Sırbistandan İthal Edilen Angus İnek Eti Tüm Gerçekleri

angus-inek
Angus İnek

Angus İnek Eti

Şu günlerde marketlerde kapış kapış satılan, talep karşılamakta zorlanılan Angus inek eti ile ilgili tüm bilgileri bu yazımızda listeledik. Angus İnekleri Nerde yetişir? Angus  inek hangi ülkeye aittir? Angus inek eti lezzetli mi ? ve Angus inek eti sağlıklı mı? sorularının cevabını bu makalemiz ile alabileceksiniz.

Daha önceleri canlı hayvan olarak ithal ettiğimiz Angus inekleri, yaklaşık bir yıldır evlerimize marketten ucuz et adı altında giriyor. Şöyle bir merak ettim ve internet ortamında araştırdım. Okuduklarım bana çok ilginç geldi. Bakalım siz ne düşüneceksiniz?

Angus İnek Nereden Çıktı? Angus İnek Kime Ait? Angus İnek Nerde Yetişir ?

Yaptığım araştırmalar sonucu elde ettiğim bilgilere göre Almanya’da 2010 yılında Bernhard Delle ve Samuel Widmer tarafından ANGUS Grubu kuruldu. Her ikisi de büyükbaş hayvancılık ve uluslararası et pazarlamasında uzun yıllara dayanan deneyime sahiptir. Bu ANGUS grubunun amacı ellerinde bulunan Angus ırkı damızlık hayvanları
en düşük maliyetlerle üreterek dünya pazarına sunmaktır. Bu doğrultuda oluşturdukları program sonucu kendi çiftliklerindeki Angus ineklerini % 51 gelirinden pay almak kaydı ile isteyen yetiştiricilere verip, takibini yaparak kırmızı et pazarında büyük bir paya sahip olmaktır. Bu doğrultuda açıkladıkları programı ;

ANGUS Grubu, Angus ineklerinin yetiştirilmesi, beslenmesi ve pazarlanması için kârlı bir sistem sunmaktadır. Hizmetimiz canlı inek ve genetiğin nakli, lojistik, transfer ve ticaretinin organizasyonunu içerir. Orta vadeli hedefimiz, Angus zinciri – üretimi boyunca Avrupa çapında bir ağ kurmak.

” Sistemimiz altında şunları sunuyoruz:

Et üretimi (İnek eti)
Islah-Genetik (İnek)
Pazarlama (Ticaret)

Angus ırkını yeni pazarlara dokunmak için gelecek olarak görüyoruz. Otlak alanlara odaklanarak, kaliteli inek eti üretimi için sürdürülebilir meraları kullanmak istiyoruz.

Neden Aberdeen Angus?

Aberdeen Angus tamamen sığır cinsidir. Hayvanlar çok sağlam ve bakımı kolaydır, bu nedenle çimlerden besi için ideal olarak uygundurlar. Angus cinsi etli, ince kemikli karkaslar sunar. Buna ek olarak, sığır eti en iyi restoranlar ve lüks perakende ticaret için uygun mükemmel kalitededir.

şeklinde tanımlıyorlar. Bakın bu program bir otomobil markasının patentini alıp işçi ve ham maddenin ucuz olduğu ülkelerde montajını yaptırarak satışa sunmak gibi bir sisteme ne kadar benziyor. Angus inek ırkını damızlık olarak üretiyorlar ve merası, otlağı, tarım arazisi, çiftçisi çok ve yem fiyatları ve uygun olan ülkelerde % 51 pay almak kaydıyla veriyorlar.

Angus İneğinin Genel Özellikleri

Angus cinsinin özellikleri

Deri Rengi : kırmızı veya siyah,
Hornless sığır cinsi,
İyi süt üretimi, buzağıların hızlı bir şekilde kilo almasına izin verir,
Üreme Yaşı: İlk önce 14-15 aylık (en az 350 kg.) Çiftleşme yaşı,
İlk 24-27 aylık buzağılama yaşı,
Doğurganlık: 9 aylık bir gebelik süresi ile yılda 1 buzağı,
Kapsamlı beslenme yoluyla yüksek günlük kilo alımı: 1000-1300 g / gün,
Ağırlık: Bulls: 800-1000 kg; inekler: 550-700 kg,
Çok sağlam ve aşırı sıcaklıklara uyarlanabilir, -40 ° C ile +40 ° C arasında dayanıklıdır,
Yüksek süt verimine sahip verimli, kolay bakımlı inekler,
İlk buzağılama ve uzun ömür beklentisinde erken yaş,
Doğal olarak çok iyi bir büyüme ve karkas performansı.

Şu an bu programa katılan ülkeler

Macaristan, Romanya veya Ukrayna – Doğu Avrupa ülkeleri, kaliteli sığır yetiştiriciliği için mükemmel bir potansiyel sunmaktadır. Birçok ülkede tarım alanında yüksek oranda otlak vardır, arazi fiyatları Batı Avrupa’ya ve ortalama ücretlere göre düşüktür. Bu elverişli koşullar, bu ülkelerde hayvansal üretimde giderek daha fazla kaymaya yol açmaktadır.
Angus Grubu bu eğilimi fark etti ve çeşitli ülkelerdeki üreticilerle iletişim ağı kurdu. Bu programa 2015 yılında da Sırbistan katıldı. Sırbistan bizim şu an ithal ettiğimiz etlerin üreticisi olan ülkedir.

Angus Grubunun Açıklaması ;

Angus sığırları ve Angus genetiğinin Romanya’ya yaptığı sayısız ve başarılı ihracatın ardından ve 2015 baharında Bulgaristan’a yapılan inek ihracatından sonra, şimdi de Angus’un üreme sığırlarını ANGUS Grubundan alma sırası Sırbistan oldu.
Sırp pazarı, hayvancılık için yüksek bir potansiyel sunuyor. Angus inekleri çok uyarlanabilir olduklarından, üreme sorunlarına neden olmazlar.
Teslimat herhangi bir sorun olmadan gerçekleşti ve tüm Angus inekleri hedefe sağlıklı ulaştı.Böylece Angus cinsi, bir başka Doğu Avrupa ülkesini de fethetti!

Angus İnek Eti Sağlıklı Mı ? Angus İnek Eti Lezzetli Mi ?

Angus inekleri Angus Grubu tarafından üreticilere verilmesinin ardından kendi haline bırakılmıyor. Grup sürekli bu üreticilerin bakım, besleme koşullarını denetim altında tutuyor. Bu konudaki açıklamaları da şu şekilde ;

Her aşamada kalite kontrol

Çiftlikten çatala kaliteli inek eti felsefemizdir. Prensip şudur: Angus inekleri Almanya’da doğmalı, beslenmeli ve kesilmelidir. Kalite güvence sistemine dayanan ve Fleischprüfring Bavyera tarafından onaylanmış bir Angus standardı ( yetiştirme prensipleri ) geliştirdik . İlgili tüm işlemler, başvuru için bir başvuru formu
doldurmalı ve ardından Prüfring tarafından kabul edilmek üzere bir muayene yapılmalıdır.

Bir bakışta markalı et programı

İnek yetiştiriciliği

En az% 51 Angus payı ile inek.
Kayıtlı üst boğalar veya kontrollü boğa spermleri ile üreme.
Firmaların QS sistemi ve ANGUS sistemine göre belgelendirilmesi / kontrolü.
Her hayvan,% 100 izlenebilirliğe sahip olan çiftlikten bir ANGUS sertifikası alır.

İnek eti üretimi

Geniş otlatma direği.
Karkasların en uygun yağ ve olgunluk seviyesine ulaşılması.
Kesim ağırlığı Boğalar: 320 ila 400 kg (Yağ kapağı 3/4).
Kesim ağırlığı düveler: 260 ila 340 kg (Yağ kapağı 3/4).
Her bir karkas bir ANGUS sertifikası ile kaydedilir ve% 100 izlenebilirliğe sahiptir.

Bu kontroller işin içerisinde profesyonel bir takip olması ve tamamen ticari kaygılar taşınması nedeniyle sağlıklı gibi görünüyor. Tabi ki bu bizim izlenimimiz ancak söz konusu Almanya gibi bir ülkenin denetleme sisteminden söz ediyorsak ve başarılı olarak sürekli büyüyen ve Avrupa’dan Asya’ya kadar yayılmış bu etin sağlıklı olma ihtimali gayet yüksek görünüyor.

Angus İnek Eti Lezzetli Mi?

Lezzetli mi derseniz de zaten hayvan sınayi yemden takviye gıdadan çok doğal otlaklarda bulunan çimler ve doğal yemlerle besleniyor. Etin bu koşullar altında lezzetsiz olma ihtimali yok gibi görünüyor. Etin lezzeti konusunda etin işlenme süreci de önemli tabi ki. Eğer usta ellerden geçiyorsa mutlaka lezzetlidir.

Angus İnek Eti Neden Ucuz ?

Angus Grubu bu konuda da maliyetlerin düşürülmesi doğrultusunda fiyatların uygun olacağını öngörüyor. İşte açıklamaları ;

Angus sığır yetiştiriciliği –
Düşük üretim maliyetleri ile çok kaliteli

Angus sistemimiz ortak şirketler ile işbirliğine dayanmaktadır. Bu nedenle, ortak şirketlerimizin üreme ve besi için uzmanlık düzeyini yüksek düzeyde kullanıyoruz. Angus cinsi yetiştiriciler için birçok avantaj sunar: Geniş otlatmadan elde edilen sağlam Angus inekleri, asgari özenle iyi bir sığır konformasyonuna sahiptir.Bu, iyi yönetim kararlarının, düşük üretim maliyetlerinin ve yüksek kalitenin, sığır yetiştiriciliğinin başarısı için kritik olduğu bir dönemde açık bir rekabet avantajıdır.

Uygun mera direği – Ottan Sığır Etine

Meradan gelen sığır eti, modern tüketicilerin taleplerini karşılar ve Angus sığırları, besi sığırları için ideal olarak uygundur. Sağlam Angus sığırlarının bakımı çok kolaydır ve en iyi şekilde kaba yem kullanımını gösterir. Bir damızlık olarak, yoğun konsantre ek besin alımını azaltabilirsiniz. Çim bitim işleminin yönetimi basittir ve geleneksel bir muhafaza sistemindeki besiye kıyasla önemli ölçüde tasarruf sağlar.

Uygun yer ve pazar tabanlı genetik

Saf üreme ve ticari üretim için sofistike üretim teknikleri, sahaya uyarlanmış ve pazar temelli genetik kadar önemlidir.
Performans güvenliğini sağlamak için safkan inek ailelerine odaklanıyoruz. Seçim, Aberdeen Angus ırkının küresel gen havuzuna dayanır. Üretimin tüm aşamaları için size Angus know-how’ımızı sunuyoruz .

Angus İnek

Son Sözler

Paylaştığım bu bilgileri okuyup da sona kadar geldiyseniz eğer bazı konularda rahatsız olduğumu belirtmek isterim. Yazıyı okurken ilk aklıma gelen Atatürk’ün İnternette dolaşan bir videosu oldu. O videoda köy enstitülerinde ABD dış işleri bakanına yerli inek ırkı üzerinde çalıştığımızdan bahsediyor. Bu sığır ırkı da Karaca diye bildiğimiz montofon inek ile bizim yerli ineğimizden oluşmaktadır. Bizim yerli sığırlarımız yayılıma uygun fakat et üretimi, süt üretimi konusunda yetersiz kalırken Montofon sığır çiftlik besisine uygun yaylıma gelmeyen ancak süt üretiminde ve et oluşumunda yüksek olduğundan bunların çiftleştirilmesi sonucu karaca sığır genetiği oluşturulmuştur. Biz ise yıllar sonra meralarımızda otlaklarımız da bu yerli ırkımızı geliştirip dünyaya satmak yerine, daha pahalı olan çiftlik hayvancılığına geçip yabancı ırk hayvanlarla sonuç almaya çalıştık. Maliyetler yüksek olduğu içinde et fiyatlarını düşüremiyoruz. Yerli ırkımız yok olacak kadar azaldı ve yerini bakımı zor ve pahalı inek grupları aldı. Meralarımız yerinde duruyor, otlaklarımız ve akarsularımız hala mevcut. Angus da olsa biz üretelim dünyaya satalım. Hayvanları ilk evcilleştiren insan topluluğudur atalarımız. İnşallah yakın zamanda özümüze yani tekrar o günlere döneriz.

Yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.Esen Kalın

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın