarar sorusunun cevabını da verdik, peki İsotrexin jel nasıl kullanılır, haydi öğrenelim.

İsotrexin jel nasıl kullanılır?

Jel nasıl kullanılır sorusunun cevabını vermeden tekrar hatırlatalım, hiçbir ilacı doktor tavsiyesi olmadan kontrolü olmadan tavsiyesi olmadan kullanmayın. Yanlış kullanım çeşitli yan etkilerin görülmesine neden olabilir. Aşağıdaki bilgiler İsotrexin jel prospektüs bilgileri içerisinde yer alan standart kullanım şeklidir. Doktorunuz ayrıca bir kullanım önermediği durumlarda aşağıdaki şekilde kullanılabilir.

*Her zamanki gibi ilk olarak sorunlu bölgeyi ılık su ile güzelce temizleyin.

*Sorunlu bölge temizliğinden sonra parmak ucunuza bir mercimek tanesi büyüklüğünde jel alın ovalayarak bölgeye ince bir tabaka halinde sürün.

*Jel sürme işlemi sonrası ellerinizi iyice temizlemeniz mutlaka önerilir.

*Krem ciltte iltihabı yok edeceğinden kremi sürdükten sonra güneşe çıkmanız ya da çok fazla güneş gören yerlerde bulunmanız önerilmez. Ciltte kuruluk oluşturabilir. Nemlendirici kremler kullanarak kuruluk oluşmasını engelleyebilirsiniz.

İsotrexin jel günde kaç kere sürülmelidir? 

Günde 1 yada 2 kez kullanılabilir. Özellikle güneşe çıkmayacağınız veya gece yatmadan önce sürmeniz faydalı olur.

İsotrexin jel ne kadar süre kullanılmalıdır?

İsotrexin jel kullanım süresi tam bir etki sağlaması için 6 ila 8 hafta arası bir süre olabilir. Doktorunuz ayrıca bir kullanım süresi belirleyebilir.

İsotrexin jel çocuklarda ve yaşlılarda kullanımı nasıldır?

Jel 12 yaşın altında çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Yaşlılarda da kullanılması çeşitli sağlık problemleri ile etkileşim gösterebileceğinden kullanılması önerilmez.

İsotrexin jel hamilelikte ve emzirme döneminde kullanılır mı?

İsotrexin krem hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Anne sütüne geçip geçmeyeceği bilinmediğinden kullanılması önerilmez.

İsotrexin nasıl kullanılır, kullanım şekli nedir anlattık, yan etkileri nelerdir öğrenmekte fayda var.

İsotrexin jel yan etkileri nelerdir?

İsotrexin jel yan etkileri genelde yanlış kullanım ya da içeriğindeki maddelere alerji olması durumlarında ortaya çıkmaktadır. Kullanmadan önce mutlaka İsotrexin jel prospektüs bilgilerini okuyarak etkileşim gösteren hastalıkları, jel ile birlikte kullanılmaması gereken ilaçların listesini öğrenmelisiniz.

Ciddi yan etkiler ( Nadir görülür)

*Boğazın, yüzün, dudakların veya ağzın aniden şişmesi,

*Nefes almada ya da yutmada zorlanma,

*Ellerin, ayakların ve ayak bileğinin aniden şişmesi

*Kaşıntılı isilik gibi alerjik problemler oluşması

İsotrexin Yan etkileri;

*Ciltte ağrı

*İsilik

*Cilt iritasyonu

*Dermatit, egzama ve cilt kuruluğu gibi problemler

*Ciltte kızarıklık

*Ciltte soyulma ya da pullanma

*Ciltte yanma hissi

*Kaşıntılı cilt

*Aleıjik reaksiyonlar

*Kaşıntı, kurdeşen

*Karın ağrısı

*İshal

*Güneş ışığına karşı artmış hassasiyet

*Cilt renginde solma

*Cilt renginde koyulaşma

*Yüzde şişlik

*Uygulama bölgesindeki kıl köklerinde iltihap

İsotrexin jel yan etkileri gözünüzü korkutmasın. Kullanmadan önce alerji kontrolünün yaptırılması ve kullanımın doğru uygulanması yan etkilerin görülme ihtimalini azaltır. Bu listede yer alan ya da almayan herhangi bir olağan dışı etki ile karşılaşırsanız mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna giderek tedavi olun.

İsotrexin krem yan etkileri de bunlardı, birkaç merak edilen sorunun cevabını da sizlere verelim.

İsotrexin Jelin Gözeneklere faydası var mıdır?

İsotrexin jel cildin üst tabakasının soyulmasını sağlar. Bu da cildin kendini yenileme süresini kısaltır yani süreci hızlandırır. Ölü cilt hücrelerinin soyulmasıyla siyah noktalar temizlenir ve gözenekler açılır. Gözeneklerin içerisine nemlendirici ve besleyici krem kullanarak sağlıklı hücreler takviye ederseniz cilt parlak ve pürüzsüz bir hal alır. İsotrexin jelin gözenekleri faydası bir hayli fazladır anlayacağınız.

İsotrexin Jel sivilce lekelerine iyi gelir mi?

İsotrexin jel ciltte yenilenme sağlayacağında sivilce izlerinin ve lekelerinin yok olmasını sağlar. Cilt soyucu krem olması nedeniyle sivilce lekelerini geçirir.

İsotrexin Jel Yüzde Ne Kadar Kalmalı?

Jel yüzde ne kadar kalmalı sorusu merak edilen bir sorudur ve cevabı basittir. Gece yatmadan önce süreceğiniz kremin sabaha kadar yüzde kalması gerekir. Gündüz saatlerinde sürerseniz cildinizin kremi iyice emmesi için bir ya da bir buçuk kadar yüzde kalmasını sağlayın. Bu esnadan güneşten ve çok sıcak, kuru ortamlardan uzak durun. Ciltte kuruluk oluşmaması için İsotrexin krem sonrası nemlendirici kullanabilirsiniz.

İsotrexin Jel nasıl temizlenir?

İsotexin jel ılık su ile temizlenir. Su ile olmazsa da ıslak havlu, mendil, kağıt havlu benzeri alkol içermeyen ürünler kullanarak temizlenebilir. Ekstra bir temizleme ürünü kullanmanıza gerek yoktur. Kokusu rahatsız ediyor ise temizleme sonrası nemlendirici krem sürebilirsiniz. Kolonya tarzı ürünler alkol içerir kullanmamalısınız.

İsotrexin Jel sivilce izleri için kullanılır mı?

İsotrexin jel sivilce lekeleri ve izleri için kullanılabilir. Günce bir kez kullanılması ve az miktarda kullanılması yeterli olacaktır.

Makalemizin sonuna geldik. İsotrexin jel nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır sorularının cevaplarını sizlere sunmaya çalıştık. Umarım faydalı olur. Esen kalın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın